http://lov.mojforum.si/lov-about704-0.html

Citat kurare je objavil:
Tica, ne vem od katerih "strokovnjakov" si pobral da je lov z lokom nehuman. Od veterinarskih strokovnjakov, ki so kdaj dejansko videli kako deluje lovska puščica na divjad zagotovo ne!!!

Ali se res znajo nekateri tako sprenevedati?
Sprenevedaš se pa edino ti, ko klamfaš takele "strokovne" komentarje.
Ali si že kdaj v živo videl učinek lovske puščice na divjad?

Lep pozdrav!

Janez
Citat Ganges je objavil:
tica to je pač tvoje mnenje. Jaz lova z lokom ne poznam tako dobro, razen preko pogovorv na forumu, privat in z interneta. Pa ga ne morem obsojati. V veliko državah se lahko lovi z lokom v prosti naravi in jaz gledim s tega stališča zakaj se potem tudi pri nas ne bi. Nisem rekel, da je razlika v obori ali prosti naravi - jaz sem za to če se dovoli v obori, se dovoli tudi v prosti naravi.
Citat kurare je objavil:
jaz sem za to če se dovoli v obori, se dovoli tudi v prosti naravi.
Tudi jaz in vsi slovenski lovci z lokom, ki smo večinoma tudi člani lovskih družin - torej povsem normalni lovci.

Predlagam, da se tile posti preselijo pod rubriko lov z lokom ker tja tudi spadajo. Ali pa tudi ne...

Lep pozdrav!

Janez
Citat medvedar1 je objavil:
Mislim da ste malo pregrobo prijeli "tico" in da njegov post temelji na vsaj dveh predsodkih. Prvemu, ki izhaja iz mnenja, da je lok nezadostno točen in da nima dovolj moči za "ubiti divjad" in drugemu, da bo z lokom veliko krivolova.
Naj poskušam predstviti kolegi "tici" (verjetno tica ve o temu dovolj in bo razlaga bolj za ostale,,, zato koelga tica, ne zameri) točnost in moč loka oz. puščice in razširjenost lova z lokom v svetu. Torej, lok (lokostrel, samostrel pa še bolj) je na normalnih razdaljah (30-50 m) enako točen in močen, kot puška ali revolver. Tudi čas nastopa smrti od zadetka do konca je enako dolg, če ne krajši, kar je odvisno le od lege zadetka. Razširjenost - v ZDA in Kanadi je več lovcev z lokom kot s puško. Z lokom lovijo vse od fazana do grizlija. Na spletni strani www.youtube. poišči bow hunting, hunt bear, hunting roar in se bo odprlo čez 100 filmčkov, kjer so posneti lovi na medveda, losa, merjasca... purane in drugo divjad. Zaključek - lov z lokom je težji, kot s puško, potrebuješ več jajc, moraš priti bližje, bolje se maskirati, uporabiti vabne vonjave... Za primer v združenjih lovcev z lokom so imeli v ZDA leta 1983 čez 1.500.000 lovcev. Pridobitev dovoljenja za lov z lokom je dokaj enostavna. In lovna doba z lokom je nekoliko daljša od lovne dobe s puško. Okoljevarstveniki nas učijo da so danes nastale nove oblike onesnaževanja narave, med katere sodita onesnaževanje s svetlobo in s hrupom. Pok puške je zelo močen hrup.
Nekje sem bral o lovcih z revolverji, seveda velikih kalibrov, ki imajo le nož in revolver in gredo na npr. grizlija. Vse postaja normalno, dovoljeno in možno. Pri nam se novo počasi in previdno prebija in postaja najprej možnost, potem omejena realnost in na koncu dejstvo. Tudi vstop loka v Zakon je šel na enak način.
Drugi predsodek je vezan za nevarnost naraščanja krivolova. Verjetno ta predsodek upravičeno obstaja, pa vendarle je treba "odrasti" v lovskem in etičnem pomenu in začeti verjeti eden drugemu. Niso vsi "drugi" potencialni krivolovci, lopovi, kriminalci... So lovci in zunaj lovskih vrst krivolov skoraj da ni možen. Obstajajo mehanizmi, s katerimi se lahko nadzira gibanje po lovišču in zelo hitro ujame hišnega lopova. Pomembno je da se enako obnašamo (v glavah ljudi so spremembe najtežje) do tice in kurareja, ne pa na neenak, diskriminirajoč način. In najhujše je to, da so kršitelji ponavadi znani, ne rabijo loka, da se jih ne sliši, vendar se proti njim ne ukrepa. Spijte nekaj, na zdravje!
Citat ZR7 je objavil:
Začetek te teme, oz dela teme, kjer je bilo to off topics je bil post Tice:
Citat tica je objavil:
Tudi zadeva z lokom in samostrelom se mi zdi ogabna. V čem je razlika streljati z lokom na divjad v obori in prosti naravi. Ni je, obakrat je cilj divjad. In pika. Ali se res znajo nekateri tako sprenevedati? Preberite kar nekaj argumentov proti takemu načinu lova ob obravnavi Zakona o divjadi in lovstvu. Stališča se lahko menjano v politiki, pri takšnih vprašanjih, ko gre za nehuman način lova, pa bi morala stroka ostati neomajna, predvsem veterinarski strokovnjaki.
Lova na divjad z lokom preprosto ne bi smelo biti.
Sam njegov post je ostal v arhivu, ker prvega posta pri delitvi ne pusti prenesti. malo sem pokompliciral a vsebino imate vso tu. Grem spat, sem zbit ko stara kanta! :cry:
ZR7
Citat Krpan je objavil:
Sam ne vem v čem je smisel lovlenja z lokom v oborah. Zadnjič sem na strani ministrstva KGP zasledil, da bodo obore izzvete iz lovišč in lovske zakonodaje, ter da bodo urejene v skladu z predpisi o kmetijstvu. Mislim, da je to edimo prav, saj obore po mojem mnenju nimajo nič skupnega z lovom, razen izobraževanja lovcev in psov.
Kar pa se tiče lova z lokom, pa menim, da bi lahko z njim lovili povsod in vsi, ki bodo izpolnjevali pogoje za to. Tako kot jih moramo izpolnjevati tisti ki lovimo z ostalim orožjem.
Citat ZR7 je objavil:
Citat Krpan je objavil:
... da bodo obore izzvete iz lovišč in lovske zakonodaje, ter da bodo urejene v skladu z predpisi o kmetijstvu. Mislim, da je to edimo prav, saj obore po mojem mnenju nimajo nič skupnega z lovom, razen izobraževanja lovcev in psov.
...
Obore nimajo nič skupnega z divjadjo in naravo! To so enostavno štale živali namenjene za klavnico. Kot take ne bi smele zavzemati prostorov v gozdovih. Če bo šlo tako naprej, bo kmalu vse ograjeno in divjadi ne bo več.
Omejitev uporabe loka na obore je tudi nesmiselna. Ali z lokom ustreljen damjak drugače pade, drugače trpi kot npr. srna? Zakaj je lok primeren za oboro, če ni primeren za prosto naravo? In zakaj ni primeren za prosto naravo, če je primeren za oboro?! Lokostrelci se verjetno vesele vsaj tega delnega uspeha, čeprav bi jim jaz privoščil edino smiselno opcijo, da pač vsi lovci s preizkušenim orožjem lahko love v loviščih. Tudi z lokom!
Dokazi o primernosti loka so na dlani. Tudi debatirali smo že o tem in primerjave so na razpolago širem sveta. Tudi v Afriki na nosorogih!

LP
Citat jelen.slavnik je objavil:
Citat kurare je objavil:
jaz sem za to če se dovoli v obori, se dovoli tudi v prosti naravi.
Tudi jaz in vsi slovenski lovci z lokom, ki smo večinoma tudi člani lovskih družin - torej povsem normalni lovci.

Predlagam, da se tile posti preselijo pod rubriko lov z lokom ker tja tudi spadajo. Ali pa tudi ne...

Lep pozdrav!

Janez
V današnjem času v poplavi lovskega strelnega orožja z morjem nabojev
pojmujem lov z lokom v slovenskih loviščih za korak nazaj v zgodovini lova.

Lokostrelci trenirajte izven lovske organizacije na streliščih, dopuščam le tarče divjadi.

Loviti pa pojdite v USA ter se primerno maskirajte.
Citat Krpan je objavil:
ZR7 vesel sem, da se strinjava. Glede obor pa bi morali biti lovci najglasnejši nasprotniki njihovega postavljanja, daj grobo posegajo v prostor prostoživečih vrst. Vendar na žalost je veliko obor v lasti ljudi, ki so člani lovskih organizacij. Slovenija pa je že tako ali tako z avtocestami pregrajena v štiri ali pet malo večjih obor.

Pa še ena etimološka:
Slovenski izraz DIVJAD izhjaja iz glagola divji, kar pomeni tudi neukročen, prost, svoboden. Zato tisti ki trdijo, da gojijo divjad v oboroh kršijo pravila slovenskega jezika in jih bom zatožil Toporišiču :wink:

PS: Tisti ki ubijajo živali v oborah so zame mesarji (kar je tudi spoštovanja vreden poklic, da ne bo pomote), nikako pa ne lovci.
Citat ZR7 je objavil:
Na straneh Forum-lov.org je objavljen tudi članek http://forum-lov.org/content/view/96/197/ , kjer avtor argumentirano navaja zakaj lov z lokom. Konkretno obdeluje problem prenaseljenosti belorepe jelenjadi v naseljih. Vemo, da strelnega orožja ne smemo uporabljati bližje kot 50 m od naselij in hiš. Srnjad pa se nam pase po vrtovih in mi smo na udaru zaradi škod. Jaz vidim utemeljeno rabo loka vsaj na tem področju. In ne vidim ovir za uporabo v celotnem lovišču.
Srednjeveški lok, če uporabimo samo izraz, je daleč od modernega. Ti so pravo čudo tehnike, moči in preciznosti.

Upam, da bo Kurare objavil kakšen članek tudi s to tematiko. Moči modernih lokov in njihovi dometi in preciznost. S fotografijami seveda.