Citat lisičnik je objavil: Pokaži objave
Pozdravljeni

zanimam se za spektiv, z ravnim okularjem v nizkem cenovnem razredu. Potreboval bi ga za ocenjevanje srnjadi(gumbar) na daljše razdalje. Ker je izbire ogromno in sam nimam nekih izkušenj s spektivi, vas prosim za kakšen nasvet.
Če slučajno kdo pozna to zadevo, kako se obnese?!
https://www.optics-trade.eu/si/spekt...-50x50-wa.html

hvala
Nizki cenovni razred pa daljše razdalje - sploh pa ocenjevanje srnjadi, ki se ponavadi pokaže šele, ko sonca ni več - ponavadi ne gre dobro skupaj.
Za konkretnega yukona osebno nimam izkušenj, ampak prvi nasvet je, da ga sam primi v roke pa testiraj pred nakupom. In to v realnih pogojih po možnosti.
Imel sem spektive za 60, 200 in 400 EUR, vsi s povečavami 40x oz. 60x. S tistim za 60eur, se na 100m ni videlo lukenj od MK v tarči, pa si se še tako trudil. Preprosto je bila optika premalo kvalitetena; Pri večini poceni optike je na najnižji povečavi slika še kolikor toliko, čim greš proti max, se slabša slika v vseh parametrih, ostrina, svetlost, barve,....
Ko pa sonce zaide, se pa ob slabi optiki z vsako povečavo slika temni do onemoglosti, z zelo kvalitetno pa sicer občutno manj, ampak tudi.
Na koncu sem ob srečni dražbi prišel do Zeissovega Diascope 85L. Seveda to ni spektiv za nošnjo okoli v ruzaku, ampak se pa vidi registrsko avtomobila na 1 km. :)
Pomemben faktor se mi zdi, če želiš imeti spektiv za v ruzak in za na teren (potem so tisti stari zložljivi swarovci še vedno zakon, po moje), če pa za na strelišča ali v avto (prežo), pa je lahko malo večji, ampak se po moje začne uporabna kvaliteta pri 300-400 eur.