Se popolnoma strinam,da naj bi bili PNZ ji pasmi primerni. In tudi vem da je nešteto različnih lovskih rab- ampak pač ne vidim smisla,da bi vse v postu naštevala
Tu ni nobenega dvoma, ampak to ne spremeni dejstva , da so potrebni. Kakšni itd je potem že birokratsko lovsko vprašanje.

Glede težav z nepoznanimi oz redkimi pasmami pa se mi zdi takole.
Najprej naj se človek resno vpraša, zakaj si želi nekega psa katerega lastnosti v bistvu ne rabi?
Npr, če tvoj mož ne jaha in ne lovi visoke divjadi s konji, zakaj potem ravno to pasmo?
Pa recimo, da rabi lastnosti te pasme za nek drug namen. Npr jaz sem izbrala mojo pasmo za drug namen kot je tisti,ki ga preverja njen PNZ oz za katerega je vzrejana. Ampak izbrala sme jo zato, ker mi v vsem spektru FCI pasem ravno lastnosti te pasme najbolj ustrezajo za moj namen.

Zdi se mi čisto legitimno,da si nekdo izbere psa za drugačen namen kot je vzrejan, če pač takega rabi za nekaj drugega. Torej recimo, da tvoj mož rabi točno izbrano pasmo za nekaj drugega- vse o.k. Naj jo ima in uspešno uporablja.Za nelovsko uporabo ne bo rabil nobega PNZ- niti tistega za istrske goniče

Vseeno pa mi razloži, zakaj bi v področju kjer noben drug daleč naokoli ne rabi te pasme za njen namen sploh vzrejal to pasmo? Pa kako bo lahko kvalitetno vzrejal, če niti jahat ne zna, niti ne bo imel možnosti preverit lastnosti vzrejnih živali , niti najbrž sploh ne razume čist dobro kaj je za to pasmo pomembno in kaj ne (kako naj bi, če daleč naokoli ni take oblike lova?)? Po moje je to čist mim .

Če pa jo vseeno hočeš vzrejat pa ne bo druge, kot da se izobražuješ in delaš izpite v njeni matični domovini. Ker tam boš najverjetneje tudi našla ustreznega samca in tudi mladiče boš morala najbrž daleč prodajat- če hočeš,da bodo pršli v roke tistih,ki jih res rabijo in cenijo.

Ampak tako je to , temu se reče lahko tudi globalizacija , al pa "dislocirana enota" , če si izbereš eksotično pasmo potem imaš pač eksotične okoliščine vzreje.

In ko praviš ,da BI mnoge pasme izumrle - saj že izumrejo - no, ostanejo neki spački na zunaj mal podobni bivši pasmi.
O ohranjanju pasme lahko govorimo samo v primeru, če se ohrani pasma z vsemi tipičnimi lastnostmi in to so predvsem značajske in uporabnostne lastnosti. NI bistvo pasem kje ima kakšno liso in kako stoji posamezna dlaka na psu.