Stran 5 od 13 PrvaPrva 123456789 ... ZadnjiZadnji
Rezultati 41 do 50 od 128

Tema: Breze

  1. #41
    Član od
    Apr 2008
    Lokacija
    Zasavje
    Prispevki
    881

    Privzeto

    Ja, in ne bo treba nič v hosto...
    bomo kar pri zadnjem pogonu vse opravili!

  2. #42
    ZR7 Guest

    Privzeto

    Citat Jagermaister je objavil: Pokaži objave
    Ja, in ne bo treba nič v hosto...
    bomo kar pri zadnjem pogonu vse opravili!
    Ne bo treba ali ne bo varno?!
    Mislim, da je zastreljen merjasec v primerjavi s tem mačji kašelj.
    Edina sreča je, da se ta Breze ne plodi ko podgana. Zaradi težke reprodukcije je še tako neznan in skrit. Upam, da gre pri tem z marosta za osamljen primerek, ki zlepa ne bo dobil prilike parjenja.

    Ali je kdo zasledil podatek ali gre za nočno žival, ali pa se predvsem tako dobro skriva v blatu in pod vodo?

  3. #43

    Privzeto

    ta debata je zelo zanimiva.
    enkrat sem v enem članku nekaj zasledil o tem Brezetu. Zdaj sem iskal po netu, pa nič ne dobim.
    ali bi lahko kaj več povedal opisal to žival.?

    hvala lepa

  4. #44
    ZR7 Guest

    Privzeto

    Citat Vojak je objavil: Pokaži objave
    ta debata je zelo zanimiva.
    enkrat sem v enem članku nekaj zasledil o tem Brezetu. Zdaj sem iskal po netu, pa nič ne dobim.
    ali bi lahko kaj več povedal opisal to žival.?

    hvala lepa
    Tudi jaz sem iskal, a očitno gre za domače ime. Znanstvenega mi ni znal še nihče povedati. Po njem bi nedvomno našel podatke tudi na internetu.
    Edino kar naj bi bilo zagotovo, je to, da se v višje nadmorske višine ne podaja. Mogoče bi bil lahko prisoten na visokogorskem barju, kot je tisto na Pokljuki, a si ne znam predstavljati, kako bi do tja prišel.

  5. #45

    Privzeto

    Jaz sem brskal pa sem našel da se v J Ameriki hrani z krvjo od domačih ali divjih koz
    Način lova ima da z repom polomi plenu noge in potem na živo ga požre. Crno-rumene fleke mu koristijo za kamuflažo v šumah Amazone.
    Pri nas je bila dvignena policija, civilna zaščita, LD in tudi vojska ali bez uspeha kjer ga je teško zaslediti
    Live to hunt
    hunt to live

  6. #46

    Privzeto

    Baje je ta žvav nastala s kloniranjem, al kloriranjem, nevem več je nek pisalo pa sem pozabu!

  7. #47

    Privzeto

    No skoraj sem pozabil na Brezeta od lanskega pripovedovanja Gamsa_Hr pa ste sedaj s to debato spet prebudili zanimanje v meni. Slučajno sem bil v knjižnici v Gradcu zaradi nekih člankov, ki sem jih rabil in sem malo pobrskal še bo tuji strokovni literaturi. Kolikor se spomnim je so bili soavtorji knjige z National Geographic-a. In samo v tej eni knjigi je bilo nekaj napisano o njem. Tudi pri brskanju na netu nisem našel nič! Zanimivo!

    Breze - (žal sem bil tako butast da nisem napisal niti natančno pogledal latinskega poimenovanja) je skrivnostna žival, ki živi v deževnih gozdovih južne Amerike. Znanstveniki so od začetka 20 stoletja domnevali, da je vrsta že izumrla, saj je niso opazili vrsto let. Na zadnje bi naj sled in ostanki plena bili opaženi leta 1884 v okolici reke Amazonke, približno 300km od kraja Puerto Narino v Kolumbiji. Opažanja so bila redka tudi prej, saj žival živi zelo srkivnostno življenje. Odnos živali do ljudi naj ne bi bil pozitiven, ampak te teze se ne da potrditi, saj priče ne obstajajo. V teh prostranih gozdovih se izgubi veliko ljudi, tako ni mogoče sklepati kateri ljudje so izginili zaradi tega, ali pa mogoče končali kot plen drugih plenilcev, kot tudi samega Brezeta. Pozitivno stališče glede Brezeta se je pojavilo, ko so ugotovili, da njegova pristonost zmanjšuje nelegalno podiranje dreves v deževnem gozdu. Sečnja se je nezadržno širila, ko pa so opazli prisotnost Brezete pa so se stroji in ljudje s področja zanesljivo umaknili. Tako sledovi in znaki prisotnosti niso bili opaženi več kot pol stoletja, le nekateri ljudje v okolici so trdili, da še vedno obstaja. Vendar pa domorodci o tem niso želeli govoriti niti s turisti, niti z raziskovalci. Znake o prisotnosti so raziskovalci ponovno odkrili sredi 80 let 20. stoletja. Po gozdovih v Kolumbiji so imeli nastavljene kamere, ki so spremljale življenje mačke ozelot. Nekega dne pa je kamera zabeležila nenavaden prizor plenilca, ki v gobcu nese ozelota. Raziskovalci niso vedeli katera žival bi bila sposobna tega, v bližini pa so našli nenavadne sledi, ki jih tudi sami niso poznali, saj se z vrsto še niso srečali. Po raziskovanju in pregledu starih arhivov so prišli do sklepa, da je največja verjetnost, da gre za Brezeta, ampak teze žal niso mogli potrditi in je ostalo samo pri sklepanju. Fotografije in posnetki so na žalost bili zelo slabi in se je jasno dalo razločiti le obrise ozelota, saj je posnetek bil narejel pozno v noči, avtomatska kamera pa se je vključila šele, ko je žival bila na robu posnetka. To pa je pritegnilo raziskovalce, da intenzivno nadaljujejo z iskanjem te vrste, delo pa jim močno otežuje nedostopnost in prostranskost teritorija. Zelo redko najdejo kako sled, ki nakazuje prisotnost Brezeta (stopinje, sled premikanja, ostanke plena,...). Tako je težko karkoli natančno povedati o tej vrsti, raziskovalci pa nočejo širiti govoric pred potrditvijo, saj se bojijo, da bi se v primeru zmote osmešili.

    Ob velikih izgubah koz in goveda pri domorodcih bi naj le ti enega na neznani način celo ujeli živega. Le ti pa na noben način o tem nočejo govoriti in ne priznavajo, da bi jim ta podvig uspel. To pa bi naj bilo zaradi tega, ker bi jim naj bogati poslovnež iz Santiaga v Čilu dal ogromno vsoto denarja in opreme v zameno za Brezeta. Nakane poslovneža niso bile znane, je pa vsekakor resnično dejstvo, da bi se s tako vrsto dalo zaslužiti ogromno denarja in je delež, ki ga je plačal domorodcem le majhen odstotek možnega zaslužka. Glede na agresivnost vrste in njen vpliv na ostale vrste in naravno okolje pa si noben ne želi, da bi se Breze razširil tudi drugod po svetu. Venda bi naj nakana poslovneža bila ravno v tem, da bi vrsto prodajal v raziskovalne namene. Je pa zaradi svojih posebnosti in izgleda prav gotovo zanimiva za števlne posemznike po svetu. Tako se širijo govorice, da bi naj nekaj primerkov vrste, ki so bili vzrejeni v posebnih okoliščinah in strogo varovanih objektih že bili prepeljani po različnih koncih sveta. Stroka sklepa, da ne gre za več ko 6-9 primerkov vsrte, so pa vseeno močno zaskrbljeni, saj se številni ne zavedajo da je za to vrsto potrebna posebna skrb in posebej prirejeni prostoti, da ne pobegne. Pobeg vsrte pa bi lahko pomenil unučujoč dejavnik za določena okolja in posamezne živalske vrste v njem. Zato znanstveniki opozarjajo, da je vse primerke vrste, ki se pojavijo izven primarnega habitata Južne Amerike potrebno nemudoma odstarniti.

    Breze je žival, ki na prvi pogled spominja na plazilca. Po telesu prevladuje črna barva z rumenimi lisami. Zobovje bi naj bilo podobno zobovju krokodila, je pa prilagojeno tudi za trganje in žvečenje. Vrsta bi glede na sledi lahko zrasla tudi do 6 in več metrov v dolžino ter tehtala do 1500kg. Kljub svojemu okornemu videzu je zelo okretna in sposobna zalezovati, kot tudi vloviti plen. Najraje se prehranjuje s svežim mesom in krvo dokler je še topla. Mrhovine se dotakne zelo redko ali pa sploh ne, verjetno le v primeru hudega pomanjkanja. Žival je zelo trdoživa in ima močno debelo kožo. Zaradi redkosti vrste tudi njena reprodukcija ni hitra in bi naj štela le osebek ali dva vsake 3 leta. Vsak osebek živi življenje za sebe in partnerja poišče le vsake 3 leta zaradi paritve, v drugem obdobju se medsebojno ne prenašajo najbolje in lahko pride do spopada. Mladiši se osamosvojijo že po pol leta in pričnejo iskati manjši plen. Med tem ko odrasli osebi zaradi velikih potreb po energiji napadajo izključno večje živali. Več podatkov o vrsti pa žal ni poznanih.

    Knjiga v kateri je bil najden zapis je bila izdana leta 1992, piše pa da bo opis vrste obnovljen ko bo znanih več podatkov iz raziskav. Vsako opažanje vrste pa bi naj bilo nujno javiti pristojnim organizacijam. Glede na dogodke v zadnjem času sem prepričan, da so nove raziskave in priprava novih člankov prav gotovo že v teku.

    lp
    Last edited by Ganges; 16. March 2009 at 13:30.
    Boljše izpasti nor, kot pa iz aviona!

  8. #48
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Notranjska
    Prispevki
    1,340

    Privzeto

    Tudi sam zem pred časom bral to knjigo. Po spominu bi rekel, da ima stvor latinsko poimenovanje - salamandra betula vulgaris

    salamandra = močeradovci
    betula= breza
    vulgaris= navadni
    Marko Gorše, Nadlesk

  9. #49
    ZR7 Guest

    Privzeto

    No, no, Krpan! Kljub vsemu strahu in negativnim opisom gre vendarle za žival in zasluži naše spoštovanje, ne pa da ga zmerjamo s stvorom.

  10. #50

    Privzeto

    Se mi zdi, da je bil celo nek film o njem posnet. Za naslov nisem siguren, je pa X-files ali nakako podobno...

Stran 5 od 13 PrvaPrva 123456789 ... ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •