Stran 1 od 27 1234511 ... ZadnjiZadnji
Rezultati 1 do 10 od 264

Tema: Lovska odličja - blišč in beda tega občutljivega področja

  1. #1

    Privzeto Lovska odličja - blišč in beda tega občutljivega področja

    Vedno, ko je zunaj slabo vreme mi gredo po glavi same neumnosti. Sam si bom kriv, če se bom v kakšni od naslednjih številk revije Lovec znašel v znameniti kolumni in jih bom dobil krepko po betici.

    Krivec za današnje moje nakladanje pa je tudi cenjeni Franc TREBUŠAK, predsednik Komisije za odlikovanja pri LZS, ki je v zadnji številki Lovca, tik znamenite kolumne dr. Marjana TOŠA, objavil prispevek z naslovom " Simbole priznanj LZS naj nosijo dejansko zaslužni!.

    Njegova razmišljanja v navedenem prispevku so mi padla kot naročena, ker me to področje že precej časa vznemirja in mi ne da miru. Posebej še, ker prakso evidentiranja, predlaganja, pisanja obrazložitev in drugih dejanj, ki sodijo v proces podelitve katerega od lovskih odličij članu članice LZS precej dobro poznam. Pa nimam danes namena tukaj na dolgo in široko razpredati o mukah in težavah ter zanimivostih s katerimi se srečujejo organi v LD in njihovih merilih ter pogojih pod katerimi bi si kdo, po njihovem svetem mnenju, kakšno odličje zaslužil. To bi sicer lahko bila zanimiva zgodba, vendar bi zanjo potrebovali veliko prostora in še ogromno špetirov bi s tem povzročil. Res pa je, da so nekateri naši lovski kolegi s temi odličji okrancljani kot božično drevo in drugi z enako dolgim lovskim stažom in tudi z ne malimi zaslugami s področja lovstva, vendar svojega dela in svojih zaslug niso nikoli vedeli prav predstaviti v ospredje in se niso znali gibati v pravih združbah in tako so pač njihova junaška lovska prsa prazna.

    Pa pustimo to, ker sam nimam nič od tega bleščečega na svojih lovskih prsih sem pač hudo nevoščljiv. Nevoščljivost pa je znana slovenska značajska lastnost in to potem le dokazuje, da sem pravi Slovenec. Tudi to moje spoznanje je nekaj in lahko velja vsaj za mojo osebno tolažbo. Bolje, da priznam kar sam kot, da mi to kdo drugi pomoli pod nos.

    In vrnimo se nazaj k objavljenemu prispevku cenjenega predsednika komisije LZS za odlikovanja. Predsednik me obvešča, da je pripravljen nov Pravilnik o podeljevanju lovskih odlikovanj in priznanj ter tudi nov predlog obrazca s katerim bodo pristojni predlagatelji nekoga predlagali in predlog utemeljili. Pa sem se odpravil na spletno stran LZS iskat ta predlog novega pravilnika in novega obrazca, da si ju ogledam in potem v svoji značajsko slabi maniri še malo pokritiziram, če bi našel kaj takšnega vrednega za kritiko in potem še malo pokomentiram ali celo kaj predlagam.

    Nisem imel sreče in sem tako ostal brez osnove za kak žolčni izpad na tem forumu. Mogoče pa je prav v tem razlog, da se mi ta nov predlog pravilnika ne da na ogled in se mi tako prihrani nepotrebno razburjanje. Ja kako pa naj potem pridem v znamenito kolumno ???

    Pa pustimo zlobo ob strani in se vrnimo k predlogu pravilnika in njegovi obrazložitvi. Predsednik komisije je zapisalod pojmom zasluga moramo pojmovati nekaj, kar storimo več od povprečnega, kar je ne nazadnje naša temeljna članska dolžnost.
    Tako torej.Če želim dobiti odličje, moram storiti nekaj več od povprečja. To razumem. Le ne vem kaj je to povprečje in kako se to ugotovi ali izmeri ? Verjetno tudi po novih pravilih tako kot do sedaj in sicer na osnovi individualno-kolektivne subjektivne ocene ob upoštevanju določene uravnilovke že podeljenih odličij v kolektivu.

    Nabor odličij se po novem torej še razširi. To ni slabo, ker ko je nekih odličij preveč podeljenih in se svetijo na preveč prsih, potem pri nekaterih nosilcih izgubijo pravi sijaj in jih je pač pri teh potrebno nadgraditi. Nekako pa se zaslužni med sabo le morajo ločiti in razlikovati.

    Zanimiva je tudi "tretja" značilnost novega pravilnika ki naj bi jasneje opredeljevala merila za podelitev posameznih odlikovanj in priznanj in ( pazi sedaj !!! ) temu je bila namenjena tudi širša javna razprava v delovnih telesih LZS ???????????? To pa je res zelo široka javna razprava in pravi biser demokratičnosti in transparentnosti v slovenski lovski organizaciji.

    Že vidim dr. Marjana TOŠA kako piše novo kolumno v kateri temeljito okrca vodstvene strukture v LZS in jim postreže z vsaj takšno lekcijo iz demokracije, transparentnosti in odgovornosti do lovske javnosti kot smo jo bili deležni člani foruma Lov.

    Pa lep pozdrav vsem odlikovanim, tistim, ki odlikovani še boste in še posebej tistim, ki to nikoli ne boste!
    Last edited by Sraka; 6. November 2009 at 12:08.

  2. #2

    Privzeto

    Drži Sraka, dreznil si v stvari, ki se tiče le nekaj deset posameznikov. Pa saj je tudi to demokratično, ali ne ??
    Pravilnik, ki mu ostro nasprotujem in čaka na sprejem že od lanske pomladi, je objavljen na spletni strani LZS, za člane LZS>dokumenti>komisija za odlikovanja in priznanja. Pa ga preberi, ko boš res dobre volje, drugače bodo tvoje reakcije nepredvidljive. Posebno dobro preštudiraj obrazec in v spomin prikliči še mogoče trenutek, ko si nazadnje in kje videl pisalni stroj.

  3. #3

    Privzeto

    Tica hvala ! Uspel sem priti tja kjer se je skrivala velika skrivnost. Bojim pa se, da se nisva prav razumela. Tam sem našel Pravilnik o podeljevanju lovskih odličij, ki je namenjen izključno le funkcionarjem v lovski organizaciji od Lovske družine preko ZLD do LZS.Gre za pravilnik, ki nagrajuje zbiralce funkcij.

    Sam pa iščem Pravilnik o lovskih odličjih, ki je namenjen za nagrajevanje članov lovske organizacije, ki so dolga leta pridno delali v loviščih, bili aktivni in uspešni kinologi, bili zavzeti varuhi in ohranjevalci naravnega prostora, imajo zasluge na področju vzdrževanja pogojev za življenje avtohtonih živalskih vrst ( lovnih in nelovnih ) v svojih loviščih, ki so s svojimi aktivnostmi in moralno držo ohranjali v svojem ožjem in širšem okolju svetel lik slovenskega lovca, ki so bili ves čas svojega članstva v lovski organizaciji zvesti načelom Etičnega kodeksa slovenskega lovca, ki so do svojih solovcev gojili lovsko tovariški odnos in spoštovali načela medsebojnega spoštovanja, enakopravnosti in pomoči, ki so ves čas ................................................. .

    Kje pa je ta pravilnik ? Pomagaj prosim! Tega bi si rad ogledal.Ne reci, da pa takšnega pravilnika ni in me ne razočaraj do konca.

    Nič nimam proti odličjem za zbiralce funkcij, ki so si v svoj pravilnik kot pogoj, da lahko dobijo kakšno odličje, zapisali nekaj strani dolg seznam funkcij, ki ga potrebno le odkljukati in odličje je tvoje. Če si na teh funkcijah naredil tudi kaj koristnega niti ni pomembno in te tega v predlogu za dodelitev odličja tudi nihče nič ne sprašuje. Daljši je seznam funkcij, ki si si jih uspel skozi čas nabrati, bolj se ti bo na prsih svetilo.

    Kako pa je torej z odličji za tiste tihe, pridne, marljive, ki do funkcij niti niso mogli nikoli priti, ker jim organizacija ni zagotovila tajnih volitev in so mogoče le zaradi kakšnega kadrovskega primanjkljaja ali slabih odnosov v LD ali zaradi kadrovske bitke med posameznimi frakcijami v LD, slučajno prišli do kakšnega članstva v katerem od organov v LD ???? Dalje pa kot po pravilu niso nikoli mogli priti pri tem sedanjem dogovornem sistemu kadrovanja in javno kontroliranem sistemu volitev raznih funkcionarjev v ZLD-jih in še posebej na nivoju LZS.

    Dragi lovski tovariš Tica, kje je pravilnik za navadne člane ? Je potrebno kakšno specialno geslo, da prideš do njega ? Pomagaj prosim!
    Last edited by Sraka; 6. November 2009 at 17:50.

  4. #4
    Član od
    Apr 2008
    Lokacija
    Radolca
    Prispevki
    295

    Privzeto

    Sraka takšnega pravilnika verjetno ne boš našel v nobeni organizaciji.
    Odličja marljivih, tihih,.. tovarišev boš videl le v njihovih očeh, ko bodo gledali sadove svojega dela.
    Se lepše svetijo, a le za tiste, ki jih hočejo videti.

  5. #5
    Član od
    Mar 2009
    Lokacija
    podrta preza
    Prispevki
    62

    Privzeto

    Zdravo!
    Sraka je zopet dreznil v osje gnezdo(moje mnenje) Tisti MALI bodo po mojem mnenju zopet ostali delavci in garači v loviščih in pozabljeni pri nagrajevanju.Bog je prvo sebi brado naredil čeprav mogoče malo preveliko ,za ostale je pa materijala zmanjkalo. Priznanja , odlikovanja so za ljudi pri skledi!
    Priznanja se delijo na vrhu pa tudi ni važno če si imel samo enega lovskega psa katerega je zadel avto iz "Trebče" 2.5 zaradi neposušnosti in neubogljivosti-ampak dajmu mu kinološko priznanje ker je član ...
    Priznanje damo nekomu zaradi sedenja v nekakšnem odboru ker pač nekomu moramo dati pa čeprav ne ve zakaj je v odboru...
    Takšnih primerov je samo v naši družini ogromno ,ker se jemlje ključ po časnih funkcijah in ne delovnih.
    Tudi če dobimo pravilnik se bo prirejal in tolmačil po svoje.
    Zaslužni za ohranjanje in varstvo divjadi sigurno ne bo predlagan za nič.
    Naj še povem da tako kot Sraka nimam dlake na jeziku (zato sem jih večkrat dobil po gobcu) mi je pa vedno bolj všeč da nekateri ljudje več nimajo z kom spit kozarček rujnega.
    Če si tiho se pa sigurno ne bo nič spremenilo.
    Bravo Sraka - tako naprej
    Lp Lakl

  6. #6

    Privzeto

    Citat springer je objavil: Pokaži objave
    Sraka takšnega pravilnika verjetno ne boš našel v nobeni organizaciji.
    Odličja marljivih, tihih,.. tovarišev boš videl le v njihovih očeh, ko bodo gledali sadove svojega dela.
    Se lepše svetijo, a le za tiste, ki jih hočejo videti.
    __________
    Kolega nimaš prav. Določila prvega dela Pravilnika govorijo ravno o takšnih članih, vendar se sklicevanje na takšne pogoje potem naenkrat izgubi, ko začne pravilnik konkretizirati pogoje pod katerimi lahko nekdo dobi lovsko odličje, da bi potem v več strani dolgem predlogu za odličje, ki ga mora izpolniti predlagatelj, našli le še dolg seznam funkcij, ki ga je potrebno le odkljukati in daljši je seznam, bolj se ti bo na prsih svetilo. V predlogu se naenkrat nič več ne sprašuje kaj si in kako uspešno naredil v korist lovstva, narave in divjadi, temveč so pomembne le še funkcije.

    Pa dajmo začnimo sami javno obravnavo in na dan z mnenji in s predlogi. Če ne bo odziva s strani pristojnih, pa bomo lahko kritizirali in nam tudi kolumne v Lovcu ne bodo mogle več ničesar očitati.

  7. #7
    Član od
    Mar 2009
    Lokacija
    podrta preza
    Prispevki
    62

    Privzeto

    Vem da nimam prav ampak eno je kar predlaga lovska družina drugo pa kaj se jim odobri. Imamo človeka kateri je vodilo ohranjanja ,varstva .... in že 50 let podarja svoje življenje za lovsko družino (vzor in vzgled nam ostalim) pa ne dobi priznanja ,ker ni bil nikoli nikjer funkcijonar -le delavec in garač.
    Zahvale in priznanja v LD se pa ponekod delijo po gasilsko ponekod pa sploh ne.
    Mislim da se pojavlja nekakšen fevdalni sistem "Mi imamo vi pa tega nikoli ne boste imeli" čeprav se za vse ključ najde so pa na žalost ljudje kateri ne znajo poslušat.
    LP Lakl

  8. #8

    Privzeto

    Sraka, pa sem te opozoril, da gradivo preberi, ko boš najboljše volje in nisi me poslušal. Ah, .....pa saj nima smisla, samo strinjati se moram s tabo. Pravilnika, ki ga iščeš, pa najbrž ne bodo sestavili. Preprost razlog, potem bodo morali medaljaši poprijeti še za kašno delo. Nezaslišano razmišljanje.

  9. #9

    Privzeto

    Pa sem pozabil pripisati tisto znano in edino definicijo o odlikovancih, ki pravi nekaj o medalji in krogli ...

  10. #10
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Notranjska
    Prispevki
    1,340

    Privzeto

    Komisija za medalje je v tem mandatu zasedala 17 krat. Eden od članov te komisije, si je v tem času prislužil svojo peto medaljo. Zagotovo je medaljo dobil upravičeno, saj to, da se sedemnajstrkrat pelješ 140 kilometrov daleč ni mačji kašelj.

    Gospod predsednik komisije za medalje, ki v uvodniku piše:
    Pod pojmom zasluga moramo pojmovati nekaj, kar storimo več od povprečnega, kar je ne nazadnje naša temeljna članska dolžnost.
    , je nedavno skupaj z komisijo, obravnaval vlogo LD, kjer so za prejemnike medalj predlagali 45 lovcev od 50 kolikor jih lovska družina premore. Ne vem kako so se odločili, pa saj niti ni pomembno, dejstvo je, da je na tem področju nekaj hudo narobe.

    Ta komisija pa se ne ukvarja samo z medaljami. Na komisiji je bilo po mojih podatkih (vsaj neformalno) govora o tem, da je potrebno najglasnejše člane foruma "dobronamerno opozoriti", naj ne razbijajo enotnosti in homogenosti naše lovske ogranizacije. In to se je v prisotnosti štirih članov foruma tudi zgodilo.

    Sraki pa podeljujem železnega pujska foruma Lov, za to, da je obelodanil obravnavano temo.

Stran 1 od 27 1234511 ... ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •