Stran 14 od 21 PrvaPrva ... 4101112131415161718 ... ZadnjiZadnji
Rezultati 131 do 140 od 204

Tema: PNZ - da ali ne

  1. #131
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Wooden Hill
    Prispevki
    1,667

    Privzeto

    Torej Detel če nekako potegneva iz obeh bistvo... PNZ DA, da se ohranja bistvo, prvinskost in pa lastnosti pasme, torej da se upošteva kriterije....
    Ker imeti PNZ ki ga opravijo psi, ki jim komaj še lahko rečemo psi je ravno tak nesmisel kot ograditi pašnik, vrata pa pustimo na stežaj odprta....
    "Ni ga junaka ki ne lula kadar kaka!"

    Ko v zarji večerni žarijo gore,
    ga krogla zahrbtna zadene v srce,
    iskal je ljubezen, prevaran je bil,
    na jasi rože s krvjo je zalil....


  2. #132

    Privzeto

    Citat detel je objavil: Pokaži objave
    Če že moramo na PNZ, bi morali sodniki ocenjevati korektno in pošteno. Zlo je namreč to, da ga skoraj vedno opravijo vsi psi, tudi taki ,ki ga nebi smeli (streloplahi, malo glasni, leni...). In ravno taki psi kvarijo kvalitetno selekcijo. Tu se moramo sedaj zamisliti o smiselnosti PNZ-jev !!?? Stanje bi bilo enako, tudi brez njih
    __________
    - streloplahi - v 99,99 % krivda vodnika
    - malo glasni - to pa je že zelo relativno in na katero pasmo psov tukaj misliš ??? Bi res morali vsi psi divje razgrajati in se neusmiljeno dreti na vse strani ???? In na katero glasnost si sploh tukaj mislil: na vidoglasnost ali sledoglasnost ali celo mogoče na tisti neznosno dretje ob vodniku in napadalno režanje na vsakega psa, ki gre mimo???
    - leni ???? - kaj je konkretno tukaj mišljeno ???
    - in kaj naj bi imela skupnega PNZ ter selekcija ?????

    Bolj konkretno prosim, da se bomo lažje razumeli!
    Lep pozdrav!

  3. #133

    Privzeto

    Najbolje da knjigo napišete oziroma vse to larifari čvekanje strnete v bukvo!a ma še kakšen smisel to tukaj,a bo kej pomagal!verjetno ne!!!

  4. #134

    Privzeto

    Citat Brakir je objavil: Pokaži objave
    Samo da se vmešam s svojim laičnim mnenjem glede dileme PNZ da ali ne...
    Poznam par ljudi ki lovske pasme psov uporabljajo v športne namene in bi seveda tudi radi pridobili vzrejno dovoljenje... Pa mi rečejo: Kaj mene briga PNZ saj moj pes je za športne namene ne pa za potrebe lova, in kaj me zdaj gnjavijo s temi PNZ-ji in ostalimi neumnostmi, če bi pa rad imel športno linijo XY lovske pasme...
    Torej jaz imam lovskega psa in uporabljam za šport, kar ni bistveno- pač za nek drugi namen kot je bil vzrejen.
    Mislim, da to za kaj kdo psa uporablja, nima nobene povezave z PNZ. PNZ je vzrejni preiskus (ok za nekatere pasme tud lovski delovni).
    Za športno uporabo ni nikomur potrebno delati PNZ :icon_smile:.

    Kar se pa tiče "športne linije", kaj je to "športna linija" ? Kdor misli,da rabi posebaj vzrejeno športno linijo za šport nima pojma o šolanju in športih.
    Za šport rabiš dobrega, zdravega psa z odličnimi nagoni in dobrimi živci.
    Prepričana sem, da prava delovna selekcija za katerokoli koli resnično delo to zagotavlja v večji meri kakor neka "športna selekcija".
    Osebno za šport zato VEDNO v vseh pasmah jemljem izključno delovne linije.
    Res je da za posamezno obliko športa morda rabiš poleg lastnosti, ki se preverjajo za določeno pasmo (ali pa so poznane,ker se pač uporabljajo) še kakšno drugo lastnost (ali bolj rečeno podatek o njej) , vendar lahko načeloma take osebke najdeš znotraj že obstoječe vzreje.

    Če je nekdo po pameti izbral neko pasmo za določeno delo, jo je najbrž zato,ker meni, da je dobra oz najboljša za to delo. In taka kot je, je prav zaradi namena zaradi katerega je bila ustvarjena. Zanikati to, pomeni žagati vejo na kateri sediš.

    Še manj pa razumem, zakaj bi se vsakdo,ki ima neko pasmo za uporabo moral nujno mešati tudi v vzrejo?
    Zdi se mi sicer dobro in koristno in zanimivo s čim več psi opraviti PNZ je- ampak kot podatek o populaciji in povratna informacija vzreditelju. Tudi ni nič narobe, čese kakšen "zunanji" pes vključi nazaj v vzrejo, če je dober in se to pokaže s preiskusi, ampak v skladu z vzrejno politiko pasme.

    Imam pa občutek, da so ti omenjeni "športni nameni" v veliki večini nobeni nameni. In da želijo pse,ki so niso primerni za noben namen.
    Nikoli se ne boj narediti nečesa česar ne znaš.
    Zapomni si:*Noetovo barko je zgradil amater, Titanik pa profesionalec!*

  5. #135
    Član od
    Apr 2008
    Lokacija
    primorska
    Prispevki
    4,562

    Privzeto

    Sraka, res imaš smisel za humor. Na tem mestu te ne mislim učiti.

  6. #136

    Privzeto

    Citat detel je objavil: Pokaži objave
    Sraka, res imaš smisel za humor. Na tem mestu te ne mislim učiti.
    __________
    Pozdravljen kolega!

    Malo humorja nikoli in nikomur ne more škoditi. Glede učenja pa sem nanj vedno pripravljen in ga z največjim veseljem ne le sprejemam, temveč tudi prakticiram.
    Za vsak koristen poduk sem hvaležen.

    Vse lepo ti želim!

  7. #137
    Član od
    Apr 2008
    Lokacija
    primorska
    Prispevki
    4,562

    Privzeto

    Prav, prav...hvala enako.

  8. #138
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Vipavska dolina
    Prispevki
    729

    Privzeto

    Citat deteljica je objavil:
    Njaprej vprašanje:
    Hubertus nekje piše,da "mu mi plačamo PNZ".
    Tole mi ni jasno?
    Ali ne plača vsak za svojega psa preiskušnje ?
    Kdo ste to "mi" ?
    Vsak slovenski lovec preko svoje LD letno plačuje prispevek za delovanje območnega Lovsko-kinološkega društva. Ta znaša od dva pa do pet evrov.
    Poleg tega vsak član LKD plačuje letno članarino v svoj LKD, ki znaša od pet do petnajst evrov odvisno od LKD.
    In še vedno vodilni v LKDjih farbajo vodnike, da so PNZji brezplačni!!! A če plačaš na obroke je pa zastonj al kaj?? Magari...
    Pa še tega ne smemo pozabiti: vsi LKDji namreč ne organizirajo PNZjev za vse pasemske skupine amapak samo za nekatere. Tako morajo vodniki onih drugih psov na PNZ v drugi LKD, kjer pa so glede plačila prepuščeni na milost in nemilost organizatorja. Nekje jim, kot članom drugega LKDja, priznajo 50% popusta, nekje pa morajo plačati celoten znesek pa čeprav plačujejo pripsevek in članarino v "matičnem" LKDju.
    Slovenski hlapec je seveda tiho, upogne svoja grčava pleča in pohlevno prejme nov udarec.


    Lunca...
    Kot kinolog z dolgoletnimi izkušnjami, bi lahko vedela, da je povsem utopično pričakovati, da bi vzrejna komisija spreminjala ali sprejemala pravilnik posebej za enega samega predstavnika neke pasme, ki je poleg vsega še v svoji matični domovini dokaj maloštevilno zastopana. V iskanju pravice si lahko nakoplješ kvečjemu posmeh in aroganco.
    Bi pa k tej stvari pristopil z drugega aspekta in sicer:
    Zakaj mora predstavnik neke pasme za vzrejo v Sloveniji izponjevati drugačne pogoje, kot v svoji lastni matični državi??!!
    Dajmo vzrejat "naše" pasme po pravilnikih, ki jim odgovarjajo in ki so prirejeni načinu in tradiciji lova pri nas, ne moremo pa enako ravnati za pasme, ki so nastale drugje v drugačnih okoliščina in ob drugačnih navadah.
    Veliki francoski črno-beli gonič spada v skupino goničev, ki jih Francozi imenujejo "Chian d'ordre", kar pomeni, da predstavniki teh pasem gonijo samo tisto divjad za katero so bili šolani in so pri tem sposobni ločiti tudi spol. Torej lovijo jelena, košute pa ne.
    Kar pa je pri teh psih še bolj pomembno je to, da so za iskanje po starem sledu divjadi skoraj neuporabni saj so bili vzrejani izključno za gonjo po toplem sledu. Velike love na konjih, ki jih imamo priložnost videti na televiziji prično s psi iz skupine "briquet", to so manjši psi, pogosto križanci, s katerimi preiščejo nočne sledi, najdejo divjad, izberejo osebek in šele nato spustijo trop velikih goničev, ki ta osebek žene čez drn in strn dokler ga ne ustavijo. Ves ostali ceremonjal, ki se odzadaj vleče na konjih, s samim lovom nima veliko skupnega ampak služi druženju, navezovanju stikov in sklepanju poslov. Način dela velikih francoskih goničev se torej nahaja nekje med načinom dela goniča in načinom dela hrta, ki svoj plen lovi z očmi.

    Iz tega sledi, da bi predstavnik katere koli velike pasme goničev le s težavo opravil PNZ po našem pravilniku, prirejenem za balkanske pasme goničev, ki jih odlikuje velika mera samoiniciativnosti ravno v fazi iskanja, kjer pa zgoraj omenjene pasme odpovejo.
    In kaj naredimo sedaj? Najbolje da se zapremo pred svetom kot Albanci in tumpamo svojo še naprej. Še naprej bodimo bolj papežki od papeža in skrbimo, da bodo imeli LKDji kaj delat.
    Kaj nam pomeni ocena nekega sodnika, ki oceni psa, ki ga je videl prvič v življenju? Nič hudega, če ga ni videl. Nihče ni vsemogočen, a vprašajmo se koliko je ta ocena verodostojna. Ali jo podeli ali ne, mislim, da je čisto vseeno.

    Za konec vprašam še enkrat:
    Zakaj mora pes neke tuje pasme v Sloveniji pokazati več, kot to zahtevajo v njegovi matični domovini???
    Pametnemu ni treba razlagati, neumnemu pa nima smisla!!

  9. #139

    Privzeto

    Hubertus povsej verjetnosti piše o izkušnjah v lastnem LKD-ju in s tem posplošuje negatisne izkušnje na vse LKD-je, povsej verjetnosti tudi na psemske kljube. Poznam LKD-je, ki delujejo drugače. Na primer: Če LKD ne organizira kakšne preizkušnje, svojemu članu povrnejo stroške udeležne na preizkušnji v drugem LKD-ju, nekateri LKD-ji plačjo prijavo na razstave za določene pasme, plačajo prijavnino za državne tekme itd. Res je, da se stroški krijejo iz članarine, ker LKD nima drugih prihodkov. Zaradi napisanega je nekorektno posploševati negativne izkušnje na vse LKD-je. Nekateri LKD-ji delajo dobro in z njihovim delom so vodniki zadovoljni. Predlagam, da poskušate v svojih LKD-jih, kjer ste nezadovoljni z delom, urediti - odpraviti nepravilnosti v zadovoljstvo vseh, razen, če niso nekateri zadovoljni, da v LKD-jih nepravilnosti obstajajo.
    Hubertusa pa želim spomnil, ker pozablja, da je imel možnost bolje organizirati VI FCI skupino (PNZ, vzrejni pregled in podobnime "izmišlotine"), žal pa svoje priložnosti ni izkoristil. Nekateri so mu to zaupali.

  10. #140
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Vipavska dolina
    Prispevki
    729

    Privzeto

    Citat pranger je objavil: Pokaži objave
    Hubertusa pa želim spomnil, ker pozablja, da je imel možnost bolje organizirati VI FCI skupino (PNZ, vzrejni pregled in podobnime "izmišlotine"), žal pa svoje priložnosti ni izkoristil. Nekateri so mu to zaupali.
    He, he..
    Pranger...lepo si to napletel in kdor stvari ne pozna dovolj podrobno bi lahko še mislil, da je res tako, kot pišeš.
    Hubertus namreč ni nikoli imel možnosti bolje organizirati razmer v VI. FCI skupini, kajti to možnost imajo, kot oba veva, SAMO SODNIKI NA SODNIŠKIH ZBORIH!!!
    In če je kdo komu kaj zaupal potem smo jaz in nam podobno misleči, zaupali vam in sicer, da se boste borili za dobro goničev pa ste se vsi lepo posračkali v strahu za svoj ugled in vaše sodniške kariere. Sem se pač prenaglil, ko sem predvideval, da so stvari že dovolj zrele. Na,... zdej bodo spet mislili, da sem jezen na sodnike.

    Citat pranger je objavil:
    Če LKD ne organizira kakšne preizkušnje, svojemu članu povrnejo stroške udeležne na preizkušnji v drugem LKD-ju, nekateri LKD-ji plačjo prijavo na razstave za določene pasme, plačajo prijavnino za državne tekme itd. Res je, da se stroški krijejo iz članarine, ker LKD nima drugih prihodkov.
    No,... sej na to sem pa mislil, ko sem napisal, da vodilni v LKDjih farbajo vodnike z "brezplačnimi" PNZji. Od kod pa vzamejo denar, dragi moj Pranger, ki ga vrnejo vodniku za PNZ opravljen v drugem LKDju? Ja od njegove članarine vendar!!!!!!!! Torej si ga je plačal sam!! Ja al ne?!
    Najprej vodniki denar dajo potem pa ga dobijo vrnjenega. morali bi se imenovati LKB in ne LKD
    Last edited by Hubertus; 24. October 2008 at 23:31.
    Pametnemu ni treba razlagati, neumnemu pa nima smisla!!

Stran 14 od 21 PrvaPrva ... 4101112131415161718 ... ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •