Stran 16 od 20 PrvaPrva ... 6121314151617181920 ZadnjiZadnji
Rezultati 151 do 160 od 193

Tema: 6,5x55SE

  1. #151

    Privzeto

    Več problemov ima slab strelec s 30-06 kot dober s 6,5 mm. Vsak je pa boljši strelec s zmernim kalibrom kot s konkretnim. Sam sem cca 5 let jagal s 30-06. Pri meni ga več ne bo. Odsun 30-06 je moteč za marsikaterega strelca. Zaradi česar je zadetek slabši. Priporočil bi ga samo za pogon in lov na res težko divjad. Govorim o res težkih primerkih merjasca, jelena, medveda. Tu ima tista rezerva nek smisel. Za dobro pomerjen strel s preže na divjad normalne teže so tudi bistveno zmernejši več kot dovolj.
    In tisti, ki ne veste kaj je to sectional density si preberite kaj o tem. 160 gr 6,5 mm projektil ima prebojnost podobno kot 220 gr 7,62 mm projektil. Odsun 6,5 mm pa skoraj pol manjši. Potem je lažje razumeti, zakaj je 6,5 mm učinkovita kombinacija ubojnosti, lahkega odsuna in natančnosti zadevanja.
    Komur pa se zdi 6,5 še vseeno premalo, 7,62 pa preveč, je pa 7×57 vmesna opcija. Ali novi 7 mm 08 rem, ki je v bistvu balistični klon.

  2. #152
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    NeverLand
    Prispevki
    104

    Privzeto

    Citat Deerhunter je objavil: Pokaži objave
    Ali novi 7 mm 08 rem, ki je v bistvu balistični klon.
    Novi 7-08rem? Gre za 60 let star kaliber.

  3. #153

    Privzeto

    Imaš prav. Novi sem napisal zato, ker v Evropi ni ravno pogost in se šele uveljavlja. To se mi zdi zanimivo, ker celo nemški in avstrijski proizvajalci iz svoje ponudbe kalibrov izvzemajo 7×57 po drugi strani pa, marsikateri ponuja 7mm08rem, kot je recimo primer pri puškah Steyr Mannlicher.

  4. #154
    Član od
    Apr 2008
    Lokacija
    Zasavje
    Prispevki
    881

    Privzeto

    Citat jereb je objavil: Pokaži objave
    Tine, res je rezerva včasih dobra. Osnovna težava pri 90% lovcih pa je, da mislijo samo na rezervo, na osnovo pa ne.
    Zaradi rezerve se ne potrudijo oddati prvega strela, ob ovirah oddajo strel, ker računajo na rezervo, ko divjad stoji malo počez ... je spet v igri rezerva ... in ko se pogovarjaš z nimi vsi vedo samo za rezervo.
    Podobno kot polavtomati. Vsi računajo na drugi strel. Vemo pa, da v takih primerih padejo trije ali štirje streli, pa vsi skupaj ne znesejo za enega dobro pomerjenega.
    No zaradi časovne stiske se seveda vzdržanje strela skoraj ne omenja ...

    Iz tega gledam na to, da je v osnovi bolje imeti kaliber ki omogoča lažje doseganje dobrih zadetkov. Ko to obvladaš, greš na rezervo za posebne priložnosti. Če greš.
    Se povsem strinjam.


    En link na to temo: http://abesguncave.com/sectional-den...lmost-ignored/

  5. #155

    Privzeto

    Veliko vlogo pri odsunu igra tudi teža krogle. Če si sami polnimo strelivo lahko skoraj v vse premerih izberemo bistveno lažjo kroglo, sploh sedaj z monolitkami. Recimo že v 7x64 je ogromna razlika ali streljamo 165, 180 grain težke krogle ali pa 120, 130. Seveda je pa res da ima premer za posledico tudi težjo kroglo in če izberemo lahko kroglo v 0.30 cal bo to imelo za posledico zelo slab balistični koeficient. Ki pa niti nima bistvenega vpliva do razdalj tam do 300m, kar je za 95% lovcev čisto vseeno.
    Ravno zaradi tega gredo ameri na 6,5 mm. Ker lahko recimo zberejo kroglo Hornady ELDX, 143 gr, ki ima zelo dober balistični koeficient a hkrati še znosen odsun, ki postane pri 300 WIN MAG že zelo neprijeten.

  6. #156

    Privzeto

    Kot sem že napisal, adut, je vedno dober zadetek, ne glede na kaliber.
    Že res, da imajo 6,5 mm krogle odličen BC in dobro prebojnost, nizek odsun, in se da z njimi zelo lepo streljati, je pa treba tudi upoštevati, da z večanjem mase vrst divjadi, ki je plenimo, ni dovolj le prebojnost ampak tudi dovolj široka poškodba. Večja kot je divjad, večji so organi, debelejše kosti, debelejši trup, več krvi ima… in če hočemo da je večja divjad hitreje s čim manj muk na tleh, je tudi kak večji kaliber dobrodošel. Pa tudi smiselno je upoštevati, da na lovu praktično nikoli ni idealnih razmer za strel ( veter, dež, slab naslon, trava, vejice…), in ob slabšem zadetku, ali celo zadetku ovire pred ciljem, s težjim kalibrom je še vedno večja možnost za bolj učinkovito poškodbo kot z lažjim… Nikakor pa ne govorim, da 6,5mm ni sposoben uplenite težke divjadi , vendar ne bo tako hitro padla, kot s kroglo večjega premera. Vsekakor pa če je strelec občutljiv na odsun, je sigurno boljša izbira nežnejši kaliber; bo pač plen nekoliko dlje potegnil, je vseeno neprimerno bolje kot obstrelitev, in poginjanje v mukah. Da, Jereb, res je kar si napisal, lovci si z mislijo na rezervo omislijo pretežek kaliber, ki ga niso sposobni obvladovati; pogosto pa tudi računajo na drugi in tretji strel; prvi strel mora prav zadeti!!! In če tega niso sposobni, naj si omislijo ali lažji kaliber, ki ga lahko hendlajo, ali pa vaje na strelišču, dokler ne premagajo strahu pred puško!

    lpt

  7. #157

    Privzeto

    Vsak kaliber je dober za nekoga in nek namen. Treba je samo pravilno oceniti svoje zmožnosti in potrebe. Kot sem napisal, pri težkih primerkih divjadi in izkušenih strelcih so kalibri z rezervo dobrodošli in zaradi večje učinkovitosti tudi izpodrivajo šibkejše. Ni pa najprimerneje, da se pripripravnike prepričuje, da potrebujejo top, potem pa z njim streljajo srnjad in zaradi odsuna razvijejo strah pred streljanjem, ki se ga je nato težko znebiti. Na trgu je tudi kup pušk starejših letnikov, z neergonomičnimi kopiti ali pa kopitom napačne dolžine ali pa le te niti izmeriti ne znajo in to vse le še povečuje odsun močnejših kalibrov.

  8. #158
    Član od
    Apr 2008
    Lokacija
    Zasavje
    Prispevki
    881

    Privzeto

    Pogovarjal sem se z lovcem, odličnim strelcem, ki je šel na lov v Namibijo. In to s 6,5×57. Poklicni lovci, navajeni tistih svojih velikih kanonov, so zavijali z očmi in mu komajda dovolili iti na lov. Nazadnje so ostali odprtih ust, ker je vse padalo na mestu. Tudi prek 200 m. Streljal pa je v hrbtenico, kjer vrat preide v trup.

  9. #159

    Privzeto

    Citat Jagermaister je objavil: Pokaži objave
    Pogovarjal sem se z lovcem, odličnim strelcem, ki je šel na lov v Namibijo. In to s 6,5×57. Poklicni lovci, navajeni tistih svojih velikih kanonov, so zavijali z očmi in mu komajda dovolili iti na lov. Nazadnje so ostali odprtih ust, ker je vse padalo na mestu. Tudi prek 200 m. Streljal pa je v hrbtenico, kjer vrat preide v trup.
    Pravi čudež, da je padlo vse na mestu... verjetno bi tudi s 223 Rem. padlo ob takem zadetku; me zanima kaj bi blo če bi ustrelil za pleče, kdo bi našel te elande in kuduje in kaj vem še katero divjad; to so živali težke od 300- 700 kg in več...
    V bistvu sploh ne vem kaj si s tem postom hotel povedati... naj me kdo popravi ali ne govorimo lovskih strelih pa pleče...

    lpt

  10. #160

    Privzeto

    Tole je potrdilo moj zadnji post kjer sem napisal, da je odličen kaliber za dobre strelce. Na 200m ni problem niti v glavo zadeti. Za večino lovcev pa to ni pravi kaliber.

Stran 16 od 20 PrvaPrva ... 6121314151617181920 ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •