Stran 3 od 4 PrvaPrva 1234 ZadnjiZadnji
Rezultati 21 do 30 od 34

Tema: Jurski gonič Sv. Huberta

  1. #21
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Vipavska dolina
    Prispevki
    729

    Privzeto

    Ste se malo razpisali medtem ko sem se valjal po plaži, kaj...

    Aport, imaš povsem prav. Švicarji premorejo štiri pasme goničev in sicer modrega lucerneskaga goniča, belo-oranžnega švicarskega goniča, belo-črno-rjavega bernskega goniča ter jurskega goniča, ki se naprej deli na jurskega goniča tipa bruno (bruno di jura) in jurskega goniča tipa St. Hubert .

    Samo enkrat sem imel priložnost videti jurskega goniča tipa St. Hubert. Tudi poslikal sem ga, vendar sem po pomoti fotke kasneje zbrisal. Pasma je zelo zelo redka in bo v bližnji prihodnosti tudi izumrla.

    Pogostejši je jurski gonič tipa bruno. Nekaj predstavnikov te pasme je tudi v Sloveniji. Eno psičko naj bi menda tudi parili. O tem se moram še prepričati.

    V tujini "brunote" uporabljajo izključno pri lovu na pujse in tudi na tekmah pridno zmagujejo. Lahko bi se reklo, da so med kratkodlakimi romanskimi pasmami najostrejši in tako najbolj primerni za lov na veliko dovjad.

    Bruno di jura:



    Švicarski gonič:



    Bernski gonič:



    Lucernski gonič:

    Pametnemu ni treba razlagati, neumnemu pa nima smisla!!

  2. #22
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Vipavska dolina
    Prispevki
    729

    Privzeto

    Pa še to sem pozabil navesti v zvezi s švicarskimi goniči:

    Pred časom so namreč taglavne glave v Švici prišle do veleumne ideje, da se lahko lovi samo z goniči na kratkih nogah, zato so švicarji poleg Rikole v pičlih nekaj letih vzredili pomanjšane inačice svojih goničev, ki so bili povsem istih barv, kot taveliki le, da so bili na kratkih nožicah kot baseti.

    Hvala bogu so kmalu uvideli da to ne pelje nikamor in so zakon spremenili nizkonogi švicarski goniči pa so v nekaj letih poniknili poniknili.

    Eden takih klavrnih predstavnikov nikonogega jurskega goniča je na tej sliki, ki sem jo posnel na eni izmed mojih kinoloških odisejad.

    Pametnemu ni treba razlagati, neumnemu pa nima smisla!!

  3. #23

    Privzeto

    Lepo Hubertus. Zdaj vsaj vem, da se ne motim.

    Morda malo za šalo, bi lahko prav v Sloveniji ohranili izumirajočo pasmo.
    V nadaljevanju bi ji (mu) seveda dodali nekaj avtohtonega (morda zavist) in naturalizirali novo domačo pasmo.
    Predvideti pa je nujno potrebno pravno upravno formalizacijo, da nam ga pred naturalizacijo kakšna vodstvena garnitura ne "izbriše".

    Žal pa sem po tvojih navedbah o redkosti pasme skorajda izgubil voljo do iskanja mladiča. V Švico ali celo v Francijo se res ne mislim furat po Jurskega Sv. Huberta.
    Morda se zadovoljimo s "pravim" Sv. Hubertom (Bloodhoundom) ali pa izberemo popoln kontrast v Beaglu.

    Nasveti in predlogi so seveda vedno dobrodošli.

    čao

  4. #24
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Vipavska dolina
    Prispevki
    729

    Privzeto

    Zanimiva tale misel o ohranitvi pasme v okviru slovenske kinologije. Ta se očitno še sama sebe težko ohranja, pa bo še kakšno pasmo zraven ohranila pri življenju in posesti

    Ko pravim, da bo pasma jurski gonič tipa Sv. Hubert izumrla mislim na to, da bo izumrla v nekaj naslednjih letih tako, da bi bilo iskanje mladiča skrajno težka naloga. V letošnjem letu namreč v Švici ni niti enega registriranega legla jurcev tipa St. Hubert.

    Ne vem kaj nameravaš loviti z goničem, ki ga boš nabavil. Sv. Hubert je težak pes in v veliki večini ga vzrejajo športni kinologi, ki lovskim vrlinam svojih psov ne dajejo velika povdarka. Zagotovo ohranjajo svoje slavne vohalne sposobnosti, vprašanje pa je ali bo pes, ki ga boš izbral, voljan te lastnosti izrabljati za sledenje in lov divjih živali.
    Bealge je vsekakor in skoraj izključno pes za nekoga, ki rad lovi zajca ali lisico na individualni jagi ali v manjši skupini ter uživa v simfoniji pasje gonje. Pes je pri iskanju temeljit in zato z večine dolg, kar je pač vrlina dobrih zajčarjev. Če bi z njim rad jagal v pogonu boš zelo verjetno razočaran.
    Morda bi bilo dobro, če bi nam zaupal za kakšno vrsto lova, bi rad uporabljal psa.
    Last edited by Hubertus; 12. August 2009 at 03:59.
    Pametnemu ni treba razlagati, neumnemu pa nima smisla!!

  5. #25
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Podkum
    Prispevki
    875

    Privzeto ...

    Hubertus, poglej na ZS.

  6. #26

    Privzeto

    Ne gre za lov.
    Iščem simpatičnega hišnega oz. družinskega psa. Hišnega ne pomeni, da se bo izležaval na fotelju ampak bo imel svoj pesjak, zunaj. Tudi širše okolje omogoča dovolj prostora za psa.
    Lovski psi, predvsem goniči, so po nekaterih priporočilih najprimernejši (tudi) za "domačo" rabo.
    Ovčarji se mi ne dopadejo, molosi so zelo nagnjeni k raznim pasemskim boleznim, terierji (spet lovski) so preveč ostri, predvsem do otrok, kepaste baterijske igračke smo že na začetku odpisali,... In kaj nam sploh še ostane?

    Stran oz. forum je sicer namenjen lovstvu, vendar so tudi lovski psi veliko časa doma in pri družini. Dobrih nasvetov o izbiri psa, ki ni samo lovec je tako na teh straneh več kot dovolj.

  7. #27
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Vipavska dolina
    Prispevki
    729

    Privzeto

    No, zdaj nam je bolj jasno o čem govorimo...

    Poleg pasemskih skupin, ki si jih navedel obstajajo še šarivci in ptičarji, ki so vsi po vrsti krasni družabniki tudi če niso v lovskih rokah.
    Vsekakor je potrebno vedeti, da je lovski pes ob njegovem nagonu velika odgovornost in lahko kljub trudu vodnika postane velika nadloga tako za vodnika, kot za okolje in morebiti tudi za domače ter predvsem prostoživeče živali. Na tem mestu bi za rabo, kot jo opisuješ, absolutno odsvetoval beagla, ki je sicer obdarjen s krasno lovsko vnemo in predvsem vztrajnostjo, zato pa vedno znova poslušam pričevanja ljudi, ki pravijo, kako ure in ure, pa tudi dneve, lovijo svojega psa po gozdovih, ko preganja divjad. Beagle, kljub njegovi simpatičnosti, vsekakor ni pes s katerim si bomo lahko omislili prost sprehod brez vrvice po naravi.
    Enako sicer velja tudi za ostale lovske pse, bi pa bil mogoče kakšen predstavnik ptičarjev ali španjelov s svojo navezanostjo do vodnika bolj primeren za vaš namen. Psi teh pasem namreč tudi v lovski rabi tesneje sodelujejo z vodnikom in ostajajo v njegovi bližini medtem, ko je naloga goniča, da preizkuje širše območje lova. Pri tem se sicer francoske pasme goničev nekako bolj približajo načinu dela šarivcev ali pričarje (t.j. da v fazi iskanja ostaja v bližini vodnika) zato bi bile mogoče bolj primerne za vas.

    Tudi sam sem bil pri iskanju novega psa v podobni situaciji. Iskal sem namreč družabnika, čuvaja in prijatelja otrok in sem se na koncu, po dolgem iskanju, odločil za kerry blue terierja. V oktobru gremo ponj.
    Pametnemu ni treba razlagati, neumnemu pa nima smisla!!

  8. #28

    Privzeto

    Tudi "nam" so všeč terierji in šnavcerji le da imam sam nekaj zavor glede karakterja in ostrine te vrste psov. Videl sem tudi nekaj "nelepih" dogodkov ob srečanju Fox terierja in otroka in majhnega šnavcerja z odraslo osebo.

    Verjamem, da so lahko vsi psi bubice in, da je veliko odvisno od vzgoje a vseeno je kar nekaj vedenjskih navad zapisanih v genih.

    Va mogoče kdo kaj več o pasemskih boleznih (entropija, displazija,...) pri Bordojski dogi?

  9. #29
    Član od
    Apr 2008
    Lokacija
    primorska
    Prispevki
    4,562

    Privzeto

    Ne kupuj psa z velikimi, visečimi ustnicami, ker boš imel vse poslinjeno v hiši in v avtu.

  10. #30

    Privzeto

    Pa kaj,če bo malo sline viška v hiši.To gre v kompletu s temi psi.Pa tudi kakšna dlaka bo odpadla.Če tega ne more sprejeti naj si nabavi pudkžlja.Ti se ne slinijo in ne odpada jim dlaka.Pa še ena značilnost.Včasih so jih uporabljali za lov.
    LP Tjaša

Stran 3 od 4 PrvaPrva 1234 ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •