Stran 13 od 21 PrvaPrva ... 391011121314151617 ... ZadnjiZadnji
Rezultati 121 do 130 od 204

Tema: PNZ - da ali ne

  1. #121

    Privzeto

    Se popolnoma strinam,da naj bi bili PNZ ji pasmi primerni. In tudi vem da je nešteto različnih lovskih rab- ampak pač ne vidim smisla,da bi vse v postu naštevala
    Tu ni nobenega dvoma, ampak to ne spremeni dejstva , da so potrebni. Kakšni itd je potem že birokratsko lovsko vprašanje.

    Glede težav z nepoznanimi oz redkimi pasmami pa se mi zdi takole.
    Najprej naj se človek resno vpraša, zakaj si želi nekega psa katerega lastnosti v bistvu ne rabi?
    Npr, če tvoj mož ne jaha in ne lovi visoke divjadi s konji, zakaj potem ravno to pasmo?
    Pa recimo, da rabi lastnosti te pasme za nek drug namen. Npr jaz sem izbrala mojo pasmo za drug namen kot je tisti,ki ga preverja njen PNZ oz za katerega je vzrejana. Ampak izbrala sme jo zato, ker mi v vsem spektru FCI pasem ravno lastnosti te pasme najbolj ustrezajo za moj namen.

    Zdi se mi čisto legitimno,da si nekdo izbere psa za drugačen namen kot je vzrejan, če pač takega rabi za nekaj drugega. Torej recimo, da tvoj mož rabi točno izbrano pasmo za nekaj drugega- vse o.k. Naj jo ima in uspešno uporablja.Za nelovsko uporabo ne bo rabil nobega PNZ- niti tistega za istrske goniče

    Vseeno pa mi razloži, zakaj bi v področju kjer noben drug daleč naokoli ne rabi te pasme za njen namen sploh vzrejal to pasmo? Pa kako bo lahko kvalitetno vzrejal, če niti jahat ne zna, niti ne bo imel možnosti preverit lastnosti vzrejnih živali , niti najbrž sploh ne razume čist dobro kaj je za to pasmo pomembno in kaj ne (kako naj bi, če daleč naokoli ni take oblike lova?)? Po moje je to čist mim .

    Če pa jo vseeno hočeš vzrejat pa ne bo druge, kot da se izobražuješ in delaš izpite v njeni matični domovini. Ker tam boš najverjetneje tudi našla ustreznega samca in tudi mladiče boš morala najbrž daleč prodajat- če hočeš,da bodo pršli v roke tistih,ki jih res rabijo in cenijo.

    Ampak tako je to , temu se reče lahko tudi globalizacija , al pa "dislocirana enota" , če si izbereš eksotično pasmo potem imaš pač eksotične okoliščine vzreje.

    In ko praviš ,da BI mnoge pasme izumrle - saj že izumrejo - no, ostanejo neki spački na zunaj mal podobni bivši pasmi.
    O ohranjanju pasme lahko govorimo samo v primeru, če se ohrani pasma z vsemi tipičnimi lastnostmi in to so predvsem značajske in uporabnostne lastnosti. NI bistvo pasem kje ima kakšno liso in kako stoji posamezna dlaka na psu.
    Nikoli se ne boj narediti nečesa česar ne znaš.
    Zapomni si:*Noetovo barko je zgradil amater, Titanik pa profesionalec!*

  2. #122

    Privzeto

    No pa še to si bom privoščila in to zato, ker se s tem piscem popolnoma strinjam, da nekaj skopiram z nemškega foruma namenjenajga lovskim psom ( pa niso rasisti,ki bi propagirali izključno lovsko uporabo, večina forumaov so nelovci ). Bom tokrat tudi prevedla (bolj približno, ampak vsebinsko pravilno), objavljam pa tudi original, z t iste ki znajo nemško- .
    Debata je bila sicer o vižlah, kjer se ne morejo čisto zediniti ali so še uporabne in v kakšni meri, strinjajo pa se večinoma,da so "premehke":
    Original:
    "der Anspruch der Züchter an die jagdlichen Leistungen entscheidet über das Wohl oder Wehe einer Jagdhunderasse. Dieser Anspruch ist schon bei vielen (nicht allen) Züchtern längere Zeit auf sehr niedrigen Niveau. Da braucht es kein Stammbuchstudium. Die Zuchthunde brauchen einfach wieder mehr Wild und Raubzeugschärfe, mehr Härte und mehr Wasserpassion. Und da muß der Verein lenkend eingreifen. Züchter die Antijagdtraining auf ihrer Homepage propagieren raus! Züchter die keinen echten HN (tole nisem čist sigurna kaj je mislil s HN-bom vprašala!) erbringen wollen raus.! Züchter die nur davon reden ein Vizsla darf nicht in den Zwinger raus! Züchter die nicht wirklich von der Notwendigkeit jaglicher Leistungsfähigkeit überzeugt sind raus! Züchter die den Vergleich mit anderen Rassen scheuen raus.

    Wenn alle Züchter die Ansprüche an ihre Hunde hätten wie deinereiner, dann wäre es um die Rasse besser bestellt."

    Prevod:
    Zahteve vzrediteljev po lovski uporabnosti so tiste, ki odločajo o dobrem ali slabem pri lovskih pasmah. In ta pričakovanja (zahteve) so pri veliko ( ne pa vseh) vzrediteljih že daljši čas na zelo nizkem nivoju. Vzrejni psi preprosto potrebujejo spet več ostrine do divjačine, več plenskega nagona in več vodoljubnosti. In tu bi moral nujno urgirati pasemski klub. Izločiti bi moral vse vzreditelje,ki na svojih spletnih straneh propagirajo šolanje proti lovskemu nagonu ( o.p.:v smislu kako psa odvajati od zanimanja za divjačino)! Izločiti bi moral vse vzreditelje,ki ne vzrejajo sposobnih psov! Izločiti bi morali vse vzreditelje, ki razlagajo, da vižla ne sme bivati v boksu! Izločiti bi morali vse vzreditelje, ki niso prepričani o tem, da mora biti vižla uporaben lovski pes! Izločiti bi morali vse vzreditelje, ki se bojijo primerjave uporabnosti z drugimi lovskimi pasmami!

    Šele, ko bodo vsi vzreditelji imeli visoke kriterije, se pasmi obetajo boljši časi.
    Nikoli se ne boj narediti nečesa česar ne znaš.
    Zapomni si:*Noetovo barko je zgradil amater, Titanik pa profesionalec!*

  3. #123

    Privzeto

    Citat deteljica je objavil: Pokaži objave
    ... Züchter die keinen echten HN (tole nisem čist sigurna kaj je mislil s HN-bom vprašala!) erbringen wollen raus.! ....
    HN = Härtenachweis ... z drugimi besedami, zahteva se preizkus ostrosti na roparice.

  4. #124

    Privzeto

    Ne razumem,zakaj pa te pasme ne,če mu je všeč.Kakšno vezo ima s tem ali on jaha ali ne .Poleg tega mi nikakor ni razumljiv stavek kako bo kvalitetno vzrejal če ne zna jahat?V vsakem primeru pri nas takšnega načina lova ni.Poleg tega ni nihče pri nas lovec.Če tako razmišljaš je potem isto vprašanje zakaj imamo na tržišču toliko različnih vrst avtomobilov in zakaj se vsi ne vozimo z Renaulti,ker jih že slučajno delajo v Sloveniji.Nam je pač všeč tak pes,kot so predstavniki te pasme.In ne razumem,če imam priložnost ga kupiti,zakaj tega ne bi naredila.
    lp Tjaša

  5. #125
    Član od
    Oct 2007
    Lokacija
    Loški potok
    Prispevki
    2,301

    Privzeto

    Ja Lunca ti bom pa jaz skušal pomagati z odgovorom. Nič ni narobe .če si lahko privoščiš tako željenega psa vendar boš pač morala prilagoditi prizkušnje oziroma vzrejne pogoje slovenskim preizkusom ker pri nas žal ne obstojajo Francoski. Če si že primerjala psa z avtomobilom pa ti lahko postrežem še tole.Ker pri nas ni servisa za Rols Roys ga boš bog ne daj pokvarjenega peljala v tujino kjer tak servis obstaja,tehnični pregled in homologacijo pa boš naredila (ali pa tudi ne) po slovenskih predpisih ,ki se včasih požvižgajo na mogoče boljše zahteve ustreznosti v tujini.
    Torej če je tvoj izbrani pes uvrščen v 6 skupino med goniče bo pač opravil preizkus po naših kriterijih (za katere tudi jaz nisem siguren da so najboljši) ali pa boš za popolnost igračke pač (kot piše Deteljica) hodila v tujino ,kjer pa mislim da preizkušajo take pse pač tradicionalno na konjih ,kar pa pomeni,da ga boš tudi šolala temu primerno pa naj si bo to doma ali pa v tujini.

    Nekoč je Krpanu gost iz Nizozemske (ki se je pripeljal z velikim Toyotinim terencem) dejal med tem,ko ga je Krpan peljal s svojim Galoperjem po čisto (za nas)običajni vlaki in malo v hrib "Sedaj šele vem zakaj se uporablja terenec". Nauk:saj ga lahko imaš in tudi če ne veš zakaj se ga uporablja ga lahko imaš vendar njegove kvalitete in namen spoznaš,ko ti služi za tiso ,za kar je ustvarjen in pika.
    Skerl Miha -VEPER
    Loški potok

  6. #126

    Privzeto

    Ja Veper,sem skoraj prepričana,da bomo vsekakor tega psa peljali rajši v tujino in naredili njihovo tekmo tako,kot je za pasmo značilno in predpisano.Poleg tega mi konji in jahanje nikoli ni predstavljalo velik problem,pa šolanje tudi ne.Poleg tega bo to tudi neka nova izkušnja.Pa še dve muhi na en mah bom fentala.Če psa prijavim na mednarodno tekmo in jo naredi, ima tako že narejen delovni izpit.Pri nas se za goniče itak državne tekme izvajajo na vsake kvarte.
    Kar se pa Rolls Royca tiče-ne hvala.Za mene mora avto imeti volan pa štiri kolesa,pa peljati.Višek denarja rajši vložim v svoje pse.
    Bah,brez veze,...
    Tjaša

  7. #127

    Privzeto

    Lunca tako je kot praviš, avto mora peljati kaj ti pomaga če je brez praskice in ima lep lesk če pa pelje ne. Ravno tako je z lovskim psom, delati mora in biti uporaben v lovišču, saj so zato bile pasme ustvarjene. Šele ko se bomo v kinologiji znebili samovšečnežev in lažnivcev bomo imeli v loviščih dobre delovne pse. Pa še to naj mi kdo pove, kdaj je nazadnje slišal vodnika reči moj pes je zanič.

  8. #128
    Član od
    Dec 2007
    Prispevki
    348

    Privzeto

    lunca:
    ".....Pri nas se za goniče itak državne tekme izvajajo na vsake kvarte. Kar se pa Rolls Royca tiče-ne hvala.Za... "

    No to pa skoraj ne drži, državne tekme se izvajajo vsako leto, je pa sigurno da je objavljen termin in pogoji za prijavo na CACT - goniči v reviji Lovec, spletni strani KZS:
    http://www.kinoloska-zveza.si/sl/vzr...misije/gonici/
    (tu so še rezultati in slike z lanske državne tekme ).

    lep pozdrav!

  9. #129
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Wooden Hill
    Prispevki
    1,667

    Privzeto

    Samo da se vmešam s svojim laičnim mnenjem glede dileme PNZ da ali ne...
    Poznam par ljudi ki lovske pasme psov uporabljajo v športne namene in bi seveda tudi radi pridobili vzrejno dovoljenje... Pa mi rečejo: Kaj mene briga PNZ saj moj pes je za športne namene ne pa za potrebe lova, in kaj me zdaj gnjavijo s temi PNZ-ji in ostalimi neumnostmi, če bi pa rad imel športno linijo XY lovske pasme...

    Pa se mi zdi da je to tako potrebno kot voziti kolo po dveh, ker je za to pač narejen, tisti ki pa se radi vozijo po enem, pa naj ga bodisi odvijejo kasneje ali pa naj si kupi monocikel... Ampak par metrov je treba prepeljati po standradu... Najprej osnove, potem taki in drugačni nameni....
    "Ni ga junaka ki ne lula kadar kaka!"

    Ko v zarji večerni žarijo gore,
    ga krogla zahrbtna zadene v srce,
    iskal je ljubezen, prevaran je bil,
    na jasi rože s krvjo je zalil....


  10. #130
    Član od
    Apr 2008
    Lokacija
    primorska
    Prispevki
    4,562

    Privzeto

    Če že moramo na PNZ, bi morali sodniki ocenjevati korektno in pošteno. Zlo je namreč to, da ga skoraj vedno opravijo vsi psi, tudi taki ,ki ga nebi smeli (streloplahi, malo glasni, leni...). In ravno taki psi kvarijo kvalitetno selekcijo. Tu se moramo sedaj zamisliti o smiselnosti PNZ-jev !!?? Stanje bi bilo enako, tudi brez njih

Stran 13 od 21 PrvaPrva ... 391011121314151617 ... ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •