Stran 1 od 2 12 ZadnjiZadnji
Rezultati 1 do 10 od 18

Tema: lovci-kmetje

  1. #1
    Član od
    Mar 2008
    Lokacija
    stajerska
    Prispevki
    100

    Privzeto lovci-kmetje

    Neki sm gledu po forumu,pa vidu d ze blo neki debat o lovci gobarji,lovci ribici....pogresam oz. mozno da sem zgresil temo LOVCI-KMETJE!ker se mi zdi da smo kar nekaksen del lovstva..s tem mislim na to-obdelovanje zemlje(kosnja,....)!pa me zanima kako imate po drugih LD...ali lovcem-kmetom, ki imate zemljo u obmocju ld,priznajo gojitvena dela/ure?ker semi zdi cudno npr. ta situacija...jst pokosim nekaj ha na leto....potem bi se pa nek breg moral pokosit oz. obdelat(gojitvena dela), poleg svoje zemlje!zdi se mi namrec spodobno da bi se lovcu-kmetu priznala gojitvena dela.... .....
    prosim mnenja........

    LP toncy
    Sanja svinja o lovski puški v koruzi

  2. #2
    ZR7 Guest

    Privzeto

    Citat toncybrak je objavil: Pokaži objave
    ....potem bi se pa nek breg moral pokosit oz. obdelat(gojitvena dela), poleg svoje zemlje!zdi se mi namrec spodobno da bi se lovcu-kmetu priznala gojitvena dela.... .....
    prosim mnenja........

    LP toncy
    Toncy, sem malo razočaran nad takim tvojim razmišljanjem.
    Mogoče jutri malo bolj analitično, danes pa raje umaknem prste s tipkovnice.

    LP

  3. #3

    Privzeto

    Ojej,kaj vse pogruntate!
    Moj sosed je rekel,da mu srnjad za enega bika popase travo na leto!!??
    Vemo,da je srnjad izbralec,ne pa krava,ki popase vse od kraja!
    Morda bi si še tiste ure pripisal,ko se ti srnjad pase!
    Ti morda ur manjka???
    Last edited by Franc; 8. November 2009 at 19:32.

  4. #4

    Privzeto

    toncybrak pozabil si omeniti da za tistih nekaj ha, ki jih ti pokosiš dobiš plačilo države (subvencije), zdaj bi rad da ti pa še LD prizna delo v lovišču. Torej bi rad imel dvakrat plačano delo. Pa še škodo od divjadi naj ti LD plača in to mastno ane spoštovani toncybrak. Naj povem da nekateri kmetje v našem lovišču dobijo bajne vsote od države za nagrado pa z preveč intenzivnim kmetijstvom uničujejo naravo in divjad. Kaj na to porečeš toncybrak.

  5. #5

    Privzeto

    Ne vem kaj je narobe, da lovci-kmetje ne bi delali tistega, kar najbolj znajo in imajo za te vrste del tudi mehanizacijo. V moji LD morajo košček njive posejati s krmnim ohrovtom, pridelek negovati in na zimo je krma na razpolago srnjadi. In ne samo ohrovt, pri njih dobimo tudi seno za krmišča.
    Taka praksa se mi zdi dobra, da bi pa se pridelave krme lotoli lovci, ki nimajo niti tri čiste, kdaj se krmni ohrovt poseje, samo, da bi nekaj postrorili v dobro divjadi, pa mi ne gre v glavo.

  6. #6

    Privzeto

    Citat Franc je objavil: Pokaži objave
    Ojej,kaj vse pogruntate!
    Moj sosed je rekel,da mu srnjad za enega bika popase travo na leto!!??
    Vemo,da je srnjad izbralec,ne pa krava,ki popase vse od kraja!
    Morda bi si še tiste ure pripisal,ko se ti srnjad pase!
    Ti morda ur manjka???
    Oja ta bik mora bit pa fajn mršau če poje sam za eno srno:)
    dobro da nimamo mi takh problemov;)

  7. #7
    Član od
    Oct 2007
    Lokacija
    Loški potok
    Prispevki
    2,301

    Privzeto

    Tudi jaz mislim podobno kot Tica.Pri nas sicer ni njiv ker je zemlja nehvaležna ,so pa travniki in košenine.Nastopi pa problem ker je veliko pašne živine in seveda je zaradi eko gospodarjenja celo pomlad,poletje in jesen zunaj na z električnim pastirjem ograjenih površinah. Divjad sicer prehaja te ovire vendar ne več tako nemoteno.Velik prispevek kmetov lovcev bi že bil,da bi skupaj z živino prestavljali el pastirje in bi tako prvič olajšali prehod divjadi in drugič ozaljšali pogled na pašnike ki so sedaj podobni malo večjim vrtičkarskim naseljem blizu ljubljane. Vsekakor pa je dejstvo,da mehanizacija in znanje kmetovanja olajša delo na krmni9h njivah in košeninah ,ki jih uporabljamo lovci in če bi to delo opravljali lovci kmetje bi bilo vsekakor opravljeno kvalitetnejše in hitreje. Ostali pa pač druga dela. Imamo pa zopet problem vrednotenja dela saj je postavljanje in popravljanje prež z družinskim denarjem čisto nekaj drugega kot pa kmetovanje. Pa vendar po sistemu kot ga je opisal tica in če bi šlo uro za uro bi bilo tako razporeditev del v LD potrebno vsaj prekomentirati in mogoče narediti kakšen poskus za leto ali dve.
    Skerl Miha -VEPER
    Loški potok

  8. #8
    ZR7 Guest

    Privzeto

    Toncybrakov prispevek sem razumel drugače kot moji predgovorniki, tako vsaj izgleda po odgovorih. No mogoče jaz ne razumem prav, a bom pokomentiral tako kot jaz razumem.

    Namreč razumel sem, da bi Toncy rad, da se mu že zato, ker obdela svoje parcele, prizna delo za LD. V tem primeru bi morala LD priznati nek vložek v delu tudi vsem ostalim kmetom, ki niso lovci. Seveda, če bi bila divjad v izključni lasti lovske družine, kar pa ni.

    Zaenkrat je divjad državna last, mogoče bo celo izvzeta iz zakona kot predmet in postala na nek način osebek, torej last nikogar, tako kot smo ljudje, ali pa popolnoma brezpravna in odprta za pokol, kar bi radi videli nekateri. Ta zadnji scenarij je danes k sreči težko verjeten, ker je družba preko države pod pritiskom evropske in svetovne javnosti zavezana divjad ščititi kot naravno bogastvo.
    Torej trenutno in upam da tudi v bodoče odpadejo vse manipulacije, da bi obdelovalci habitatov divjadi zahtevali nekakšno pravico nad divjadjo ali delom, za katerega menijo da ga opravijo zanjo. In povrhu še neenakopravno podeljeno glede na članstvo v društvih.

    Tistim, ki imajo škodo po divjadi v skladu s predpisi pripadajo pač odškodnine. Najsi bodo kmetje, nekmetje ali pa kmetje-lovci.

    Kar se pa tiče udeležbe pri fizičnih delih v lovišču, je pa spet jasno, da morajo biti dela pravično razdeljena. Strojne ure pa morajo biti tudi plačane, ali pa se lovcu, ki jih opravi s svojimi stroji, prizna za uporabo lastne mehanizacije sorazmerno večji delež udeležbe in zmanjša kvoto obveznih ur.

    Torej je po mojem mnenju razmišljanje, da se nekemu kmetu prizna redno delo na kmetiji obenem še kot opravljeno za lovsko družino ali divjad, enostavno nevzdržno in milo rečeno, maloumno! Tako z vidika divjadi kot članstva v LD.

  9. #9

    Privzeto

    Dodal bi k ticinemu prispevku.

    Lovci-kmetje naj bi bili tudi v komisiji ali kakorkoli že organizirani za izobraževanje in nadzor lovcev-nekmetov pri delu na krmnih njivah ... Saj če kmet napiše "delovni nalog" za neko njivo, lahko tričetrt dela opravi lovec-nekmet. Tako lovci-kmeti predvsem doprinesejo strojno obdelavo, kar gre pa na roke, je pa vsak fizično sposoben dober, če ume in je marljiv, če pa ni, pa tut jager ne rabi bit.

  10. #10
    ZR7 Guest

    Privzeto

    Citat jereb je objavil: Pokaži objave
    Dodal bi k ticinemu prispevku.

    Lovci-kmetje naj bi bili tudi v komisiji ali kakorkoli že organizirani za izobraževanje in nadzor lovcev-nekmetov pri delu na krmnih njivah ... Saj če kmet napiše "delovni nalog" za neko njivo, lahko tričetrt dela opravi lovec-nekmet. Tako lovci-kmeti predvsem doprinesejo strojno obdelavo, kar gre pa na roke, je pa vsak fizično sposoben dober, če ume in je marljiv, če pa ni, pa tut jager ne rabi bit.
    Mislim, da je pri tem v prvi vrsti pomembno, da so vodilni, najsi bodo podeljeni po kakšnih komisijah ali kar tako, sposobni predvsem dela z ljudmi. Naj bo še tako strokovno podkovan kmet, če ne zna delati z ljudmi in jim razložiti kaj in kako na njivi, bo rezultat le slaba volja in še slabše opravljeno delo.
    Povrhu tega se je potrebno odločiti tudi za način obdelave njive. Ali se bomo držali bolj ekoloških načinov in v naravno okolje vnašali nič ali čim manj umetnih snovi, ali pa bomo njivo obdelali intenzivno in preko uporabe umetnih gnojil in škropiv zastrupljali divjad.
    Na tem področju se lahko še kako zaplete, če rečemo samo enostavno, da naj kmetje vodijo obdelavo. So primeri, ko so mestni ljudje bolj sposobni in izobraženi pri obdelavi zemlje, kot kakšen kmet. Zato ker se zanimajo in žele opraviti najboljše. Od kmeta, ki bi rad, da se mu še delo na njegovih parcelah prizna pod opravljene obveznosti za LD, takega interesa ne pričakujem.
    Nad vsem tem pa mora bedeti dober in sposoben gospodar.
    Kjer ga ni, gre rado vse po zlu!

    Kar se tiče mehanizacije je pa ponavadi tako, da ko jo rabiš, jo rabi tudi kmet in takrat nekaj deset lovcev čaka enega, da se jih usmili. Tudi tu je potrebna resnost in dobro vodenje, da se delo tudi časovno uskladi. In tu je s kmeti največkrat problem, če jih postaviš za vodje. Ker pač tudi njegovo delo doma usmerja vreme, se odloča na hitro in kar naenkrat ti bo v petek zvečer po poročilih zazvonil telefon, da se zjutraj ob sedmih nariši na njivi. Ti si pa npr. čisto nekje drugje, mogoče na potovanju ali pa imaš dogovorjeno drugo srečanje ali delo. Potem pa se pregovarjaj zakaj nisi opravil obveznih fizičnih ur. Zato trdim, da je najprej potrebna dobra organizacija, potem šele strokovnost pri samem delu in na koncu dobra volja za delo in seveda še za druženje po delu, kar začini in lepo zaključi dan ne le kot delo, temveč tudi kot druženje.
    Kdor želi voditi ekipe, naj se vpraša ali je sposoben kvalitetno vse to izpeljati!

Stran 1 od 2 12 ZadnjiZadnji

Etikete te teme

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •