Stran 2 od 3 PrvaPrva 123 ZadnjiZadnji
Rezultati 11 do 20 od 22

Tema: Sač - ispod peke

  1. #11

    Privzeto

    Vsekakor kovani sač. V litoželeznem se hrana kuha, ne pa peče, ker ne odvaja vlage (vode), moraš pa biti zelo pazljiv, ker je zelo "odziven" in se rad prismodi!

  2. #12
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Ljubljana
    Prispevki
    54

    Privzeto

    imam že nekaj let tapravega iz Sarajeva - kovani!

    Skoraj vso divjačino pa scmarim ravno v saču... meso je lepo mehko sočno, skratka vse super... razen pri pripravi si vzami kake 2-3 ure časa da bo res OK.

    Ko sem prvič cmaril hrano se je zgodilo da na koncu nisem ločil oglja od hrane.
    Res je kovani zelo občutljiv, ker izredno hitro spreminja temperaturo to pa je z izkušnjami take priprave hrane prej prednost kot slabost.

    Ko se boš navadil kako pečt gre vsa stvar po "posluhu" slišiš kako cvrči v posodi in to je dovolj da veš kako in kaj.

    Preden pa se tega navadiš pa ti toplo priporočam, da pod posodo raje ne daješ žerjavice ter kljub temu, da naj se nebi sač odpiral oziroma čim manj, ga vseeno odpri in malce pokukaj kako je z hrano - sploh proti koncu priprave ker je čas med dobro pripravo hrane in hrano-ogljem dokaj kratek.

    Pazi pa kaj uporabljaš kot kurjavo, ker je tudi to precej pomembno meni se je najbolje obnesel star trsje od trte - namig enega dalmatinca!

    p.s. Ni pa samo divjačina dobra iz sača... pekel sem že kruh, burek pa tudi pizzo iz sača - vredno probati verjemi

  3. #13

    Privzeto

    Ravno peka kruha v kovanem saču je največja mojstrovina.
    Ni važno kakšen je, samo da je. Navadit se morš kuhat v enem ali drugem.

  4. #14

    Privzeto

    Kje pa se kaj pri nas dobijo različni sači? Nekaj naših sem našel, kje pa se dobijo ti bosanski? Lahko na ZS.

    lp
    Boljše izpasti nor, kot pa iz aviona!

  5. #15

    Privzeto

    Meni so ga malo več kot mesec nazaj prinesli kolegi, ki so se potepali po balkanu, plačal pa sem ga 40 EUR plus dve pivi za uslugo. Pri nas so dvakrat dražji!

    LP

  6. #16
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    raj
    Prispevki
    1,590

    Privzeto

    Ganges, sače sem videl v veliki Kordeževi poslovalnici.:)

  7. #17
    Član od
    Aug 2008
    Lokacija
    Štajerska-Pohorje
    Prispevki
    504

    Privzeto

    S kovanim sicer nimam izkušenj, ampak litoželeznega sem že velikokrat "ogrel" in v njem pripravljena hrana je več kot odlična. Pred kratkim sem pekel divjega prašiča mladega" 4 mesece cca" na koncu dodal še krompir in korenček, narezan na večje koščke. Prste smo si lizali, zelo ukusno v petih minutah je pošlo vse....
    Lp in dober tek tudi vam, še prej pa dober pogled!

  8. #18

    Privzeto

    Jaz imam litoželeznega z debelim emajlom po dnu in pokrovu. Smo pred kratkim delali iz obeh, mojega in kovanega, isto meso, ista zelenjava... vse isto, ampak ni primerjave. V onem je bilo vse nekam suho, pri meni pa je vse se cedilo, da nisem videl na lastne oči ne bi verjel...

  9. #19
    Član od
    Jun 2010
    Lokacija
    dolenjska
    Prispevki
    506

    Privzeto

    Čas dopustov največkrat sovpada z pikniki, pa še lov na pujse se začne. Tako mi ni ostalo drugega kot da poiščem dobri stari sač in ga po daljšem premoru zopet malo zakurim.
    Seveda je treba najprej poskrbeti za surovine - krompir, korenje, čebula , koromač in seveda meso . Rebra divjega pujsa- lanščaka so ravno pravšnja Za tiste ,ki ne jejo divjačine pa en prsni kos kondorja ( tako pravi moj prijatelj domačemu piščancu )
    Ker nisem ljubitelj prekomerne uprabe začimb meso samo solim in rahlo popram.
    Sač namažem z svinjsko mastjo , dodam krompir in ostalo zelenjavo , nanjo položim meso in hajd pod žerjavico.
    Takole izgleda zadeva po 45 minutah

    Povezava 11067

    Piščanca vzamem ven , svinjino pa obrnem , dodam en na polovico prerezan koromač in pečem še 15 minut. Meso narežem, popečem še 5-10 minut in to je to

    Povezava 11067
    errare humanum est - motiti se je človeško

  10. #20
    Član od
    Dec 2008
    Lokacija
    Voučja vas ŽeLBEZNki
    Prispevki
    702

    Privzeto

    Navijam za litoželezni sač, predvsem zato, ker ko ga enkrat zasuješ z žerjavico, greš lepo mirno za 4 ure na plažo ali pa na jago, ko se vrneš, je vse tako kot je treba. Prvo uro se segreva, drugo uro sač drži temperaturo, ki jo počasi izgublja v tretji četrtini tekme, no v finalu pa žerjavica čisto pogori, v zadnjih sekundah napada le še pihneš po posodi in odkriješ še ravno prav vročo jed.
    Pri bosanskemu - kovanemu pa moraš žerjavico dodajat počasi, odkrivat pokrov, premešati sestavine, skratka ne moreš zapustiti tekme...
    Imajo pa 3x cenejše sače v livarni v Sveti nedelji pri Samoboru. Lahko pošljem cenike, če koga zanima

    Brez podpeke mi živeti ni, tako želodec moj veli !!!
    Žlht smo lohk, škode pa na smemo delat !

Stran 2 od 3 PrvaPrva 123 ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •