Stran 5 od 21 PrvaPrva 12345678915 ... ZadnjiZadnji
Rezultati 41 do 50 od 204

Tema: PNZ - da ali ne

  1. #41
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Vipavska dolina
    Prispevki
    729

    Privzeto

    Citat ZR7 je objavil: Pokaži objave
    Ali se mi samo dozdeva ali sem pa res pred časom zasledil, da v nekaterih evropskih državah, katere napram Slovenski kinologiji seveda pojma nimajo, vzrejajo lovske pse izključno v lovskih rokah?
    To se ti samo dozdeva! Nekomu je bila ta ideja všeč in je izjavil, da v tujini je menda pa tako, pa ni! Preverjeno!!!
    Pametnemu ni treba razlagati, neumnemu pa nima smisla!!

  2. #42

    Privzeto

    Lepota mojih psov je popolnoma nepomembna,njihova fizična in psihična pripravljenost je pa druga stvar.Moji psi so vedno v odlični kondiciji in v odlični kondiciji dlake.Kar se pa naganjanja tiče, pa lahko dragi gospod ,denis jež ,kar sam sebe prijaviš.Mogoče pa ti potrebuješ kaj "omišičenosti".
    Za populacijo divjadi pa naj skrbijo tisti,ki so za to usposobljeni.Jaz sedaj z velikim veseljem predvsem uživam v poslušanju "vaškega pevskega zbora" jelenov.
    LP Tjaša

  3. #43
    Član od
    Apr 2008
    Lokacija
    gorenjska
    Prispevki
    2,752

    Post Razstave

    Lp!

    Spoštovana Lunca na moje vprašanje še nisi odgovorila in če smem bi si želel odgovora, če imaš za to čas. Hvala.

    Lovski zdravo
    Janez L
    ...nor je tisti, ki ne poskusi in poskusiti ni greh...

  4. #44
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Vipavska dolina
    Prispevki
    729

    Privzeto

    No končno malo cajta. Ste se pa razpisali…pametnega pa manj pametnega tudi…

    Naj začnem pri Capku, ki pravi takole:
    Citat Capek je objavil:
    Lunca PNZ je preizkušnja naravnih zasnov psa, naravne zasnove pa so vsaj po mojem mnenju pomembne za vzrejo, če že po vašem niso.
    Tukaj je govora o PNZju, kot pogoju za izvajanje lova in ne o PNZju, kot vzrejni preizkušnji. O smiselnosti vzrejnih pregledov se bomo pogovarjali v prihodnjem življenju, kajti danes je občutno prezgodaj.
    Vsekakor pa lahko kot sodniški pripravnik razmisliš o tem, če imamo pri nas ob izvajanju vzrejnih pregledov zares boljše predstavnike posamezne pasme, kot pa so ti v tujini. Tako zgolj v razmislek…
    Pa še o tem razmisli: kako naj nelovec opravi lovsko preizkušnjo, če je pri tem prisiljen kršiti kar nekaj zakonov in predpisov v tej državi. Sam, kot sodnik za jamarje, dobro veš, da kdl. Jazbečar nezadržno in vztrajno polzi v roke športnikom in razstavljavcem medtem, ko je dolgodlaki že v celoti izven lovskih rok.
    Razmisli…

    Sedaj pa je na vrsti moj prijatelj Sraka…
    Ah ti Sraka ,Sraka…
    Tole si napisal:
    Citat Sraka je objavil:
    Če nič drugega, tako vsaj prisilimo vse vodnike, da se z mladim psom še pravočasno začnejo ukvarjati vsaj toliko, da ga naučijo splošne poslušnosti in vodljivosti ter poskrbijo ( v večini ), da pes ni streloplašen ter da se primerno obnaša v družbi drugih psov. Vsaj to.
    V enem samem stavku si napisal tri nesmisle. Ves čas se poteguješ za pomembnost vloge vodnikov v kinologiji potem pa jim primažeš krepko klofuto in jih umestiš še mnogo globlje, kot to počne sodniška združba. Enega mastnega iz grla povlečenega si pljunil v svojo skledo. Zakaj?

    1. Sraka, zakaj lovci kupujemo lovske pse? A nas v to kdo sili? Nas kdo obvezuje? Te v to žene kakšen zakon? SRAKA, LOVCI KUPUJEMO PSE ZATO DA BOMO Z NJIMI JAGALI!!!!!!!!!!!! RAZUMEŠ??!! JAGALI!!!!!!!!!!! In komu je potemtakem najbolj v interesu, da je pes uporaben pri lovu? JA JAGRU VENDAR!!!! JAGRU S PSOM!!!! In kdor bi rad s psom jagal ga ni treba sili v to, da se začne s psom pravočasno ukvarjati. Kvečjemu je obratno. Večina kinologov ima znotraj svojih LD težave, ker jim očitajo preganjanje divjadi, zahajanje v lovišče s psom izven sezone lova…itd, itd…

    2. Sraka PNZ pomeni preizkus naravnih zasnov, to se pravi da preverimo, kaj je kuža prinesel s seboj na svet kot dediščina njegovih prednikov. Splošna poslušnost, vodljivost, socializacija med drugimi psi in ljudmi so stvari, ki jih psu priučimo zato to ne spada med naravne zasnove ampak kvečjemu na tečaj vodljivosti ali tečaj šolanja psov, kot priprava za lov, kar bi zelo prav prišlo zlasti za mlade kinologe in tiste, ki jih dobro izšolan pes seveda zanima. PNZ pa preverja sledoglasnost, voljo do iskanja, nagon po stoji, nagon prinašanja, ..itd.

    3. Vem da so med nami tudi taki vodniki, ki se spomnijo na svoje psa le ob zimskih nedeljah in so nadvse togotni, ko jim pes na jagi ne dela. Pa, a je to naš problem? Je moj problem, da mu hodi za petami namesto, da bi iskal? Je moj problem, če noče v luknjo za lisico? Je moj problem, če mu ne prinese fazana, ki je padel v koruzo? NI! Ga bo pač lisica snedla namesto on. To je problem njega samega saj je on razočaran in on ostaja brez plena Zato ne razumem zakaj moram jaz plačevati da se preizkuša njegovega psa!!!! Zakaj plačujemo mi vsi zato, da bi njegov pes delal?
    Citat Sraka je objavil:
    Kat nekajkrat sem bil prisoten , ko je sodnik opazil, da se mlad pes tako boji vodnika, da se je plazil proti njemu, ko ga je poklical. Moram zapisati zakaj je uboga živalca tako ravnala ??
    Bom napisal jaz: Zato, ker je majster vedel, da mora narediti PNZ, če bo hotel psa gnati na jago in ga je en teden pred PNZjem s palico poskušal naučiti vse kar bi moral znati po pravilniku. Sedaj pa se vprašaj kaj bi se zgodilo, če bi s psom lahko kar jagal. A bi kaj ujagal? Bi naredil kaj škode? PNZ smo mu pa plačali vsi!

    Citat Sraka je objavil:
    Res pa je tudi nekaj drugega. Da je med lovci vse preveč takih lovskih kinologov, ki jim je pes res le samo orodje za izvajanje lova. Ti so lovski kinologiji le v sramoto. In to je še en dodaten razlog, da je vsaj PNZ potrebno opraviti in da se mora vsak lastnik lovskega psa z njim vsaj enkrat pojaviti pred očmi strokovne lovsko kinološke javnosti. Pa ne toliko zaradi psa in njegovega "znanja", temveč še bolj zaradi lovca in njegovega odnosa do psa.
    Sraka, če ga ni sram med svojimi lovci potem ga tudi pred sodniki ne bo. Pravzaprav pred katerim sodnikom pa naj ga bi bilo sram? A pred kakšnim takim, ki peče pice mogoče? No pred kakšnim že, da ne boste mislili, da nekaterih izmed njih ne spoštujem kot strokovnjake.
    Vendar spet isto vprašanje s Sraka: Zakaj moram plačevati jaz oz. mi vsi lovci zato, da ga potem vežete na sramotilni steber? Namen PNZja ni obešati ljudi na sramotilni steber ampak iskati dedovane lastnosti psov.

    Citat Detel je objavil:
    Psu je dovolj, da je samo orodje za izvajanje lova. Ko to počne, je nasrečnejše bitje, ker je spuščen, svoboden, hrani svoje prvinske nagone..... Tvoji poljubčki mu kaj malo pomenijo. Pa brez zamere.
    Zelo blizu resnice. Čisto zadovoljen je če mu dovolimo biti orodje kadar je na lovu. Doma pa mu vsak posameznik nudi toliko kolikor ima pa srčne kulture. Ne bi se šel nekih romantikov tukaj, ker tudi pes tega ne potrebuje. Odnosi v pasjem tropu so precej enostavni in čisti.

    Citat ZR7 je objavil:
    Ne pričakuj, da ti bom v temah o LOVSKI kinologiji dal prav, če svojim lovskim psom odrekaš lov!
    Šef, že veliko pasem je prešlo v športne roke in še veliko jih bo, kakor je po drugi strani res, da nekatere ne bodo nikoli, a ne zaradi takega razmišljanja kot ga prezentiraš ti ali pa še bolj ekstremistični Denis Jež, ampak zato, ker brak jazbečarja pač noče nihče izmed športnikov, resastega jazbečarja pa prav tako ne, ker pač nista všečna na prvi pogled in ostajata v rokah tistih, ki znajo ceniti kaj drugega pri njih.
    Tudi argentinska doga je bila izključno namenjena lovu divjih prašičev pa pri nas ne moremo loviti z njimi, pa tudi z kareliskim medvedarjem ali norveškim losarjem ne. So pa te pasme krepko zastopane med športniki in nikomur nič mar.
    A mogoče veš, da so velikega kodra včasih uporabljali za prinašanje rac iz vode? Od tod mu tudi njegova pričeska namreč.
    Ne vem zakaj bi se morali sekirati o usodi pasme mi, če pa matične države to ne skrbi in ne zahteva vseh teh čudežev, ki so se jih izmislili pri nas.
    Citat JANEZ L je objavil:
    Nisem kinolog spremljam pa z zanimanjem vašo razpravo in če si smem drzniti bi te nekaj povprašal Lunca. Kaj je smisel razstav? Iskati najlepši primerek psa, ki odgovarja vsem kriterijem? Ali imam prav?
    Razstave so si koncem 19. stol. Izmislili ravno lovski kinologi, da bi predstavili rezultate svojih vzrej ali pa da bi kupci psov predstavili svoje nakupe. Vsekakor je cilj izbrati najlepšega psa iz konkurence.
    Pri nas se v lovski kinologiji izvaja telesno ocenjevanje psov zato je razstavljanje povsem zamrlo, medtem ko v tujini še vedno pridno razstavljajo tudi lovci in vpisuje rezultate v posebne knjižice, ki so kasneje dokaz pri določanju vzrejne vrednosti psa.

    Toliko za danes. Hvala za pozornost. Če pa kaj ni jasno le preberite še enkrat!
    Last edited by Hubertus; 16. September 2008 at 17:44.
    Pametnemu ni treba razlagati, neumnemu pa nima smisla!!

  5. #45
    Član od
    Apr 2008
    Lokacija
    gorenjska
    Prispevki
    2,752

    Post Razstave

    Lp!

    Tole sem vprašal!

    Citat JANEZ L je objavil: Pokaži objave
    Lp!

    Nisem kinolog spremljam pa z zanimanjem vašo razpravo in če si smem drzniti bi te nekaj povprašal Lunca. Kaj je smisel razstav? Iskati najlepši primerek psa, ki odgovarja vsem kriterijem? Ali imam prav?

    Lovski zdravo
    Janez L
    ...in dobil naprej znan odgovor!

    Citat Hubertus je objavil: Pokaži objave
    Razstave so si koncem 19. stol. Izmislili ravno lovski kinologi, da bi predstavili rezultate svojih vzrej ali pa da bi kupci psov predstavili svoje nakupe. Vsekakor je cilj izbrati najlepšega psa iz konkurence.
    Pri nas se v lovski kinologiji izvaja telesno ocenjevanje psov zato je razstavljanje povsem zamrlo, medtem ko v tujini še vedno pridno razstavljajo tudi lovci in vpisuje rezultate v posebne knjižice, ki so kasneje dokaz pri določanju vzrejne vrednosti psa.

    Toliko za danes. Hvala za pozornost. Če pa kaj ni jasno le preberite še enkrat!
    Seveda so si jih izmislili ljudje, le kdo drug v svojo zabavo pobeblja živali in z njimi razkazuje svoj zavrt ego, samo človek je tega zmožen. Samo človek si jemle pravico, da iz svojega prijatelja, sodelavca in vdanega pomočnika naredi klovna, ki se ga ocenjuje na milimeter natančno, prešteva dlake in meri kot brkov, če napišem z manjšim pretiravanjem, vendar ne daleč od resnice. Nekaj podobnega, pa če ravno ne boste priznali so se šli nacisti, iskali nad človeka, nekaj podobnega je selektivna vzreja, ki "prideluje" plemenjake s katerimi se lastniki bahajo na razstavah.
    Pa ne sedaj, kako je to rešilo pasme pred izumrtjem in ne vem kaj še. Iz človekovih najboljših prijateljev in pomočnikov je naredilo klovne v zabavo raje.

    Pozorno sem prebral in vse mi je jasno, jasna je ocena in vrednost...žalostno, vendar takšna je kinologija...

    Janez L
    ...nor je tisti, ki ne poskusi in poskusiti ni greh...

  6. #46
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Vipavska dolina
    Prispevki
    729

    Privzeto

    Janez, v odgovor sem odprl novo temo o razstavah in podal svoje tolmačenje na odprto vprašanje:

    http://www.forum-lov.org/forum/showthread.php?t=1076

    Link popravil admin
    Last edited by ZR7; 17. September 2008 at 08:56.
    Pametnemu ni treba razlagati, neumnemu pa nima smisla!!

  7. #47
    Član od
    Apr 2008
    Lokacija
    primorska
    Prispevki
    4,562

    Privzeto

    Ma pustimo jih naj uživajo .

  8. #48

    Privzeto

    No kaj sem rekel ? Ko bo udaril moj lovsko kinološki kolega Hubertus se bo iskrilo na vse strani in dobili jih bomo po betici tisti, ki smo kaj krivi in tudi tisti, ki niso nič krivi.
    Sedaj sedim ob tipkovnici z glavo ovito v brisačo, prej namočeno v ledeno hladno vodo in si ohlajam buške. Ob meni pa sedi moja resasta jazbečarka in me nežno ter pomilujoče pogleduje in strašno se ji moram smiliti. Kot da bi pasja revica vedela, da sem jih dobil tudi zaradi nje in ne le zaradi svojih nazadnjaških ter preživetih lovsko kinoloških čvekarij, ki sem jih napisal na lovskem forumu. Prav mika me, da bi upošteval še nauk enega od zgoraj sodelujočih pasjih strokovnjakov in ji namenil koš najbolj vročih poljubčkov.
    Tega, da je "moje orodje" ji sploh ne upam omeniti, ker bi jo res neznansko prizadel in bi mi mogoče celo pokazala delovanje svojega belega orodja za grizenje kosti.

    Dragi kolega Hubertus, najprej mi očitaš, da grdo pišem o vodnikih in potem sam ponoviš z drugimi besedami enako. Tako kot v vseh interesnih združbah je tudi v najini lovski in lovsko kinološki veliko odličnih lovcev in veliko odličnih lovskih kinologov. Na žalost pa je tudi veliko takšnih na katere kot lovca in kot kinologa ne moreva biti ponosna. In o teh govorim in o teh v nadaljevanju govoriš ( pardon: pišeš ) tudi sam.

    Ko sem prvič, malo na hitro, prebral tvoj zapis v delu, ki se nanaša na moje kracarije ( zelo sem ponosen in počaščen, da mi je posvečen največji del ) sem imel občutek, da si me popolnoma raztrgal in me sam hudič ne bo mogel več sestaviti.
    Pa sem se lotil branja še v drugo in tokrat počasi kar se je le dalo ter ob uporabi vsega svojega skromnega inteligenčnega potenciala in ugotovil sem, ( že to, da sem uspel sploh kaj ugotoviti, dokazuje moj visok IQ ) da se v večini najbolj delikatnih točk v resnici precej strinjava. Odprto nama ostaja le še področje obveznosti PNZ. In ni hudič, da ga ob pravi priložnosti tam pri petem ali šestem litru terana ne bi uspešno zaprla. V to sem skoraj prepričan. Če bi šli litri na tvoj račun, pa skoraj zagotovo.
    In na koncu seveda iskrena hvala za poduk kaj PNZ sploh je. Sam sem namreč velikokrat imel občutek, da ta kratica pomeni: Pridi Na Zajebancijo. Razveseli me in tiho prikimaj, da se z mano strinjaš. Saj ne bom nikomur povedal.
    Sedaj pa bom svoji jazbečarki res poklonil poljubček in jo poslal na kavč, da ne razočaram kakšnega od kolegov, tebi pa seveda na drugi konec najine deželice pošiljam prijazen lovsko kinološki pozdrav.

    P.P.: da se ne izneverim svoji štajerski degeneriranosti, ti sporočam, da ponudba pet litrov terana v zameno za zanikanje smiselnosti PNZ seveda velja !!
    Last edited by Sraka; 16. September 2008 at 21:26.

  9. #49
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Vipavska dolina
    Prispevki
    729

    Privzeto

    Citat Sraka je objavil: Pokaži objave
    In na koncu seveda iskrena hvala za poduk kaj PNZ sploh je. Sam sem namreč velikokrat imel občutek, da ta kratica pomeni: Pridi Na Zajebancijo. Razveseli me in tiho prikimaj, da se z mano strinjaš. Saj ne bom nikomur povedal.
    Sedaj pa bom svoji jazbečarki res poklonil poljubček in jo poslal na kavč, ...
    PNZ...pridi na zajebancijo ta je dobra, si jo moram zapomnit Mi je bilo v veselje pokramljati.


    p.s.: Sraka, kaj dela pes na kavču
    Pametnemu ni treba razlagati, neumnemu pa nima smisla!!

  10. #50

    Privzeto

    Uživa !!!

Stran 5 od 21 PrvaPrva 12345678915 ... ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •