Stran 4 od 9 PrvaPrva 12345678 ... ZadnjiZadnji
Rezultati 31 do 40 od 87

Tema: Klopi in bolezni

  1. #31

    Privzeto

    Citat žandar je objavil: Pokaži objave
    Nekje sem prečital, da se rdečina ne pojavi pri vseh okužbah z borelijo, ki so jo povzročili ugrizi klopov.
    Zanima me ali to drži in če drži , kako bom v zgodnji fazi ugotovil, da sem okužen z borelijo.
    Da, drži. Sicer je nemogoče napovedati verjetnost, da se bo rdečina pojavila. V ameriški literaturi se (tam je glavni povzročitelj v glavnem druga bakterijska vrsta istega rodu Borelia burgdorferi sensu stricto - v ožjem pomenu) pojavljajo najrazličnejši odstotki pojavljanja rdečine in sicer od 30-80% bolnikov. Pri nas bi dejal, da se pri večini ljudi, ki so okuženi, rdečina pojavi (je pa to zgolj ocena, še boljše: mnenje ).

    Dejstvo je, da je rdečina (eritema migrans) edini specifični znak bolezni v akutni fazi. če je odsoten zato nastane problem, ker so ostali znaki zelo nespecifični in jih ljudje (in tudi zdravniki) pogosto pripišejo mnogim drugim boleznim, stanjem,... Ti znaki so: splošna oslabelost, glavoboli, utrujenost, zaspanost, bolečine v mišicah blago povišana telesna temperatura in še marsikaj. Za predstavo: nekaj podobnega kot ob "virozi".

    Zato je pomembno (in slednje bi bil moj odgovor na vprašanje), da v primeru, da se pojavijo takšne splošne težave in trajajo več kot 1 teden (in ni nobenega drugega možnega vzroka), obiščete zdravnika. Ob tem upoštevate še kakšna je sploh verjetnost, da ste okuženi: letni čas, izpostavljenost klopom. Ob pregledu zdravnika posebej opozorite, da ste se gibali v naravi. Včasih je zaradi epidemioloških vzrokov dobro navesti približno teritorij, kjer ste se gibali (obstajajo območja, kjer je prekuženost zelo velika in obratno).

    Skratka, drugega enostavnega znaka za prepoznavo žal ni. Veliko pripomorek temu tudi preventiva in pa preglejevanje kože po aktivnosti v naravi. V primeru, da ste imeli prisesanega klopa in dobite te nespecifične simptome, je verjetnost seveda precej večja.
    * .308win | 7x65R/12 | 7x57R/16 | .223rem |20-20/76 | 12-12/70 | .22lr | .357 mag | .40S&W | Vižla *

  2. #32
    Član od
    Apr 2008
    Lokacija
    primorska
    Prispevki
    4,562

    Privzeto

    Dvakrat sem dobil nespecifično rdečino a mi je dr. vseeno dal antibiotik .

  3. #33
    Član od
    Aug 2008
    Lokacija
    Štajerska-Pohorje
    Prispevki
    504

    Privzeto

    S klopi nisem imel nikoli težav niso se mi prisesali oz. sem jih prej odkril, do letos. To leto jih, kar mrgoli in moral sem že tri odstranit tako, da se bo treba cepiti. Kot repilent sem začel uporabljati novo zadevo na tržišču St.. klop, vonj ima po divjem paradižniku. Zaenkrat dobro služi in jih zgleda odganja.
    lp in dober pogled!

  4. #34

    Privzeto

    Citat detel je objavil: Pokaži objave
    Dvakrat sem dobil nespecifično rdečino a mi je dr. vseeno dal antibiotik .
    Tudi sam bi v takšnem primeru verjetno ravnal podobno. Antibiotiki, ki se uporabljajo za Lymsko boreliozo so relativno varni za uporabo (najverjetneje amoksicilin). V primeru, da bolezen napreduje do 2. faze, pa so posledice lahko precejšnje (v večini primerov ostanejo trajne posledice, bodisi na centralnem ali perifernem živčnem sistemu, bodisi na sklepih, koži, ostanejo nespecifične mišične bolečine - mialgije, fibromialgije, ipd.)
    * .308win | 7x65R/12 | 7x57R/16 | .223rem |20-20/76 | 12-12/70 | .22lr | .357 mag | .40S&W | Vižla *

  5. #35

    Privzeto

    včeraj ko smo še dokončevali prežo niti slutil da bi dobil klopa ker ga nisem tam nikoli dobil ali videl ker je na travniku...... včeraj ko pridem domov pa 10 prijetih ..... upam da niso bili nevarni ker so bili usi iste vrste in približno enako veliko, se mi zdi da so bile larve, bolj svetli čisto majhni..... kaj tej klopi so bili v fazi larve in če so taki klopi nevarni?

  6. #36

    Privzeto

    taki klopi so običajno najbolj nevarni, ker jih ne opaziš prej, kot pa se prisesajo (stopnja okuženosti pa ne odstopa).

    Da ne bo panike, saj se boš sčasoma navadil na njih Pomembna je preventiva (repelenti, redno preglejevanje kože in morebitnih vgriznih ranic za eritem, dolge hlače in majice z dolgimi rokavi v goščavi...)
    * .308win | 7x65R/12 | 7x57R/16 | .223rem |20-20/76 | 12-12/70 | .22lr | .357 mag | .40S&W | Vižla *

  7. #37

    Privzeto

    aha... jaz sem jih dobil na eni trasi zraven travnika... prvič tam...
    najbolj pomembno je opazovati vse znake in jih ne zanemarit..

  8. #38

    Privzeto

    Klopi so prav povsod, travniki, gozdovi, domača trata...
    Ko sem imela drugič borelijo, je bila prav od klopa, ki se mi je moral prisesat na nogo nekje okoli domače hiše, ker nisem nikjer okrog hodila

    Repelenti in pa redno pregledovanje...
    In cepljenje proti klopnemu meningitisu.

  9. #39
    Član od
    Apr 2008
    Lokacija
    primorska
    Prispevki
    4,562

    Privzeto

    Mene tudi radi napadajo. Spomladi jih dobim tudi do 10. Čimprej ga izpulim, sem se pa cepil proti meningitisu in priporočam vsakemu, ki je veliko v naravi .

  10. #40

    Privzeto

    A kdo ve, zakaj se na nekatere ljudi raje "prijemajo"?
    Če gremo z družbo kam v naravo, drugi sploh ne potrebujejo repelenta, ker sem jaz zraven. Četudi nasprejana, jih je vedno vse polno po meni, na drugih pa ne. Po kakšnem ključu izbirajo? Vedno sem mislila, da pač na vsakega, ki pride mimo...

Stran 4 od 9 PrvaPrva 12345678 ... ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •