Stran 5 od 6 PrvaPrva 123456 ZadnjiZadnji
Rezultati 41 do 50 od 52

Tema: topinambur

  1. #41
    Član od
    Apr 2008
    Lokacija
    primorska
    Prispevki
    4,562

    Privzeto

    Sem že napisal, da ga jedo ko so pujsi resno lačni.

  2. #42

    Privzeto

    Jaz mam od topinamburja najrajš svinjsko pečenko
    Pri jedi se drži naprej, pri pijači nazaj, pri delu pa ob strani.

  3. #43
    ZR7 Guest

    Privzeto

    Citat teohafy je objavil: Pokaži objave
    ... tudi ko smo ga izkopali ni bilo opaziti, da bi ga kaj zmanjkalo. 100-litrski koruzni valj, ki je v bližini pa je prazen vsak teden. ...
    Mogoče je ravno to potrebno premisleka.
    Namreč krmljenje s koruzo oz. močnimi krmili napram dokaj naravnega krmljenja s topinamburjem. Predvsem v zimskem času.
    Iz lastnih izkušenj vem, da ponujen topinambur divjad, tudi srnjad lepo pospravi. Seveda če ji ni preblizu na razpolago dovolj in boljše krme.
    Tudi sam raje pozvečim čokolado kot krompir ali jabolko.
    Če pomislimo kakšno škodo zaradi naše lakomnosti po prašičih delamo s polaganjem koruze na načine, ko do nje lahko pride srnjad, se mi zdi opuščanje topinamburja kriminal.
    Mislim, da bi tu morali inšpektorji kar biti malo bolj strogi.

  4. #44

    Privzeto

    Divjad je potrebno navaditi na topinambur. Zelenje ponavadi hitro objeda, vendar ne preveč. Jeseni pa zaorješ njivo in v okolici ne sme biti druge krme. No če so prašiči blizu (pa jelenjad tudi), bodo kmalu pogruntali za kaj se gre in od takrat naprej se ne bo več širil, ker ga bodo sami pofrezali. Lahko se ga dodaja tudi konec jeseni in na začetku zime v korita zraven sena, da spoznajo, da je "voden" in ga začno iskati.
    Pri nas je ena njiva vedno požrta, ena pa ne, ker je v bližini preveč drugih njiv z že poznano krmo (repa, zelje, ohrovt ...)

  5. #45
    Član od
    Apr 2008
    Lokacija
    primorska
    Prispevki
    4,562

    Privzeto

    Korito, seno.... To me spominja na farmo. Mislim, da pretiravamo s krmljenjem divjadi .

  6. #46

    Privzeto

    Detel, v kolikor divjadi ponudiš seno in drugo suho krmo, se seveda pojavi nekaj potreb po vodi. In ker te pozimi ni oz. je težko dostopna, ji moraš ponuditi še nekaj, kar vsebuje vodo. No in če nimaš grmišč ipd. potem je topinambur ravno tako dobrodošel.
    Se pa strinjam, da je marsikje preveč krmljenja v obliki farme, namesto v obliki izboljšanja prehranskih razmer. Korito s topinamburjem sem navedel zato, da tako divjad lažje navadiš nanj, po dveh letih ga bo sama kopala z njiv, pa korito ne bo potrebno.

  7. #47

    Privzeto

    Citat teohafy je objavil: Pokaži objave
    Mene pa zanima zakaj je bil topinambur tako popularen pred leti, da smo ga skoraj vse LD posadile, saj nam v 15 letih divjad ni požrla niti enega gomolja, pa se je po njivi sprehajalo vse od prašičev, jelenjadi, srnjadi, gamsov... tudi ko smo ga izkopali ni bilo opaziti, da bi ga kaj zmanjkalo. 100-litrski koruzni valj, ki je v bližini pa je prazen vsak teden. Na eni njivi smo se ga rešili s košnjo, čeprav še vedno kakšen požene, na drugi pa bo tudi počasi izginil.
    Topinambur je odlična zadeva. Spomladi poganjke objeda srnjad, pozimi pa so gomolji prava poslastica za srjad, prašiče, jelenjad,...
    Ko sem pred leti sadil topinambur, mi ga nikakor ni uspelo razmnožiti, saj ga je kmalu po vzniku postrigla srnjad, uspel sem šele, ko sem ga posadil na večji površini in preprečil srnjadi dostop dokler ji ni ušel v višino.
    Seveda pa gomolje divjad uživa šele ko dobro premrznejo, saj se takrat škrob pretvori v sladkor in večkrat sem že opazoval srnjad, ki z nogami tolče zmrznjeno zemljo in nato, največkrat na kolenih, grize zmrznjene gomolje. Tudi prašiči prirejajo v februarju, marcu pravi piknik party, tako da so njive večkrat preorane in spominjajo na opuščeno bojišče.

    Ne predstavljam si lovišča brez topinamburja, kjer je populacija črnih tolikšna kot je pri nas. Spomladi in poleti se srnjad in prašiči pasejo na črni detelji, radiču, jeseni pa na koruzi - sejani. Koruze v zrnju ne polagam.

  8. #48

    Privzeto

    A ima kdo topinambur za sajenje na krmni njivi? :)

  9. #49
    Član od
    Nov 2009
    Lokacija
    Iz Mezgovc v Zagorje pri Pivki
    Prispevki
    1,222

    Privzeto

    Sem ga lani šel iskat na Gorenjsko. Bi moral vprašati gospodarja za kontakt, če te slučajno zanima...

    LP

  10. #50

    Privzeto

    Kle si bil pa tud za pir nisi poklicov
    Kdor misli,da je dober človek, ker hodi v cerkev je tako kot bi stal sredi garaže in si predstavljal da je avto!

Stran 5 od 6 PrvaPrva 123456 ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •