Stran 10 od 20 PrvaPrva ... 67891011121314 ... ZadnjiZadnji
Rezultati 91 do 100 od 193

Tema: 6,5x55SE

  1. #91

    Privzeto

    Citat alojz1 je objavil: Pokaži objave
    Dobra učna ura je tole.
    Jaz vem iz izkušenj, da daljnogled, ki dolgo ni bil prestavljan včasih (možno zaradi maziva v navoju) zastane in se križ premakne po par strelih in ne takoj po zasuku. Zato pri starem daljnogledu kupole najprej prevrtim do konca in potem nastrelim.
    Piši še naprej. Prav rad bi videl grupo na sredini.
    hvala za uporaben namig! Me je precej sekiralo, ker streli nekako niso sledili klikom, tudi že prej. Bi znalo držati tole s starimi mazivi. Torej, če prav razumem (pa če nočem ravno servisa delat ) prevrtim kupole do konca ( in potem nazaj?), nato pa pričnem nastreljevati?

  2. #92

    Privzeto

    Ja. Samo prej si zapomni položaj gumba, da ne boš čisto od začetka začel. Parkrat zavrti levo-desno. Ko nastaviš na prvotni položaj morajo biti zadetki tam kot so bili pred sukanjem. Potem pa sledi fina nastavitev.

  3. #93

    Privzeto

    Tile kliki so res pokvarili izgled tarče

    Mislim, da si prav navedel vzrok premikov zadetkov (segreta puška, utrujenost, strelivo z največjo grupo).

    Za popolno "klikanje" je bolje, da je puška res fiksna v stojalu. Potem pa tri počasne strele, pa počakati na ohlajanje ... in raztros je bolj ali manj odvisen samo od streliva. Če daš križ na sredino te tristrelne grupe, bi moral biti točen (če je vse bp, so trije streli popolnoma skupaj). Potem pa s hladno cevjo korigiraš, če je potrebno. Tam bi videl tiste 4mm. Na roke mislim da 4mm ne moreš narediti.

  4. #94

    Privzeto TEST 6,5x55 STRELIVA

    Evo, končno se je poklopilo vreme, čas, in razmere v širši okolici strelišča, da sem lahko opravil tale "ultimativni test" streliva z mojo švedinjo.
    Puška je predelan švedski mauser, izdelan verjetno nekje pred prvo svetovno vojno; cev je skrajšana na 52cm, uporabljal sem daljnogled z 12x povečavo in naprožilo, križ 4A. Sprednji naslon vreča s peskom.
    Zbral sem 10 različnih vrst streliva v tem kalibru, vsakega sem v svojo tarčo odstrelil po 5 kosov; zaporedoma različno strelivo v serijah po 10. Po vsakem strelu sem cev obrisal s bore-snake vrvico in "hladil" 2 minuti. Puška je sicer pristreljena na Hornady GMX.
    Razlike v natančnosti so po moji oceni med strelivom premajhne, da bi to bistveno vplivalo na izbiro. Na vsaki tarči sem označil grupo 5 zadetkov, zraven pa še grupo najbližjih 4 zadetkov. Pri 50 strelih in 3 ure trajajočem testu je pač zagotovo kak strel odplaval predvsem zaradi mene, zato se mi zdi grupa 4 strelov do streliva bolj poštena.
    Predvsem mi ne gre v račun RWS strelivo; tovarniška hitrost naj bi bila 880m/s kar je celo več od HORNADY, a na tarči bi rekel, da so se zmotili za 100m/s; sploh pa ne vem, kako naj si razložim te konstantne grupe v desno pri nekaterih vrstah streliva. Kot da bi krogla zarotirala po diagonali; in kaj bi to pomenilo pri streljanju na 200m, tudi če bi popravil križ v skladu z zadetki na 100m.
    Click image for larger version. 

Name:	Zbirka streliva 6.5x55se.jpg 
Views:	11 
Size:	315.8 KB 
ID:	16144Click image for larger version. 

Name:	tarče.jpg 
Views:	9 
Size:	389.0 KB 
ID:	16145
    Click image for larger version. 

Name:	TSC MATCH.jpg 
Views:	9 
Size:	255.4 KB 
ID:	16146Click image for larger version. 

Name:	Geco.jpg 
Views:	9 
Size:	263.8 KB 
ID:	16147Click image for larger version. 

Name:	S&B MATCH.jpg 
Views:	8 
Size:	245.6 KB 
ID:	16148

  5. #95

    Privzeto nadaljevanje tarč

    Click image for larger version. 

Name:	RWS KS.jpg 
Views:	10 
Size:	233.9 KB 
ID:	16152Click image for larger version. 

Name:	HORNADY GMX.jpg 
Views:	9 
Size:	236.4 KB 
ID:	16151Click image for larger version. 

Name:	NORMA ORYX.jpg 
Views:	8 
Size:	191.1 KB 
ID:	16150Click image for larger version. 

Name:	LAPUA MEGA.jpg 
Views:	8 
Size:	206.2 KB 
ID:	16149Click image for larger version. 

Name:	FEDERAL FUSION.jpg 
Views:	8 
Size:	274.3 KB 
ID:	16153

  6. #96

    Privzeto in še dve

    Click image for larger version. 

Name:	S&B FMJ.jpg 
Views:	6 
Size:	263.6 KB 
ID:	16155Click image for larger version. 

Name:	S&B SBT.jpg 
Views:	11 
Size:	251.5 KB 
ID:	16154


    Morda v roku enega leta ponovim še na 200 metrov :)
    Seveda bi verjetno z Blaserjem ali Sakotom test opravil še boljše, ampak zanimivo se mi zdi delati s tem, kar imaš doma oz. uporabljaš pri jagi. Tako to ni bil toliko test streliva, kot mene in moje puške. Pa morda bo koristilo še komu, ki se bo iz podobnih razlogov ali čistega veselja lotil česa podobnega.

  7. #97
    Član od
    Aug 2012
    Lokacija
    Posavje
    Prispevki
    413

    Privzeto

    Čestitam za tole testiranje
    ...oziroma, da si sploh lotil tega projekta. Se vidi, da nisi tipičen slovenski lovec in te balistika zanima, da ti ni streljanje s puško le nujno zlo, ki spada zraven jage. Priporočam ti nabavo kronografa, med drugim boš videl tudi, kje je tistih RWS-ovih 880 m/s
    Last edited by Robert91922; 11. July 2016 at 22:45.

  8. #98

    Privzeto

    Citat Robert91922 je objavil: Pokaži objave
    Čestitam za tole testiranje
    ...oziroma, da si sploh lotil tega projekta. Se vidi, da nisi tipičen slovenski lovec in te balistika zanima, da ti ni streljanje s puško le nujno zlo, ki spada zraven jage. Priporočam ti nabavo kronografa, med drugim boš videl tudi, kje je tistih RWS-ovih 880 m/s
    Najbolj me je zanimalo, katera municija najbolj "leži" moji puški. Bile so neke fame, da moram uporabljati težke počasne krogle, ker je puška tako stara. Ko sem v preteklosti dajal po 2-3 strele, nisem mogel delati zaključkov. No, tudi sedaj po tem testu jih ne morem - razen da v bistvu vsa municija približno enako leži puški.
    Nekje sem prebral, da s tovarniškim strelivom le redko prideš pod 1.5 MOA, to pa sem dosegel praktično pri vseh 10 vrstah. Dodatne benchrest razmere zaradi prevelikega odmika od lovskih pogojev po moje niso smiselne.
    Zanesljivo izbiro za lov do 200m bi lahko naredil z vsakim od teh z ustrezno pristrelitvijo.
    Kronograf imam, še iz časov, ko sem bil prepričlan, da je treba veliko več klikati na lovu. :)
    Z njim sem testiral 4 vrste streliva in v povprečju sem pri vseh ugotovil cca 30-40m/s nižjo hitrost od tovarniške. Verjetno je to zaradi dolžine cevi; tovarniško se mislim da meri iz 60cm cevi. Pri tem testu nisem uporabil kronografa, ker nisem pričakoval razlik v tem smislu; samo RWS dejansko štrli ven od pričakovanj glede na tovarniško Vo. Ga bom izmeril ob priliki, imam še 2 naboja v škatli. :)

  9. #99

    Privzeto Primerjava tovarniških in dejanskih hitrosti

    Končno se je malo otoplilo in resne priprave na novo sezono zahtevajo, da se nova risanica preizkusi. Za pripravo balističnih tabel - ki se bodo naknadno še preverile v naravi - sem izmeril izhodne hitrosti različnega streliva 6,5x55, ki sem ga imel še na zalogi. Gre za povprečja dveh ali treh nabojev.

    Zanimivo, da ni velikega odstopanja med večino tovarniških podatkov ter dejanskimi meritvami, prav tako ni velikih razlik med starim vojaškim švedskim mauserjem ter novo Sako 85M.
    Samo strelivo iz korporacije RUAG (RWS, Geco), mi ne gre v račun. Odstopanje od tovarniških podatkov je preprosto preveliko. Komentarji?

    Click image for larger version. 

Name:	6.5x55 analizaV0.JPG 
Views:	6 
Size:	75.6 KB 
ID:	16505

  10. #100

    Privzeto RWS tovarniški podatki

    Aha, prišli do enakih ugotovitev... https://www.youtube.com/watch?v=oypB...outu.behttp://

Stran 10 od 20 PrvaPrva ... 67891011121314 ... ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •