Stran 3 od 7 PrvaPrva 1234567 ZadnjiZadnji
Rezultati 21 do 30 od 64

Tema: stare puške petelinke

  1. #21
    Član od
    Nov 2009
    Lokacija
    Gorenjska, pod Krvavcem
    Prispevki
    1,322

    Privzeto

    Hvala vepr. Js sm mislu da majo tanove kšn mehanizem al kj
    Loviti tako, da ohranjamo. Loviti tako, da smo si dobri tovariši. Loviti tako, da bogatimo duha in telo. Nastran Nejc

  2. #22

    Privzeto

    Se sproži,vndar je za to potrbno kar veliko sile,torej mora biti petelin napet skoraj do zatiča,da ta reč poči. Ravno iz "varnostnih" razlogov sm to preizkusil...

    lp
    Kdor misli,da je dober človek, ker hodi v cerkev je tako kot bi stal sredi garaže in si predstavljal da je avto!

  3. #23
    Član od
    Nov 2009
    Lokacija
    Gorenjska, pod Krvavcem
    Prispevki
    1,322

    Privzeto

    Dolgin hvala ti za pojasnilo. Nekje sem pa tud slišal, da če imaš nabito puško in spuščene peteline da tudi tako lahko poči? Dolgin maš pa kar lepo zbirko petelink.
    Loviti tako, da ohranjamo. Loviti tako, da smo si dobri tovariši. Loviti tako, da bogatimo duha in telo. Nastran Nejc

  4. #24

    Privzeto petelinke

    Vsaka izpravna petelinka ima varnostni sistem, ki onemogoča, da se puška sproži pri prej omenjenem promeru. Do sprožitve pride samo v primeru, da je v istem trenutku prst na sprožilcu.
    Če se dobro pogleda petelinke drilinge, kjer je en petelin za kroglo in šibro, je zadeva polonoma jasna.

    Vsaka petelinka, ki nima te varnosti, mora čimprej k puškarju, saj je
    neizpravna in seveda nevarna.

  5. #25
    ZR7 Guest

    Privzeto

    Citat narava je objavil: Pokaži objave
    ...
    Vsaka petelinka, ki nima te varnosti, mora čimprej k puškarju, saj je
    neizpravna in seveda nevarna.
    Mogoče to velja za novejše, ki jih ne poznam.
    Starejši modeli pa nimajo teh mehanizmov in petelini niso nič varovani. Je bilo že kar nekaj nesreč, ker so fantje opletali z napetimi puškami.

    Najzaneslivejši varnostni sistem je pri petelinkah ta, da se petelina napne šele tik pred strelom. Tako kot velja po svetu na splošno za šibrenice pri lovu na malo divjad, da so med hojo vedno prelomljene.

    A kjer ne dela pamet, morajo biti vgrajeni dodatni varnostni mehanizmi, ki pa po mojem mnenju le še pospešujejo šlamparijo. Človeku, ki je vajen teh mehanizmov, je potem zelo nevarno dati v roke enostavno puško brez teh varoval.

  6. #26
    Član od
    Nov 2009
    Lokacija
    Gorenjska, pod Krvavcem
    Prispevki
    1,322

    Privzeto

    Vedno moraš upoštevat protokol varnega ravnanja z orožjem, pa predvsem uporablat svoj ksiht. Ampak kaj takega seveda ne škodi, predvsem v zimskih časih... Še vedno pa me zanima če se puška lahko sproži če je nabita in ima spuščene peteline, to sem nekje slišal?
    Loviti tako, da ohranjamo. Loviti tako, da smo si dobri tovariši. Loviti tako, da bogatimo duha in telo. Nastran Nejc

  7. #27
    Član od
    Apr 2008
    Lokacija
    Zasavje
    Prispevki
    881

    Privzeto

    Citat ZR7 je objavil: Pokaži objave
    Mogoče to velja za novejše, ki jih ne poznam.
    Starejši modeli pa nimajo teh mehanizmov in petelini niso nič varovani. Je bilo že kar nekaj nesreč, ker so fantje opletali z napetimi puškami.
    Očetova petelinka ima častitljivih 80 let, pa vendar ima ta mehanizem. Ta varuje v primeru udarca po nenapetem petelinu. Takrat mehanizem prepreči, da bi se dotaknil udarne igle. Če je sprožilec pritisnjen, pa se lahko pomakne naprej.

    Če kdo opleta z napeto puško, pa je nekaj povsem drugega.

  8. #28

    Privzeto

    Tudi do takih primerov je menda prihajalo,pa vendar sam mislim,da so morale biti to zelo stare puške,ki so imele zelo mehke vzmeti,v takem primeru bi se teoretično lahko pri lazenju skozi grmovje petelin napel(ne do konca) in udaril po igli. Druge logične razlage ne vidim....
    Kdor misli,da je dober človek, ker hodi v cerkev je tako kot bi stal sredi garaže in si predstavljal da je avto!

  9. #29
    Član od
    Nov 2009
    Lokacija
    Gorenjska, pod Krvavcem
    Prispevki
    1,322

    Privzeto

    Hvala vam za pojasnila.
    Loviti tako, da ohranjamo. Loviti tako, da smo si dobri tovariši. Loviti tako, da bogatimo duha in telo. Nastran Nejc

  10. #30

    Privzeto Petelinka

    No bom pa še js svojo pokazu, starost puške je po moji oceni okoli 100 let, puška je bila prenovljena, prej kaliber 9,3/16, sedaj vložna cev 5,6x50R mag/16, zelo natančna, zame neprecenljiva, sem drugi dedič, za prej se ne ve. Z njo sicer jagam manj, ker se mi je kar malo škoda zdi.

Stran 3 od 7 PrvaPrva 1234567 ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •