Stran 5 od 6 PrvaPrva 123456 ZadnjiZadnji
Rezultati 41 do 50 od 57

Tema: Docter Classic

  1. #41
    Član od
    Aug 2012
    Lokacija
    Posavje
    Prispevki
    413

    Privzeto

    Jaz sem sem na križ 4 z lučko tako navadil, da si brez te lučke z res majhno minimalno stopnjo, sploh ne predstavljam jage ob slabih svetlobnih pogojih. Pri vseh cenejših in tudi nekaterih dražjih str. daljnogledih je lučka na minimalni svetlobi še vedno presvetla in te dejansko slepi oz. ti zapira zenico.

    Je pa ob nakupu težko ugotoviti, ali bo ta minimalna stopnja res prava. To ugotoviš šele potem, ko si na preži in te lučka zaslepi, ko jo vklopiš. Tako sem imel na 2 modelih Hawke in na Bushnell Trophy.
    Zdaj imam na puškah Leupold VXR in s Firedot lučko na Leupoldu sem zelo zadovoljen, kar se tiče jage v mraku. Na najvišji stopnji je pa tako svetla, da bi bila za silo celo uporabna na pogonih, če bi bila najmanjša povečava ustrezna.

  2. #42

    Privzeto

    Izpostavil si zadevo, o kateri sem tudi sam razmišljal. Kupiti daljnogled s piko v nižjem cenovnem rangu je najenostavnejše. Jih je kot listja in trave. Ampak koliko bo tak daljnogled potem resnično uporaben v slabih svetlobnih razmerah. Malokdo razume, da pika sama po sebi ne pomeni nič. Torej, kvaliteta rdeče pike je ena stvar, svetlobna propustnost leč je druga stvar itd... Treba je misliti na marsikaj, ne le na to, ali pika je ali ni. Po mojem mnenju se zares kvalitetna optika za lov v slabih pogojih začne nekje pri jurju. Če želimo kaj bolj zvenečega "klasičnega" pa so cene že krepko čez jurja. Sam imam v nižjem-srednjem cenovnem rangu raje preizkušen nemški daljnogled z 1 križem v kombinaciji s kvalitetnimi lečami, kot kakega kitajca z rdečo piko.

  3. #43

    Privzeto

    Glede križa pa sem jaz bolj za 4 kot za 1.

    V normalni svetlobi streljamo tudi na dlje in tam sredina s tankimi nitkami omogoča natančen strel tudi na manjšo divjad.

    V mraku oz. ponoči streljamo lahko samo pujsa in zveri. Več ali manj gre za krajšo razdaljo.
    Pujsu debelo horizontalno čez rilec in debelo vertikalo po prvi nogi in bum. Zadetek je na pravem mestu. Če hočeš pa za ušes, pa ni lovsko (oz. izvajaj le v dobri svetlobi). Edino majhni ozimčki so včasih "premajhne tarče" za rilec in nogico.
    V mraku tudi konice križa 1 ne vidiš tako ostro, tako da si po zanesljivosti tam - tam.

  4. #44
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    tukaj
    Prispevki
    3,489

    Privzeto

    Deerrhunter, moj nasvet po mojih izkušnjah. Imam Docter Basic (Nemec, kot vsi Docterji, ne kitajec), z osvetljeno piko. Pika je zelo fino nastvljiva in streljaš z lahkoto v mraku, nič ne slepi. Za primer povem, da sem včeraj zvečer lahko uspešno pomeril tele ob 17:10 na 120-130m. Brez osvetljene pike bi tudi z kržem 1 ne opravil nič. Vem, ker sem ga uporabljal precej let.
    Isto slaba dva tedna nazaj, jelena šilarja v gozdu ob 17:00 na 50m, ko ga s prostim očesom nisem več videl. Z minimalno prižgano piko pa je bil strel tam kjer je moral biti.
    As hunters, we need to stand strong, unite as one and NEVER apologize for being who we are! We should focus our energy on being the best hunters we can be by challenging ourselves to be ethical, respectful and responsible so as to humbly uphold our proud heritage. Now, let´?s get out there and enjoy the great outdoors!
    Eva Shockey

  5. #45

    Privzeto

    Verjamem da je pika daleč boljša kar se lova v slabih svetlobnih razmerah tiče. Napisali ste mi tudi nekaj zelo koristnih stvari, ki so mi dale misliti. Neugodno je le, da se nemci s pikami začnejo tam pri 1100 evrov +, teža daljnogleda se poveča itd...
    Drugače pa kar se uporabnosti tiče je gotovo kvalitetna fino nastavljiva pika daleč spredaj. Vendar potem, če se že osredotočamo na uporabnost v mraku je treba gledati proti 50 mm leči ker drugače je uporabnost 42 mm leče v kombinaciji s piko spet zelo vprašljiva...?

    Kitajske pike pa sem izpostavil zato, ker veliko ljudi misli da je važno samo da je, ni pa važno kakšne kvalitete je. Kar še zdaleč ni res. Ravno kvaliteta leč in nastavljivost pike igra glavno vlogo pri uporabnosti v mraku. Kvaliteta se pa vedno konkretno plača. Bližnjic ni.
    Nekoč sem imel Bushnella s Firefly križem. Oni so takrat to oglaševali kot največje čudo. Pa dejansko tako blešči da uporabnika zaslepi do te mere, da ne vidi drugega kot križ. V praksi brezveze...
    Last edited by Deerhunter; 2. December 2016 at 08:48.

  6. #46
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    tukaj
    Prispevki
    3,489

    Privzeto

    Citat Deerhunter je objavil: Pokaži objave
    Verjamem da je pika daleč boljša kar se lova v slabih svetlobnih razmerah tiče. Napisali ste mi tudi nekaj zelo koristnih stvari, ki so mi dale misliti. Neugodno je le, da se nemci s pikami začnejo tam pri 1100 evrov +, teža daljnogleda se poveča itd...
    Preglej še enkrat cene pri Docterjih, boš za za 200 eur manj kot navajaš našel kaj primernega.
    As hunters, we need to stand strong, unite as one and NEVER apologize for being who we are! We should focus our energy on being the best hunters we can be by challenging ourselves to be ethical, respectful and responsible so as to humbly uphold our proud heritage. Now, let´?s get out there and enjoy the great outdoors!
    Eva Shockey

  7. #47

    Privzeto

    Imaš prav, Docter Basic serija se res dobi pod jurja, kar je en rang ceneje kot ostala nemška in avstrijska optika podobnih serij in kvalitete.

  8. #48
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    tukaj
    Prispevki
    3,489

    Privzeto

    Če imaš željo, ti mojega Basica 2,5-10X50 z veseljem pokažem v živo.
    As hunters, we need to stand strong, unite as one and NEVER apologize for being who we are! We should focus our energy on being the best hunters we can be by challenging ourselves to be ethical, respectful and responsible so as to humbly uphold our proud heritage. Now, let´?s get out there and enjoy the great outdoors!
    Eva Shockey

  9. #49

    Privzeto

    Najprej se moram odločiti ali 42 cm ali 50 cm leča, ali pika ali ne... Puška je trenutno v Kamniku na prenovi kopita, ko bom videl kako bo to izpadlo pa dalje. Do takrat pa imam še čas razmišljat.

  10. #50

    Privzeto

    Citat Deerhunter je objavil: Pokaži objave
    Najprej se moram odločiti ali 42 cm ali 50 cm leča,
    Kej boš teleskop nabavu?

    Pol metrsko lečo na strelnem daljnogledu ti močno odvestujem....

Stran 5 od 6 PrvaPrva 123456 ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •