Stran 3 od 13 PrvaPrva 1234567 ... ZadnjiZadnji
Rezultati 21 do 30 od 127

Tema: Evidenca psov in njen vpliv na lovsko kinološko prakso

  1. #21
    Član od
    Mar 2009
    Lokacija
    podrta preza
    Prispevki
    62

    Privzeto

    To je tudi res,vendar bodimo pošteni. Če je negdo predpisal določene preizkušnje in so uzakonjene potem je prav da morajo imeti lovski psi tudi opravljene vsaj minimalne zahteve. Zakaj negdo vloži nekaj sto ur v šolanje psa , drug pa 30 in nato pametuje.Dober vodnik bo tudi slabega psa naredil dobrega je pa res da obratno tudi. Članek katerega sem objavil v lovcu je samo del tega kar se pri nas dogaja-žal! Zopet primer: Imamo nemško terijerko za katerega vodnik trdi da ima opravljen VUP in torej z njim lahko lovi malo divjad.
    Zajec je 2x večji od psa in ni šanse da aportira , ampak ga secira.Po samo enem lovu smo odpeljali kar tri ptičarje na šivanje-samo ena terijerka!Pa nobenemu nič.Če imaš psa si ga pač zdravi.
    Z pravo evidenco pa vsaj upam da se bodo stvari začele reševati v pozitivno smer.
    LP Lakl

  2. #22
    Član od
    Dec 2007
    Prispevki
    348

    Privzeto

    Tica:
    "Solzica, res ne razumem zakaj ti je žal, da želimo in bomo vzpostavili evidenco lovskih psov, tudi moj cilj je evidenco vseh lovskih psov. Podatek o nepreizkušenih lovskih psih pa kroži v kinoloških krogih."

    No mogoče sem malo nerodno napisal in bi moral napisati vejico za žal. Seveda zelo podpiram trud in že davno je prepozno, da se ta stvar uredi - evidenca namreč in da se bo sploh vedelo, koliko lovskih psov je v SLO.
    Tudi sam ZELO podpiram, da morajo imeti lovski psi vsaj osnovno preizkušnjo, da se lahko začne z njimi loviti. Žal, sem že v enih prejšnjih debatah poudaril, kaj je in se je že začelo tudi dogajati, da lovci lovijo z mešanci, kakor tudi z nepreizkušenimi psmi.
    Žal se bi morali zavedati, da ko pes opravi TO in nato še PNz je to šele začetek (prva črka abecede A ) z nadaljnim delom seveda v lovišču pa ga lahko pripravi tako, da je delovno uporaben v lovišču. Žal pa se pri nas dogaja (vsaj zadnje čase), vse preveč razmišljan v smeri, da je pes pač moteč. Seveda je moteč, če je nepravilno šolan (no mogoče sploh ni šolan) in nato priveden na lov.
    Moje osebno mnenje je, da dokler pes ne opravi predpisanih preizkušenj sploh nima kaj iskati na skupnih lovih, kjer je več psov in se lovi. Psa je potrebno izšolati, za delo, da dela samostojno.
    Sem pa zelo, zelo vesel, da se je začel urejati modul lovska kinologija v Lisjaku.
    In prav zanima me kako bodo odreagirali lovski inšpektorji ko bodo ugotovili VELIKE nepravilnosti, na katere jaz že kar dosti časa opozarjam. kolikokrat je že šel inšpektor v LD in preveril (poskušal), zgrešene strele. Lahko ti zatrdim, da ne vem tega primera.
    Pa še to: tudi pri nas naši LD smo že pred leti striktno pregledovali zgrešene ali zastreljene strele. Zadnja leta pa tako, tako...

    pozdrav!

  3. #23
    Član od
    Apr 2008
    Lokacija
    primorska
    Prispevki
    4,562

    Privzeto

    Evropska kinologija je zelo pestra. Zanimivo, da se nihče ne spotakne ob križance s katerimi lovijo ponekod pujse.

  4. #24

    Privzeto

    Citat detel je objavil: Pokaži objave
    Evropska kinologija je zelo pestra. Zanimivo, da se nihče ne spotakne ob križance s katerimi lovijo ponekod pujse.
    V Sloveniji imamo lovske inšpektorje, ki pa po mojem mnenju ne odigrajo svoje vloge, tako kot bi jo morali. Da izpolnjejo svoj "letni načrt" najraje pisno opozarjajo odgovorno osebo LD ter uplenitelja ob "nepravilnem odstrelu", vzamejo kakšno trofejo, vse kar pa je "levo in desno" od tega, pa ne vidijo oz. nočejo videti. Gredo po liniji najmanjšega odpora.
    Tudi kinologija je eno takšnih področij v jagariji, na katero se inšpektorji ne spoznajo in se tudi nočejo spuščati. To se v LD dobro zavedajo in izkoriščajo. Lovi se s križanci, nepreizkušenimi psmi, pregledi nastrelov se ne opravljajo, pregledi nastrelov se opravljajo z nepreizkušenimi psmi, LD nimajo krvosledcev ali pogodbe z njimi itd.
    Trenutno stanje v lovski kinologiji je slabo. Razlogov je več, eden je v LZS, kjer so se neustrezno lotili tega problema, neustrezna politika na tem področju in tudi nepopolna podzakonska ureditev, ki bi LD sporočala o pomembnosti lovskih psov - kinologije v LD. Žal akti, ki sem jih videl s tega področja, to LD ne sporočajo, še največje "skrapocalo" pa je bil predlog pogodbe med LD in vodnikom krvosledca, iz katere je izhajala velika obveznost in odgovornost vodnika krvosledca, obveznosti LD pa niso bile določene, tudi finančna ne. Nepremišljeni predlogi, kot je ta predlog pogodbe, stvari ne urejajo, saj LD pričakujejo, da je dolžnost vodnikov krvosledcev, da opravljajo preglede nastrela, iskanje divjadi s krvosledcem itd, zastojn. Po LD ni urejeno glede vodenja ostalih psov na love (jamarjev, goničev, ptičarjev), ker imajo po LD še vedno za v pogon pripravike in mlajše lovce, starejši in funkcionarji pa čakajo na stojiščih, da jim bodo prignali divjad. Namesto pohvale "gonjačem" za uspešni lov, pa je običajno kritika.

  5. #25
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Notranjska
    Prispevki
    1,340

    Privzeto

    Citat detel je objavil: Pokaži objave
    Evropska kinologija je zelo pestra. Zanimivo, da se nihče ne spotakne ob križance s katerimi lovijo ponekod pujse.
    In kaj je narobe z križanci?

    Prepočasi tečejo? Ne
    Imajo slab nos? Ne
    Ne znajo ugrizniti pujsa? Ne
    Z njimi nihče nič ne zasluži? Da
    Marko Gorše, Nadlesk

  6. #26

    Privzeto

    Pri sosedih - v Avstriji - so mi zadeve z lovom (tako na meji z Nemčijo, kot sredi Dunaja) razložili takole:...lovci, ki so po večini tudi lastniki zemljišč, lahko lovijo s psi, ki nimajo nikakršne preizkušnje; še rodovnik ni obvezen. Pa vendar ti psi obvladajo jago "v nulo"...kajti kot lastniki zemljišč plačujejo državi določene dajatve od lova (kao koncesijo) in si pač ne morejo privoščiti slabih psov. Torej psov, ki za lov nimajo znanja, talenta in kar je še takega. Vsak kos divjadi je dragocen in seveda tudi "vreden" (če želimo uporabiti to nemogočo besedo), zato se zanj še kako potrudijo. Pri njih je uporabnost psov pred poreklom - kar se tiče lova. Tudi pes z najbolj bleščečim pedigrejem konča kot vaško ščene za čuvanje skednja, če nima "posluha" za lov in če se na lovu ne zna vesti.

    Povsem drugačna slika pa je pri vzreji. Za vzrejo forsirajo čim boljše pse (tako po poreklu kot tudi po lastnostih, ki jih pokažejo na raznovrstnih preizkušnjah in pri praktčnem lovu); pogoji za vzrejo so pri njih mnogo strožji kot pri nas - da psi pridejo do vzrejnega dovoljenja, morajo skozi ozko sito preizkušenj, ocenjevanj, zdravstevnih pregledov... Še najbolj všeč pa mi je (in kar pogrešam pri nas), da delajo poleg vseh preizkušenj tudi t.i. Wesentest - torej preizkus značaja.

    Malo sem zašla s teme...ampak tole sem morala povedat tako - informativno, da se ve, kako to delajo drugod in da obstajajo različna pojmovanja in pogledi na isto tematiko.

  7. #27
    Član od
    Apr 2008
    Lokacija
    primorska
    Prispevki
    4,562

    Privzeto

    Francozi, Italijani pa še kdo, lovijo na pogonih tudi s križanci. Po drugi strani pa imajo vrhunske pse za tekme in razstave. Menda v IT ni pogoj preizkušnja za paritev. Lastniki, ki razstavljajo ali tekmujejo dobro vedo poiskati primernega plemenjaka, brez raznih VP, itd......

    Vsekakor pa cenim nemško strokovnost, pedantnost.....

  8. #28
    Član od
    Oct 2007
    Lokacija
    Loški potok
    Prispevki
    2,301

    Privzeto

    No saj bomo odkrili toplo vodo ki semo jo že pred časom premlevali na forumu Breza ,Hubertus in moja malenkost. Za lov potrebujemo lovskega psa in ne razstavnega. Torej če pes dokaže sposobnosti kvalitetno loviti in ob tem tudi izpoljnjuje vodnikove ukaze je zaraqdi mene lahko križan z krokodilom.Toda ŽAL še dolgo v zadrgnjeni slovenski kinologiji ne bomo dosegli nivoja sosednih držav kjer je to samoumevno. Problemi nastajajo pri papirjih ,ki so čisto v redu,problemi nastajajo pri konkurenčnem leglu in probleme si delamo predvsem sami medtem ko prav vsi trdimo in se zavedamo das bo vsak VAŠKI GONIČ ki iz potrebe lovi ponoči brez problema našel in koristno uporabil ostanek slabega lovčevega strela ki pa ga mora poizkati izšolan čistokrven in preizkušen lovski pes. Ničkolikokrat sem našel od psov načet kadaver ko sem zjutraj iskal zvečer zastreljeno.

    Me je zaneslo in bom nehal za zdaj vendar ne verjamem da bom utihnil
    Skerl Miha -VEPER
    Loški potok

  9. #29

    Privzeto

    Saj ne, da bi drezal, velja Pravilnik o uporabi lovskih psov v loviščih in tam so stvari jasno napisane. Drži, da je nastajal še pod veljavnim zakonom o varstvu, gojitvi ... iz leta 1976 in če stvari ne stojijo več, zakaj kinologi ne vpijete po spremembi.

  10. #30
    Član od
    Apr 2008
    Lokacija
    primorska
    Prispevki
    4,562

    Privzeto

    Malo smo zašli. Govoriti bi morali o evidenci psov. Mislim, da vsaka LD dobro ve koliko psov imajo njeni člani. Ti podatki pa verjetno zanimajo koga iz LJ.

    Veterina ima vzpostavljen Centralni register psov, kjer so zavedeni vsi SLO psi cepljeni proti steklini.

Stran 3 od 13 PrvaPrva 1234567 ... ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •