Citat HRAST je objavil: Pokaži objave
Res je da imamo kar nekaj ljudi,ki nekaj dajo na izšolanega psa.Vendar tisto o skupnih VUP pa je resda čudna zadeva,je potrebno,da boš malo pogledala v literaturo,za različne pasemske skupine,zahtevamo različno delo.In prav je tako ,ne mešajmo jabolk in hrušk.
Predvsem razmišljam- oz poskušan zanimirati tiste , ki se na to spoznajo in so pri organizaciji, da bi pomislili, kaj bi se dalo narest, da bi se zadeve pokrenile na boljše. Ker očitno ni edini problem, da sploh ne bi imeli psov , ki nekaj znajo, ampak bolj, da ni tradicije, da bi ljudje šli s psi na prireditve.

Ja to že vem, da imajo različne skupine različno delo, tudi kakšen pravilnik sem si že pogledla- še preden sem si lovskega psa kupila , kar seveda ne pomeni da sem si vse tudi natančno zapomnila ampak vseeno :

Malo nesporazuma predvidevam- seveda nisem mislila, da bi se jih ocenjevalo skupaj. Ampak samo, da bi bila prireditev na isti dan na istih terenih in da bi tisti sodniki,ki so usposobljeni za več skupin sodili pač več psov ostali pa seveda samo svoje discipline. Uporabiti se da tudi divjačino- saj nima vsak pes svoje za vlečeke, preiskavo terena itd- a ne in tu se pravilniki ne razlikujejo tako drastično (pri VUP).
Pa ostala organizacija , ki niso sodniki je lahko ista ekipa za vse pse.
Takoda ne bil problem, če je od ene pasemske skupine samo en pes al pa trije- kar očitno je al predrago, al prezahtevno al pa nezanimivo ?, da bi imali za te posameznike svojo tekmo, kar si tudi sam navedel kot problem.

Navsezadnje tudi na razstavah na isti dan gledamo več pasem.
To glede VUP-ov.

Tista o skupni tekmi za delo po strelu pa je bila čist "padalska ideja" iz drugega poglavja- čeprav po moje ne čist neizvedljiva. Če se je dalo uskladit vse pasemske skupine za tekmo v vodnem delu, zakaj se ne bi dalo še te? Pa npr tekme po krvni sledi? V tem primeru pasemski pravilnik nima veze. Dela se po nekem enotnem programu.
Predvsem sem pri tem mislila na to,da je treba ljudi animirat, da sploh pridejo na delovne tekme, ne glede na to kakšne. Iz tega je potem lažji prehod na specialne tekme , obsežnejše programe itd.

Kar se tiče konkurence- seveda je lepše , če je konkurenca.
Na konkurenco žal več kot tolko ne moreš uplivat. Lahko poskušaš zanimirat še koga,da bi prišel na tekmo oz šolal in mu pomagaš- to je pa tudi vse.
Ampak mislim, da se pri VUP ne gre samo za prvaštvo, ampak da so tekme edino mesto, kjer VUP s psom lahko opraviš- ali se motim? In VUP pomeni vsestransko uporabnost psa, kar je zanimiv podatek za kupce in vzreditelje. Predvsem pri pasmeh, kjer je vsestranska uporabnost predpisna kot obvezna pasemska karakteristika bi bilo koristno imeti pregled koliko populacije jo res izpolnjuje in v kakšni meri.
Poleg tega tudi, če si edini si ocenjen s točkami in skupnim rezultatom -nagradnim razredom. Torej svoje delo lepo preveriš tudi brez konkurence, a ne :icon_smile:.
Tudi glede prvaštva- pri razstavah in v klasični športni kinologiji, če zmagovalni pes (tudi če je edini v svojem razredu) ne doseže odlične ocene se naziv ne podeli. Analogno torej, če bi edini NLT dosegel I nagradni razred ali / + ne vem kolk točk, si nedvomno zasluži prvaštvo. Obenem tudi če bi jih bilo 20 in ne bi noben od njih dosegel I razred, si mogoče noben ne zasluži naziva prvaka.