Stran 4 od 4 PrvaPrva 1234
Rezultati 31 do 36 od 36

Tema: Menjalni čoki

  1. #31

    Privzeto Test v sliki in besedi

    Citat alojz1 je objavil: Pokaži objave
    Gilthead. To bi bilo zelo dobrodošlo. Je tudi pravi pristop. Ne pa spraševati druge.
    Bom pa še jaz ob priliki poslikal posip iz reducirne cevi na 5m. Samo, da ne bo kdo rekel, da sem goljufal in streljal na 50m.
    Click image for larger version. 

Name:	NASTRELITEV 20 76 (2)30 METROV.jpg 
Views:	13 
Size:	135.0 KB 
ID:	13722Tarče nisem imel druge,zato streli po prašičuPrvi strel na 30 m,kaliber 20/76,3.5mm ELEKTROPLASTIKA.
    Click image for larger version. 

Name:	NASTRELITEV 20 76 (4)50 METROV.jpg 
Views:	13 
Size:	122.5 KB 
ID:	13723
    Drugi strel na 50 m,enaka municija!Strel po moji krivdi malce visok,vendar smrtenMeril sem malenkost višjeseveda brez potrebe!
    Click image for larger version. 

Name:	NASTRELITEV 20 76 (1).jpg 
Views:	8 
Size:	158.4 KB 
ID:	13725
    2 zaporedna strela 3/4 in 2/4 na 40m.Ni dvoma o tem da počaka
    Click image for larger version. 

Name:	NASTRELITEV 20 76 (5)POLNI ČOK 20 M.jpg 
Views:	10 
Size:	429.0 KB 
ID:	13724
    Polni čok na 20m,absolutno prehuda varianta.Košarica je prebila desko(luknja v glavi:)))

    Streljal sem še na 70m in tudi tam nekaj zadel,vendar pomoje premalo da bi zaustavilo lisicotako da,kar se mene tiče,streli tja nekje do 55m,ne bi smeli biti problematični.Verjetno bi dosegel na večji razdalji boljše rezultate z npr 4 ali 4.7mm šibrami!?Enkrat bom preiskusil še to!

    Pri čokih pa sem glede uporabnosti oz dometa zasledil sledeče:

    4/4 NA 40 M PLUS
    3/4 NA 35 M
    2/4 NA 30 M
    1/4 NA 25 M
    CILINDER PA NA 20 M

    Pa še par besed o tem,s strani strokovnjakov:

    Pri lovu običajno upoštevamo predvsem optimalne strelne razdalje, maksimalne strelne razdalje so lovcu bolj orientacijski pripomoček, ki mu pove nekaj o zmožnostih njegove opreme. Po francoskih podatkih so za močno zoženo cev kalibra 12 največje strelne razdalje med 43 m pri 2-1/2 mm šibrah za strel na jerebico ter 48 m pri 3-1/2 mm šibrah za strel na zajca. Največja optimalna strelna razdalja je tista razdalja, pri kateri še dosežemo potrebno pokritje cilja ter potrebno skupno (minimalno) energijo šiber, ki zadenejo cilj: le določeno najmanjše število šiber in njihova skupna energija sta namreč zadosten pogoj za doseganje strelnega šoka pri lovskem plenu. Uspešnost strela zato poleg hitrosti in energija šiber določa tudi število šiber, ki zadenejo cilj. V tabeli lIl so prikazani statistično verjetni zadetki šiber na površino, ki je enaka površini prečno bežečega zajca, in njih skupna energijska vrednost (izražena v Joulih) za dvoje vrst šiber; verjetnost zadetkov bo zagotovljena le, če cilj zadene jedrni del šibrnega snopa - ta pogoj pa je dobesedno v rokah lovčeve spretnosti in znanja.


    Iz tabele lahko povzamemo, da je pri 3-1/2 mm šibrah tako njihovo število kot tudi njihova skupna in posamična energijska vrednost na strelni razdalji 35 m dovolj velika za uspešen zadetek zajca, kar pa ne velja več za strel s 2-1/2 mm šibrami na razdalji 25 m, čeprav bi naj bila skupna energijska vrednost takega zadetka celo večja, ker je za povzročitev smrtnega šoka zajca nujna večja energijska vrednost posameznega zadetka, kot jo ima tako zrno na tej razdalji. Uspešen strel na zajca s šibrami 2-1/2 mm je možen le na razdalji do 20 m, torej samo s tako imenovanim bližjim strelom.


    Pri pravilni izbiri ustreznih šibrnih nabojev nastajajo napake prav pri presoji med tem, da zagotavljajo debelejše šibre daljšo strelno razdaljo, in dejstvom, da je z debelejšimi šibrami težje zadeti cilj, ker dobimo z njimi zaradi njih manjšega števila slabše pokritja cilja. Delitev šibrnih nabojev po namenu glede na debelino svinčenih šiber, kot ko kaže tabela IV, je bolj posledica tradicije kot pa optimalne izbire. Izkušeni lovci vedo, da je mogoč dober zadetek tudi v drugačnih "neugodnejših" kombinacijah in da je poleg naboja nujno upoštevati lastnosti lovske puške. Puške s cilindričnimi cevmi so z ozirom na velikost sipanja primerne za razdalje do 25 m in je z njimi na večjih razdaljah tudi ob uporabi večjih šiber težje zadeti, puške z zoženo cevjo pa imajo optimalne strelne lastnosti pri večjih razdaljah in zato pri razdaljah nad 25 m zahtevajo naboje z debelejšimi šibrami. Pri tem ne smemo pozabiti na varnost pri lovu, saj je zaradi večje strelne razdalje potrebna mnogo večja previdnost prav pri strelu z debelejšimi šibrami.
    Jože in Janez Bratina
    Križevci pri Ljutome
    I LOVE my country but i FEAR my government!

  2. #32

    Privzeto

    Celoten opis z tabelami,pa dobite na tem naslovu


    http://www.elektroplastika.si/sibrni.html
    I LOVE my country but i FEAR my government!

  3. #33
    Član od
    Jun 2010
    Lokacija
    dolenjska
    Prispevki
    506

    Privzeto

    Si ne morem kaj , da ne bi opisal včerajšnjega dogodka , ko smo uspsobili strelišče za streljanje glinasth golobov. Seveda je bilo potrebno odstreliti tudi kakšno serijo. Prva serija 19 golobov- še kar za prvi trening, če ne bi ugotovil , da sem pozabil vstaviti čoke. Res , da se golobi niso drobili oz. ugašali ( so leteli na 2-3 kose ) , tudi 5-6 sem jih zadel z drugim strelom. Toliko o čokih - če si v tarči je tudi zadetek- res pa je koncentacija šiber manjša . In kot sem že napisal - čoki , puške in municija ne delajo čudežev- pripomorejo pa pri izboljšanju rezultatov, ko so le-ti nad 90 %.

    Aja , druga serija se je zaključila z 23 golobi .Uporabil sem čoke 1/2 in 1/1
    errare humanum est - motiti se je človeško

  4. #34
    Član od
    Aug 2011
    Lokacija
    Posavje
    Prispevki
    212

    Privzeto

    Pozdravljeni.
    Na zastavini šibrenici sta na ceveh oznake čokiranosti in sicer choke 1/2 (mi je jasno da pol čok) in choke1. Je to polni čok ali ni čokirana?

  5. #35
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    tukaj
    Prispevki
    3,489

    Privzeto

    Citat Žamot je objavil: Pokaži objave
    Pozdravljeni.
    Na zastavini šibrenici sta na ceveh oznake čokiranosti in sicer choke 1/2 (mi je jasno da pol čok) in choke1. Je to polni čok ali ni čokirana?
    To boš enostavno preveril, ali je cev z oznako čoka 1 bolj čokirana od čoka 1/2, in sicer preveri katera cev ima manjši premer. Lahko samo prst vtakneš v eno in drugo pa ti bo jasno.
    As hunters, we need to stand strong, unite as one and NEVER apologize for being who we are! We should focus our energy on being the best hunters we can be by challenging ourselves to be ethical, respectful and responsible so as to humbly uphold our proud heritage. Now, let´?s get out there and enjoy the great outdoors!
    Eva Shockey

  6. #36
    Član od
    Aug 2011
    Lokacija
    Posavje
    Prispevki
    212

    Privzeto


    Hvala za idejo. Za preproste probleme obstajajo preproste rešitve.

    Leva je polni čok.

Stran 4 od 4 PrvaPrva 1234

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •