Stran 2 od 6 PrvaPrva 123456 ZadnjiZadnji
Rezultati 11 do 20 od 54

Tema: Obiski šol in vrtcev

  1. #11
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Ljubljana, Dolenjska
    Prispevki
    430

    Privzeto

    Pohvalno, čestitke!

  2. #12
    Član od
    Jan 2012
    Lokacija
    Južna Primorska
    Prispevki
    55

    Privzeto

    Sam sem pred časom na tem forumu opazil, da je enemu od uporabnikov tajnica na LZS dejala, da lahko svojega Lovca (glasilo) nameni kakšni šoli, saj se mu ne more odpovedati kot član LZS.
    Sam sem te dni storil prav to, mojega Lovca sem namenil lokalni gimnaziji, saj doma prejemamo kar tri glasila, od katerih vsaj eno ostane v foliji. Apeliram na vse vas, ki dobivate več izvodov v eno gospodinjstvo, da storite enako, saj je Lovec zelo poučno gradivo in pomaga tako pri izobraževanju, kot tudi pri spreminjanju splošne predstave o lovcih in njihovem ugledu.:icon_smile:
    Lovske preže na ključ - ZS

  3. #13
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    gorenska
    Prispevki
    718

    Privzeto

    Lani sem se prijazno odvzal na vabilo v vrtec neke podružnične šole v našem lovišču. Glede na to, da so v vrtcu res malčki, je najbolj zanimivo za njih, ko prinesem s seboj čim več materiala: rogovja, roglji, preparati, perje, piščalke, daljnogled, koledarje s fotografijami divjadi, svoje lastne fotografije in še kaj. Lani sem potem te vrtkarje peljal še na krmišče, saj so zbirali kostanj in koruzo. Skupaj smo založili krmišče.
    Kmalu je sledilo povabilo še v vrtec v matično šolo (prej podružnica). Tam nismo šli na teren, pač pa smo le v učilnici pregledali ves material.
    Bolj kot obisk vrtcev pa me veseli terenski dan s 1. razredom po lovišču. Lani sem zamenjal enega našega starega lovca, ki je to vodil prej. Zdaj pa sem že drugo leto peljal šolarje po tej trasi. Naredim kombinacijo pohoda, opazovanja narave širše in predavanje na mestu, kjer si pogledamo ves material, ki ga prinesem s seboj. To vedno najbolj vžge. Rogovja, ustrojena koža lisice, preparati veverice, polha in še česa, peresa, slike divjadi s koledarjev, demonstracija klicanja srnjaka v prsku in lisice na miško, prikaz lovčeve opreme. Zelo so veseli, ko jim dam en moj star daljnogled da si ga izmenjujejo in gledajo po okolici. V terenskem delu gledamo stopinje divjadi, iztrebke, lovske naprave (solnica, preža), včasih kakšno kanjo na nebu, spoznamo najbolj pogoste drevesne vrste, pogledamo travniške cvetlice, opazujemo okoliške hribe. Na koncu pa mi učiteljica da kake 10 dag "kofeta".
    Vprašanje, ki se mi velikokrat poraja pri teh obiskih vrtcev in šolarjev nižjih razredov. Ali kazati orožje otrokom ali ne? V primeru vrtca je itak ne. V osnovni šoli in ko smo v lovišču pa bi se dalo. Lani sem vprašal učiteljice, pa so rekle da raje ne. Letos so bili zelo navdušeni, ko sem jim pokazal dvocevno šibrovko. Se razumemo z upoštevanjem vseh pravil varnega rokovanja z orožjem: odprt zaklep- prelomljena, varna smer, ne dajemo iz rok,...
    Loviti tako, da ohranjamo. Loviti tako, da smo si dobri tovariši. Loviti tako, da bogatimo duha in telo.

  4. #14

    Privzeto

    Otroci so navdušeni, dokler ne bo kakšna mamica (vegeterijanka in ljubiteljica živali) zagnala vik in krik v medijih. Javnost je pa takoj na strani mamic.
    Jaz svetujem, da z orožjem previdno.

  5. #15

    Privzeto

    Sam sem učitelj v OŠ, delam na podružnični šoli v osrčju lovišča (sosed od Gamsarja... ;)) in tudi v naši LD smo na mojo pobudo lansko leto ponovno začeli z izobraževalnimi dnevi za Osnovne šole. Letos sva s kolegom (starejši lovec, ki je to prej vedno počel) izpeljala dva taka dneve za različne OŠ. Se strinjam z Gamsarjem, da je absolutno pravi in bolj poučen praktičen način v naravi, v obliki pohoda, kjer so pokaže lovsko tehnične objekte ter zraven še predstavi divjad in druge živali, ki tukaj živijo. Tudi pri nas delava po točno enakem principu.

    Orožje?
    Izjemno delikatno vprašanje. Po eni strani je najlažje puško pustit doma in se izognit vsem problemom.

    Ampak po drugi strani na ta način zatajimo del sebe. Mislim, da je prav, da se že tem mlajšim generacijam iskreno pove, kaj lovci počnemo. Da določeno število divjadi tudi odvzamemo iz lovišča, tako da jih uplenimo. In pri uplenitvi je puška pač naše orodje. Sajenje rožic o tem, kako pozimi krmimo ubogo divjad, itd., ne bo izboljšalo ugleda slovenskega lovca. Ampak ga bo izboljšala le načrtna in pravilna ter iskrena komunikacija z javnostmi. In otroci so pač ena od javnosti in mislim, da ni nič narobe, če ob takih priložnostih vidijo tudi puško.

    Jasno je, da je lov z vidika biologije in ekologije, ne samo upravičen, ampak nujen, poleg tega imamo vso pravico do orožja in lova, in če pride do kakšnih težav je to pač jasno in argumentirano treba povedat.

  6. #16

    Privzeto

    Citat Hribovc je objavil: Pokaži objave
    poleg tega imamo vso pravico do orožja in lova, in če pride do kakšnih težav je to pač jasno in argumentirano treba povedat.
    Nočem težiti ampak jaz mislim drugače.
    Kako boš opravičil puško na šoli kot učilo, če še v zakonu piše, da z orožjem ne smemo povzročati vznemirjanja med ljudmi. In kakšna mamica bo grozno vznemirjena in histerična.
    Kako vas dogodki v zvezi z šolstvom nič ne izučijo. Poglejte samo zadnji primer učiteljice ki "naj bi" nekaj naredila učencu. Brez dokazov jo hočejo suspendirati, pri tem pa ji v strahu za službo niti sodelavci ne stojijo ob strani. In te škode ji nihče ne bo mogel povrniti.
    Mi imamo mnogo drugih stvari z katerimi lahko dvignemo naš ugled v javnosti.
    Orožje je zadnje.

  7. #17

    Privzeto

    morda pa je salomonska (in tudi najboljša) rešitev da se orožja v šolo ne nosi (kar je imho tudi bedarija), če pa se gre na pohod pa se ga razkaže.

  8. #18
    Član od
    Aug 2008
    Lokacija
    Štajerska-Pohorje
    Prispevki
    504

    Privzeto

    Bravo Hribovc. Se popolnoma strinjam s tabo in še naprej tako.
    Lp in dober pogled!

  9. #19

    Privzeto

    Kar se bo sejalo, to se bo potem tudi želo!

    Kaj pa streljate stric lovec?
    Srnice, pa zajčke in kaj še?
    Zakaj pa jih najprej v zimi hranite in potem streljate stric lovec?
    Jih nič ne boli, ko jih ustrelite?
    Se mamica srnica nič ne joče, ko ji ubijete mladička?
    Mora vsak lovec streljati živali?
    Je lahko lovec tudi brez puške?
    Zakaj pa streljate muce in psičke?

    Vodstvom vrtcev, osnovnih šol in pristojnemu ministrstvu pa toplo priporočam, da vsaj enkrat na leto predpiše tudi obvezen obisk klavnic. Bi bilo zelo poučno. Z vzgojo jutrišnjega dobrega državljana je potrebno začeti dovolj zgodaj.

  10. #20

    Privzeto

    Vidim Sraka, da si že bil kdaj v vrtcu na obisku kot lovec.
    Točno tako je. In na prvem sestanku staršev še razburjene mamice, ki mislijo enako kot otroci.
    Gamsar ima dobre izkušnje z podružnično šolo. To je vaško okolje, otroci iz kmetov, ki komaj čakajo koline in s tem povezane radosti.
    Mestni otroci in starši so pa drugačni. Sam sem imel hudo debato z sodelavko, vegeterijanko in učiteljico biologije. Ona me je prepričevala, da kravica odraste, dobi mleko in ga lahko molzemo do njene smrti. Sploh ni treba teličkov, saj jih ti podli kmetje prodajajo mesarjem.
    In, ko sem ji zabrusil, da tudi sama je zarodke (jajca) je ostala brez besed.

Stran 2 od 6 PrvaPrva 123456 ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •