Stran 2 od 17 PrvaPrva 12345612 ... ZadnjiZadnji
Rezultati 11 do 20 od 161

Tema: LPN-ji, in narodni parki

  1. #11
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Notranjska
    Prispevki
    1,340

    Privzeto

    Citat ZR7 je objavil: Pokaži objave
    A želel bi odgovor na namigovanje ali le moje zmotno razumevanje napisanega, da je park "pogorel" kot naravovarstveni koncept.
    Park je pogorel, ker ga niso uspeli pogasiti kljub 120 miljonom dolarjev stroškov in 25 000 gasilcev. Potem so dvignili roke in zašeli indijanske plase za dež.
    Marko Gorše, Nadlesk

  2. #12

    Privzeto

    No pa sem naredil požar v napačni smeri

    Ja Veper se strinjam s teboj, je pa Krpan čisto pravilno napisal.

    Še vedno pa je odlov risov v pasti predvsem na področju določenega LPN in tu se mi poraja vprašanje zakaj ne pri več LPN in LD? Če prijavljaš "škodo" po velikih zvereh potem tudi sodeluj pri raziskavah o njih, ne da ta del prepustiš "domačim". Ja pol so pa zastrupitve s svincem. Rise navajam, ker so pač trenutno kar "in", pa morda predobro poznam ozadja.

    Glede Yellowstona, nekoliko neroden primer sem izbral. Veper je že nakazal, če prepustimo naravi, potem ni stalnic, so le spremembe in ni nič nenaravnega, če za kakih tisoč let nekaj izgine pa potem nazaj pride. Žal pa človek ne živi dovolj dolgo, predvsem pa ga je strah, da bo on tisti izgubljeni ta 1000 let in če se to slučajno zgodi - tipično človeško - če grem jaz, gre vse "zugrund" da drugi ne dobijo.

  3. #13
    Član od
    Oct 2007
    Lokacija
    Loški potok
    Prispevki
    2,301

    Privzeto

    ZR7 edini film ki ni bil sneman v oborah in z udomačenimi živalmi je Jugo film Poslednja oaza in so ga snemali v Kopačkem ridu menda skoraj 8 let.Vsi ostali filmi so snemani z veliko režije in pomoči raznih krotilcev,trenerjev predvsem pa entuzijastov,ki so si divje živali(v glavnem posamezne primerke Grizli Adams) podredili tako ali drugače in jih izkoriščajo za snemanje filmov.Dobro tudi to mora biti saj drugače mestni ljudje oziroma velika večina ljudi sploh nebi poznala živali drugače kot iz pripovedovanja .Ko pa pripovedujemo vemo da na koncu iz čisto navadnega martinčka zraste hudi zmaj ki bruha ogenj in če ga poljubi devica se spremeni v lepega princa. Drugače pa verjamem,da je bila večina kar so snemali v Yell posneta pred letom 88 in kasneje računalniško obdelana in predelana v nove in novefilme z zelo malo realno dodanega in zelo veliko vizualno ustvarjenega z računalniško tehniko.Poglej samo tiste prizore ko sledijo orla v zraku in fantastične posnetke njegove perspektive in podobne zadeve. No to je seveda moje mnenje in ni nujno da je pravilno vendar že samo če primerjamo stroške snemanja dokumentarcev in studijsko izdelanih filmov je stvar precej jasna.
    Skerl Miha -VEPER
    Loški potok

  4. #14
    Član od
    Oct 2007
    Lokacija
    Loški potok
    Prispevki
    2,301

    Privzeto

    Jereb sam sem pomagal v takrat še GL medved kose je recimo odlovila Jelka,pa Brest in še nekaj risov tudi pri divjih mačkah sem kar nekaj ??asa hodil vštric po Veliki gori in predvsem Jelenovem Žlebu tako da poznam situacijo in zopet bom povdaril,da je bilo vse to samo delo ljudi,ki so pač imeli dovoljenje delati in loviti v GL oziroma LPNjih in da so revirni lovci delali svoje delo in to je izključno komercialni lov in nič drugega. Jaz pa menim,da če je LPN usanovljen predvsem zardi znanstvenih raziskav bi morali delavci (revirni lovci) aktivno sodelovati pri raziskavah in ne samo od daleč spremljati zadevo istočasno pa preklinjati kletkarjenje in sprehajanje po lovišču ker jim to seveda moti lov oziroma dobičkanosen posel. Jereb povej mi prosim koliko bi ostalo LPNjev če bi se slučajno tudi za njih uvedlo koncesije?? in seveda načelo neprofitne organizacije tako kot smo LDji?? Med drugim pa sem prepričan,da bi se znanstvene raziskav lahko delale na veliko manjšem prostoru torej recimi na 10 x po 5000 ha na desetih lokacijah po sloveniji. Vendar sem prepričan tudi v to ,da država česa takega nebi plačala in zato je tako kot je.Zavod za gozdove si pač reže kruh kot edina ustanova ki to lahko uradno počne z lovom,vsi ostali torej LDji pa moramo vse kar iz lovišča pride tja tudi vrniti in tako je tudi prav.
    Skerl Miha -VEPER
    Loški potok

  5. #15

    Privzeto

    Ne vem kako je pri vas, v lovišču z posebnim namenom, ki je v moji bližini ja tako, da imalo zaposlenega 1 lovca. Ta lovec je praktično cele dneve v lovišču, ker so jim tudi herculese odpeljali in je potrebno krmiti "na roke", poleg tega je potrebno izvesti odstrel praktično vse netrofejne divjadi, da pa me mera polna voditi goste na jelena, gamsa, srnjaka....In to so taki gosti ki nočejo streljat, raje malo "afne guncajo" pa grejo potem raje na pivo...2..3...
    Predstavljajte si, da moraš oskrbovati 4 krmišča za jelenjad, mrhovišče, krmišča za malo divjad, popravljat preže, ohranjat pasišča..vodit goste...in to za zelo borno plačilo. To je tako kot da bi celotno LD vodil in opravljal odstrel 1 lovec.
    Zato seveda ni interesa še pobirat medvedje iztrebke...

    Zakaj se jelenjad krmi je pa že druga zgodba, zanimivo pa je sedaj to, da ko se je lovna doba za jelenjad končala, okoliči lovci (sosednje LD) so prenehali z privabljalnim krmljenjem, je vsak dan več jelenjadi pri njemu... a to je pa v redu?

  6. #16
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Notranjska
    Prispevki
    579

    Privzeto

    Citat jazbec je objavil: Pokaži objave
    Zakaj se jelenjad krmi je pa že druga zgodba, zanimivo pa je sedaj to, da ko se je lovna doba za jelenjad končala, okoliči lovci (sosednje LD) so prenehali z privabljalnim krmljenjem, je vsak dan več jelenjadi pri njemu... a to je pa v redu?

    Zdaj se pa lahko malo umiriš, vsaj kar se tiče moje LD, ker so nam praktično prepovedali krmišče na njihovi strani, pa smo se komaj zmenili da ga obdržimo, ker drugače bi bile škode za pop..... na tisti strani! Oni imajo gozdove, mi pa senožeti na katerih naj plačujemo škode. Franceljnu pa kapo dol!

  7. #17

    Privzeto

    No, saj se kar razumeva. Veš kakšni problemi so pri nas, tam so pujsi, železniška proga pa meja, pa ti jager vrže mal koruze, pujsi veselo čez progo vlak pa po pujsu. Lansko leto jih je v enem šusu povozilo 15.

    En jager ima pa sigurno preveč dela za tako lovišče, nekaj netrofejne divjadi mu odstrelijo pomočniki, mislim da so trije, in to seveda zastonj.
    Skupna jaga je samo ena, ker veljaki iz Ljubljane in okolice ponavadi popokajo najlepše košute in teleta, zato so jih omejili...in potem bodo pričakovali da še medvedje iztrebka pobira...če bi padla kakšna stimulacija mogoče..

    Sva pa z Franceljnom jagala jelena, sta jim 2 ostala pa smo se zmenili da greva malo pojagat. Plačal bi po točkah (Italjani imajo pavšal..in pride napr. vilar 1200 evrov).
    Od 15. decembra naprej je bilo vsak dan več košutarije na krmiščih, malo se pozna mraz ki je pritisnil po božiču, malo sneg, in malo ker so ostali prenehali z krmljenjem. Vsako leto pride košuta (imam oznako na ušesu) iz Rakovega Škocjana na krmišče. Seveda po 31.12.
    Jelena pa nisva dobila, šesteraka bi bilo škoda (dobra zasnova), vilar primeren za odstrel nama je poziral, vendar malo preveč v špico, pa sva predolgo čakala da bi se bolje postavil, rešil ga je vetrič, ki je rahlo potegnil...

    Največja težava so privabljalna krmišča, ki ga lovec zalaga sam, v tajnosti z namenom odstrela telata, košute...in so lahko tudi zelo ob mejah z drugimi lovišči. Ta bi bilo treba brezpogojno odstraniti.

  8. #18
    ZR7 Guest

    Privzeto

    Citat jazbec je objavil: Pokaži objave
    ...in to za zelo borno plačilo. To je tako kot da bi celotno LD vodil in opravljal odstrel 1 lovec.
    Zato seveda ni interesa še pobirat medvedje iztrebke...
    Neurejene razmere v podjetju LPN niso izgovor za neopravljanje osnovnega poslanstva. Tako kot bo lahko LD ostala brez lovišča, se mora to čimprej zgoditi tudi z vsemi LPN-ji, ki ne opravljajo dejavnosti katere bi morali. Še več. Ker gre za posebna področja in posebne namene, bi morali odgovorni še posebej odgovarjati pred sodišči! Državljani moramo to doseči in poskrbeti, da postanejo najkakovostnejši habitati prostor, kjer bi se skrbelo za vse prostoživeče živali v skladu z naravovarstveno stroko.
    LPN ni niti štala, še manj pa obora za safari!

  9. #19

    Privzeto

    ZR7, se popolnoma strinjam, vendar takšno je sedanje stanje v LPN-jih.

    Pri nas je sreča samo ta, da se pri jelenjadi in srnjadi gleda kaj se strelja. Upleni se stare košute, jelene ki so primerni za odstrel... ne pa kot v večini LD. Kar pride pod puško.
    Sem že napisal, sva jagala jelena (2-4), pride nepravilen šesterak, se nama nastavlja, sprehaja okoli...nič. Škoda ga je. Jagava naprej. Najdeva vilarja ki je bil primeren, vendar je tokrat jelen zmagal...Po 28.12 nisem več jagal. Poizkusit je šel še moj lovski kolega, ne vem če ga je dobil. Če ga ni, sta mu ostala 2 jelena, pa ne ker jih ni....

  10. #20
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Notranjska
    Prispevki
    1,340

    Privzeto

    Mogoče bo komu sedaj malo bolj jasno, zakaj sem povzdignil glas ko sem prebral, da je vizija LZS, dobiti nazaj reprezentančna lovišča.

    Če se LZS, (vsaj navidezno) bori za to, da lovišča upravljajo lovske družine, in da je to edino zveličavna in poštena oblika upravljanja z divjadjo, pričakujem (kot tisti, ki LZS financira), da bodo možje ki smo jim zaupali upravljanje toliko načelni, da bodo to načelo zagovarjali, tudi kadar gre za njihove privilegije.
    Marko Gorše, Nadlesk

Stran 2 od 17 PrvaPrva 12345612 ... ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •