Stran 5 od 7 PrvaPrva 1234567 ZadnjiZadnji
Rezultati 41 do 50 od 66

Tema: .17HMR, .22LR in .22WMR

  1. #41

    Privzeto

    Citat alojz1 je objavil: Pokaži objave
    Imel sem enake težave z poceni kitajskim 6-30x56 daljnogledom. Po prvi nastrelitvi na MK sem bil navdušen. Dokler nisem spremenil povečave ali razdalje. Takoj sem ga zamenjal z Minox 6-20x50 kjer pa težav ni.
    Kitajca sem podaril znancu. Rabil je za neko staro puško. Predlagal sem, da nastavi paralakso na 100, povečavo na 8 in oba obročka zalepi. Pri manjši povečavi paralakse ni treba stalno spreminjati.
    Verjetno res, saj pri Tascotu sem pričakoval kaj takega; ampak Delta Optical so pa hvalili kot nekaj nad Tascom, tudi ko ga v roke primeš, je razlika v primerjavi z Tasco, pri katerem dobiš malo "igračast" občutek. http://www.optics-trade.eu/si/streln...-24x42-ao.html
    Bo treba res preizkusiti še s čim drugim.

  2. #42

    Privzeto

    Je ta kitajc tudi izgledal kot svarovc brez napisa
    Sedaj me kar strese, če vidim tisti čuden rdeče in zeleno osvetljen križ. Pa kateri proizvajalec še misli, da se z takim v mraku kaj vidi? Je bila pa ta moja neumnost vsaj poceni.
    Vsi mali kalibri zahtevajo dobre daljnoglede. Zaradi paralakse in pogostega prestavljanja.
    Last edited by alojz1; 2. February 2016 at 13:09.

  3. #43

    Privzeto

    Citat alojz1 je objavil: Pokaži objave
    Vsi mali kalibri zahtevajo dobre daljnoglede. Zaradi paralakse in pogostega prestavljanja.
    Sprejeto na znanje. :)

  4. #44
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Kärnten
    Prispevki
    1,206

    Privzeto

    Paralakso izničiš tako, da gledaš skozi daljnogled in vrtiš kupolo dokler da ostane križ pri miru, ko z očesom plešeš po okularju:) pri kvalitetnih daljnogledih najvišjega ranga se cifre ujemajo, pri cenejših pa pogosto ne. Pri mojem Bushnell elite4200 6-24x42 moram na 100m recimo paralakso nastavit na okrog 120m da je paralaksa povsem izničena.

  5. #45
    Član od
    Apr 2008
    Lokacija
    Zasavje
    Prispevki
    881

    Privzeto

    Citat ravnohrib je objavil: Pokaži objave
    Že kar dobro leto imam Savage v 17hmr; uplenil nisem še nič, sem pa par 100m strelov dal na tarčo;
    Natančnost pri strelih na tarčo je po nastrelitvi res navdušujoča, me pa precej pogosto preseneča spremenljiovost zadetkov pri menjavi povečav ali menjavi razdalj in ustreznem popravku paralakse na daljnogledu. Tudi ko pridem na novo na strelišče, moram ponavadi popravljati nastavitve; kot da bi se zelo hitro premikal križ; pa z drugimi kosi pušk grše ravnam in nimam podobnih težav.
    Uporabljam pa strelni daljnogled Delta Optical Titanium 6-24x42 AO, pred njim sem imel Tasco Varmint 6-24x42 pa sem imel v bistvu podobne težave.

    Zanima me, kakšno optiko uporabljate ostali s .17hmr? Katere povečave uporabljate recimo za lov na vrane na 100m in katere za lov na lisice? Paralaksa da ali ne?
    Kot zanimivost, če prav razumem, je paralaksa ustrezno nastavljena, ko je slika tarče ostra, drži? Opažam pa pri vseh mojih daljnogledih z nastavljivo paralakso, da se oznaka za razdaljo na daljnogledu od izmerjene dejanske razdalje precej razlikuje; konkretno, pri razdalji 100m, oznaka za paralakso kaže 70m.

    Hvala za konstruktivna mnenja.
    Na puški CZ455 v kalibru 22WMR imam Delta optical titanium 2,5-16×50 in sem z njim zelo zadovoljen. Kar me moti je edino nekoliko debelejši križ. Med najmanjšo in največjo povečavo je razlika v zadetkih 3 cm. Nastreljeno imam na 100 m, pri povečavi 12, tako da tudi nekaj večja ali manjša povečava pri zadetkih ne pomeni neke razlike.

    Vrane uspešno streljam tja do 130 m. Vendar je pri tem pomembno poznati natančno razdaljo in balistično krivuljo, saj krogla od 110 m dalje hitro začne izgubljati višino. Do 110 m pa je odstopanje od vizirne linije +/- 2 cm, kar je za zadevanje tako majhnih ciljev, kot so vrane, bistveno.
    Lisice ponoči streljam na povečavah od 6-8×.

    V kolikor je paralaksa nastavljena na 100 m, je niti ni potrebno spreminjati, saj je večina strelov okrog te razdalje. Popravek je smiselen, če bi streljal npr. pol bližje, kjer so razlike zaradi paralakse večje.

  6. #46
    Član od
    Mar 2012
    Lokacija
    Primorska
    Prispevki
    201

    Privzeto

    Za popravljanje paralakse je zelo dobro imeti dober in ponovljiv naslon lica na kopito. Če je oko poravnano s centrom daljnogleda načeloma nebi bilo potrebno popravljati paralakse.

  7. #47
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Kärnten
    Prispevki
    1,206

    Privzeto

    Dober si ti teoretik☺

  8. #48
    Član od
    Mar 2012
    Lokacija
    Primorska
    Prispevki
    201

    Privzeto

    Citat rws je objavil: Pokaži objave
    Dober si ti teoretik☺
    Jah, kakorkoli.

    Na začetku moje lovske poti sem pri streljanju nalsanjal desno stran brade, ker je bila ličnica preveč iz osi daljnogleda. Ponovljivost zadetkov je bila slaba. Mentor me je naučil streljati tako, da mi je orožje na kratko opisal me posedel in sem streljal. Obvladovanje sprožila ter naslon, pravilen pogled skozi daljnogled,... pa ...

    Z leti in prebiranjem člankov ter pomočjo strička YouTube-a sem na kopito montiral pivišek za naslon lica. Zadetki so se bistveno izboljšali pa še odsun je lažje obladovati.

    Sicer pa je vsa ideja za mojim pisanjem v tem, da se vpliv paralakse čim bolj zmanjša. Tudi sam uporabljam korekcijo paralakse, se pa ne obremenjujem z napisi na gumbu za korekcijo. Sliko izostrim,...

  9. #49

    Privzeto

    Hm meni se pa zdi tole strašno zanimivo glede naslona glave(brade, lica) na kopito.

    Me zanima koliko jih to lahko naredi pri svoji puški?

    Sam tega pri nobeni ne morem, sem pa drugače nekih normalnih mer (186 cm telesna višina).

    Kolikor včasih vidim pri športnih strelcih imajo skoraj vedno nastavljivo ličnico na kopitu. Verjetno ne brez razloga. Parviš da se je kakovost streljanja bistveno izboljšala? Se pravi da se bom letos bolj osredotočal na to področje.

  10. #50

    Privzeto

    Citat Bokarca je objavil: Pokaži objave
    Hm meni se pa zdi tole strašno zanimivo glede naslona glave(brade, lica) na kopito.
    Mi prinese puško nastrelit. Nikakor se ne morem namestiti, ker je daljnogled previsoko. Ko mu povem, da obstaja ličnica iz kordure z žepkom za podloge pa samo z roko zamahne. "Jaz sem vajen".
    Ni res. Če bi bil vajen bi zadel.
    Drugi primer. MK puška ima kratko kopito. Montaža pa ne dopušča pomika daljnogleda naprej. Saj se je streljalo. Ko pa sem namestil podaljšano pikaniti šino in premaknil daljnogled za 2 cm naprej so se pa rezultati takoj bistveno popravili.
    Poglejte Debevčeve puške pa vam bo jasno, da klasično lovsko kopito ne more biti vsem prav.

Stran 5 od 7 PrvaPrva 1234567 ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •