Rezultati 1 do 2 od 2

Tema: Nova knjiga o zgodovini sokolarstva iz Slovaške

  1. #1
    Član od
    Feb 2008
    Lokacija
    Slovenija
    Prispevki
    54

    Privzeto Nova knjiga o zgodovini sokolarstva iz Slovaške

    V Bratislavi na Slovaškem so izdelali in koncem preteklega leta na svetlo dali 1.del zgodovine sokolarstva, 2. del pa imajo že v pripravi. Knjiga je v slovaščini in nosi naslov SOKOLIARSTVO. Autor je gospod Tomaš Krivjansky, s katerim sem se srečal v Gorici. Rodil se je 20.februarja 1946 v Michalovciach. Je strokovnjak gozdarske in lovske stroke. V letu 2005 je napisal obširno knjigo LOVSKO STRELSTVO, ki je izšla tudi v prevodu češkega jezika. Avtor se intenzivno ukvarja s pticami ujedami, leta 1971 je bil tudi predsednik Slovaškega kluba sokolarjev pri Slovaški lovski zvezi s člansko izkaznico št. 002. Avtor je kronološko objel svetovni, evropski in seveda lokalni razvoj sokolarjenja, lova z ujedami, dotika pa se tudi Slovenske dežele. Ugotovil sem, da slovaščina le ni tako nerazumljiva, sicer pa se knjigo izplača pridobiti že zaradi številnih imenitnih fotografij, skic, priložen pa je tudi del video posnetka pompozne sokolarske prireditve z gradu Rosenburg v Avstriji iz leta 2007 v DVD izvedbi. Cena knjige naj bi bila 22 EUR pri autorju Tomaš Krivjansky, Osuskeho 34, 851 03 Bratislava, fax: 02 62311157, e-pošta: tkrivjansky86@gmail.com ali neposredno pri založniku EPOS v Ružomberoku ali Bratislavi, dobro si je ogledati tudi povezavo: http://sokoliari.ocu.sk/spravy.php?s...ujimave-clanky

    Roman Kos
    Last edited by kos; 6. July 2008 at 20:17.

  2. #2
    Član od
    Feb 2008
    Lokacija
    Slovenija
    Prispevki
    54

    Privzeto

    Moj znanec Tomaž K.iz Slovaške pripravlja drugi del knjige z naslovom Ujede in sokolarstvo Slovaške, seveda v slovaščini. Če bo imela sreča mlade bo izšla koncem aprila 2009, kar je vprašanje, saj je recesija močno posegla tudi na Slovaškem, še posebno z njihovim vstopom v monetarno unijo, kot mi povedo znanci iz severa tatranske dežele. Ker gre bolj za učbenik naj bo kakšna reklama oproščena. Če se bo kdo zanimal za izvod svoje zbirke naj se kar oglasi.
    KR

    Vážení priatelia, sokoliarky a sokoliari !

    Oznamujem Vám, že som v týchto d?och podpísal s Vydavate?stvom EPOS zmluvu, pod?a ktorej mám do konca mája tohto roku odovzda? materiály na druhý diel sokoliarskej monografie s názvom:

    SOKOLIARSTVO 2. diel Dravce a sokoliarstvo Slovenska.

    Obraciam sa preto na Vás s naliehavou prosbou. Pokia? ešte máte materiály, ktoré by mali by? v knihe, prosím o ich urýchlené zaslanie (fotografie, ob

    rázky, kresby, ktoré súvisia so sokoliarstvom alebo, na ktorých sa vyskytuje sokoliarsky motív). Nevadí, ak mi pošlete materiály písané aj vlastnoručne, len aby boli čitate?né a fotografie aj čiernobiele, pokia? majú historickú sokoliarsku hodnotu a sú uverejnite?né v knihe. Najideálnejšie však by bolo písomné materiály vo Worde. Kresby, grafické materiály, fotografie a diapozitívy v JPEG na diskete, CD alebo DVD s uvedením autora.

    V 2. diely bude aj kapitola Výkonní sokoliari k 31. 12. 2008. Kto má záujem by? v knihe uverejnený, prosím o zaslanie farebnej fotografie minimálne vo formáte poh?adnice (8 x 12 cm), na ktorej ste sám s dravcom na rukavici, najneskoršie do konca apríla 2009. So zrete?om na rozsah knihy a s tým spojené finančné náklady z

    árove? prosím okrem fotografie o zaslanie sponzorského príspevku v čiastke minimálne 35,- € na môj účet vo VUB, a. s., Bratislava – Rovniankova, číslo: 3852341052/0200 alebo poštovou poukážkou na hore uvedenú adresu.

    Kapitoly avizované v 1. diely som rozdelil na ?alšie dva samostatné diely 2 a 3. Obsah druhého dielu v rozsahu cca 160 strán textu a minimálne 400 ilustrácií bude:

    1. Úvod

    2. Vtáky



    3. Dravce

    4. Sovy

    5. Krkavcovité a strakoše

    6. Potrava dravcov a sov v prírode

    7. Ešte k histórií sokoliarstva

    8. Sokoliarstvo a Národná banka Slovenska

    9. O sokoliarstve napísali...

    10. Vznik a vývoj sokoliarstva v Československu

    11. Vznik a vývoj sokoliarstva na Slovensku

    12. Sokoliarstvo vo výtvarnom umení a filatelií

    13. Výkonní sokoliari klubu k 31. 12. 2008

    14. O autorovi

    15. Zoznam použitej literatúry

    16. Zoznam použitých skratiek

    17. Najznámejšie sokoliarske webové stránky

    18. Autori fotografií a ilustrácií

    19. Obsah

    20. Reklama
    Last edited by kos; 19. February 2009 at 19:08.

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •