Stran 2 od 4 PrvaPrva 1234 ZadnjiZadnji
Rezultati 11 do 20 od 37

Tema: Kdo in zakaj naj načrtuje oduzem divjadi iz narave.

  1. #11
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    tukaj
    Prispevki
    3,489

    Privzeto

    Citat Veper je objavil: Pokaži objave
    Točno Mugo medved še divjad ni in volk tudi ne vendar katastrofalno uplivata na stalež divjadi. Kmet za po zvereh pogubljeno živino prejme odškodnino kaj pa LD pa čeprav dokažemo da je storilec zver??
    Veš kaj je pri tem zanimivo? Da smo lovci vsi srečni, da medved in volk nista divjad ampak zavarovana ljubljenčka v lasti države. Vsi veseli smo, ko lepe odškodnine za pokole domače živine zaradi teh dveh plača država in ne mi lovci.
    Ko pa ta državni volk poje srnjaka pa nismo več srečni. Ker srnjaka si pa lastimo. Ampak srnjak je tudi državen, celo sami smo glasno navijali in lobirali za to, da je srnjak ostal državen in ne recimo od kakšne Inke.
    Torej državni volk poje državnega srnjaka in mi tu vmes nimamo nič, lahko le evidentiramo izgubo, če jo najdemo, in ga damo v realizacijo in zato enega manj ustrelimo. To pa nam seveda ne diši, enega manj upleniti, rajši bi volka poslali v brezno pa srnjaka sami.....
    As hunters, we need to stand strong, unite as one and NEVER apologize for being who we are! We should focus our energy on being the best hunters we can be by challenging ourselves to be ethical, respectful and responsible so as to humbly uphold our proud heritage. Now, let´?s get out there and enjoy the great outdoors!
    Eva Shockey

  2. #12

    Privzeto

    Citat shadow23 je objavil: Pokaži objave
    Veper to kar si napisal glede načrtovanja bi z veseljem sprejeli marsikateri upravljalci lovišč, samo nobeden se pa ne želi izpostaviti in se upreti ZGS in posledično državi in to je problem, ki ga bomo morali znotraj nas samih rešiti potem bo tudi država v združenih posameznikih videla konkurenco.
    EEEE to pa ne bo šlo! Odpade! Ker vsaj v našem OZULU očitno vlada neka bolezen,ki ima strokovni naziv "kimatis" - glavni znaki te bolezni so kimanje vsemu kar dobiš pod nos itd...! Nekaterih nadobudnežev,ki pa si drznejo izpostaviti problem in ga zagovarjati pa se najraje izognejo oz. so itak v manjšini! Sicer so bile letos dane kar konkretne pripombe na javni razgnitvi LNL,te pripombe so menda podprli tudi s strani inšpekcije ampak očitno smo tudi z inšpekcijami skupaj prešvoh,da bi premaknili Zavod iz zabetoniranih in šablonskih "smernic" - le zakaj?! Ja sevede,ko pa še med samimi upravljalci ni neke enotnosti in dokler bojo po OZUL-ih sedeli taki ljudje,do tačas se ne moremo čuditi stanju kakršno je!
    Kdor misli,da je dober človek, ker hodi v cerkev je tako kot bi stal sredi garaže in si predstavljal da je avto!

  3. #13
    Član od
    Oct 2007
    Lokacija
    Loški potok
    Prispevki
    2,301

    Privzeto

    Mugo točno tako kot si napisaltoda pri vsem skupaj gre spet za cvetko ki ji ni para. Dobro veš kako in zakaj so naenkrat nastale velike črede drobnice v medvedovi in volčji deželi.No menim pa da če bi celotno kvoto medveda odstrelili v osrednjem območju bi tudi škode zmanjšali in na robnem prostoru zato nebi imeli toliko medvedov oziroma vsaj komfliktov bi bilo manj. Vem zelo težko je doseči uravnoteženost želja in idej še posebej pa če ima prste vmes "višja sila" in nikoli ne bo za vse dobro. Dejstvo,da bi moralo biti pa predvsem dobro za divjad pa večine tvorcev načrta oduzema ne zanima. Ekonomija je huda reč pa tu ne mislim na denar v prvem planu. Nerazumne so tudi kazni za neizpoljnjevanje plana in v lovstvu na sploh to pa je posredni vzrok ,da kot sem že pisal postrelimo tudi tisto kar drugače nebi. Vsekakor sem prepričan ,da ne mlatim prazne slame in mogoče je ravno ta tema primerna,da si zopet omislimo kako okroglo mizo in se pred kamerami pogovorimo in podamo jasne odgovore zakaj tako in ne drugače oziroma zakaj drugače in ne tako.
    Skerl Miha -VEPER
    Loški potok

  4. #14
    Član od
    Apr 2008
    Lokacija
    Radolca
    Prispevki
    295

    Privzeto

    Na to temo bi se res dalo veliko povedat. Je pa pri načrtovanju pomembnih veliko stvari. Eno so točne in realne evidence iz katerih dobimo t.i. trde informacije o populacijah, drugo so mehke informacije občutki, trendi, ki jih zaznamo na terenu. Tretja zadeva so spet cilji, ki jih imamo. Za medvede recimo je cilj znan- naravovarstveni krogi v Alpah si želijo, da bi se medved po naravnih poteh vrnil v Alpe (zagotovo to ni cilj Notranjskih, Kočevskih in Dolenjskih lovcev ter kmetovalcev). Glede na cilj je eno načrtovanje odstrela- odvzema, drugo je načrtovanje biotehničnih in biomeliorativnih del. Tretje je načrtovanje za izboljševanje okolja, kamor po mojem mnenju sodi tudi izobraževanje ljudi, kako naj z medvedom živijo, kako naj zaščitijo premoženje in seveda kdo bo vseskupaj financiral. Od tretjega dela načrtovanja je najbolj odvisna usoda medvedov. Enako velja za večino vrst. Vedeti moramo, koliko prostora smo jim pripravljeni odstopiti in kolikšen obseg škod smo pripravljeni sprejeti. Tu je ključ do primerne številčnosti- številčnosti, ki je znosna za ljudi- pomemben dejavnik v Evropskem okolju.
    Vsi bi načrtovali odstrel nekateri v kilogramih na decimalko natančno, drugi v kosih tretji v trofejah, biotehničnih in biomeliorativnih del se bi še dotaknili , vse ostalo pa naj debatirajo v akademskih krogih, saj niti ni tako pomembno.

  5. #15

    Privzeto

    Nerazumne so tudi kazni za neizpoljnjevanje plana in v lovstvu na sploh to pa je posredni vzrok ,da kot sem že pisal postrelimo tudi tisto kar drugače nebi. Vsekakor sem prepričan ,da ne mlatim prazne slame in mogoče je ravno ta tema primerna,da si zopet omislimo kako okroglo mizo in se pred kamerami pogovorimo in podamo jasne odgovore zakaj tako in ne drugače oziroma zakaj drugače in ne tako.
    Za take kazni smo si krivi sami,oziroma vodstvo LZS,ki je takrat ko bi bilo treba zaspalo ali pa se ni dovolj angažiralo! Kar se tiče okrogle mize pa idejo podpiram,čeprav imam občutek,da bi jih dobili po rebrih ravno mi! Zakaj? Zato,ker ima ZGS vse argumente na svoji strani (oni so delali v svojo korist z glavo,mi pa smo zagrabili zagrabili rečilno bilko na naplavini in se zaleteli v rešitev,ki je bila vse prej kot dalnoročna!); imate OZUL-e,ki zastopajo vaše interese (imamo),imate možnosti pripomb na javnih razgrnitvah (imamo,pa jih upoštevajo ali ne);no ZGS pa ima škode,čeprav ne da fičnika zato! Tukaj pa jaz vidim problem - če imamo divjad,imamo škode,ki jih plačamo sami,država pa nam po vrhu še nabije kazen,zarad tega ker nismo postrelili zadosti,čeprav smo škode plačali in sanirali sami!
    lp
    Kdor misli,da je dober človek, ker hodi v cerkev je tako kot bi stal sredi garaže in si predstavljal da je avto!

  6. #16

    Privzeto

    Sem že v nekaj postih nazaj govoril nekako tako:
    ZGS niti nima tako napačne strategije, namreč usklajenost staleža divjadi z nosilno zmogljivostjo okolja. Vse lepo in prav, če ne bi bilo dveh hudo motečih dejavnikov. Prvi je spremenjeno okolje (Slovenija je majhna, delež gozda narašča, kar posledično zmanjša doprinos močne krme, kjer je pa kmetijstvo, je intenzivno in kot tako divjadi vse prej kot koristno, da o cestah... ne govorimo) in drugi je spomin lovcev na "stare dobre čase" - priznajmo si, da je marsikje bila štala, ki ni naravna!
    Zraven pride še sprememba navad divjadi (dnevno aktivne divjadi v bistvu ni več)
    Svoje dodajo sedaj LPN včasih GL. V gozdovih, ki so bili dejansko lesna zakladnica, se je osnovalo GL, kjer je bila štala in je še vedno, le malenkost manjša (kar se divjadi tiče, kar se tiče zdrah, pa je bistveno večja). No in zdaj je konflikt gozd - preštevilčna jelenjad. Odločiti se je potrebno kaj hočemo, oboje skupaj se namreč izključuje! Ko to rešimo, gremo na konflikt ovce - medved (si res želimo medveda v Alpskem prostoru? Vprašajmo ljudi, ki tam živijo, da ne bo problemov pokolov ovc v Soški dolini. Ovce na območju medveda pa brez pastirskih psov nimajo kaj iskati!!!!)

    Rešiti pa moramo še moralo in etiko lovcev. Poglejmo kje smo, kaj delamo, kako delamo ... Žal kljub vsemu lepemu napisanemu še vedno v postih prevečkrat zasledimo, kako se sami ujamemo : daj ga na dlako, pa čim prej - v igri pa je lepo trofejno razvit srnjak. V gozd znosimo na tone koruze zaradi enega samega prašičjega virusa, ki nam megli vid, da pozabimo na vse in nam samo še merjasci pred očmi švigajo ... Koliko kaluž je presoljenih! Koliko soli je po nepotrebnem v gozdu! Ali pomislimo na ostala živa bitja, ki nimajo rogov in se v slani kaluži ne znajdejo najbolje? In nenazadnje, zelo popularno je pisati o alkotu in limati smajlije, ki pijejo pir. No in hkrati pišemo da tega ne delamo.

    Tole sem napisal zudi zato, ker sem tudi sam pod kožo krvav in sem si s tem zopet postavil ogledalo, ki med bo opomnilo na moje napake. Da ne bi preveč kričal, ko bom gledal plan, ki bo prišel iz ZGS.

  7. #17
    ZR7 Guest

    Privzeto

    Jereb, sedaj si ga pa z glavico na žebljico!
    Podpišem!
    Mogoče bi lahko dodal še folšijo kot osnovno gonilo.

  8. #18

    Privzeto

    Citat dolgin je objavil: Pokaži objave
    Za take kazni smo si krivi sami,oziroma vodstvo LZS,ki je takrat ko bi bilo treba zaspalo ali pa se ni dovolj angažiralo! Kar se tiče okrogle mize pa idejo podpiram,čeprav imam občutek,da bi jih dobili po rebrih ravno mi! Zakaj? Zato,ker ima ZGS vse argumente na svoji strani (oni so delali v svojo korist z glavo,mi pa smo zagrabili zagrabili rečilno bilko na naplavini in se zaleteli v rešitev,ki je bila vse prej kot dalnoročna!); imate OZUL-e,ki zastopajo vaše interese (imamo),imate možnosti pripomb na javnih razgrnitvah (imamo,pa jih upoštevajo ali ne);no ZGS pa ima škode,čeprav ne da fičnika zato! Tukaj pa jaz vidim problem - če imamo divjad,imamo škode,ki jih plačamo sami,država pa nam po vrhu še nabije kazen,zarad tega ker nismo postrelili zadosti,čeprav smo škode plačali in sanirali sami!
    lp
    Da Dolgin, za kazni smo sami krivi v LD in ne LZS ali kdo drug. Razlog je v tem, da kar hitro znamo "pojagati" lanščake in srnjake, jelene, gamse in divje prašiče, vse kar ima vsaj "malo" trofeje. Teh je vedno dovolj, da dosežemo ta plan ne potrebujemo veliko časa, celo preko pana bi kakšnega. Ko je potrebno dobiti srne, mladice in mladiče, pa glej ga zlomka, teh pa običajno ni ali pa imajo tisti, ki bi morali spolno pokrivati, druge neodložljive obveznosti. Srnjakov je vsako leto dovolj, srn pa nikoli ni, da bi saj minimalno pokrili spolno razmerje oz. da bi vsaj dosegli okoli 90% plana. Mislim, da v veliko "lovskih glavah" še vedno prevladuje kult trofeje. Za trofejo storijo/mo vse, sposobni so/smo se skregati z najboljšim prijateljem in narediti razdor v LD. Za trofejaše je pošten lov v LD toliko časa, dokler nek drug lovec ne uplene trofejno močnejšega srnjaka, gamsa, jelena itd, potem pa nastene katastrofa - obrekovanje, podtikanje (kako ga je streljal iz avta, itd. To je za "trofejaše" gojitev in etični lov, pozabljajo pa na krmne njive, zaščito odsekov ob prometnicah s kemičnimi sredstvi, itd. Plan srn in mladičev, jelenov in telet pa prepuščajo drugim lovcem.
    Če bi v vseh LD složno pristopili k realizaciji načrta odvzema, sem prepričan, da bi ga v veliki večini LD dosegli saj minimalno 90%. Namesto, da bi lovili, da bi uresničevali načrt odvzema pa se pritožujemo/jo in s tem izgubljamo/jo po nepotrebnem energijo.

  9. #19
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    tukaj
    Prispevki
    3,489

    Privzeto

    Se strinjam z zadnjimi tremi posti, popolnoma. Lovci moramo najprej stvari urediti v svojih glavah, v svojih vrstah, si razčistiti, kaj sploh želimo (je to le lovski užitek, osebna korist, ali mogoče celo kaj v zvezi z varstvom narave...). Odpraviti trofejašvo in pozabiti na zablode "gojitve divjad" pa bo veliko boljše. Če bomo pokazali napredek, bomo lažje kaj dosegli.
    As hunters, we need to stand strong, unite as one and NEVER apologize for being who we are! We should focus our energy on being the best hunters we can be by challenging ourselves to be ethical, respectful and responsible so as to humbly uphold our proud heritage. Now, let´?s get out there and enjoy the great outdoors!
    Eva Shockey

  10. #20

    Privzeto

    Trofejaštvo se nebo nikol odpravlo!

Stran 2 od 4 PrvaPrva 1234 ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •