Stran 1 od 10 12345 ... ZadnjiZadnji
Rezultati 1 do 10 od 93

Tema: problematika populacije srnjadi

  1. #1
    Član od
    Dec 2008
    Lokacija
    Črna na Koroškem
    Prispevki
    62

    Privzeto problematika populacije srnjadi

    Ali ravnamo oz. pravilno gospodarimo z srnjadjo?
    Ali se res gozdovi prezaraščajo in dušijo tiste še nedotaknjene jase?
    Ali smo z plani presegli kritične meje odvzema srnjadi?
    No tovariši lovci ,na ta vprašanja se jaz vse pogosto sprašujem.
    Kaj pa vi???




    LOVSKI ZDRAVO!!!

  2. #2

    Privzeto

    S srnjadjo menim da gospodarimo kar v redu,saj je populacija (vsaj pri nas) stabilna.
    To,da se gozdovi prezaraščajo je popolnoma res,ampak na to lovci skoraj da nimamo vpliva. Tukaj so problem "kmetje",ki so zemljo podedovali in se zanjo ne brigajo nič,dokler v njej ne vidijo profita,tisti pravi kmetje,ki od kmetovanja živijo,pa gozdove "obnavljajo".
    Z plani nismo presegli kritičnih mej odvzema,pa naj se še tako grdo sliši! Moramo se zavedati,da je življenski prostor za vso divjad,ne samo za srnjad vedno manjši,vedno manj je miru po njihovih staniščih,tako da je tak ukrep žal nujen,ali mi,ali pa bolezen zaradi prenasičenosti teritorijev,ali ceste,železnice,podivjani psi.....! Na višino plana pa imamo lahko vpliv! Vprašanje je,ali ste v predlog odvzema napisali manjše številke in za koliko!?
    Tudi sam si pogosto postavljam taka in drugačna vprašanja,vendar si s tem kmalu neham beliti misli,saj te samo boli glava! Plani pa so (še vedno) šibka točka našega lovstva, sploh v tem času,ko za neizvajanja načrta odstrela sledijo visoke kazni in grozi odvzem koncesije! Je pa dejstvo,da ne moremo več živeti v časih,ko "kar je rel jager je blo alfa in omega" in v gošči imeti "štale",saj se je skozi preteklost pri vseh vrstah pokazalo,da to škoduje sami vrsti,šele potem lovcem in prostoru....

    lp
    Kdor misli,da je dober človek, ker hodi v cerkev je tako kot bi stal sredi garaže in si predstavljal da je avto!

  3. #3
    Član od
    Apr 2008
    Lokacija
    primorska
    Prispevki
    4,562

    Privzeto

    Ne mislim nakladat, povem le moje mnenje. Marsikje tarnajo, da ni več srnjadi kot nekoč. Zaradi takih so tudi nam zmanjšali plan. Razlogi za zmanjšanje populacije so različni, naj omenim opuščanje obdelave njiv, pašnikov in travnikov. Posledično se širi gozd.......ko bi bil vsaj gozd, tu se razrašča različno grmovje, kar srnjadi ne ustreza saj tukaj ne dobi veliko pestre in kvalitetne hrane. Zato vidim pozimi večje ali manjše skupine srnjadi tam, kjer je kaj dobrega za pod zob. Naslednji razlog so seveda tudi bolezni in pa PUŠKA.

    Menim, da bi morali lovci v bodoče vložiti več truda za obnovo travnikov, deteljišč, itd. in manj pretiravati s krmnimi njivami in krmišči za prašiče, no kar pa je že druga tema.

  4. #4
    Član od
    Apr 2008
    Lokacija
    Radolca
    Prispevki
    295

    Privzeto

    Citat detel je objavil: Pokaži objave
    Razlogi za zmanjšanje populacije so različni, naj omenim opuščanje obdelave njiv, pašnikov in travnikov. Posledično se širi gozd.......ko bi bil vsaj gozd, tu se razrašča različno grmovje, kar srnjadi ne ustreza saj tukaj ne dobi veliko pestre in kvalitetne hrane.
    Ravno z grmovjem zaraščajoče površine so najboljši življenjski prostor srnjadi, jo pa na takih površinah težko vidiš, kaj šele loviš.

  5. #5
    Član od
    Dec 2008
    Lokacija
    Črna na Koroškem
    Prispevki
    62

    Privzeto lp

    No z vajini mnenji se takorekoč
    povsem strinjam. Ampak sam mislim ,da dokler nebomo mi lovci imeli besede, takšno kot ima zdaj zavod za gozdove , ali pa da bi vsaj lovci ,lastniki gozdov ter
    zavod za gozdove našli skupni jezik, do takrat pa mislim da sami lovci te zadeve nebomo pri moči da jo rešimo.
    Mislim in upam ,da se ne motim preveč ,ampak kar se tiče srn ter srn mladic jih preveliko število odvzemamo. Vsaj tukaj na koroškem se v zadnjih letih pojavlja ta problem. l.p. pa brez zamere za moje mišljenje, sn pač mvad jagr:))

  6. #6
    Član od
    Dec 2008
    Lokacija
    Črna na Koroškem
    Prispevki
    62

    Privzeto

    SPRINGER : Z tvojo izjavo se povsem strinjam, ker je dejansko res tako. Ampak mi ljudje jo bomo prisilili k temu ,da bo sama od sebe postala ogrožena vrsta. Seveda to z časom če nebomo podnujno ukrepali!!!

  7. #7
    Član od
    Apr 2008
    Lokacija
    primorska
    Prispevki
    4,562

    Privzeto

    Citat springer je objavil: Pokaži objave
    Ravno z grmovjem zaraščajoče površine so najboljši življenjski prostor srnjadi, jo pa na takih površinah težko vidiš, kaj šele loviš.
    Springer, veš grmovje na Primorskem ni tako kot pri vas. Od njega nima srnjad nič, samo kritje.

  8. #8
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Notranjska
    Prispevki
    1,340

    Privzeto

    Za celo Slovenijo ne bomo našli enotnega recepta za srnjad. Povsod je skupno samo to, da se okolje spreminja,, da je človek vedno bolj moteč dejavnik in da izginja extenzivno kmetovanje, ki je bilo za srnjad pravi raj.

    Najprej si moramo določiti koliko je primerna gostota srnjadi. Pri nas imamo odstrel 3,9 kose na 100 ha, sosedje (LPN) pa 1,8 kos/100 ha. V našem lovišču smo pred 15 leti v eni sezoni odstrelili 8,3 kos/ 100 ha in imam občutek, da si srnjad še sedaj ni opomogla. Moj cilj je postopona priti na odstel 5 kos na 100 ha. Za dosego tega cilaj pa so po mojem potrebni biotehnični ukrepi, predvsem izboljšanje prehranske ponudbe. Pod to mislim predvsem sajenje detelje in lucerne ter vzdrževanje travišč z gnojenjem, košnjo in idstranjevanjem grmovja.

    Za takšno delo pa je en lovec mlajši od 60 let na 100 ha (kar predvideva Zakon) občutno premalo.
    Marko Gorše, Nadlesk

  9. #9
    Član od
    Apr 2008
    Lokacija
    primorska
    Prispevki
    4,562

    Privzeto

    Točno tako, Krpan. Dobro si povedal.

    Več bi se morali posvečati srnjadi, ne pa misliti samo na prašiče.

  10. #10
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    mozirje
    Prispevki
    592

    Privzeto

    najboljše kar se lahko divjadi godi je ,da delajo plane tisti ljudje ki ne mislijo na trofeje tako kot mi, samo za intermeco v sloveniji je odstrel srnjakov 95% realiziran srn pa žal samo 60% , pri gamsih pa ravno obratno 95% koz in 60% kozlov pa to samo zaradi ....trofej...ker je pač lažje priti do koz kot pa kozlov
    za primer pa čeprav ne spada v to temo v našem ozulu je zavod na podlagi prejšnih let planiral za leto 2008 odstrel 380 prašičev , pa so lovci in ozul le pristali na številki 300, rekoč da če jih postrelimo 380 jih bo zmankalo,dne 1,12,2008 je bil realiziran odstrel divjih prašičev 424kom v našem ozulu, sedaj pa prosim da malo razmislite zakaj je za divjad boljše da načrtujejo plane drugi.

Stran 1 od 10 12345 ... ZadnjiZadnji

Etikete te teme

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •