Stran 3 od 12 PrvaPrva 1234567 ... ZadnjiZadnji
Rezultati 21 do 30 od 112

Tema: Enocevne prelomaČe

  1. #21
    ZR7 Guest

    Privzeto

    Citat Hubert.ctg je objavil: Pokaži objave
    Mislim da nema potrebe izbjegavati rusku kiplauficu IZH18MH. Ja sam sa svojom u kalibru .30-06 vrlo zadovoljan. ...
    Hubert, katero municijo uporabljaš v tej puški?
    Jaz sem jo imel v kalibru 308 in nikakor nisem našel municije, ki bi ji ustrezala. Razstros je bil prevelik za pravično lovsko uporabo. Razen neke argentinske vojaške, ki je nesla v piko, a tista pač ni lovska in tudi zmanjkalo mi jo je.

    Sem pa tudi že od nekaj drugih lovcev slišal pohvale, a vsi ti imajo kaliber 30-06.
    308 je pa katastrofa.

  2. #22

    Privzeto

    Citat trma je objavil: Pokaži objave
    Sedaj sem malo skeptičen okrog kalibra pri omenjeni puški, saj puška ima od 2,3 pa do 2,5 kg (merkel, blaser). Kar pa je v kalibru 30-06 ali 30R blaser težko obvladati. Pri tem mislim na odsun in natančnost zadetkov.

    kaj mislite?
    Blaser dela za kalibre nad 6,5 mm malce debelejše cevi, kar pomeni da je puška bližje 2,6 kg kot 2,3 kg, ampak to je za moje pojme še vedno premalo za kakršnokoli vadbo v kalibrih 30-06 ali 30 R Blaser. Vsaj če govorimo o tovarniškem strelivu polne moči.
    Ker pa je mogoče dobiti vsaj za kaliber npr. 30-06 naboje z zmanjšano močjo za vadno, pri lovu pa odsun 1 strela običajno ni problem, vsaj če se puške od prej ne bojimo, tudi taka varianta z malce več odsuna ni napačna, če res potrebuješ (želiš) lahko puško.
    Tudi 7x65R zna prekleto brciti. Tako da je verjetno dobro razmišljati o minimalnih dovoljenih kalibrih za vso divjad npr. 7x57R, 6,5x65R RWS ali 6,5x57R.

    Lahka puška se "lepo" nosi, s težjo se pa lepše strelja.

    Glede zavor odsuna (angl. muzzle brake) Blaser ponuja Mag-na-Port -štiri zareze na koncu cev, ki subjektivno zmanjšajo odsun, predvsem pa dvig orožja, za ca 20-40%. Obstajajo tudi drugačni designi , ki so bolj učinkoviti, a običajno zelo pokvarijo estetski vtis.
    Problem teh zavor je bistveno povečan nivo hrupa, kar pomeni da je toplo priporočljivo vedno uporabljati zaščito sluha, pa še lovski vodniki (PH) jih sovražijo.

    Moje razmišljanje glede lahkih pušk je da izberi najmanjši še dovolj učinkovit kaliber (najmanjši možen odsun), izogibaj se vadbi z naboji polne moči, daljnogled naj bo montiran dovolj naprej, da ti tudi pri strelih navzgor ne poči kože ter montiraj najboljšo kapo (npr.Limb Saver).

    "Lažje je puško oklestiti za pol kilograma, kot sebe za pet."

  3. #23
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    tržič
    Prispevki
    288

    Privzeto

    vzreditelj mojega bodočega psa, jo ima v kalibru 7,62x39. Uporaplja pa originalno rusko municijo, ki se jo da dbit v N.M. in pravi da nese v piko. Preden je pa dobil tele origimalne patrone je pa uporabljal jugoslovanske, se pa niso obnesli, ker je menda krogla za desetinko mm manjša in je trosilo na veliko.

    LP

    PS: aja pa še od Lupue municija se obnese

  4. #24

    Privzeto

    O rabiš,rabiš,za dušo rabiš tako puško,sploh če si mal nor na orožje! Kar se pa tiče kalibra pa ti ne morem usporavati!
    Tisti kompenzator na koncu pa je kar koristna reč,ampak ne vem zakaj bi ga imel,sej veš kaj maš v roki in si temu primereno pripravljen tudi na odsun! Sej smo ja dedci,a? Sicer bi jo jaz mel v kalibru 6,5x57,mmmmmmmmmmm........
    lp
    Kdor misli,da je dober človek, ker hodi v cerkev je tako kot bi stal sredi garaže in si predstavljal da je avto!

  5. #25
    Član od
    Apr 2008
    Lokacija
    primorska
    Prispevki
    4,562

    Privzeto

    Tudi naboj z lažjo kroglo je manj polnjen in manj "brcne" .

  6. #26
    ZR7 Guest

    Privzeto

    Citat GregaK je objavil: Pokaži objave
    ... Uporaplja pa originalno rusko municijo, ki se jo da dbit v N.M. in pravi da nese v piko. ...
    Po nekaterih pogovorih, ki sem jih imel z znalci na tem področju, je bistvo ravno v tem.
    Škoda, ker nisem vedel za Lapuo, preden sem puško prodal.

  7. #27

    Privzeto

    Citat denis jež je objavil: Pokaži objave
    Živjo
    Za blaser vem da ima nekakšen kompenzator plinov,na koncu cevi,dve ali tri zareze so v cevi,ki delujejo kot kompenzator plinov in to zmanjša odsun. Ne vem pa koliko ga zmanjša,sem pa videl da zadeva obstaja letos pri italijanskem gostu,ki je meu blaser k95,je pa ta kompenzator skoraj neviden in nič ne vpliva na estetiko puške. Sej ne vem pa sploh kaj rabiš večji kaliber od 7x65 ali 308 ki sta povsem obvladljiva kalibra za vsako ramo. Usaj pri nas ga ne rabiš.
    lp
    Se strinjam s tabo. Ampak ko sem bil povabljen na madžarko na lov - na jelenjad, nisem smel strelati s 308 kalibrom. Kajti tam je pogoj 30-06 dalje za jelenjad.... zato sem mnenja da od viška ne boli glava

    lp

  8. #28
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    mozirje
    Prispevki
    592

    Privzeto

    Citat detel je objavil: Pokaži objave
    Tudi naboj z lažjo kroglo je manj polnjen in manj "brcne" .
    naboj z lažjo kroglo je bolj polnjen ne manj, odsun je pa zaradi same teže zrna manjši

    doktorji vede ki se imenuje BALISTIKA nimajo skoraj nič pojma , kje pristanemo mi ki se vsaj malo ukvarjamo z to vedo...
    da ne omenjam vas ki govorite matematično...

  9. #29
    Član od
    Sep 2008
    Lokacija
    Šibice
    Prispevki
    72

    Privzeto

    Citat ZR7 je objavil: Pokaži objave
    Hubert, katero municijo uporabljaš v tej puški?
    Jaz sem jo imel v kalibru 308 in nikakor nisem našel municije, ki bi ji ustrezala. Razstros je bil prevelik za pravično lovsko uporabo.
    Sem pa tudi že od nekaj drugih lovcev slišal pohvale, a vsi ti imajo kaliber 30-06.
    308 je pa katastrofa.
    Do sada sam koristio Normin Vulkan 11,7g i Sierrin Game King 9,7g, a od ljeta pucam Oryx 13g. Metke si punim sam, a laboracije su dosta blizu maksimalnih. Vulkan je bio vrhunski i to bih zrno svakome preporučio unatoč pomalo zastarjeloj konstrukciji. S Oryxom još nemam praktičnih izkustava osim mete. Probat ?u ga iz radoznalosti.
    Svojevremeno sam pucao i Sierrin Pro Hunter od 14,3g, ali sam se u njemu razočarao.

  10. #30

    Privzeto

    Trma kaj po 270 win, če ni dovolj močan potem pa 270 WBY

Stran 3 od 12 PrvaPrva 1234567 ... ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •