Stran 1 od 6 12345 ... ZadnjiZadnji
Rezultati 1 do 10 od 56

Tema: Močan ali švoh kaliber

  1. #1
    Član od
    Mar 2009
    Lokacija
    Primorska
    Prispevki
    252

    Privzeto Močan ali švoh kaliber

    Ker sem zasledil že toliko polemiziranja okrog primernosti kalibrov, predlagam da za to uporabljamo novo temo, kjer si bomo izmenjevali mnenja.

    Moje osebno mnejnje je da .308, 30-06, 7rem, 8x57IS, 8x68S, 7x64, ter pri prelamačah 7x65R, 30RBlaser Lahklo čisto brez skrbi in streljamo vso slovensko divjad, od mladičev srnjadi do medveda, ne da bi pri tem povzročali zaznavno večjo škodo na mesu kot če bi naprimer streljali gamse in srnjad z .243. Pa tudi krivulje leta so pri teh kalibrih dovolj ravne tudi za strele na še vedno lovske razdalje, sploh če jih pristrelimo na ISD(ideal shootin distance). Krogle se tudi za njih dobi vseh vrst.

    Zato se torej sprašujem, čemu bi človek kupoval puško manjšega kalibra, z izgovorom da jaga predvsem srnjad, a potem ko bo prišel pa merjasec, bo pa: "Kaj čmo, dejmo provat pod uho". al kaj. Meni osebno se zdi to smešno, sploh ker je cena iste karabinke v kalibru npr 243 ali pa 223 popolnoma enaka kot v kalibru 30-06, pri magnum kalibrih pa je neko majhno doplačilo. Razlika v ceni municije je pa tudi minimalna, sploh za tisto škatlo ali dve na leto.

    No prosim da še drugi poveste svoja mnjenja tukaj, da bodo druge teme nekoliko bolj "čiste".

  2. #2
    ZR7 Guest

    Privzeto

    Za vlačit na fotelje v hišicah na koleh je res vseeno. Do pod hišice se puška pelje v prtljažniku, po lojtri jo pa že pritrogamo. Tako da foteljaši verjetno res ne vidijo prednosti lahkih malih kalibrov. Zaradi mene lahko streljajo z breztrzajcem, saj so tako prikrajšani za tisti pravi lov, ki se mu reče zalaz.

    Za pirš pa je lahka in kratka puškica zlata vredna. Zato me bo moja .222 rem Manlicherica spremljala dokler bo vzdržala ona in jaz hodil na jago.
    Spustiti prašiča mimo zaradi nedovoljenega kalibra za to divjad mi pa ni težko, še sploh ker jih preredko videvam, da bi se sekiral in mi že srečanje z njimi veliko pomeni.
    Če bi jih imel priliko pogosteje srečevati, pa bi s seboj nosil ravno tako lahko in okretno Heym kombibirko v kalibru 7x57R.

  3. #3
    ZR7 Guest

    Privzeto

    Citat stjrp je objavil: Pokaži objave
    ...Razlika v ceni municije je pa tudi minimalna, sploh za tisto škatlo ali dve na leto.

    No prosim da še drugi poveste svoja mnjenja tukaj, da bodo druge teme nekoliko bolj "čiste".
    Kdor iz svoje delovne puške izstreli samo škatlo ali dve na leto, po mojem sploh ne bi smel jagat! Ena škatla gre samo za pripravo in nastrelitev. Malo je lovcev, ki so sposobni brez vsaj nekaj vaje zagotoviti dobre strele v pogojih terenskega lova. No ja, če se spet povrnem k foteljašem na prežah, z dobrim naslonom po polurnem počitku in enim "ta kratkim" je možnost tam malo večja.

    Če se povrnem k ceni in primerjam .222rem in 30-06, kar med drugim posedujem je razlika za isto vrsto municije kar občutna.

  4. #4
    Član od
    Apr 2008
    Lokacija
    gorenjska
    Prispevki
    2,752

    Post Močno vs Lahko...

    Lp!

    Za iz "fotelja" uporabljam .270WIN, ki jo uporabljam prav tako na zalazu, ampak v obeh situacijah tudi uporabljam 9,3X64, ki je kar težak "kol", na pogone sabo "vlačim" ali kombinirko 7X65R/16 ali pa 9,3X64 z obema seveda v pogon...a ja, z lahko Blaserjevo kombinirko 5,6X50R/16 pa prav ne rad lovim na zalaz, prelahka in vedno znova mislim, da sem jo kje popustil.

    Kakor povsodi tudi tu velja, da s tistim česar se navadiš.

    Lovski zdravo
    Janez L
    Last edited by JANEZ L; 9. April 2010 at 15:12.
    ...nor je tisti, ki ne poskusi in poskusiti ni greh...

  5. #5
    Član od
    Mar 2009
    Lokacija
    Primorska
    Prispevki
    252

    Privzeto

    Citat ZR7 je objavil: Pokaži objave
    Za vlačit na fotelje v hišicah na koleh je res vseeno. Do pod hišice se puška pelje v prtljažniku, po lojtri jo pa že pritrogamo. Tako da foteljaši verjetno res ne vidijo prednosti lahkih malih kalibrov. Zaradi mene lahko streljajo z breztrzajcem, saj so tako prikrajšani za tisti pravi lov, ki se mu reče zalaz.

    Za pirš pa je lahka in kratka puškica zlata vredna. Zato me bo moja .222 rem Manlicherica spremljala dokler bo vzdržala ona in jaz hodil na jago.
    Spustiti prašiča mimo zaradi nedovoljenega kalibra za to divjad mi pa ni težko, še sploh ker jih preredko videvam, da bi se sekiral in mi že srečanje z njimi veliko pomeni.
    Če bi jih imel priliko pogosteje srečevati, pa bi s seboj nosil ravno tako lahko in okretno Heym kombibirko v kalibru 7x57R.

    A mi lahko prosim poveš koliko je ena nova repetirka priznane znamke in kvalitete v kalibru .222 lažja od 30-06. Saj danes imajo 30-06 čisto komot 56cm dolge laufe, krajšega pa tudi .222 skoraj da nima, torej kje je tukaj tvoja večja lahkost in okretnost. A je cenej imet dve puški nižjega cenovnega razreda (ena za zalaz, ena za čakanje) ali pa eno kvaliteno višjega cenovnega razreda, kjer se ne pridobi samo na okretnosti in teži ampak tudi na kvaliteti in imamo lepo en univerzalen kaliber, ki nam zagotavlja rezervo v primeru malo slabšega zadetka, ker če še ne veš je človek zmotljiv, pa tudi, če postreli po 5 škatel na leto v tarčo.

  6. #6
    Član od
    Apr 2008
    Lokacija
    Gorenjska
    Prispevki
    126

    Privzeto

    Spet tema za ta "kunštne" strelce :icon_:
    Za zalaz srnjadi, na pogonih, na prežah, na krmišču in sploh povsod uporabljam kaliber 7x64. Edino kadar se odpravim na lisice vzamem 22 hornet, pa še to grem po navadi na štant in gre 7x64 zraven :icon_smile:
    222 imamo doma, pa je bolj ali manj v omari.

  7. #7

    Privzeto

    Tole bi lahko primerjal kar z avtomobili, edina razlika je v tem da se z večjim in močnejšim avtom bolje pelješ kot z malim, pri puškah pa je ravno obratno, meni osebno je najljubše streljati prav z 222rem.

  8. #8
    ZR7 Guest

    Privzeto

    Citat stjrp je objavil: Pokaži objave
    ... in imamo lepo en univerzalen kaliber, ...
    Ta kaliber me pa zelo zanima kateri bi bil. Verjetno se bomo vsi strinjali, le pravega pogruntaj!

  9. #9

    Privzeto

    Sej drapajo pa tud vsi glih, 223 itak drapne mnogo bolj v ramo kot 30-06.
    Z 223 si upa vsak strelat z 30 -06 pa se moras ze mal prpravljati.

  10. #10

    Privzeto

    Jaz bi tukaj zagovoril srednje kalibre. Nekaj vmesnega. Izbire je dovolj. Npr. 308 win, 7×57... Oba sta zakonsko dovoljena za odstrel vse divjadi. Zakaj torej imeti 300 win mag, 7 mm rem. mag., pa po drugi strani 223 rem... ali 243 rem... Nočem nobenega prepričevati v nakup katerega koli kalibra, le naglas razmišljam, če je že debata o tem. Zakaj bi imel puško v kalibru 223 rem., potem pa pride divji prašič, jelen... in kaj potem... Marsikateri bi vseeno ustrelil. Tisti pa, ki ne bo mu bo morda še dolgo žal, da je spustil jelena, samo zaradi "prešvoh" kalibra. Pa ne mi spet rečt, češ da sem mlad jager in nimam izkušenj. Sem mlad jager, sem pa iz lovske družine in sem trenutno 3. generacija lovcev pri naši hiši in vem da se v desetletjih lovskega udejstvovanja zgodi prav vse mogoče. Malo banalen primer seveda, pa vseeno, oba moja prednika, oče in ded, sta se večkrat srečala iz oči v oči tudi z medvedom. Takrat ti verjetno ni vseeno ali imaš 223 rem. ali kaj malo močnejšega. Če pa imaš 7×57, 308 win ali kateri podoben, je puška vseeno kratka in lahka, nima odsuna, močna je pa dovolj za vsako jago. Po mojih izkušnjah pa je tudi pok bolj znosen kot pri tistih malih razantnih kaliberčkih.
    Samo za razmislek.

Stran 1 od 6 12345 ... ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •