Rezultati 1 do 2 od 2

Tema: Lov z samostrelom

  1. #1
    ZR7 Guest

    Privzeto Lov z samostrelom

    http://lov.mojforum.si/lov-about1109.html

    Citat jernejm je objavil:
    Jasno je, da je lov z lokom pri nas do neke mere še vedno tabu.
    Čeprav ga marsikdo na tem forumu pozna in razume do te mere, da mu je jasno da ne gre za krivolovno orožje brezdušnih morilcev :shock:
    Je pa res na večina slovenskih jagrov sploh ne obiskuje tega (ali drugih) lovskih forumov. In če bi pri njih izvedli jagromnenjsko raziskavo, bi najbrž lovce z lokom linčali :lol:

    Zanima pa me mnenje llovske srenje o loku z samostrelom.
    Samostrel je prav tako že dolgo v uporabi, kot lovsko orožje je bil izredno popularen med srednjeveškim plemstvom, ima veliko prednosti pred lokom ter hkrati skoraj vse pomanjkljivosti lova z lokom.

    Lov z samostrelom je marsikje prepovedan, tudi če je lov z lokom dovoljen.

    Na tujih lovskih in lokostrelskih forumih sem zaznal prezir do tistih, ki lovijo z samostrelom, češ da je preveč enostaven za uporabo, da je uporabljen predvsem za krivolov ipd.
    Je pa res, da večina mnenj izhaja iz nevednosti. Ker nihče od tistih še ni streljal z samostrelom, niti poznal koga ki je, ter si tako ustvarjajo mnenje preko "babjih čenč"

    Če si torej lovci ne predstavljajo lova brez smodnika, ali bi torej bil (zaradi podobnosti) toleriran vsaj lov z samostrelom?
    Citat kurare je objavil:
    Citat jernejm je objavil:
    Jasno je, da je lov z lokom pri nas do neke mere še vedno tabu.
    Čeprav ga marsikdo na tem forumu pozna in razume do te mere, da mu je jasno da ne gre za krivolovno orožje brezdušnih morilcev :shock:

    Zanima pa me mnenje lovske srenje o loku z samostrelom.
    Samostrel je prav tako že dolgo v uporabi, kot lovsko orožje je bil izredno popularen med srednjeveškim plemstvom, ima veliko prednosti pred lokom ter hkrati skoraj vse pomanjkljivosti lova z lokom.

    Lov z samostrelom je marsikje prepovedan, tudi če je lov z lokom dovoljen.
    Samostrel ima to lastnost, da lahko tudi v "hladnem" stanju (stanju neuporabe) hrani energijo in je potencialno nevaren (če ga shraniš napetega, z puščico v ležišču).

    Oseba, ki prvič v življenju strelja z sodobnim, z strelnim daljnogledom ali z rde?o piko opremljenim samostrelom, že po 30 min. treningu povsem obvlada tehniko streljanja in je sposobna streljati 10 cm grupo na razdalji 40 m. Tu že leži odgovor na naslednjo trditev/vprašanje:

    Na tujih lovskih in lokostrelskih forumih sem zaznal prezir do tistih, ki lovijo z samostrelom, češ da je preveč enostaven za uporabo, da je uporabljen predvsem za krivolov ipd.
    Precej močan odpor proti uvedbi samostrela je v ZDA s strani lovcev z lokom. Do takšne situacije je prišlo zaradi tega, ker so v državah kjer so legalizirali lov z samostrelom na ta način v sezono ko je dovoljeno loviti zgolj z lokom privabili veliko število lovcev, ki si poprej niso želeli vzeti časa za vse aktivnosti, ki jih zahteva uspešen lov z lokom (lokostrelski trening, uglaševanje opreme,...) v novonastali situaciji pa so šli v trgovino po samostrele in puščice in se čez noč prelevili v instant lovce z "lokom" (samostrel je v ZDA tam kjer je splošno dovoljen za lov, tretiran enako kot lok). Do povečevanja števila držav, ki so uvedle lov z samostrelom je prišlo zaradi interesa služb za naravne vire po višjemu odstrelu belorepe jelenjadi na eni strani ter z intenzivnim lobiranjem in promocijskimi projekti podjetij, ki proizvajajo samostrele na drugi strani.

    Sam sem z samostrelom uplenil 1 damječjo košuto. Zame osebno je samostrel v primerjavi z lokom veliko prenerodna zadeva. Ves čas lova je v napetem stanju, nisem ga imel kam položiti oz. obesiti (lovim z plezalno prežo) tako, da sem ga moral ves čas držati v rokah. Sicer pa nimam nič proti samostrelom.

    Dejstvo je, da se v Sloveniji proda nekajkrat (vsaj 5 X) več samostrelov kot lokov tako, da je te robe "na terenu" res veliko. Sreča je edinole v temu, da samostrel še vedno ni puška, drugače bi velikokrat brali o krivolovu z "lokom".

    Če si torej lovci ne predstavljajo lova brez smodnika, ali bi torej bil (zaradi podobnosti) toleriran vsaj lov z samostrelom?
    Še vedno je to orožje brez smodnika. Dvomim.

    Janez
    Citat jernejm je objavil:
    Se strinjam, samostrel je v primerjavi z lokom nevaren tudi ko ga lovec/športnik nima v rokah. Ampak saj je puška prav tako...
    Tega mu a priori nebi pripisoval kot pomanjkljivost.

    Se strinjam glede enostavnosti uporabe, do ene mere. Sam sem imel pred dvema-tremi leti barnettov samostrel (firma je šla po gobe), ki se mi je prej kot karkoli drugega zdel pretežak za resno uporabo. Da bi tisto poleno pol dneva nosil po rokah je nesprejemljivo.
    Ne strinjam se pa glede polurnega treninga, ki naj bi zadoščal za učinkovito streljanje. Sam sem imel red dot spektiv, torej samo rdečo piko brez povečave. Krasna stvar za streljanje v tarčo, dokler veš kje si.
    Takoj ko spremeniš razdaljo se ti niti sanja ne kako oddaljen si od tarče.
    Sam precej dobro ocenim razdaljo, pa vendar sem v tarčo raje nažigal ko ni blo nobenga zraven :oops:
    Zagotovo bi bilo bolj enostavno če bi imel navaden daljnogled z križem ali pač kaj podobnega, ampak da bi pa laik, amater, lahko po pol urce šel v gozd in si uplenil npr. srno, to pa ne!

    Tukaj sta dva bistvena problema:
    Ocenjevanje razdalje; če se že pri nadobudnemu streljanju v tarčo nakdo toliko priuči tehnike streljanja da lahko z katerekoli pozicije zadane v "črno", potem to še ne velja da lahko z katerekoli pozicije zadane v "živo".
    Rad bi bidel amaterja ki bi v šavju sredi gozda znal "na oko" povedat al je npr. srnjak 25m daleč, 35m daleč ali 45m daleč. Pri streljanju z samostrelom pa je nad 20m vsak meter več zelo pomemben (no, saj z lokom najbrž tudi) Puščica namreč neverjetno hitro pada z razdaljo. Da se o streljanju navkreber ali navzdol raje ne pogovarjamo... :lol:
    Že izkušeni lovci imajo z sabo vedno pogosteje merilnike razdalje, kaj šele amaterji.

    Približevanje divjadi; Govorimo torej o strelni razdalji nekje do 40m. Maksimalno. Čeprav berem po različnih straneh da je možno tudi do 60m, ampak so po mojem to bolj lovski metri :wink:
    Rad bi videl mulca, al pa odraslega, ki bi se znal približat divjadi na eno smiselno razdaljo za strel (recimo enih 25m za tacga amaterja).
    Ta razdalja je tako majhna, da bi ga lahko z kamnom zadel!
    Po mojem ni variante da bo tak nadobudni novopečeni ravbšicar srno sploh vidu, kaj šele nameru nanjo, da o zadetku ne govorimo :roll:

    Ne vem no, najbrž bi se posameznik z veliko(!!!) truda lahko vseh teh fint priučil, ampak amater nima take volje. Če bi jo imel, bi bil že lovec.

    Pa skoraj neverjeten se mi zdi podatek da je samostrelov več kot lokov!!!
    A to je tvoja ocena al si to kje zvedu (Vreček agro al kdo podoben?)

    P.S.
    Tole moje nakladanje ni iz trte zvito. Samostrel sem namreč prodal tipu, ki ga je rabu zato, ker so mu domače koze (nekih 40kos) v večji ogradi čist podivjale in se jim ni mogu približat. Glavni kozel mu je pa vsako leto vse mlajše moške kozličke pobil. Pa je tale reku da bo s samostrelom vsaj mladičke pospravu, da mu ne bojo šli v nič...
    Čez mesec in pol me je klical če lahko samostrel prnese nazaj, ker ne more z njim nič zadet, tarča je premajhna, preveč miga, sploh ga ne čaka, ne more ocent kako deleč so ipd. :lol: :lol:
    Jasno da sm mu reku naj še mal vadi, pa bo....kako se je končalo pa ne vem :D
    Citat kurare je objavil:
    Takoj ko spremeniš razdaljo se ti niti sanja ne kako oddaljen si od tarče.
    Sam precej dobro ocenim razdaljo, pa vendar sem v tarčo raje nažigal ko ni blo nobenga zraven Embarassed
    Zagotovo bi bilo bolj enostavno če bi imel navaden daljnogled z križem ali pač kaj podobnega, ampak da bi pa laik, amater, lahko po pol urce šel v gozd in si uplenil npr. srno, to pa ne!
    Pri lovu z lokom je dandanes laserski daljinomer standardni del opreme. Ne vidim razloga zakaj bi bilo pri samostrelu kaj drugače.

    Pa skoraj neverjeten se mi zdi podatek da je samostrelov več kot lokov!!!
    A to je tvoja ocena al si to kje zvedu (Vreček agro al kdo podoben?)
    Podatek izvira iz omenjene trgovine.

    Janez

  2. #2

    Privzeto

    Sicer ga nebi nikoli zamenu za moj lok:icon_smile: nebi se pa branu tele masince da bi sem ter tja na ene 100 meterckov mal tarco naluknu.
    http://tac15.com/

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •