Rezultati 1 do 10 od 10

Tema: Sokolarstvo - svetovna kulturna dediščina

  1. #1
    ZR7 Guest

    Privzeto Sokolarstvo - svetovna kulturna dediščina

    http://lov.mojforum.si/posting.php?mode=quote&p=8408
    Citat sokolar je objavil:
    Združeni narodi so na svoji generalni skupščini l. 2006 sprejeli resolucijo s katero so umestili sokolarstvo na UNESKOv seznam svetovne kulturne dediščine, ki jo je potrebno negovati in ohraniti naslednjim rodovom človeštva.

    Takšna odločitev združenih narodov je vsekakor veliko priznanje sokolarstvu in hkrati močan argument nacionalnim sokolarskim organizacijam, ki se ponekod še vedno trudijo za priznanje in zakonsko ureditev te dejavnosti.
    Citat Krpan je objavil:
    Novica za na prvo stran!!! :D

  2. #2
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Primorska
    Prispevki
    407

  3. #3

    Privzeto

    Ta posnetek kaže sokolarstvo v drugi luči. Žal. Ali to pomeni selektivnost lova s pticami ujedami? Sokolar, to prav kliče po tvojem prispevku ali odmevu.

  4. #4
    ZR7 Guest

    Privzeto

    Citat tica je objavil: Pokaži objave
    Ta posnetek kaže sokolarstvo v drugi luči. Žal. Ali to pomeni selektivnost lova s pticami ujedami? Sokolar, to prav kliče po tvojem prispevku ali odmevu.
    Z orli lovijo tudi srne in zajce. Tako da mislim, da glede selektivnosti ni kaj očitati. Bo pa nedvomno Sokolar pojasnil zadevo.

  5. #5

    Privzeto

    Opravičujem se vam za mojo zamudo !
    Moram pritrditi, da se človeku ob gledanju prizora, ko planinski orel upleni srno upravičeno vzbudijo dvomi ali je lov na takšno vrsto divjadi primeren in etičen.

    V naravi predstavljajo srne in tudi nekateri drugi srednje veliki sesalci kot so npr. gamsi ali lisice potencialni plen planinskega orla. Orel seveda pri lovu tovrstnega plena, ki lahko celo nekajkrat preseže njegovo telesno težo, izbira, zlasti pa uspešno upleni predvsem manj vitalne osebke. Z izločitvijo manj vitalnih osebkov iz populacije naštetih potencialnih plenskih vrst torej opravlja naravno selekcijo. Navedeno velja v enaki meri za sokolarske ptice in posledično seveda tudi za sokolarjenje.

    Lov z orli na srnjad, lisice in pri Kirgizih celo na volkove sem videl na različnih filmih in moram reči, da sem se tudi sam spraševal o etičnosti lova na plen, ki ga orel sam ne zmore hitro usmrtiti. Zlasti me je mučilo vprašanje ali ne gre pri tem za nepotrebno trpljenje živali. V živo sem lov srnjadi z orlom prvič doživel na IAF srečanju l. 1999 na Madžarskem, potem pa še večkrat v Slovaški in Češki. Dejansko poteka lov podobno kot na predstavljenem filmu, ki pa mu manjka še drugi del, ko sokolar z bodalom usmrti žival.

    Če analiziram potek lova na filmu in drugih primerih lahko ugotovim, da sokolar spusti orla za divjadjo samo v primeru, če je ta relativno blizu. To je izredno pomembno prvič zato, da orel po nepotrebnem ne zgublja moči in lažje zadrži divjad ter, da je sokolar takoj pri njem in divjad usmrti. Na filmu lahko vidimo, da orel hitro dohiti in uspe zgrabiti plen za hrbet. Srna se poiskuša rešiti dokler je orel ne zgrabi z obema nogama za glavo, potem pa popolnoma obmiruje. Sokolar je na licu mesta v nekaj sekundah in z bodalom usmrti orlov plen.

    Glede na videno in predstavljeno se sedaj postavlja ključno vprašanje, v kolikšni meri žival trpi tistih nekaj trenutkov preden jo sokolar usmrti ? Na filmu se jasno vidi, da srna popolnoma obmiruje, ko jo orel zgrabi za glavo. Srna se umiri, ker je v močnem šoku. V takšnem stanju po moji oceni žival ne čuti bolečine saj je ne pokaže niti v trenutku, ko jo sokolar zabode z bodalom.

    Glede na moje izkušnje vam lahko zatrdim tudi, da je prizor na filmu bolj odbijajoč kot v živo.

  6. #6

  7. #7

  8. #8
    ZR7 Guest

    Privzeto

    Citat sokolar je objavil: Pokaži objave
    ... Na filmu se jasno vidi, da srna popolnoma obmiruje, ko jo orel zgrabi za glavo. Srna se umiri, ker je v močnem šoku. ...
    Ali orel ne ubija s kremplji? Mislim, ali ni tudi tisti stisk s kremplji za glavo smrten?
    Od nekje se mi mota po glavi, da orel lahko s kremplji predre lobanjo. No, ne vem, sprašujem.

  9. #9

    Privzeto

    ZR7 tvoja navedba, da orel usmrti plen s kremplji je točna, na enak način usmrtijo plen tudi vse ostale ujede in sove. Medtem, ko sokoli usmrtijo plen tako, da s kljunom preščipnejo hrbtenico in seveda hrbtenjačo tik za lobanjo, redkeje pa že v strmoglavnem naletu z udarcem v vitalne predele telesa plena. Način usmrtitve plena je pri ujedah prirojen.

    Sokoli tako npr. usmrtijo plen v nekaj sekundah, pogosto to storijo že v zraku.
    Medtem, ko usmrtitev plena pri ujedah, ki ubijajo s kremplji lahko traja več minut, zlasti, če ulovijo sorazmerno večji plen npr srnjad. Tako kot če npr. lev zgrabi bivola za vrat oz sapnik. Plen je takrat v šoku in predvidoma ne čuti posebne bolečine, zato se povsem umiri. Ko se plen umiri ujeda navadno popusti svoj prijem (ker ne čuti več upiranja ), kar lahko omogoči plenu rešitev. Tako uplenitev in usmrtitev plena poteka v naravi. Narava ima vse preračunano in ničesar ne prepušča naključju.

    Iz vseh naštetih razlogov zlasti pa zaradi dobrobiti živali sokolarji ne puščamo, da bi ujeda plen, ki ga ne more usmrtiti v trenutku ubijala sama kot to počnejo njihove vrstnice v naravi. Zato kdor ni sposoben usmrtiti srne, ki jo je uplenil orel ali zajca, ki ga je uplenil kragulj lova na to vrsto divjadi enostavno ne more izvajati.

  10. #10

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •