Stran 1 od 2 12 ZadnjiZadnji
Rezultati 1 do 10 od 19

Tema: Skrb za poškodovano kanjo

  1. #1

    Privzeto Skrb za poškodovano kanjo

    Lep pozdrav vsem! Zanima me, ali bi mi lahko kdo svetoval glede skrbi za malce posebno kanjo, predvsem me zanima pravilna zasnova preletalnice zanjo in razporeditev palic za sedenje. Žal ne uspem najti nobenih pametnih informacij o skrbi za invalidne ujede, tako da upam, da me bo kdo razsvetlil.

    Na kratko: našla sem izčrpano, sestradano kanjo z odstreljenim krilom. Manjka vse od vključno karpalnega sklepa dalje. Bila je skrita v grmu; ko sem se približala s psom, se je vrgla na hrbet. Doma se je pomirila in se me hitro navadila. V bistvu je bila tako lačna, da mi je takoj vzela hrano iz roke. Nisem je nesla k veterinarju, ker sem se bala, da bi jo evtanazirali. Sedaj je pri meni že več mesecev. Obe krili lahko razpre, verjetno pa mi ni treba razlagati, da ne more leteti. Ne vem, katerega spola je, me pa zanima, če je to pomembno in kako to ugotovim. Je kar velika in zdi se mi, da je v ujetništvu še zrasla. Mislim, da je mlada. Če si kdaj pridem gor, kako se prilepi sliko na forum, bom objavila kakšno njeno fotografijo.

    Rada bi ji postavila preletalnico. Osnove so mi jasne, ker sem eno že zgradila za zlate fazane, ampak ne vem, kaj vse moram upoštevati glede na to, da lahko ta kanja pade. Mislila sem ji narediti nizko preletalnico z veliko palicami blizu tal. Ne znam se odločiti glede višine; s kakšne višine lahko tak ptič pade, da se ne poškoduje? Zelo se bojim, da si bo kaj naredila. Kaj pa skrivališča, jih potrebuje? Ker ne more leteti, se bo verjetno hotela skriti, če jo bo kaj vznemirilo.

    Aja, preden mi kdo stisne pridigo: da ne smem imeti divje živali doma, sem že ugotovila, ampak nimam nobenega namena tega upoštevati. Te kanje niti živalski vrt ne bi hotel zaradi manjkajočega krila, spustiti je ne morem, sokolarji pa tudi nimajo česa početi z njo. Mislim, da ji bo pri meni daleč najbolje. Zato se me bodo nasveti bolj prijeli kot pa predavanja o moralnosti mojega početja ;) Najlepša hvala!

  2. #2
    ZR7 Guest

    Privzeto

    Maja, ok. brez pridige.
    A brez vprašanja pa ne gre. Kako veš in na podlagi česa sklepaš, da ima krilo odstreljeno?

  3. #3
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Gorenjska
    Prispevki
    1,840

    Privzeto

    Citat Maja Novak je objavil: Pokaži objave
    Aja, preden mi kdo stisne pridigo: da ne smem imeti divje živali doma, sem že ugotovila, ampak nimam nobenega namena tega upoštevati. Te kanje niti živalski vrt ne bi hotel zaradi manjkajočega krila, spustiti je ne morem, sokolarji pa tudi nimajo česa početi z njo. Mislim, da ji bo pri meni daleč najbolje. Zato se me bodo nasveti bolj prijeli kot pa predavanja o moralnosti mojega početja ;) Najlepša hvala!

    Uredba o zavarovanih prosto živečih živalskih vrstah nam govorirepovedano je zavestno poškodovati,zastrupiti,usmrtiti,odvzeti iz narave.V tvojem primeru gre za odvzem iz narave.

    Ta ista odredba nam govori tudi,da je prepovedano zadrževati v ujetništvu živali iz reda ujed in reda sov.

    Ta ista odredba predpisuje tudi pogoje po katerih se živali lahko zadržuje in seveda natančno opusuje kdo jo lahko zadržuje in pod kakšnimi pogoji.

    Za take kršitve je predpisana tudi lepa kazen.

    In še nasvet,odpelji poškodovano ujedo v zavetišče za divje živali,eno je na Muti,drugo pri Kranju in tako naredi dobro dejanje za naravo.Namreč divje živali sodijo v naravni prostor,v kolikor pa si želiš,da ti družbo dela pernati prijatelj bo bolj primeren papagaj kot Kanja.

    Zakaj to pišem.Pišem zato ker navadni lajiki težko pomagamo vidno poškodovanim pticam in nam te največkrat poginejo.Namreč vsako nepravilo hranjenje za ujede je lahko že usodno.Ptice ujede imajo natanko predpisan jedilnik in način hranjenja.Vse ujede naredijo izblunek ( pomešana dlaka,perje in kosti).Prihaja lahko tudi notranjih poškodb organov in strdkov krvi.
    Bolj ko se ukvarjaš z oslom,bolj si mu podoben!

  4. #4

    Privzeto kanja

    jaz bom tako rekel maja je sama povedala da ve kaksni so zakoni.prosila je za pomoc,namesto da ji bi pomagali se ji pa nagaja.vec pa raje nebom pisal tle ker se bi lahko zelo skregali

  5. #5
    ZR7 Guest

    Privzeto

    Pikolis, nobenega nagajanja ni.
    So le nasveti za čimboljšo varianto za ptico (ne Majo) in vprašanja, da se razjasni kaj se je ptici pravzaprav zgodilo.

  6. #6

    Privzeto Hvala, zelo koristne informacije!

    Ful hvala vsem, VSE mi bo prišlo prav! Tudi tista pridiga :) Pa hvala, da se sploh ukvarjate s takim laikom. Očitno vam je res na prvem mestu dobrobit živali, kar je redko in zato toliko bolj pohvalno.

    Zdaj me malce bolj zanima zavetišče za divje živali - prej se enostavno nisem zavedala, da to pri nas obstaja. Imam kakšno jamstvo, da ne bodo tam strokovno ocenili, da je ujedo brez krila treba evtanazirati? A kdo ve, če imajo v katerem od naših zavetišč tudi tako poškodovane ptice?

    A po čem sklepam, da je kanjo nekdo ustrelil? Educated guess, nimam drugega. Ko sem ptico našla, je bila njena edina vidna poškodba pač ta amputacija krila. Krilo ni odtrgano v sklepu, ampak je odlomljena kost. Sklepam, da ni mogla taka situacija nastati drugače kot s strelom. Če bi ptico napadel pes ali pa kakšna divja zver, bi verjetno bila precej bolj zdelana (in blood likely mrtva); ne predstavljam si, da bi v borbi izgubila krilo, ostalo perje pa bi ostalo nedotaknjeno. Da bi jo kakšna druga ujeda tako zdelala? Nobena, ki živi blizu, ni dovolj velika za tak podvig; imamo kanje, skobce, postovke in kakšnega sokola, kragulja nisem nikoli niti videla. Pa tudi ne vem, kako bi lahko ena ujeda drugi odlomila krilo; no, mogoče se dogaja, to boste vi bolje vedeli. Potem ostane možnost nesreče - da se je kanja nekam ujela in si odlomila krilo, da bi ušla. A se to dogaja? Najlaže si pač predstavljam, da je prišlo do tako resne poškodbe, ki pa je vseeno omejena samo na krilo, tako, da je na kanjo nekdo streljal. Očitno jo je hotel 'samo' ubiti, ker bi se verjetno potrudil in jo izsledil, če bi jo hotel za trofejo ali kaj takšnega. Prav daleč ni mogla odpešačiti. A sem kaj pozabila?

    Brez skrbi, kanje ne zadržujem, ker bi hotela imeti domačo žival. V bistvu se mi zapiranje živali gnusi. Hočem pa biti prepričana, da bo kanja prišla v dobre roke, če jo oddam, ne pa da jo bo kdo uspaval. Če hoče jesti, očitno hoče tudi živeti, pa čeprav je pohabljena. Zato se sploh izpostavljam tveganju, da me najde inšpektor.

  7. #7
    ZR7 Guest

    Privzeto

    Maja, marsikaj se je lahko zgodilo. Da tudi druge ujede, vrane, na tleh zveri, poškodbe, zapletanje v mrežo in posledično poškodbe in še marsikaj se lahko zgodi.
    Kar na pamet reči, da jo je nekdo ustrelil, je pa malo nesramno in obtožba brez osnove, ki lovca, ki tega ne bi nikoli naredil res zaboli.

    Če pa že vzameva hippotetično, da bo nanjo nekdo streljal, je izredno malo verjetno, da bi to počel s kroglo. Če pa bi počel s šibrani, to ne bi bila njena edina pošlodba in tako skoncentrirana na eni točli telesa.

    Tako da ...

  8. #8
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Gorenjska
    Prispevki
    1,840

    Privzeto

    Citat Maja Novak je objavil: Pokaži objave

    Zdaj me malce bolj zanima zavetišče za divje živali - prej se enostavno nisem zavedala, da to pri nas obstaja. Imam kakšno jamstvo, da ne bodo tam strokovno ocenili, da je ujedo brez krila treba evtanazirati? A kdo ve, če imajo v katerem od naših zavetišč tudi tako poškodovane ptice?
    .
    Spoštovana Maja.Spet bo kdo rekel,da ti nagajam....pa ni tako.To je zgolj moje mnenje.

    Nobeni poškodovani ptici ne moraš pomagati,brez veterinarske oskrbe.Nekaterim lahko,to so predvsem trki v stekla vendar je potrebno to prej prepoznati,kar pa ni lahko in lahko oceni le dober poznavalec ptic.V kolikor bi to ptico našla včeraj in jo še isti dan odpeljala k veterinarju za divje živali (Kranj-Mlaka in Muta) bi tvoja kanja danes verjetno lažje letela.Zakaj to pišem,morda se ti zdi ne navadno vendar poškodovanim živalim kosti nadomestijo z vijaki,cevkami itd odvisno od primera in žival lahko samostojno leta in lovi,v kolikor se ji stanje izboljša jo izpustijo v naravni prostor v kolikor ne gre taka ptica v živalski vrt ali pa k tebi domov,vendar moraš za to izpolnjevati posebne pogoje,prvi je primerni prostor.

    In še moj primer....

    Že nekaj let je kar me je poklical prijatelj da je našel Planinskega orla.Malo za šalo sem mu odvrnil da naj mi ga pripelje.Ljudje večkrat zamenjajo kanjo,orla,krakula srno srnjaka itd...zato nisem verjel.
    Ni minilo pol ure ko je prijatelj pripeljal planinskega orla ovitega v črno prevleko.Bil je tisti samec k katerumu sem večkrat pokukal v gnezdo in je gnezdil v našem lovišču.
    Poškodbe so kazale na to da je bil zadet z kroglo v nogo,krogla pa je osmuknila še letalna peresa.Ptica je zaradi ogodnega vetra zajadrala 2 km od strela,kjer je obležala.Ptico sem prvi dan odpeljal v veterinarsko ambulanto na Muti.Že isti dan je bila operirana noga,veterinar pa je nameraval poškodovane kosti zamenjati z kovinskimi deli a bi ptica lahko lovila in uplenila plen.Orel ni preživel operacije zaradi notranjih poškodb in zaradi slabega fizičnega stanja ,namreč bil je slaboten in vidno sestradan,tako je ob koncu posega zaspal.

    2 leti je bila samica sama,potem pa je priletel mogočen samec iz druge države in lani sta že uspešno vzgojila mladiča.
    Bolj ko se ukvarjaš z oslom,bolj si mu podoben!

  9. #9
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Gorenjska
    Prispevki
    1,840

    Privzeto

    Citat Maja Novak je objavil: Pokaži objave
    A po čem sklepam, da je kanjo nekdo ustrelil?
    Pre hitro sklepaš.V kolikor bi kanja bila ustreljena z šibrami bi obležala na mestu,v kolikor bi bila zadeta z kroglo bi obležala v bližini nastrela ker krogla rano raztrga,prav tako poškoduje žile po katerih se pretaka kri.Glede na to da opisuješ lepo rano je šlo zagotovo za kaj drugega kar je krilo odsekalo....

    morda se pa motim.....
    Bolj ko se ukvarjaš z oslom,bolj si mu podoben!

  10. #10
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    raj
    Prispevki
    1,590

    Privzeto

    Lahko se je poškodovala v prometni nesreči, če ima odprt zlom jo čimprej odpelji k veterinarju ali v azil , kjer ji bodo oskrbeli rano. Kletko imaš lahko veliko 2x2x2m, v njej pa veliko vej, da bo lahko vsaj plezala:icon_:

Stran 1 od 2 12 ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •