Stran 1 od 5 12345 ZadnjiZadnji
Rezultati 1 do 10 od 46

Tema: Dolžina risane cevi

  1. #1

    Privzeto Dolžina risane cevi

    Tema s starega foruma

    Citat dolgin je objavil:
    Zanima me,kako je z dolžinami cevi! Ali obstaja kje kakšen zapis o tem kakšne so priporočene dolžine cevi in koliko se posamezno cev da skrajšati?
    Sprašujem zato,ker bi kolega rad skrajšal dolžino cevi (kaliber .22 - 250) iz standardne (mere seveda ne vem) na dolžino 50 cm! Ali je to sploh možno? Meni se zdi čudno ; ali smodnik pri tako "močnem" kalibru ob tako kratki cevi sploh izgori do konca? Kako in koliko se poslabšajo balistične lastnosti puške?

    Hvala za odgovore!
    lp
    Citat janez valentic je objavil:
    Odgovor zelo na oko.

    22-250 je precej vroč kaliber (visoki tlaki, veliko smodnika progresivnega) tako da je boljši v dolžinah cevi nad 56, še bolje 60 cm).

    Zgubil bo hitrost, pridobil pa ogenj na cevi.

    Mislim da bo padel na nivo okoli .222 Rem ali .223 Rem.
    Citat kuje je objavil:
    Pok bo postal glasnejši kakor tudi plamen na ustju cevi.Ponavadi se tudi odsun poveča.Čeprav za ta kaliber ne vem kakšen je odsun pri normalnih ceveh.Mislim pa ,da ni močan.Drži se klasike okrog 60cm pa bo!
    Citat medvedar1 je objavil:
    Ne vidim smiselnega razloga za krajšanje cevi v tem kalibru. Štuc puške, ki imajo krajše cevi, se uporabljajo ponavadi v rokah vodnikov psov krvosledcev. Oni potrebujejo kratko puško, ki je dobra za opletanje po goščavi, ko jih vleče pes na jermenu ali brez in se morajo hitro in neovirano premikati po težkem, nepreglednem terenu ter biti pripravljeni na hiter strel. Vendar oni potrebujejo puško velikega kalibra velike zaustavne moči na kratkih razdaljah. Praviloma je to 8x57IS ali 9,3x62. Torej, svetuj prijatelju naj ne žaga cevi na tisti flinti.
    Citat bobo je objavil:
    Sam sem pristaš malo krajših cevi, vendar pri kalibrih, ki to dobro prenesejo. 22-250 Rem. je eden manj primernih za krajšanje. Visoko razantni naboji majhnih kalibrov krajšanja cevi ne prenesejo najbolje. Zgodilo se bo vse tisto, kar so napisali že pred mano. Volumen cevi glede na volumen smodnika je relativno majhen in ne omogoča dovolj hitrega izgorevanja, ki je pogoj, da ima krajšanje res smisel. Če že krajšati ta kaliber, potem ne pod 56 cm.
    Citat miš93 je objavil:
    ...no pa še malo številk (sem že pozabil od kod mi ampak meni kar držijo) - zelo poenostavljeno - pri krajšanju cevi počasnejših kalibrov (cca 740 m/s) kot je npr. 9,3x62...lahko pričakujemo padec hitrosti cca. 3 m/s/cm, t.j. - pri cevi 60 (740 m/s) skrajšani na 50 cm (710 m/s) za 30 m/s ali 4%...pri hitrih kot omenjeni 22-250 pa cca 7 m/s/cm t.j. pri cevi 65 cm (1130 m/s) skrajšani na 50 cm (1025 m/s ali kot pravi janez cca 223 rem) za 105 m/s ali 10%...jaz nebi če pa hoče naj pa :wink:
    Citat janez valentic je objavil:
    Mislim da si zelo točen.

    Kaliber 30-06 10,7g KS 56 cm cev =850 m/s
    60 cm cev = 870 m/s

    5m/s / 1cm

    Sam jo tudi nebi krajšal, a če jo bo ne bo nobena katastrofa.
    Citat dolgin je objavil:
    Hvala vsem,ma sej ne vem kaj ga mečlje,pa taka puškica da je za vikat,točna,lepa,glih ta prava za v omaro(za moje pojme) :lol: :lol: !
    Na srnjadi navzven (municija Remington) ne naredi nobene škode,pada zares v ognju,ko pa zadevo odpreš - marmelada!!!

    Sam jo tudi nebi krajšal, a če jo bo ne bo nobena katastrofa.
    Ja,res ne,razen trenutne slepote in oglušelosti,že z "natur" cevjo tako useka da je kaj.....
    Citat marjanko je objavil:
    Tudi meni so puške z krajšimi cevmi lepše. bolj priročne za rokovanje. Za sam lov verjetno kakšen centimeter ne igra pomembnejše vloge. Sam sem pred leti pri Glanznigu v Borovljah naročil puško v kalibru 6 PPC. Imel pa sem dva kopita in sicer tekmovalnega in lovskega, saj sem jo uporabljal tudi za odstrel srnjadi. Ko sva se z Glanznikom pogovarjala o dolžini cevi sem mu omenil, da bi želel imeti cev dolgo 5O cm. Sam mi je odgovoril, da sploh ni problema,da mi da cev dolgo kolikor hočem, da pa mi ne da garancije za grupo zadetkov.Dal pa mi je garancijo da bo grupa petih strelov na 1OO m v krogu 1,5 cm. Seveda sem se s tem strinjal, saj se je potem izkazalo , da je bila grupa strelov z doma polnjenimi naboji še krepko boljša. Ponavljam , da je to pomembno pri tekmovalnih puškah, kjer se zahteva velika natančnost zadetkov.
    Citat marjanko je objavil:
    Pozabil sem napisati, da je omenjena grupa zadetkov na 1OO metrov veljala za cev dolžine 6O cm. kakršno sem tudi naročil.
    Citat Gebirgsjaeger je objavil:
    No povejte pa malo kaj se zgodi, če skrajšaš cev dolgo 65 na 55 pri cal. 8x57IS in seveda če kdo ve kolikšna je cena takega postopka. S tako puško ne bi streljal dlje od 100m.

    Kaj mi vi svetujete. :oops:
    Citat marjanko je objavil:
    Tudi sam sem imel puško izdelano po naročilu in sicer je bila cev osemoglate zunanje oblike in dolžine 65 cm. Zaradi takratne nevednosti, to je bilo pred 26 leti in miselnosti da je to najboljše. Ko pa sem jo nosil na rami po goščavah in ko se je izkazalo da so tudi puške s cevmi dolgimi 5O cm ravno tako uporabne za lov sem jo takoj prodal. Takrat sem tudi vprašal puškarja za krajšanje cevi, pa mi je dejal da sploh ni problema, da naj pa premislim, da bo ravno tako zadevala s cevjo 5O cm, da pa ko odreže cev, mora premakniti mušico in zadnji merek, jo ponovno brunirati, kopitar pa mora skrajšati olesje pod cevjo. Tudi cev bo moral ponovno tanjšati od nabojišča proti ustju cevi, kar pa se mora opraviti na stroju ki je za osemoglate cevi. Če bi skrajšal samo cev pa bi se popolnoma spremenil zunanji videz puške ker ne bi bilo potem vse med seboj usklajeno, zato sem jo prodal. To je moja izkušnja in moja odločitev in mislim da sem se pravilno odločil. Vsak posameznik oa se mora sam odločiti kaj mu najbolj ustreza.
    Citat mons je objavil:
    Vse kar mora puškar narediti pri krajšanju cevi je , da odreže cev, premakne mušico in ponovno brunira. Ostalo, kar je napisal marjanko je samo nategovanje.
    Citat rws je objavil:
    z očetom sva doma odrezala cev iz 68 cm na 51,pač zdaj ni na cevi muhe,niti je nihče od naju še ni potreboval.glede natančnosti pa ti povem da nikoli prej z dolgo cevjo nisem zadel tako kot zadanem zdaj.Poznam še več primerov,ko se je pri krajšanju cevi natančnost ohranila ali celo izboljšala :idea:
    Citat alan ford je objavil:
    .... No povejte pa malo kaj se zgodi, če skrajšaš cev dolgo 65 na 55 pri cal. 8x57IS in seveda če kdo ve kolikšna je cena takega postopka. S tako puško ne bi streljal dlje od 100m...

    Praktično nič. Sam sem dal skrajšat cevi na 8x57 na cca 50cm. Puškar mi je takrat omenil, da je največ krajšal na 48 cm. Puška nese bolje kot prej res pa je malce več ognja na ustju. Uporabljam jo le za "po grmovju"...

    Mons ena najpomembnejših stvari za točnost puške je kvaliteta obdelave ustja cevi. Tako, da ne bomo samo rezali in brunirali....

    lp
    Alan
    Citat mons je objavil:

    To itak paše k rezanju :wink:
    Citat zlatorog je objavil:
    Pri Crveni Zastavi v cal. 308 win. bi dal rad skrajšati cev, ki je dolga 60 cm, pa me zanima na koliko bi bilo optimalno skrajšati cev, tako da bi lahko po potrebi streljal tudi na več kot 100 metrov in koliko stane tak poseg v puško? LP
    Citat kuje je objavil:
    Skrajšaj na 51 cm.Mislim,da je to optimalno pri 308 win.Tudi jaz imam 60cm cev pri 308win pa me nič ne moti.Vse kar boš s tem pridobil je večji odsun in ponoči večji plamen na ustju cevi.Če dosti na zalaz loviš in še to po zaraščenem terenu ima smisel,če ne pa še enkrat dobro razmisli.Lp.
    Citat rws je objavil:
    Zaradi krajšanja cevi ne bo mogoče streljati na več kot 100m.Puška ne bo več tako natančna.Poknilo bo pa po arkadi ko satan.Ko boš pri luni čakal lisice,pa preden se boš odločil za strel nadeni sončna očala,drugače boš slep.Seveda nič od tega,kot verjetno sam veš ne drži.
    Moj SAKO finnlight ima cev dolžine 51.5cm,seveda v originalu,pa nima nič kaj večji odsun od ostalih iz družine ".308",kljub temu da ima samo 2,8kg.Tja do 250m boš z njim brez težav streljal,seveda če ti je to v veselje.Veliko lovcev poznam,ki so skrajšali cev na 51cm v tem kalibru,pa med njimi ni nikogar ki bi bil razočaran.Kar pogumno po žago :)
    Citat capek je objavil:
    Mojemu mentorju(ko sem bil še pripravnik; še vedno mu tako pravim), je eden iz med naših lovcev, ki je mlad in se je dokaj dobro upejal v puškarstvo, čeprav to ni njegova profesija na karabinu skrajšal cev za 13 cm.Ko smo šli puško sprobat in nastrelit je bil rezultat trh krogel 9,9,10 na sto metrov.Strah je bil predvsem, da bi puška trosla, vendar je bil rezultat zelo pozitiven.Nevem ali je bila to sreča, ali...(nisem velik balistik)
    Citat tica je objavil:
    Ker sem res laik v balistiki sprašujem: zakaj krajšanje cevi pušk. Ali to res ni neka muha, kajti, če bi bile karakteristike takih pušk boljše, ali bi bile cenejše, preciznejše, ..., bi take izdelovali že puškarji, vsaj jaz tako mislim. Ali to ne pomeni morda tudi to, odrezal je Francelj pa mora tudi Fric. Sprašujem brez hudobije, zanimajo pa me odgovori.
    Citat capek je objavil:
    Tica popolnoma se strinjam s teboj jaz tega tudi nebi naredil.Navedeni jo je skrajšal zato, ker je menda rabil krajšo cev za iskane divjadi, da se nebi pentljav z dolgim lavfom po grmovju, doma pa ima dovolj pušk, da je to reskiral.Pomojem je dejstvo, da proizvajalci pušk že vedo kaj delajo in kako dolge morajo biti cevi za optimal.(po mojem)
    Citat zlatorog je objavil:
    Včasih je bila cev dolžine 60-65 cm nekako standard, v današnjem času pa kolikor sem zasledil, izdelovalci orožja delajo puške s krajšimi cevmi, od 51-56 cm v počasnejših kalibrih, kamor spada tudi 308 win, zato se tudi sam igram z mislijo, da bi dal skrajšat cev na kakih 51 cm, seveda bi to dal narediti puškarju in ne sam. :meha:
    Citat Gebirgsjaeger je objavil:
    No ena moja izkušnja.

    Mannlicher pro hunter v cal. 30-06 z original cevjo 51,7cm če se ne motim.
    Ko streljam ponoči, je pred mano tak plamen da bi res lahko že imel očala. :wink:

    Kar se tiče pa municije, mi nikakor ni šla RWS kugelspiz 9,7g, saj mi je trosilo. Kolega ki je puškar mi je rekel, da zato, ker ne zgori vse v cevi in zato ko pride kugla ven iz cevi, jo potiska še tisti plamen. Svetoval mi je naj vzamem malo težjo kuglo 11,7 in seveda počasnejšo. Zadetki so za 100% boljši. Preizkus na 100m je bil 7,8 in 8, v grupi max.2,8 cm. :wink:
    Citat zlatorog je objavil:
    Se pravi, da je tudi od municije dosti odvisno in ne samo od dolžine cevi, oziroma si tudi z krajšo cevjo lahko natančen če imaš prave naboje. :spec:
    Citat teohafy je objavil:
    Kako je pa z navojem cevi? Ali imajo orginalne cevi, ki so dolge okoli 50 cm isto dolgo dolžino navoja ali krajšo kot naprimer 60-65 cm?
    Citat miš93 je objavil:
    navoj je predpisan/standarden - za posamezen kaliber in ne za dolžino cevi
    Citat teohafy je objavil:
    Ja a ni potem krajši če cev odrežeš...?
    Citat miš93 je objavil:
    ...da ne bo pomote - govorimo o dolžini navoja - t.j. dolžina na kateri krogla naredi obrat za 360 stopinj oz. "en obrat" - ta je npr. za 9,3x62 360 mm, za 8x57 IS 240mm...ob krajšanju cevi se dolžina navoja ne spreminja je pa število dolžin navoja/cev manjše - npr. pri naboju 9,3 x 62 in cevi dolgi 60 cm bo krogla v cevi naredila 1,7 obrata, pri cevi dolgi 50 cm pa 1,4 obrata, kar pa ne vpliva na hitrost vrtenja krogle, ki je v obeh primerih enaka...
    Citat teohafy je objavil:
    Aha! Zgleda da sem balistiko bol z levim ušesom poslušal. Hvala za razlago!
    Boljše izpasti nor, kot pa iz aviona!

  2. #2

    Privzeto

    Solovec je nabavil ocevljen mehanizem od C. Zastave v cal. 30-06, imel bi štuc varijanto, pa ga zanima če bi bilo pametno cev skrajšati na 51cm.
    V kraljestvu Zlatoroga

  3. #3
    ZR7 Guest

    Privzeto

    Citat zlatorog je objavil: Pokaži objave
    Solovec je nabavil ocevljen mehanizem od C. Zastave v cal. 30-06, imel bi štuc varijanto, pa ga zanima če bi bilo pametno cev skrajšati na 51cm.
    Za krajšanje je vzel napačen kaliber!

  4. #4

    Privzeto

    Zakaj?
    V kraljestvu Zlatoroga

  5. #5

    Privzeto

    Za štuc bi bil najbolj primeren 308win,8X57,9,3X62.Če bo krajšal na 51cm bo dobil zmogljivost 308win.Posledica pa bo večji odsun,pok ter v mraku fireball efekt!Pri 30-06 jaz pod 56cm nebi šel.Razen,če mu je vseeno ali pa potrebuje puško za pogone ali krvosledništvo.Na lovu odsuna nebo občutil,na strelišču pa zagotovo!

  6. #6
    ZR7 Guest

    Privzeto

    Rezantni hitri kalibri slabo prenašajo krajšanje cevi. Kalibri ki jih navaja Kuje pa mnogo bolje. Tako so mi povedali ko sem takisto spraševal tudi za 30-06 in so mi krajšanje odsvetovali. So mi pa priporočili krajšanje 8x57 na 52cm, lahko bi sicer tudi več, celo 47cm, a na 52 cm obdrži še vse lastnosti. Zato sem sedaj v postopku nabave tega kalibra.

    V članku o notranji balistiki http://www.forum-lov.org/index.php?o...=281&Itemid=92 B. Kavčič med drugim opiše tudi krajšanje cevi in pove, da vsi kalibri ne prenašajo krajšanja enako dobro.

  7. #7

    Privzeto

    Jaz sem pred leti dal skrajšati 8x57IS iz 60 na 52cm(naredil štuc),puška nese
    kot "grom" in ni nobenih problemov z njo.Uporabljam,pa lastno polnitev nabojev,tako da imam vse odprto,glede energije,krogle..itd.
    To pišem iz lastnih izkušenj,ne na pamet,dolžina cevi upliva na brzino iztrelka.S tem je pogojena energija iztrelka.V reviji kaliber je bil test,ko je možakar krajšal
    cev pri .300WM in streljal na tarčo,le energija se je zmanjševala,zadetki so pa bili boljši(krajša šiba se manj strese,kot daljša,seveda do smislne dolžine-izgorevane smodnika ..itd.)

  8. #8

    Privzeto

    Zanimivo se mi zdi to, da večina proizvajalcev lovskih risanic izdeluje "štuc" puške v cal. 30-06 in tudi v cal. 7x64 ki je potemtakem še manj primeren od 30-06 v krajši cevi.
    V kraljestvu Zlatoroga

  9. #9
    ZR7 Guest

    Privzeto

    Citat zlatorog je objavil: Pokaži objave
    Zanimivo se mi zdi to, da večina proizvajalcev lovskih risanic izdeluje "štuc" puške v cal. 30-06 in tudi v cal. 7x64 ki je potemtakem še manj primeren od 30-06 v krajši cevi.
    Češka CZ 550 FS s cevjo 52cm v kalibrih:
    .270 Winchester / 7 x 64 / 6,5 x 55 SE / .30 - 06 Springfield / 9,3 x 62

    Mannlicher classic Ganzschaft s cevjo 50,8cm v kalibrih:
    .222 Rem., .223 Rem., .243 Win., 6,5x55 SE, 6,5x57, 25-06 Rem., .270 Win., 7x64, 7 mm-08 Rem., .308 Win., 30-06 Spr., 8x57 JS in 9,3x62

    Njihova Ultralight pa s cevjo 19" t. j. 48,5cm v kalibrih:
    .222 Rem., .223 Rem., .243 Win., 7 mm-08 Rem., .308 Win.

    Itd., itd......

  10. #10

    Privzeto

    Citat ZR7 je objavil: Pokaži objave
    Češka CZ 550 FS s cevjo 52cm v kalibrih:
    .270 Winchester / 7 x 64 / 6,5 x 55 SE / .30 - 06 Springfield / 9,3 x 62

    Mannlicher classic Ganzschaft s cevjo 50,8cm v kalibrih:
    .222 Rem., .223 Rem., .243 Win., 6,5x55 SE, 6,5x57, 25-06 Rem., .270 Win., 7x64, 7 mm-08 Rem., .308 Win., 30-06 Spr., 8x57 JS in 9,3x62

    Njihova Ultralight pa s cevjo 19" t. j. 48,5cm v kalibrih:
    .222 Rem., .223 Rem., .243 Win., 7 mm-08 Rem., .308 Win.

    Itd., itd......
    Saj to je tisto kar se meni zdi zanimivo, s tem da si ti navedel še nekatere proizvajalce in njihove modele, kako to da večina proizvajalcev izdeluje določene modele pušk v cal. 30-06 s cevjo 50, 51 in 52cm, nekateri forumaši pa to odsvetujete, je pa res da si tudi nekateri puškarji niso enotni glede tega vprašanja, tako da so eni za eni pa proti. LP
    V kraljestvu Zlatoroga

Stran 1 od 5 12345 ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •