Stran 5 od 18 PrvaPrva 12345678915 ... ZadnjiZadnji
Rezultati 41 do 50 od 172

Tema: (ne)etičnost pogonov

  1. #41
    Član od
    Apr 2008
    Lokacija
    gorenjska
    Prispevki
    2,752

    Privzeto Skupni lov...

    Lp!

    Vidiš tako pa je če nekdo ne prebere posta...

    Pišem le zase, da se jaz, izključno jaz strela vzdržim na tekočo divjad, vzdržim se ga pa zato, ker sem slab strelec, ki komaj kdaj zadene tarčo. Za druge, ki vedno streljate na "ziher" ne morem pisati... Le tako po skupnem lovu prisluhnem in slišil: "Ja probat je pa treba!" "Užgeš če je je, če pa ne pa ne!" "Važn, da je kri, ga bomo že dobil!" "M žilca ne da, da neb užgau!" in še kakšna lepa, klena cvetka bi se našla...vidiš tukaj se pa zamislim zakaj se strelja. Ali zaradi samega streljanja, ali zaradi tega, da bi kaj uplenili? Take "cvetke" me tudi ne prepričajo, da ti lovci streljajo vsaj v prepičanju, da bodejo kaj zadeli.

    O Narava me je že nič kolikokrat prepričala v to, da je okoli divjadi veliko več prostora, pa saj sem javno zapisal, da sem slab strelec, ki komaj kdaj zadene tarčo, kaj šele divjad. Zato tudi redkokdaj dvignem puško in to vedno, ko je v primežu...

    Lovski zdravo
    Janez L
    ...nor je tisti, ki ne poskusi in poskusiti ni greh...

  2. #42

    Privzeto

    Citat JANEZ L je objavil: Pokaži objave
    Lp!

    Vidiš tako pa je če nekdo ne prebere posta...

    Pišem le zase, da se jaz, izključno jaz strela vzdržim na tekočo divjad, vzdržim se ga pa zato, ker sem slab strelec, ki komaj kdaj zadene tarčo. Za druge, ki vedno streljate na "ziher" ne morem pisati... Le tako po skupnem lovu prisluhnem in slišil: "Ja probat je pa treba!" "Užgeš če je je, če pa ne pa ne!" "Važn, da je kri, ga bomo že dobil!" "M žilca ne da, da neb užgau!" in še kakšna lepa, klena cvetka bi se našla...vidiš tukaj se pa zamislim zakaj se strelja. Ali zaradi samega streljanja, ali zaradi tega, da bi kaj uplenili? Take "cvetke" me tudi ne prepričajo, da ti lovci streljajo vsaj v prepičanju, da bodejo kaj zadeli.

    O Narava me je že nič kolikokrat prepričala v to, da je okoli divjadi veliko več prostora, pa saj sem javno zapisal, da sem slab strelec, ki komaj kdaj zadene tarčo, kaj šele divjad. Zato tudi redkokdaj dvignem puško in to vedno, ko je v primežu...

    Lovski zdravo
    Janez L
    Janez...zdej pa mal pretiravaš.....kaj se hvališ, da nč ne zadeneš...na slikah, ki jih objavljaš je drugače videt....da si kr šic....
    Da ne bo pomote...nč slabga ne mislim, tut jst sem pristaš "ziher" šusa !
    Kri, ki jo "včasih" jagri najdemo na nastrelu je lahko zelo velikokrat nerešljiva uganka...
    Lovski pozdrav !

  3. #43

    Privzeto

    Janez je kar dobro dregnil. Tako kot on in drugi, bom tudi sam podal le moje mnenje, ki se ga držim.
    Skupinski lovi so izjemno lepo doživetje, pod pogojem, da so dobro organizirani. Žal pa lovovodja ob še tako dobro zastavljenem lovu ne more dobro izpeljati lova, če lovci ne premorejo treznega razmisleka.
    Sam skoraj vedno poganjam. Na divjad oddam strel ko se ustavi, ko jo ocenim, ko ocenim tudi zanesljivost strela. Ob tem si mislim, da če bi vsak tako naredil, bi lahko streljali vso divjad. Žal pa se dogajajo lovi, ki ne zdržijo ne etike ne tradicije! Dobro vemo kaj pomeni brakada, kaj pogon in kaj pritisk. In jasno nam je, katero divjad se na katerem lovu lahko lovi. Če pa nam ni, ne vem čemu rabimo lovski izpit. Prevečkrat nam pehanje za izvršitvijo plana zatemni oči, strelja se vsepoprek, lovi so vsak teden, morda celo večkrat tedensko. No pol so za vznemirjanje divjadi pa motoristi pa pohodniki krivi.

    Za številčnost divjih prašičev pa ni rešitev le skupni lov, tako da tudi tukaj je potrebno ukrepati na več straneh.

  4. #44
    Član od
    Apr 2008
    Lokacija
    gorenjska
    Prispevki
    2,752

    Post Skupni lovi...

    Lp!

    Vem, da pretiravam in to zelo, samo s tem ko sem dregnil v to temo, kakor tudi v temi srnjad sem hotel le vsem nam dobro. Dobro v tem smislu, da vklopimo "možgančke" in začnemo razmišljati...
    Kakor je Slauc zapisal "ziher šus", da to naj nam bo vodilo in merilo, od posameznika in njegovih strelskih sposobnosti pa je odvisno, kaj je "ziher šus", no vsaj da mislimo da bo. Tudi Bunny je lepo zapisal, tisto "ne morem zgrešiti" in ne nazadnje Jereb, ki je lepo zapisal kakšne vrste skupnih lovov poznamo, da se sme loviti na njih različne vrste divjadi in ne povsod vse. Seveda organizacija in predvsem zavest udeležencev je poglavitni faktor uspeha, vzdušja in lepih spominov na tak lov...
    Vesel sem pa tudi, da znamo v debati ohraniti mirno kri, vsaj večina, in prisluhniti drugačnim mnenjem...

    Lovski zdravo
    Janez L
    ...nor je tisti, ki ne poskusi in poskusiti ni greh...

  5. #45
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Eisern
    Prispevki
    355

    Privzeto

    Citat JANEZ L je objavil: Pokaži objave
    Le tako po skupnem lovu prisluhnem in slišil: "Ja probat je pa treba!" "Užgeš če je je, če pa ne pa ne!" "Važn, da je kri, ga bomo že dobil!" "M žilca ne da, da neb užgau!" in še kakšna lepa, klena cvetka bi se našla...
    Lepo ste podebateral na temo skupnih lovov .
    Samo jaz zgornjih izjav ne bi pripisal skupnim lovom.
    Take izjave pripadajo bumbarjem , ki jih izrekajo po vsakem, tudi individualnem lovu.
    In zato večina takim bumbarjem pravi: streljač, mesar, pobijalec, morilec,...
    O tem a imajo prav pa ne bi sodil. Se pa največkrat vidi v hladilnici .
    Služimo narodu !

  6. #46

    Privzeto

    Torropravi "Se pa največkrat vidi v hladilnici"
    Še večkrat se to vidi šele takrat ko gobe nabiraš
    Last edited by wolf1; 4. September 2009 at 08:51.

  7. #47
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Dolina vipavska, dolina preljuba
    Prispevki
    167

    Privzeto

    Saj se tako MORA debatirat al ne? Super debata in rad berem poste, je pa nekaj res. Če na pogonih ni pravih ljudi se njihov namen oz. izvedba izjalovi!! In postanejo.... Pogini!!! Tega pa si vsak normalen lovec ne želi. Lepo je poslušat prepevanje naših štirinižnih prijateljev, še lepše je ko ves prepoten nekje sredi rebra, v robidi, v skalovju slišiš kako na stojiščih odmevajo "topovi" in če je na koncu še uspeh, je doživetje lova in druženja z naravo še toliko lepša. Vsakemu lovcu pa ne bi smelo biti vseeno če kdo zastreli in vsakdo bi moral priskočiti na pomoč, jaz priskočim!!! Velikokrat pa se zgodi, da nesrečnež ostane z obstreljeno divjadjo v gozdu sam!!!! Saj veste: Nedeljska juhica se ob 12.15 že ohladi....
    V tem je po mojem (NE)etičnost pogonov.

    LZ Bunny
    I nikome ništa!

  8. #48
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Notranjska
    Prispevki
    1,340

    Privzeto

    Skupni lovi - pogoni so veliko več kot le lovi. To je dejavnost, kjer se je razvila človeška družba. Antropologi ugotavljajo, da se je komunikacija (verbalna in neverbalna) razvila ravno na skupnih lovih. Tam so bili prvi ljudje prisiljeni komunicirati in izdelovati načrte in strategije. Na skupnih lovih se je razvila hierarhija, tam so se začeli obredi iniciacije (lovski krst), tam so se izbirali novi vodje in svoje poslanstvo zaključevali stari. In vse to dogajanje, ki človeka spremlja že 6000 generacij je globoko zakoreninjeno v nas, pa četudi "skupne love" izvajamo z kravato okrog vratu in mobitelom v roki.

    Toliko lepše, pa je skupne love izvajati v gozdu z psi in lovskimi tovariši v skladu z tradicijo, etiko in lovsko kulturo, ki so jo naši predniki na tem prostoru izoblikovali v kakčnih 100 generacijah.

    Da podkrepim zadnji odstavek bom cem prilepil tale film, ki vam bo dal vpogled v lažje razumevanje, kaj nam je prinesla lovska etika in moderna tehnologija in zakaj jo zagovarjam.

  9. #49

    Privzeto

    Morda izbor filma ni najboljši.

    Ljudje na tem filmu ne lovijo jeseni vsako nedeljo zato ker so lovci, ampak na vsake toliko časa za hrano. Tudi v Evropi s(m)o tako lovili pred tisočletji. In če tem ljudem damo vsakemu po eno puško, ki ne rabi biti polavtomat, je Afrika prazna v petih letih.

    Zdaj pa na "zahod". Lepo rejeni, oblečeni s polno ritjo vsega se spomnimo, da bi malo premigali svoje ude in gremo na jesenski skupni lov. Ker vemo, da bodo lahko pritekli divji prašiči v večjem številu, si seveda umislimo polavtomat, pa poln magacin patronov ... Aja normativi. Ma zakaj pa tri patrone, če jih lahko pet ali pa več? Saj prašičev bo cel bataljon. Spolna pa starostna struktura? Saj so vendar škode enormne, samo da pada pa je vse OK. Če so pa še čekani veliki, je zadovoljsvo veliko, če noben drug ni ustrelil merjasca pa padeš v nirvano, da pa kolega ustreli večjega merjasca, se pa že po žepih šlataš, če je še kak patron ostal ...

    No osebno se mi zdi afriški skupni lov bolj normalen kot "zahodni". In neetičnost pogonov se kaže predvsem v deležu lovcev, ki ustrezajo opisanemu "zahodnemu" lovu. Upam da jih bo čedalje manj.

    Lepo izpeljan skupni lov s strelci, ki vedo kaj so sposobni, gonjači, ki vedo kako pognati in s psi, ki gonijo tisto kar je treba je pa nekaj, česar se vsak lovec rad udeleži in ne moralizira o etiki.

  10. #50
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Ljubljana, Dolenjska
    Prispevki
    430

    Privzeto

    Razumem pomisleke obeh strani, me pa zanima, če se tisti, ki se vam zdijo organizirani pogoni oziroma skupni lovi neetični, le teh vseeno udeležujete?

Stran 5 od 18 PrvaPrva 12345678915 ... ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •