Stran 1 od 18 1234511 ... ZadnjiZadnji
Rezultati 1 do 10 od 172

Tema: (ne)etičnost pogonov

  1. #1
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Wooden Hill
    Prispevki
    1,667

    Privzeto (ne)etičnost pogonov

    Pozdravljeni!

    Ker sem opazil da smo v temi o polavtomatskih risanicah zabredli v povsem drugo sfero sem odprl tu novo temo, upam da ne ponavljam kake teme.... torej tu bi se lahko odvijala diskusija o pogonih, vendar zgolj z etičnega vidika...

    -so res nuja, in če so v kakšnih pogojih, oz loviščih?

    -jih res prirejamo samo za krvavo zabavo in kot del tradicije?

    -bi se jih dalo nadomestiti s pravilnim individualnim lovom?

    Sam sem mnenja da je lep način druženja lovcev, pa vendar me včasih malenkost zaskeli ko pomislim v prid divjadi...predvsem pri pogonih na prašiče....

    Admin, če sem podvojil ali po tvojem mnenju odprl nepotrebno temo jo prosim izbriši.

    LZ Brakir
    "Ni ga junaka ki ne lula kadar kaka!"

    Ko v zarji večerni žarijo gore,
    ga krogla zahrbtna zadene v srce,
    iskal je ljubezen, prevaran je bil,
    na jasi rože s krvjo je zalil....


  2. #2
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Vipavska dolina
    Prispevki
    729

    Privzeto

    Aha, se že šušlja!

    Adijo lovska kinologija!
    Pametnemu ni treba razlagati, neumnemu pa nima smisla!!

  3. #3
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Wooden Hill
    Prispevki
    1,667

    Privzeto

    Hehehe sveti mož, daleč od tega! Nisem odprl te teme zaradi želje po ukinitvi psov iz lovske rabe, samo me pač zanimajo stališča! drugače sem tudi sam mnenja da je ni lepše pesmi kot je pesem goniča ki ti na brakadi prižene dolgouhca ali pa zvitorepko pred cev!
    "Ni ga junaka ki ne lula kadar kaka!"

    Ko v zarji večerni žarijo gore,
    ga krogla zahrbtna zadene v srce,
    iskal je ljubezen, prevaran je bil,
    na jasi rože s krvjo je zalil....


  4. #4
    ZR7 Guest

    Privzeto

    Citat Hubertus je objavil: Pokaži objave
    Aha, se že šušlja!

    Adijo lovska kinologija!
    Žal je v tej tvoji izjavi dovolj resnice.
    In če bodo pogoni obstajali še naprej samo za potešitev strasti lovcev, ki jih sicer ne vidiš v lovišču, na jesen pa se oboroženi s prisrčnicami postavijo na štant (v pogon pač ne) in s krvavimi očmi gledajo kje bo kolikor toliko sam priletel večji kos podoben prašiču, da bo ustrelil tako željenega merjasca, se bo ta resnica prehitro udejanila.
    In teh, Hubertus, tvoji in moji psi ne brigajo prav nič.

    Pogoni so nekaj, česar lovci ne moremo pozabiti. Biti pa morajo dobro pripravljeni in še bolje izvedeni. Disciplina pri samem pogonu kot tudi pri oddanem strelu je nujna. Za "dobro" streljane divjadi, psov in gonjačev kot tudi za dobro realizacije planov.
    Večkratno brezglavo in površno zaganjanje na vedno iste terene ne daje željenih rezultatov, temveč le škodi še drugi divjadi.

    Za dober pogon pa so dobri goniči nujnost.
    Zame je dobro izveden pogon etičen, slabo izveden pa neetičen. In če je potrebo po pogonih iskati s krvosledci ali pa se še to opusti, to nikakor ni dober pogon.

  5. #5
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Wooden Hill
    Prispevki
    1,667

    Privzeto

    No pa se je razprava začela odvijati v želeno smer....
    se nekako strinjam s kolegom ZR7. Prav tako dajem prav tebi Hubertus, in res se mi obrača želodec ko vidiš na brakadi kako lovec upleni zajca pred brakom, ko pa dolgouhec več ali manj obleži v ognju, in po njegovi sledi pride gonič, malo povoha plen, ta isti lovec ga pa že podi stran in je zanj cilj dosežen ko je položil zajca na dlako, pes pa nepotrebna napota na "štantu", čeprav se vrne takoj v pogon! ja mačehovski smo do vodnikov in pa naših najzvestejših pomagačev na lovu! tudi to je del pogonov in mislim da ni nič narobe če spregovorimo še kako v to smer!
    Da pa je večina lovcev na pogonih res "jesenskih jagrov", ko se oglasi lovski rog se šele spomnijo da so plačali nek znesek ki se imenuje članarina v LD in s tem da so člani lovske organizacije, je pa mislim da več ali manj stalnica po vseh družinah! na individualnih lovih se jih ne vidi ali pa le ko imajo pravico do uplenitve srnjaka! na slabših, težjih terenih, predvsem tam kjer je manjša možnost za uspeh pa je slaba udeležba tudi teh, in lovijo res "zagrizeni" jagri, ki jim ni vseeno ali se plan izpolni ali ne! no pa roko na srce, poznamo tudi druge načine kako do izpolnjenega plana, naprimer tako da bi individualno dovolili loviti VSO divjad tudi novim članom ampak kam bi pa prišli če bi "zelenec" prvo leto uplenil trofejnega gamsa ali pa bog ne daj jelena?!?!?! ja groza oh in sploh, ampak pustimo to za to temo ki sem jo navrgel obstaja že drug topic!


    torej če potegnem črto, generalno gledano ne kritiziram pogonov, želim le da razmišljamo v to smer kako ohraniti ta način lova, vendar tako da bo z vidika lovske etike čim manj sporen!
    "Ni ga junaka ki ne lula kadar kaka!"

    Ko v zarji večerni žarijo gore,
    ga krogla zahrbtna zadene v srce,
    iskal je ljubezen, prevaran je bil,
    na jasi rože s krvjo je zalil....


  6. #6
    Član od
    Oct 2007
    Lokacija
    Loški potok
    Prispevki
    2,301

    Privzeto

    Kaj so skupni lovi in kako se jih izvaja je jasno zapisano in tudi narisano.Vse drugo je kršitev in se mora tako tudi tretirati. No in potem pride tisti "vendar" ki pomeni da se na veliko divjad razen na divjega prašiča vrši samo tihi pritisk in to brez psov pa smo tam. V veliko lovišč imajo pse pa nimajo zajca in tudi lisice se na pogonih bolj redko vidijo in tako se seveda jaga z psi kar pomeni kršitev takoj ko pade strel po visoki divjadi. In kaj sedaj??

    90% pogonov (razen na prašiče) je neuspešnih iz preprostega razloga in to je prilagajanje divjadi na kruto življenje.Skratka divjad nedisciplino lovcev med postavljanjem kaznuje z umikom iz obroča še preden se je ta sklenil, isto naredi ko zazna večje število avtomobilov ki se vozi v koloni in ustavi na enem mestu. Divjad je vedno korak pred človekom in prav je tako. No drži pa tudi ,da v nekaterih družinah pogone izvajajo korektno in uspešno pa čeprav z psi seveda pa je za to potrebna visoka lovska kultura in znanje oceniti kdaj prst položiti na sprožilec in kdaj pač ne. Velikokrat sem doživel,da sem po jutranjem pogonu šel zvečer na kraj kjer se je pogon vršil in na čakanje uplenil divjad ki se je pogonu bodisi spretno izognila ,ali pa se vrnila v svoj teritorij še isti dan. In to mi je všeč,saj dokazuje da nedeljski jagri ne naredijo veliko škode na pogonih iz preprostega razloga niso namreč zmožni kvalitetno izpeljati pogna in tako zagotoviti uspeh.Divji prašiči pa so pač zgodba zase in tu bo potrebno pristopiti k zadevi še bolj profesionalno predvsem kar se tiče obveznega preverjanja strelov neglede na izjave strelcev o popolnoma zgrešenem strelu.Če je puška počila in divjad ni padla v ognju je potrebno vsak strel preveriti in pika.
    Last edited by Veper; 4. March 2009 at 14:43.
    Skerl Miha -VEPER
    Loški potok

  7. #7
    Član od
    Apr 2008
    Lokacija
    primorska
    Prispevki
    4,562

    Privzeto

    Menim, da pogoni niso škodljivi za divjad, le "trajbat" nebi smeli prepogosto v istem revirju. Izjema so kraji kjer je gostota prascev mnogo prevelika. Mnogi imamo pse ravno zaradi pogonov. Hubertus ima prav, če ne bo pogonov bodo izginile tudi določene pasme. Možno, da bodo ponekod ali so že pogoni prepovedani iz različnih razlogov ( gojitev, nesreče v prometu, raziskave, itd), da bi jih povsod prepovedali, vsaj za enkrat ne verjamem.

  8. #8
    Član od
    Apr 2008
    Lokacija
    Zasavje
    Prispevki
    881

    Privzeto

    Moram reči, da sem bil 15 let lovovodja in so šli praktično vsi pogoni prek mojega vodstva in skoraj vedno sem šel z enim ali dvema psoma v pogon.
    Toda odkar so mi obstrelili psa, sem se začel spraševati, če je vredno tega, da ti nek prenapetež uniči nekaj let truda z lovskim pomočnikom. Za kanonfuter ga pač ne mislim imeti, pa četudi je to konec kinologije.
    Preslediš prašiče, postaviš lovce na štante, potem greš v pogon, nazadnje pa še čakaš na psa, ko si že vsi nazdravljajo in se hvalijo, kako je kdo položil prašiča na ščetine. Pa še nisem doživel, da bi se kdo potem zahvalil.

  9. #9

    Privzeto

    Pa še nisem doživel, da bi se kdo potem zahvalil.
    Standard! ŠIn če ti pes zžene divjad je super in dober,če pa pač ni njegov dan,pa je zanič! Take komentarje poslušaš skoraj po vsakem lovu! Sam mene se to ne dotakne,ker vem da je to lahko izjavil le nekdo,ki ni nikoli imel psa in ki je jager le takrat ko je "treba" prtisnt na petelina!

    lp
    Kdor misli,da je dober človek, ker hodi v cerkev je tako kot bi stal sredi garaže in si predstavljal da je avto!

  10. #10
    Član od
    Apr 2008
    Lokacija
    primorska
    Prispevki
    4,562

    Privzeto

    Tudi, če boš moral čakati pse, ne misli si, da ti bo kdo delal družbo.

Stran 1 od 18 1234511 ... ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •