Stran 6 od 14 PrvaPrva ... 2345678910 ... ZadnjiZadnji
Rezultati 51 do 60 od 135

Tema: sokolarstvo

  1. #51

    Privzeto

    Falco kot sam smiselno ugotavljaš v svojem odgovoru je tvoja dejavnost hobi. Tudi lov je hobi ampak z ene par "majhnih" razlik, zato je izenačevanje lova s sokolarjenjem neprimerno, da ne rečem karkoli drugega.

    Lovska organizacija ima status organizacije posebnega pomena, saj opravlja dela, ki so pomembna za državo in družbo kot tako. Sokolarji pač tega statusa nimajo in upam si trditi, da ga tudi ne bodo pridobili, saj je pomen sokolarjenja za družbo... kaj že?

    Zakaj se potlej, če bi bilo sokolarjenje za družbo tako pozitivnega pomena nihče ne ukvaraja z vzrejo sršenarjev, ki spada med ujede in sodi na rdeči sezanam ogroženih vrst ujed in še nekaterih drugih vrst.

    Nadalje me zanima, kako lahko sokolar prepreči, da na terenu sokol ne ujame kakšne nelovne vrste. Ne rečem, da se tudi lovcem ne zgodi kdaj kaj podobnega, ampak v končni fazi lahko sledijo tudi zelo hude sankcije, kaj pa za sokolarje, a bo sledil odvzem sokola in deponiranje sokola na upravni enoti?

    Prepreke, ki bi preprečeval krivolov zaenkrat ne obstaja, obstaja pa, kot sem že omenil zadeva, ki bi preprečevala posest nelegalno pridobljenih ptic z namenom sokolarjenja.

    In ne vem od kod ta miselnost, da ima vsak neko pravico za opravljanje svojega hobija, torej za zadovoljevanje svojega ega in mu je to neodtujljiva pravica, če ne jo bo pa pač opravljal malo mimo zakona. V primeru, ko je nek hobi v korist družbe z določenimi anomalijami je v veliki meri še vedno v korist družbe. To je podobno kot z gasilci, včasih nardijo za neko minorno stvar več škode kot koristi ampak v 99% primerov pa so koristni in jih družba potrebuje.
    Še vedno torej mislim, da je sokolarstvo do takrat ko stvar ne bo urejena zadovoljivo tako po juridični kot tehnični plati bolje prepovedat, ker sokolarjenje razen zadovoljenju nekih potreb posameznikov družbi ne služi in ji pravzaprav na nek način celo škodi, saj posledično povzroča plenitev gnezd v naravi živečih sokolov in sov ter vnos alohtonih vrst v okolje.

    Pa čisto ob strani "kraški" sokol?
    Včasih je bil to Felddegov sokol, sedaj po odločitvi terminološke komisije pa je južni sokol.

    LZ L
    Ni vsak sovražnik, ki te v drek porine in ni vsak prijatl, ki te z dreka vleče.

  2. #52
    ZR7 Guest

    Privzeto

    Luka, tvoji pomisleki so popolnoma odveč.
    Zakonodaja je popolnoma zadovoljivo rešila ta problem in sokolarstvu dodelila svoj legalni prostor za izvajanje lova. Tega se sokolarji držijo in se bodo tudi v bodoče.

    Zagovorniki samo tradicionalnih oblik lova vse prevečkrat pozabljate, da se svet in predvsem narava okoli nas, predvsem v vedno polj urbanem podorčju vse bolj spreminja.
    Tako lokostrelci kot sokolarji že postajajo nepogrešljivi pri reševanju zagat, ki se pojavljajo s prilagajanjem divjadi na urbani prostor. Potrebno in nujno bi jim bilo zagotoviti enakovreden prostor med nami, a trmoglavi tradicionalisti in dvomljivci iz naših vrst tega kar ne dopuščajo.
    A to se bo spremenilo, žal počasneje kot bi se lahko in spet v sramoto neprilagodljivih lovskih organizacij.

    Luka, ti pa se malo bolj poduči o tehnikah sokolarstva in se jim pridruži pri kakšni predstavitvi, ki jih imajo. Samo ponavljati argumente ekološkega foruma in DOPS-a se mi ne zdi dovolj.

    LP

  3. #53
    ZR7 Guest

    Privzeto

    Citat luka je objavil: Pokaži objave
    ...
    Še vedno torej mislim, da je sokolarstvo do takrat ko stvar ne bo urejena zadovoljivo tako po juridični kot tehnični plati bolje prepovedat, ker sokolarjenje razen zadovoljenju nekih potreb posameznikov družbi ne služi in ji pravzaprav na nek način celo škodi, saj posledično povzroča plenitev gnezd v naravi živečih sokolov in sov ter vnos alohtonih vrst v okolje.
    Kaj pa bi po tvoje še morali urediti poleg tega, da mora imeti sokolar dovolilnico za izvajanje lova s sokolom in da je za ta lov nujno imeti registriranega sokola iz preverjene reje?
    Kaj je lovno, se ve. Na kakšen način se lovi, se tudi ve.
    Obtoževati nekoga kar na pamet, da bo kršil predpise je pa malo paranoično, kajne?
    Gre zgolj za pregovorno folšijo Dops-a nad uspehi sokolarske zveze?


    Plenitev gnezd?
    Kolikor vem morajo biti sokoli registrirani in ptice iz naravnega okolja ne pridejo v upoštev za sokolarjenje.
    Plenjenje gnezd pri nas pa poznamo še iz obdobja kar nekaj let pred uvajanjem sokolarstva pri nas. Celo o nekem znanem ptičarju smo nekaj brali okoli tega.

    Vnos alohtonih vrst v okolje?
    Aha, sokolarji bodo svoje dragocene sokole kar spuščali v okolje, kajne? Malo morgen!
    Last edited by ZR7; 18. September 2009 at 09:31.

  4. #54
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Gorenjska
    Prispevki
    1,840

    Privzeto

    Luka ti tole zadevo gledaš preveč s stališča in društva kjer si nekoč bil.
    Bolj ko se ukvarjaš z oslom,bolj si mu podoben!

  5. #55

    Privzeto

    ZR7 malo se pomiri s tvojim zagovorom sokolarjem, skoraj mi gre na jok kako lepo opisuješ stvari, žal ti naj rečem da je stvar daleč ampak zelo daleč od tega. Bil in se podučil o teh zadevah. Par let zapored opazoval mladiče sokola selca na DOnački in vsako leto zginli. Naključje, morda, tako kot so po naključjo bila oplenjena še marsikatera gnezda, in ja podatke hrani DOPPS, ki jih je vestno beležil in o tem obveščal tudi pristojne organe, kaj so pa naredili za to lovci?

    Tak kot opisuješ je vse res ampak očitno slabo bereš, ker pol mi ni jasno kako lahko napiše, da je vse ok, ko je ptič registriran. Zlahka nadomestiš poginulega sokola selca z novim osebkom iz narave, če nimaš genskega zapisa ki je edini verodostojen za preverjanje identičnosti osebka.

    IN malo morgen beri enih par let nazaj Večer ko so poročali o sokolu, sicer selcu, ki je lovil v Mariboru okinčen z vsemi špagcami, ker je pač pobegnil nekemu sokolarju. Mi je pa jasno da jih ne spuščajo v naravo namenoma. Je pa to zgolj eden izmed nekaj popisanih, da ne omenjam niti norveškega sokola, ki so ga lovili okrog Ljubljane.

    Dajmo če jih že tako blazno ščitite, kaj hudiča pripomorejo sokolarji k varstvu narave in recimo ohranjanju ujed, če se že z njimi ukvarjajo?

    Sorrry sokolarjenje je za moje pojme relikt, podaljšek slepega črevesa lova tako kot je omenjen lov z lokom. IN za moje pojme je tradicionalist tisti ki zagovarja tradicijo, vsaj glede na besedo, lov z lokom in sokolom pa je kar nekajkrat starejši kot lov z puško, torej kdo je tu tradicionalist?

    LZ L
    Last edited by luka; 18. September 2009 at 14:36.
    Ni vsak sovražnik, ki te v drek porine in ni vsak prijatl, ki te z dreka vleče.

  6. #56

    Privzeto

    E Luka Luka buce buce

  7. #57

    Privzeto

    Luka stvari poznaš precej površno pa tudi ocenjuješ jih zelo pristransko. Če hočeš resno debatirati se najprej malo informiraj o zadevi. Mimogrede SZS ima status društva v javnem interesu na področju ohranjanja narave tako kot DOPPS verjetno ne misliš, da so nam ga podelili samo zaradi lova!

    Če si za kako resno debato ni problema, da pa bi razglabljal o že precejkrat izpostavljenih in razloženih stvareh z nekom, ki samo provocira in se drži nekih prepričanj kot pijan plota, ker ima oprane možgane se mi pa res zdi izguba časa.

  8. #58

    Privzeto

    Hvala enako Sokolar.

    LZ L
    Ni vsak sovražnik, ki te v drek porine in ni vsak prijatl, ki te z dreka vleče.

  9. #59

    Privzeto

    Ja gospod Savi? vam bo zrihtal tudi nobelovo, za samaritanstvo in požrtvovalnost, ne samo statusa društva.

    LZ L
    Ni vsak sovražnik, ki te v drek porine in ni vsak prijatl, ki te z dreka vleče.

  10. #60
    ZR7 Guest

    Privzeto

    Luka, tudi sam sem bil na začetku proti sokolarstvu ravno iz vzrokov, ki si jih navedel in katere navaja tako Dops, kot tudi publikacija Ekološkega foruma.
    A so me dejavnost, argumenti in pokazano iz vrst sokolarjev prepričali v nasprotno. Vem pa, da so sokolarji Dopsu trn v peti, tako kot še marsikomu drugemu, pa verjetno ni vse skupaj le folšija zaradi enormnih denarcev, ki jih Dops pretaka predvsem s pomočjo Mobitela ipd.
    Dopsovci pa so me s svojimi potezami prepričali, da so predvsem nestrpni in nepripravljeni na sodelovanje. Žal.

    Primer, ki ga navajaš, ko so izginili mladiči sokola je bolj ugibanje in mogoče celo natolcevanje, kot pa dokazljiva resnica. Pri tolikšnem številu registriranih sokolov, kot jih je pri nas, boš težko koga prepričal, da so si tiste mladiče privoščili Slovenski sokolarji. Ne rečem pa, da niso bili na delu kakšni zmikavti iz bilo kje, saj so meje Evrope na stežaj odprte. A zato obtoževati teh nekaj Slovenskih sokolarjev, je milo rečeno maloumno.

    Kar se tiče sokolov, sem obveščen o kar nekaj dobrih akcijah ohranjanja vrste ali vračanja v naravo. Nekaj se da prebrati tudi na njihovih straneh. Kaj pa Dopsovci? Dlje od spektiva in beležke običajno ne pridejo.

    Da prav rad bi videl širši razpon Slovenskega sokolarstva, saj jih bomo še presneto rabili predvsem v urbanem prostoru. Lokostrelce takisto. Če pa že ne bo šlo v to smer, pa vsaj neke škode ne počno. Ozkogledi Dopsovci pa jo kar precej! Za svoje interese so pripravljeni povoziti vse ostalo. S svojimi konzervativnimi pogledi o zaščiti in zvezami so pripravljeni škoditi komerkoli, le da dosežejo svoj prav.

Stran 6 od 14 PrvaPrva ... 2345678910 ... ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •