Rezultati 1 do 10 od 21

Tema: telesno ocenjevanje

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1

    Privzeto telesno ocenjevanje

    Zanima me kdaj bo v LKD Koroška telesno ocenjevanje lovskih psov?(šarivci)

  2. #2

  3. #3

    Privzeto

    Ta je še bolj podroben
    http://www.kinoloska-zveza.si/sl/raz...am/?z=4&t=&d=2
    LP Tjaša

  4. #4

    Privzeto

    Telesna ocena in delovna uspešnost psov

    Že nekaj let si zastavljam vprašanja o smiselnosti "telesnega ocenjevanja" psov, za katere vodniki že v samem začetku vedo, da jih nikoli ne bodo uporabili za vzrejo. In tudi tisti, ki se za vzrejo odločijo, si v resnici z rezultati tega pregleda ne morejo veliko pomagati, ker si morajo ustrezna dovoljenja potem pridobiti z dodatnimi potrebnimi pregledi. Pa ni to osnovni namen mojih tokratnih razmišljanj, temveč se predvsem sprašujem o koristnosti in uporabni vrednosti podatkov pridobljenih na "telesnih ocenjevanjih" za posamezno pasmo.

    Bom bolj konkreten in skušal bom biti tudi bolj slikovit, da bo bolj razumljivo zakaj o tem sploh pišem:
    - že desetletja se torej opravljajo telesna ocenjevanja, recimo, resastih jazbečarjev
    - s tem se nekje zbira in kopiči ogromno podatkov ( telesne ocenitve in delovne uspešnosti ) o psih posameznih psarn, posameznih leglih, materah - psicah in očetih - psih ter njihovih prednikih, potomcih in nadaljevanjih te reprodukcijske piramide
    - nekje je torej zbrano ogromno podatkov o tej pasmi ( tako kot seveda tudi o vseh drugih ) v Sloveniji in postavlja se vprašanje, kdo in na kak način te podatke obdeluje, za kakšne potrebe vse potem ti podatki služijo in kje lahko do teh podatkov pridejo potencialni kupci mladiča neke pasme ?
    - kje lahko vodnik, ki je nabavil mladega psa potem, recimo čez leto dve ali tri, pride do podatkov o telesni ocenjenosti in delovni uspešnosti njegovih bratov in sester ???
    - upoštevajo vzrejne komisije tudi podatke o telesnih ocenitvah in delovnih uspešnostih bratov in sester ????

    Upam, da ne bo kdo odgovoril, da se vsi ti podatki lahko dobijo na KZS ali pri kakšnem pasemskem društvu, ker se morejo. Strinjam pa se, da pa bi se tam morali dobiti in biti na razpolago vsem zainteresiranim.

    Ker teh podatkov na enem mestu in sistematično obdelanih tako, da bi imeli uporabno vrednost za širšo kinološko javnost, ni mogoče dobiti nikjer, se seveda postavlja resno vprašanje v smiselnost in koristnost takšnega početja.
    K temu zapisu me je dodatno vzpodbudilo večinsko razmišljanje kinologov na tem forumu, ki so se poenotili v ugotovitvi, da obstajajo "pametni" in "neumni" psi. Novi vodnik bi torej glede na ogromno količino zbranih podatkov o psih posamezne pasme in ogromno organizacij v kinologiji ter vanje vloženega denarja, moral imeti možnost, da sam oceni katera legla bi po neki verjetnosti lahko "producirala" "pametne" in katera "neumne" pse in katera "lepe" in katera "manj lepe" pse. Navedba ocen matere in očeta ob oglasu za prodajo mladičev ne pove ravno veliko. Pravzaprav pove zelo malo.

    Pa lep lovsko kinološki pozdrav!





    -
    Last edited by ZR7; 16. January 2009 at 20:33.

  5. #5
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Vipavska dolina
    Prispevki
    729

    Privzeto

    Dokler je rezultate ocenjevanj jamarjev urejal g. Jože Batič je bila stvar vzorno pošlihtana z namenom transparentnosti rezultatov paritev in vzreje.
    Želel si je tudi,da bi naredili računalniški program z bazo podatkov po kateri bi lahko enostavneje iskali plemenjake in paritvene kombinacije. Izdelava takega programa stane preveč, a bi si jo lahko privoščil en sam klub, KZS pa ni imela posluha za kaj takega. Program bi lahko namreč uporabile vse vzrejne komisije.

    Ko je sedanja vzrejna komisija prevzela taktirko od prejšnje zasedbe je vse dolgoletno delo prejela v eni škatli za čevlje. Danes je menda malce bolje.

    Sraka, organiziranost kinologije v Sloveniji je nasplošno na tako zavidljivo visoki ravni, da so tvoji pomisleki vsekakor nepotrebni in nesmiselni.
    Pametnemu ni treba razlagati, neumnemu pa nima smisla!!

  6. #6

    Privzeto

    Če mene kdo vpraša,bi jaz najprej naredila nekaj drugega.Ukinila bi doživljenska vzrejna dovoljenja.Na ta način bi bilo potrebno le-tega obnavljat vsako leto.S tem imaš tudi pregled nad potomci, in lahko dvigneš vzrejno oceno psice ali plemenjaka.Kolikor jaz vem je rečeno,da,če ima eden od staršev več kot polovico potomcev ocenjenih z telesno oceno odlično se mu lahko določi višji vzrejni razred.Tako obstaja tudi razred Ia in ne samo I.Poleg tega se v rodovnike npr.mladičev vpisuje premalo podatkov.Za tiste,ki uporabljate pse za delo,bi najbrž prav prišel podatek,kakšne rezultate so predniki dosegli na npr.državnih ali mednarodnih tekmah.Meni osebno ta podatek ni toliko zanimiv,kot so mi konkretno zanimivi zdravstveni podatki,šampionati in drugo.Za "mojo" pasmo je itak ogromno podatkov na voljo na spletnih straneh.Še posebej pri plemenjakih,kjer si lahko vnaprej ogledam tudi slike potomcev.
    Pred leti sem na EU v Bratislavi videla mladega samca,ki je bil tudi zmagovalec med mladimi psi v pasmi.Na tiho sem ga uvrstila v ožji izbor plemenjakov za svojo psico.Pa še sorazmerno blizu je bil,saj živi v Italiji.Njegov oče je eden najlepših samcev zame na svetu.Ko sem ga po 2 letih zopet videla v živo,hkrati pa imela priložnost videti njegove potomce,je izpadel iz izbora.Na žalost in na mojo srečo,ta pes pri nas ne pride v poštev za paritve.Tako še vedno ostajam "zaljubljena" v njegovega očeta,ki daje res fenomenalne potomce,samo kaj hudiča ko živi tako daleč.Na Portugalskem.
    Ja,no mogoče pa me enkrat pot in psice zanesejo tudi tako daleč.
    LP Tjaša

  7. #7
    Član od
    Apr 2008
    Lokacija
    Zasavje
    Prispevki
    881

    Privzeto

    Citat Sraka je objavil: Pokaži objave
    Bom bolj kon****** in skušal bom ...-
    Ja kaj si pa napisal, da so te skenslal?

    Drugače pa ti dam prav. Če bi obstajala neka dostopna baza teh podatkov, bi se bilo lažje odločiti za mladiča. V dobi računalnikov to ne bi bil noben problem. Samo komu bi to koristilo? Kupcem (vodnikom) že, vzrediteljem pa najbrž ne vedno.

  8. #8

    Privzeto

    Citat Sraka je objavil: Pokaži objave
    Upam, da ne bo kdo odgovoril, da se vsi ti podatki lahko dobijo na KZS ali pri kakšnem pasemskem društvu, ker se morejo. Strinjam pa se, da pa bi se tam morali dobiti in biti na razpolago vsem zainteresiranim.
    Točno tak bi bil odgovor.

    Sicer pa ne vem, zakaj ti podatki ne bi bili na razpolago vsem zainteresiranim. Najbrž je ovisno od pasemskega društva ali vzrejne komisije, kako te podatke spravi v javnost. Pri ptičarjih se npr. se ti podatki (podatki o vseh telesnih ocenah, uspehih na preizkušnjah in tudi morebitnih hibah) vsakoletno objavljajo v društvenem glasilu. Pred kakimi 10 ali 15 leti sem želela, da bi podatke objavili v Lovcu, vendar je g. Leskovic rekel, da je zadeva zanimiva zgolj za ozek krog tistih, ki se ukvarjajo ptičarji in da naj najdemo neko drugo pot do zainteresirane javnosti. In smo jo. S svojim lastnim glasilom.

    Najbrž se bi bilo treba obrnit na konkretno društvo ali VK, če bi želel konkretnejši odgovor. Jamranje po forumih ne verjamem, da bo obrodilo kake sadove.

  9. #9
    Član od
    Oct 2007
    Lokacija
    Loški potok
    Prispevki
    2,301

    Privzeto

    Jagermaister napisal je besedo v prevodu" bolj točen" ker pa je šef nekatere kletvice prednaložil v program in jih program sam zazna in prekrije z zvezdicami bo to storil tudi ko bom jaz sedaj uporabil to splošno znano tujo besedo k o n k r e te n . Ježešm marija prelisičil sem ga ha ha ha ha
    Skerl Miha -VEPER
    Loški potok

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •