Stran 14 od 20 PrvaPrva ... 4101112131415161718 ... ZadnjiZadnji
Rezultati 131 do 140 od 193

Tema: 6,5x55SE

  1. #131

    Privzeto

    Takole je. Krogla je zaradi premera manj občutljiva na veter. Pa tudi zaradi upora zraka počasneje izgublja hitrost kot 308. Sem pa z 6,5 ustrelil srno. Šla kot veter z nič krvi na nastrelu (sicer 50m). Pa je bil zadetek za 10 in zelo razbijaška krogla. Pri 308 se mi to še ni naredilo pa streljam monolitke. Skandinavci imajo 6,5 kaliber zelo radi ker streljajo vse od gozdnih kur do losa. Ampak slednjega največkrat v glavo.

  2. #132

    Privzeto

    6,5 ima svoje omejitve, to mi je jasno. Lahek odsun pride z razlogom in to je manjša moč kalibra. Ampak včasih je to oboje koristno in zato je ta kaliber takšna zanimiva kombinacija za lovišča kjer je veliko lisic, srnjadi, pa bolj malo večjih zadev. Še vedno pa si zakonsko pokrit, če je treba streljat po čem večjem.
    Oba kalibra 30 sta še zmeraj daleč bolj univerzalna in učinkovita. Večina novih pušk v trgovinah je z razlogom v teh dveh kalibrih. Pride pa to v paketu z večjim odsunom. In 6,5 z razlogom odsvetujejo za pogone. Še 7,62 včasih, ko je zadetek slab, naredi premajhno luknjo.
    Pri skandinavcih se je prijel, ker je bil to njihov vojaški kaliber in širši populaciji najbolj dosegljiv. Tako kot pri nas 8×57. Ne zato ker je bolj učinkovit kot večji kalibri, ampak zato ker je s kombinacijo blagega odsuna in prebojnosti uporaben za vse od najmanjše do največje divjadi. Ni najboljši za lose, je pa ob dobro pomerjenem strelu uporaben.

  3. #133

    Privzeto 6.5x55

    Uporabljam municujo 7x57 - krogla fox 8.4g/130gr. Risanica je Anschutz z 51 cm dolgo cevjo - zadetki v grupi, katero lahko pokriješ z kovancem 2 eur. Nobenih poškodb na divjadi.

  4. #134

    Privzeto

    Citat Deerhunter je objavil: Pokaži objave
    Kaj jagate s 6,5×55? Že dalj časa razmišljam o nakupu kalibra za čakanje. Rad bi imel nekaj s čim manjšim odsunom, pa da zakonsko ustreza tudi za občasen odstrel kakega primerka jelenjadi in prašičev. Prvo kar mi pride na misel je 6,5×55. Iz preže vedno natančno zadanem, zato mi "višek" energije pri večjih kalibrih prinaša samo večji odsun in pok in nič drugega (druga stvar so pogoni...).
    Sam imam za osnovni kaliber 6,5x55 in menim da je za srnjad optimalen. Vendar če imaš že .308, potem to ni ne vem kako "drugi razred". Se strinjam, da se rajši igraj s težo krogle, ki je za odsun nekako bistvena in boš dobil nekaj lahkotnega že v .308.

  5. #135

    Privzeto

    Primer lahke krogle za 308 ali 30-06, 100 grain, Lapua (pa še poceni je). Odsuna praktično ni. Polnjeno z N110, 26 grain. Krogla ima votlo konico zato streljajte ZA pleče in bo padlo na mestu.
    Pomanjšane sličice Pomanjšane sličice 20170419_074659.jpg‎  

  6. #136

    Privzeto

    Hvala za nasvete, imate prav. Bom najprej v 308 win poizkusil 125 in 130 gr krogle in potem videl odsun in učinek na divjadi. Tukaj je treba tudi poudariti, da splošno gledano je 6,5×55 polnjen s počasnejšimi smodniki in bolje deluje iz dolge kot iz kratke cevi. Pri 308 win pa se da ob pravih smodnikih dobre hitrosti dobiti tudi iz kratke cevi okrog 50 cm. Sicer se najbrž zadeva s kratkimi cevmi in smodniki da do določene mere korigirat tudi pri 6,5×55 samo s tem nimam nobenih izkušenj.

  7. #137
    Član od
    Aug 2012
    Lokacija
    Posavje
    Prispevki
    413

    Privzeto

    Citat alojz1 je objavil: Pokaži objave
    Primer lahke krogle za 308 ali 30-06, 100 grain, Lapua (pa še poceni je). Odsuna praktično ni. Polnjeno z N110, 26 grain. Krogla ima votlo konico zato streljajte ZA pleče in bo padlo na mestu.
    S to kroglo mi lepo grupira v 308 Win (Savage Axis) in v 30-06 (Ruger A.). S 308 win sem uplenil nekaj lisic, s 30-06 pa še nič. Za 308 win sem uporabil en bolj hiter smodnik iz vzhodnonemških vojaških nabojev za 7,62x39, za 30-06 pa minimalno polnitev z N140 po Vihtavuori tabeli.
    Bom v kratkem sprobal delovanje na srnjadi, do sedaj si nisem upal, ker sem se bal dolgega pobega.

  8. #138

    Privzeto

    Še par stvari o 6,5×55 in podobnih. Večina tovarniškega streliva ima tovarniške podatke o hitrosti in moči krogle pridobljene pri merjenju iz cevi dolžine 65 cm, 67 cm, nekateri celo iz 74 cm. Lovske cevi so vemo, bistveno krajše, današnji standard je 22 oziroma okrog 56 cm, veliko pušk ima 20 oziroma okrog 51 cm. Kje smo potem s hitrostmi pri 6,5×55 pri standardnih 20 in 22 ceveh, bi bilo zanimivo meriti. Le redke puške dandanes še imajo 60 cm cevi ali daljše. Večinoma gre za proizvajalce iz ZDA, kjer bolje razumejo, da razantnejši kalibri, ki so polnjeni s počasnejšimi smodniki, zahtevajo za optimalno delovanje daljšo cev. Pri nas pa vidiš štuc puške v kalibrih 7×64, 30-06, celo kakšen 300 wm sem že videl... 6.5×55 je eden od tistih kalibrov, ki se polnijo s počasnejšimi smodniki in ni najbolj optimalen za kratke cevi, če želimo doseči tiste, za ta kaliber prave hitrosti. Vendar kot sem že omenil dolgih cevi pri serijskem orožju na tržišču skorajda več ni. Zadeve z dolžino cevi in hitrostjo krogle gredo ravno v obratni smeri. Uporabniki želijo čedalje hitrejše kalibre in čedalje krajše cevi. To potem pomeni nepotrebno velik pok, odsun, "blast" na koncu cevi. Krajša kot je puška, bližje glavi poči. Sam imam 97 cm dolgo puško, kar je nedvomno velika prednost pri rokovanju s puško. Pri streljanju pa je zadeva malo manj zabavna. Kar sicer ne moti, dokler ne nastopijo težave s sluhom in vidom. Na to se prevečkrat pozablja. Tukaj se pokaže vrednost kalibrov kot so 6,5×55. Ob primerni dolžini cevi je pok in odsun zmeren, kaliber pa je v rokah poznavalca vseeno smrtonosen. Pri nas pa gre vse proti 7,62 mm, 8 mm in več. Celo tradicionalni nemški proizvajalci so večinoma kar pozabili na kalibre, kot je npr. 7×57. Celo proizvajalci, kot je Blaser, ali Steyr Mannlicher, ga več nimajo v ponudbi. Pa mu v bistvu nič ne manjka. Razumljivo, da je kakšen full power kaliber bolj učinkovit na veliki divjadi. Pa malo več odpušča ob malo slabšem zadetku. Hočem povedati samo, da je dobro razmisliti kaj dejansko bomo potrebovali. Pri nas se prevečkrat kupuje "full power" razantne kalibre s 50 cm dolgo cevjo, jaga se pa srnjad in ozimce.
    Last edited by Deerhunter; 29. June 2018 at 16:51.

  9. #139
    Član od
    Aug 2011
    Lokacija
    Posavje
    Prispevki
    212

    Privzeto

    Sam sem imel kot kot pripravnik veliko željo po karabinu 6.5x55, pa je solovec ki je imel včasih 6.5x57 delil svoje izkušnje z jagri kako so mu prigovarjali o "šibkosti" 6.5 in naj bo vsaj 7mm in je zato kupil 7x57 s katerim je uspešno uplenl mnogo prašičev in mulaste jelenjadi. Danes si tudi jaz lastim štuca v 7x57, želja po švedu je pa ostala, vendar se mi ne zdi smiselno kupovat karabina v tako podobnem kalibru. Močnejšega "za vsak slučaj" ne rabim, sem pa zapolnil vrzel navzdol z 22wmr.

    Je pa zanimivo kako ziheraški topovi tresejo in strašijo pripravnike. Ma to smo in bomo še dolgo premleval.

  10. #140

    Privzeto

    Citat Žamot je objavil: Pokaži objave
    Sam sem imel kot kot pripravnik veliko željo po karabinu 6.5x55, pa je solovec ki je imel včasih 6.5x57 delil svoje izkušnje z jagri kako so mu prigovarjali o "šibkosti" 6.5 in naj bo vsaj 7mm in je zato kupil 7x57 s katerim je uspešno uplenl mnogo prašičev in mulaste jelenjadi. Danes si tudi jaz lastim štuca v 7x57, želja po švedu je pa ostala, vendar se mi ne zdi smiselno kupovat karabina v tako podobnem kalibru. Močnejšega "za vsak slučaj" ne rabim, sem pa zapolnil vrzel navzdol z 22wmr.Je pa zanimivo kako ziheraški topovi tresejo in strašijo pripravnike. Ma to smo in bomo še dolgo premleval.
    Kot lastnik karabina v 6,5x55 vseeno menim, da so kalibri 6,5x55 ali 6,5x57 ali 7x57 nekje v podobni skupini namena uporabe v lovu in če je naša glavna lovna divjad srnjad, potem pač eden od teh idealna izbira; Pri debati o samem kalibru ne bomo prišli do konca, sta pa dva zelo pomembna vidika:eden je ponudba, ko kupuješ tako puško; že tako je Slovenija majhen trg, in se pravzaprav vsak od teh kalibrov bolj redko pojavi. Drug pa je ponudba streliva: če je za 6,5x55 še nekaj izbire, imaš v kalibru 6,5x57 ali 7x57 ponavadi ali nič ali pa eno škatlo.
    ker si polnim strelivo sam, osebno celo menim, da bi se v 7x57 z lastnimi polnitvami dalo delati širši in bolj uporaben spekter streliva...

    POD ČRTO: preveč lovcev še vedno uporablja 30-06 ali 8x57 in potem ruka in grmi in rama boli brez zveze; lovi se pa srnje mladiče ; pa ni mišljeno za debato, samo ocena.
    Last edited by ravnohrib; 11. September 2018 at 10:28.

Stran 14 od 20 PrvaPrva ... 4101112131415161718 ... ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •