Stran 1 od 21 1234511 ... ZadnjiZadnji
Rezultati 1 do 10 od 204

Tema: PNZ - da ali ne

  1. #1
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Vipavska dolina
    Prispevki
    729

    Privzeto PNZ - da ali ne

    Citat ZR7 je objavil: Pokaži objave
    Pravzaprav sploh ne gre za članarino, temveč za nekakšen prispevek, kot so mi pred časom tolmačili. Neka čudna mineštra pač in čas bi bil, da se juha zbistri! Zato pa bi bilo potrebno najprej zamenjati kuharje!
    No, o tem jaz že kar nekaj časa tumbam pa se nikogar nič ne prime.
    Tisti namreč, ki bi lahko kaj spremenili jim je to proti njihovim interesom, ostale pa en kurc briga (opr. izr.), kam gre njihovih tri, štiri ali pet evrov. Komu mar ta drobiž,... a tega drobiža se nabere npr. v LKD Gorica (podatek za leto 2005) za skoraj 2.000.000 starih SIT.
    In čemu se porabi ta denar?

    Bistre glave so sestavile še tak pravilnik, ki vodnike zakonsko obvezuje, da se morajo udeležiti določenih prireditev in začaran krog je sklenjen:
    vodnik mora opraviti PNZ, če hoče jagati-LKD mora prirediti PNZ-LKD mora imeti denar-vodnik in lovci morajo plačati, ker naj bi bilo to v njegovem interesu-če lovci ne plačajo LKD ne more delati-če LKD ne dela vodniki ne morejo jagati..... zanimivo kaj ne!

    Meni je to, bolj kot kaj drugega, podobno prodajanju "cigle", ki se ga gredo običajno ?ankiji nad otroci ali nemočnimi prebivalci velikih mest. Ali pa mogoče nalepkam, ki smo jih morali do nedavnega lepiti na avtomobile pa nihče ni vedel točno zakaj.

    Je potemtakem še kdo v dilemi čemu služi Pravilnik o uporabi psov v loviščih?
    Verjemite, da potrebam vodnikov NE....ali pa naj me kdo prepriča v nasprotno!
    Last edited by Hubertus; 20. August 2008 at 23:22.
    Pametnemu ni treba razlagati, neumnemu pa nima smisla!!

  2. #2
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Vipavska dolina
    Prispevki
    729

    Privzeto

    Citat solzica je objavil: Pokaži objave
    Menim, da prispevek ne spada v to temo, ampak bi ga bilo potrebno prestaviti ali pa odpreti novo temo. Hubertusovo razmišljanje že itak poznamo in vsepovsod piše kako pač lovski pes ne potrebuje nič, da lahko lovimo z njim - to je pač njegovo ligitimno mnenje ni pa dobro, da ga tako vztrajno vsiljuje drugim.
    No zgleda, da je tudi mene zaneslo...
    Solzica, človek bi v takih debatah od tebe pričakoval veliko več, a očitno se motim. Kaže, da ni obzorja, ni sposobnosti predstavitve svojih argumentov...

    Solzica, forum je namenjen izmenjavi, predstavitvi in posredovanju osebnih mnej in drugih dejstev ali argumentov. V kolikšni meri se to lahko izvaja ni nikjer opredeljeno. A svoje mneje lahko le povemo enkrat, mogoče dvakrat ali pa celo večkrat? To ni nikjer omejeno.

    Solzica, drugače mislečih se ne zapira več na kamnite otoke ali se jih disvalificira iz družbenega življenja. Se sicer še dogaja a le še na višjih političnih instancah medtem, ko se to na področju, ki je povsem ljubiteljsko, ne bi smelo več dogajati, pa čeprav nekateri še vedno poskušajo. Taki, ki jih počasi že prerašča mah namreč....

    Solzica? Kako moraš trditi, da vsepovsod pišem, kako lovski pes ne potrebuje nič za lov. To ni res!!! Lovski pes brez vode in hrane vendar ne more loviti.
    A to ni tisto o čemer govorimo, kajti LOVA NE IZVAJA PES AMPAK GA IZVAJA NJEGOV VODNIK IN ČE KDO PRI LOVU KAJ POTREBUJE POTEM JE TO VODNIK PSA IN NE PES. Kaj potrebuje vodnik pa je odvisno od njegove presoje, njegovega načina lova, divjadi v lovišču in nenazadnje razmer v domačem okolju.

    Če hočem jagati z nesposobnim psom je to moj problem in mi za to ni potrebno plačati nekomu, da mi pove da je moj pes nesposoben.

    Če je moj gonič nem je to moj problem, saj se bom jaz praznih rok vračal z lova. Mogoče pa bo krasno oblajeval prašiče na ložu. Mogoče pa je samo prijetna družba mojim otrokom in spremljevalec v naravo.

    Če moj jamar noče v rov je moj problem, da lisice ne bom izbezal iz luknje. Bom pa zato presrečen, ko bom šel z njim v pogon in brez skrbi hodil mimo jazbin.

    ...itd.

    Saj ni tako težko, le malo je treba stvar pogledati tudi z drugega zornega kota in ne le s stališča koristi za lastno rit. Knjige so včasih pisale, da je zemlja okrogla, danes pišejo drugače...
    Pametnemu ni treba razlagati, neumnemu pa nima smisla!!

  3. #3
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Vipavska dolina
    Prispevki
    729

    Privzeto

    Citat pranger je objavil:
    Mprimoz s tabo se delno strinjam, da ima vsak pravico izražati svoja mnenja. Ne bom trdil, da so kritike Hubertusa neupravičene. Z določenimi stvarmi se tudi sam ne strinjam, ampak o tem kdaj drugič. Če pa nekdo kritizira obstoječe stanje, naj bi tudi predlagal izboljšavo oz. svoje videnje rešitve tega "začaranega kroga
    Pranger, Pranger....
    Ma kaj ti se delaš neumnega ali si res malo čez les?
    Solzica je malce pred tem napisal, da neprestano ponavljam eno in isto, ti pa sedaj: "tisti, ki ne vem kaj.....naj bi tudi predlagal izboljšavo oz. svoje videnje rešitve tega "začaranega kroga". Iz koga delaš bedaka? Iz sebe mogoče? Ne zameri ampak stokrat sva že obdelala te reči zato kar sprejmi tole pod nos.
    Citat pranger je objavil:
    Nekateri samo razpravljajo, nič konkretnega pa ne naredijo, da bi se obstoječe stanje spremenilo. Da moramo loviti s psmi, ki imajo opravljen PNZ itd je določeno v "Pravilniku o uporabi lovskih psov v lovišču",kateri saj po mojem vedenju še velja, zato se je treba stvari lotiti nekje drugje, ne na KZS ampak na LZS, pri Komisiji za lovsko kinologijo, oz. predlagatalju tega pravilnika. Ne kriviti tiste, ki organizirajo preizkušnje, da lahko lovimo s psmi in da pri tem ne kršimo predpisov. Nekaj o uporabi šolanih psov govori tudi "Pravilnik o vrsti in moči lovskega orožja, načinu zasledovanja ranjene divjadi ali obstreljene živali ter višini škode na divjadi, ki je povzročena s protipravnmim lovom".
    Kdo je pa napisal ta pravilnik Pranger? A ga je morda Mojzes skupaj z desetimi božjimi zapovedmi prinesel z gore Sinaj in je zato sedaj nedotakljiv? Kdo je avtor te genialne pogruntavščine, ki jo premore izključno samo peščica Slovencev, medtem ko odtalih šest milijard zemljanov misli drugače.
    Pa da ne bo kdo tukaj kaj preveč optimističen in pričakov, da se bo kdo prišel učit od nas. To je namreč pogosto slišati iz ust vrlih strokovnjakov, ki niso še videli tujine iz drugačnega razloga kot je shoping. Namreč, da vsi hvalijo naše razmere itd, itd...Tega straha ni. kajti vsak, ki ve za naše čire čare se le veselo nasmeje nad njimi.

    Ja Pranger (saj nisi užaljen, če tvoje ime pišem z veliko začetnico), nekateri samo razpravljamo, nekaterim pa se še tega ne ljubi ampak telečje zrejo v prihodnost in čakajo kam jih bo naplavilo.

    Res je. Zares ste ubogi na LKDjih. Angel Vidmar vam je naprtil kopico dela s temle Pravilnikom o psih. Pranger, gotovo si že kdaj slišal, da se vsi pravilniki v zvezi s kinologijo sprejemajo na zborih sodnikov? A ti je sedaj jasno, zakaj jaz samo razpravljam in pisarim?
    Zato ker imate sodniki vso zakonodajno in izvršno oblast!!!!! In to ne pomeni, da imam kaj proti sodnikom, ampak pomeni le to, da ste sodniki edini, ki lahko kaj spremenite, In ker so strokovne komisije v LKDjkih sestavljene iz sodnikov in sodniških pripravnikov, ste, kot izrastek ZLDjev, lahko edini, ki lahko posredujete na LZS saj si vendar ves čas pripisujete, da ste stroka. In če ste stroka potem delajte v korist stroke in ne samo v lastno korist.
    Pravilnika si ni zmislil in spisal Franc But, ki je pod njim podpisan, niti predsednik LZS ali kak drug na LZS. Pravilnik je nastal med lovskimi kinologi in samo ti ga lahko tudi spremenijo. Minister bo podpisal kar mu bo prinesla "stroka".

    In še za konec Pranger.
    Nehaj že enkrat mešati krvosledništva z ostalimi oblikami lova, ker sem že večkrat in dovolj jasno pojasnil, da je med krvosledništvom in ostalimi oblikami lova s psi velika razlika.
    In da ne boste iskali napišem še enkrat: krvoslednik MORA doseči cilj t.j. najti divjad, ostali psi pa so prepuščeni načelom lovske etike zato za njih velja, da divjad LAHKO najdejo ali pa tudi ne. Uspeh je prepuščen vodniku!!!
    Pametnemu ni treba razlagati, neumnemu pa nima smisla!!

  4. #4

    Privzeto

    Uh..uh..uh..kar poskočil sem od velikega veselja, ko sem prebral Hubertusova razmišljanja in ugotovil, da se pa tokrat z njimi v celoti strinjam.
    Slovensko lovsko kinologijo tvorijo sodniki, vzreditelji in vodniki. Nekaj veljajo le sodniki in sodniki-vzreditelji, vse ostalo je le nujno zlo. In temu primerno je tudi stanje v v lovski kinologiji.
    In še enkrat bom ponovil: dokler v organizaciji ne bo partnerskega odnosa med stroko ( sodniki in vzreditelji ) na eni strani ter uporabniki ( vodniki in lovske organizacije ) na drugi strani, tako dolgo o koristnih in potrebnih spremembah ni za razmišljati ter jih pričakovati.
    Poglejte si razpis za jamarje v katerem piše in posebej poudarja, da mora imeti pes opravljen "celoten PNZ". Pustimo ob strani razpravo o potrebnosti ali nepotrebnosti PNZ ( sam seveda zagovarjam PNZ ) in se raje vprašajmo kaj pomeni "celoten" PNZ in kaj naj bi pomenil "delni ali nepopoln" PNZ. PNZ ali imaš ali ga nimaš. Vse ostale izpeljanke so le velika manipulacija, ki se vleče že nekaj let in povzroča med vodniki obilo hude krvi ter težav in stroškov. In kdo je vse to zakuhal? Vodniki vsekakor ne, so pa edine žrtve teh razmer.
    Res ni nikogar, ki bi bil v stanju vse to presekati in vzpostaviti normalne ter transparentne razmere v korist predvsem vodnikov in vzrediteljev ter slovenske lovske kinologije nasploh ??!!

  5. #5
    Član od
    Apr 2008
    Lokacija
    primorska
    Prispevki
    4,562

    Privzeto

    Nekatere države nimajo obveznega PNZ-ja pa nimajo zato slabše pse. Mogoče še boljše od nas . Pa ravno tako vzrejajo. Rejci sami vodijo pretežni del kinol. politike, ne pa sodniki.

  6. #6

    Privzeto

    Citat detel je objavil: Pokaži objave
    Rejci sami vodijo pretežni del kinol. politike, ne pa sodniki.
    ______________
    Torej ne sodniki, temveč rejci ??!! Vse lepše od lepšega. Kaj pa VODNIKI ??? So sploh potrebni ??? Za koga to vzgajajo vzreditelji in za koga to sodijo sodniki ???
    Sedaj bom pa šel v skrajnost in napisal nekaj najbolj neumnega kar se mi je na to temo kdaj zapisalo: jutri lahko v Sloveniji ukinemo vse vzrejevalce in vse sodnike, pa slovenske lovske kinologije ne bo konec, ker bo ostal tisti najpomembnejši del lovske kinološke organizacije in to so vodniki. Sedaj smo v EU in slovenski vodniki lahko kupujemo pse širom široke Evrope in obvezne ter vse druge preizkušnje opravljamo prav tako širom te skupnosti.

    Seveda se to kar se mi je zgoraj zapisalo ne bo zgodilo, želim le poudariti, da vodniki MORAJO dobiti v lovski kinološki organizaciji več besede in vpliva in iz objekta te organizacije postati njen enakopraven subjekt. Dokler temu ne bo tako, pa tudi ni pričakovati kakih sprememb, ki bi nakazovale k izboljšanju razmer.
    Pa lep pozdrav!

  7. #7
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Vipavska dolina
    Prispevki
    729

    Privzeto

    Citat detel je objavil: Pokaži objave
    Nekatere države nimajo obveznega PNZ-ja pa nimajo zato slabše pse. Mogoče še boljše od nas . Pa ravno tako vzrejajo. Rejci sami vodijo pretežni del kinol. politike, ne pa sodniki.
    Naj te malo popravim Detel. Ne samo nekatere države,....nobena evropska država (razen ex Yu) ne pozna PNZja, ki bi bil pogoj za izvajanje lova. Velike evropske kinološke velesile niti vzrejnih pregledov ne poznajo, a pustimo to vprašanje za naslednje življenje.

    In sedaj....naj se mi kdo izmed zagovornikov vseh teh kolobocij drzne trditi, da imamo v Sloveniji zaradi vseh teh, z zakonom predpisanih, preizkusov boljše pse kot v tujini. Naj se mi kdo drzne trditi, da imajo v tujini slabše pse, ker ne izvajajo PNZjev. Kdor si bo upal to izjaviti potem naj se resno zamisli nad svojim kinološkim znanjem in razgledanostjo.

    Zakaj smo v Sloveniji bolj papežki od papeža, če pa država, ki nosi domicilj neke pasme ne zahteva nobene preizkušnje. Zakaj lahko npr. vzreja francoskih ptičarjev v Franciji poteka brez vsakega PNZja pri nas pa mora ta ista pasma narediti fakulteto.
    Če bi bili vsaj kakšna kinološka velesila po kateri se bi kdo zgledoval. Morda pa so vzreditelji in vodniki v tujini preveč pametni in preveč odločni, da bi se pustili tako voditi za nos.

    Sraka...
    saj Detel verjetno ni mislil, da so vodniki v kinologiji nepomembni. Prav oni namreč ustvarjajo zakonitosti trga, ki določajo smernice v vzreji. Je pa res eno: vodnik je lahko kdorkoli neglede na znanje in izkušnje, začetnik ali prekaljen maček, entuziast ali jebiveter, medtem ko mora biti vzreditelj mnogo več. Zato je pomembno in samoumevno, da stroko vodijo vzreditelji, sodniki ocenujejo njihovo delo-njihove proizvode, vodniki pa izbirajo med temi proizvodi in seveda plačujejo, zato so še kako pomembni.
    Pametnemu ni treba razlagati, neumnemu pa nima smisla!!

  8. #8
    Član od
    Apr 2008
    Lokacija
    primorska
    Prispevki
    4,562

    Privzeto

    Tako je. Strinjam se s teboj, Hubertus.

  9. #9
    Član od
    Oct 2007
    Lokacija
    Loški potok
    Prispevki
    2,301

    Privzeto

    Jeeeeeees Hubertus in Sraka tako naj bi to izgledalo.Predvsem se strinjam z dejstvom,da je samo krvosledec tisti,ki "mora najti" divjad ostali psi pa pač ne,čeprav je aportiranje ustreljene perjadi zelo blizu tistega "mora" . Prav posebna teža pa je na pojmu vodniki in tukaj je seštevek neznank popolnoma znan.Izbiramo namreč pri najboljših vzrediteljih!!!!!
    Skerl Miha -VEPER
    Loški potok

  10. #10

    Privzeto

    Kolega Hubertus zapiše:

    "Sraka...
    saj Detel verjetno ni mislil, da so vodniki v kinologiji nepomembni. Prav oni namreč ustvarjajo zakonitosti trga, ki določajo smernice v vzreji. Je pa res eno: vodnik je lahko kdorkoli neglede na znanje in izkušnje, začetnik ali prekaljen maček, entuziast ali jebiveter, medtem ko mora biti vzreditelj mnogo več. Zato je pomembno in samoumevno, da stroko vodijo vzreditelji, sodniki ocenujejo njihovo delo-njihove proizvode, vodniki pa izbirajo med temi proizvodi in seveda plačujejo, zato so še kako pomembni."
    __________________
    Pozdravljen Hubertus in vsi ostali!
    Moj zapis tudi ni očitek zapisanemu v prispevku kolega Detla, temveč mi je njegov zapis služil le kot izziv, da ponovim že toliko krat zapisano, da morajo v lovski kinološki organizaciji enakopravno sodelovati vsi: vzreditelji, sodniki in vodniki.
    In mislim, spoštovani kolega Hubertus, da grešiš, ko vodnike umeščaš le na nivo kupcev in uporabnikov storitev vzrediteljev in sodnikov ter jim s tem odrekaš zasluge na področju stroke. Veliko je "stroke " pri vodnikih, veliko več kot jim je to pripravljen priznati marsikateri sodnik in vzreditelj.
    Na žalost pa moram zapisati, da sem tudi med sodniki srečal "jebivetre" in med vzrejevalci šarlatane. Tudi sam sem imel "srečanje bližnje vrste" s takšnimi.
    V lovski kinološki organizaciji moramo doseči enakopraven in partnerski odnos med vsemi tremi: vzreditelji, sodniki in vodniki ter dejavnost narediti zanimivo in možnosti aktivnosti vodnikov razširiti po vzgledu športne kinologije.

    Premalo je, da vodnik nabavi psa, z njim opravi obvezne preizkušnje in potem je njegova aktivnost v kinologiji v glavnem končana. Le še na lov hodi s psom in to je v največ primerih skoraj vse. To pa je za veliko, predvsem mladih in ambicioznih kinologov, premalo. Ves čas bi se moralo še kaj dogajati in imeti možnost pomerjanja, učenja, nadgrajevanje doseženega, preverjanja in tudi medsebojnega tekmovanja na nižjih nivojih in ne le na nekaj zvenečih in tradicionalnih prireditvah na katerih se v glavnem srečujejo le "špice".

    In želel bi še boj jasen odgovor na vprašanje, kaj bi dobili, če bi res ukinili PNZ?
    Moj odgovor je: katastrofo!!
    Pa brez zamere in lep lovsko kinološki pozdrav!

Stran 1 od 21 1234511 ... ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •