PDA

View Full Version : Lovska palica



Farty
6. May 2008, 11:14
Na forumu nisem našel nič o tej temi, tako da odpiram novo. Zanima me, kakšne palice uporabljate, če sploh jih? Uporabljate navadne palice, ali palice, ki so sestavljene iz več palic, da lahko iz njih naredimo stojalo (tripod)?

LP

miš93
6. May 2008, 11:30
http://www.moj-album.com/slike/1118175/KWziHlACTKsUjikr.jpg

Leskovka, ne eni strani okovana na drugi gumirana.

andrej win
6. May 2008, 15:19
Js na jago ubistvu sploh ne grem brez nje:icon_wink:
Za malo krajse strele je zelo priporocljiva,sploh za nas zacetnike:icon_lol:,ki se pred strelom radi tresemo:icon_lol:
Jaz jo lepo prezagam po dolzini ,20 centi pa pustim neprezagane,za drzalo..potem pa o vrha tega odzaganega dela 15 nizje prevrtas in vijak skozi..enostavno in zelo uporabno!

za lazje razumevanje zvecer slika prleti gor

lp,andrej

andrej win
6. May 2008, 17:49
no še slika:icon_wink:

sicer mere niso taksne kot sem opisal,pa vendar..tko nekak zgleda,mislim da se taksno kar veliko uporablja.

toncybrak
6. May 2008, 18:29
no tudi sam uporabljam tako palico kot andrej!brez nje si res tesko predstavlajm lov na srnjad,sploh zalaz!je zelo hitra pa postavitev,lahka-skratka odlicen patent!imam dvonozno palico(mogoce bi bila boljsa trinozna=tripod,sploh za malo daljsi strel)!no ce jo pa dobro pritsnes u tla je pa tud dvonozna odlicna!;))

lp

rws
6. May 2008, 21:07
Js pa tja do 250m ne rabim palce, bolj daleč pa tako ne streljam:icon_wink:
Do zdaj sm jagal z navadno leskovo palco, sem pa tudi že študiral da bi nabavil tripod, drugač pa tudi tvoj patent ni slab.:icon_smile:

andrej win
6. May 2008, 22:47
Js pa tja do 250m ne rabim palce, bolj daleč pa tako ne streljam:icon_wink:
a pol ti kr "frejhand" streljas do 250 metrou,al z leskovo palco?
Js si s tako palco se na 100 metrou nebi upal ustrelit,res pa je,da ce bi mal potreniral,bi mogoce slo...s tako palco ki jo imam pa gre tja do 150 metrou..pr men:icon_wink:

lp

Franc
6. May 2008, 22:53
Tudi jaz uporabljam leskovo palico in je obvezna oprema,ko grem za gamsi pogledati!

rws
7. May 2008, 10:07
glede 250m sem se malo pošalil, drugač pa sem s palice ustrelil muflona prek 150m, sem ga tudi zelo dobro zadel, drugač se pa meni tut zdi da je najbolš tam do 100m.
Drugač pa pred 1 tednom nisem uspel s palice na okrog 100m ustrelit lanščaka, me je fiber tako prijel, da mi vrjetno tut tripod nebi pomagal.:icon_smile:
Ja, za palico je treba bit precej miren.

jazbec
7. May 2008, 11:52
Pa fino je malo na strelišču potrenirat... da gre na jagi lažje..( da ima Veper potem manj dela)

mprimoz
7. May 2008, 12:50
Jaz pa tja do 100m raje freihand ali sede z naslonom na kolena, če je možno. Kar je več pa si poiščem stabilnejši naslon (drevo,...). Drugač so pa v naši LD tud takšni s tolk močnim fibrom na divjad, da bi se tud kozolec tresel, če bi nanj naslonil :icon_biggrin:

andrej win
7. May 2008, 13:09
S tem fibrom je tko,"ne mors rect" ,da ga ni junaka,ki senebi pri neki divjadi zatresel! je pa tudi odvisno od casa,situacije (presenecanje,cas opazovanja divjadi,priprava na oddan strel,...) pa se od marsicesa. Ze pri seb to ugotavljam,pa nisem dolgo u tem "poslu" in ni noben strel podoben prejšnjemu..
Za naslon je pa tudi pri dobrem strelcu vcasih koleno "premehko":icon_wink:

lp

dolgin
7. May 2008, 13:40
Uf fanjtje ste pa korajžni,ko kar takole "frejhand" strelate! Kolk pa gre strelov pol mimo,al pa po nogah in še kje?
Naboljši naslon je za moje pojme če se uležeš,pa rukzak pod puško in je to to!

lp

wolf1
7. May 2008, 14:03
Pri nas lahko streljamo "frejhand" tja do 100 metrov večje čistine pa ni, osebno ne uporabljam palice in za zdaj je vredu, mam optiko 3-12X... tako da naredi sama, sem vrsto let treniral streljanje in veliko tekmujem tudi z kuglo, tako da sem siguren vase...Glede fibra ga nimam, pride vedno po šusu :icon_wink:

dolgin
7. May 2008, 16:20
Sej jest nobenga ne obsojam,sam pravim da ste korajžni,oziroma dobri da se popravm,ker sam zase vem,da mi to 100% nebi uspelo in niti ne probam! Tja do 50 metrov po gozdu se še spustim v kako tako avanturo,dlje pa ne!

lp

zober
7. May 2008, 16:31
Fantje obladajo Dolgin sami streljači hehe prvaki,jaz mam pa še zmeraj fiber pred in poj tko pač je in se neda kaj pomagat,pač je treba mal bolj stisnt,nestreljam iz palice ker mi negre priznam,drugače če maš trinožni stolček sabo ga samo okol obrneš to je pa to!

mprimoz
7. May 2008, 17:11
Sem lahko srečen, da nimam fibra, zato sem tud 100% prepričan v svoje sposobnosti, pri čemer mi pomaga tud manjša povečava daljnogleda (4x32), tako, da moram hitro potrkat po lesu, saj drugam kot v plečko ali za plečko še krogla ni bila namenjena. :icon_wink:
Verjamem pa , da bi bilo s časom koristno natrenirat streljanje s pomočjo palice.

rws
8. May 2008, 11:38
Fibr mora bit!
Mene pri muflono in d.prašiču vedno zabaše, vendar včasih tako, da vseeno lahko spravim strel skup, včasih pa preveč, da bi lahko streljal.
Je pa pol toliko večje veselje!

detel
8. May 2008, 14:06
Ko sem bil še mlajši sem tudi jest frayhandal. Sedaj pa vidim, da je s palico bolj zanesljivo. Rad zalezujem divjad. Vedno me spremlja moja palica ( bambus), ki jo uporabim ne glede na razdaljo :icon_wink:. Palica v levi, puška pa v desni roki. Kar se tiče fibra, tudi mene daje a samo po strelu na merjasca ali močnega srnjaka :icon_redface:.

jancar
23. May 2008, 10:25
Dobra ideja Andrej ,bi jo tudi naredu pa me zanima kakšna debeline je palica.?

Franc
23. May 2008, 13:09
Vi ste isti,kot eden lovec na tečaju za preglednike,je rekel:
da vso srnjad samo v vrat strelja in to kar dosti komadov,pravi
ostostrelec.
Da ta pride na tekmo,naprimer na Krko,adijo konkurenca!

ZR7
23. May 2008, 13:31
Strel v vrat je nelovski! Ob palici ali brez.

andrej win
23. May 2008, 14:01
Dobra ideja Andrej ,bi jo tudi naredu pa me zanima kakšna debeline je palica.?

Tam nek tri cm,ali vec..odvisn kolko tezko si pripravljen nositi s seboj:icon_wink:
,,,najbols je kr jesen,al pa neki podobnega,tudi leska,al pa bezgova palica sam mora bit dovolj suha (ne tanka)..

lp

detel
23. May 2008, 14:51
Dobra ideja Andrej ,bi jo tudi naredu pa me zanima kakšna debeline je palica.?


Debelina palice ni pomembna, pač pa kakovost lesa. Če imaš velike roke in dolge prste je lahko tudi debelejša. Nekateri si naredijo na vrhu vilice, kar je neumnost, saj nikoli ne veš kam jo boš prijel. Odvisno od situacije oz. terena.

andrej win
23. May 2008, 14:57
Glede debeline je res kot je rekel detel,ampak mores pri neki debelini zacet,pod 3-4 cm ne it,ker jo lahko se vedno pobrusis,ce imas bolj kratke prste.
Najprej si eno za probo nared,pa bos videl kaj je se za dodelati.
..Pa js sm si jo tko zrihtal,da ce hodim,jo obrnem okol,da ti ta dva prerezana kraka ne laufata sm pa ke vsak zase. zato sem tudi naredil tisto zelezno konico na vrhu,da ne lesa razkoles.vsak ma svoj patent...

lp

jancar
24. May 2008, 18:33
Hvala Andrej, motorka že laufa, slike bodo gor boš povedu če je dobr.
l.p:icon_biggrin:

andrej win
24. May 2008, 19:07
No lepo,sam z motorko pa pazi kaj delas!!!
Boljs je kr z rocno zago:icon_wink:

lp

detel
25. May 2008, 07:59
Že par let imam palico iz bambusa, je izsušena in zelo lahka ter čvrsta.

teohafy
25. May 2008, 12:20
Debelina palice ni pomembna, pač pa kakovost lesa. Če imaš velike roke in dolge prste je lahko tudi debelejša. Nekateri si naredijo na vrhu vilice, kar je neumnost, saj nikoli ne veš kam jo boš prijel. Odvisno od situacije oz. terena.

Vilice na vrhu niso ravno neumnost, če znaš takšno palico pravilno uporabljat. Jaz si vzamem vedno palico ki ima vilice v višini oči, potem ko streljaš, zapičiš palico v tla, če je previsoko, pa stopiš korak ali dva nazaj in se višina zniža, pa še bolj fiksno se mi zdi, če je palica malo pod kotom, kot če je čisto navpično.

detel
25. May 2008, 12:57
Meni pa teče roka s puško gor ali dol pač odvisno od položaja oz. terena. Dobro stisnem palico in puško skupaj. To je to :icon_wink:. Vsak ima svoje navade.

janez valentic
4. June 2008, 13:47
Jaz sem letos prvič začel uporabjati palico. Predvsem je fina za hodit, dodatna opora za stare kosti ne škodi. Nabavil sem neko slovensko teleskopsko iz aluminija in zadeva je kar praktična. Odstranil sem jermenček za zapestje (ne vem čemu bi to služilo).
Res pa je da sem potreben privajanja. Če imaš puško na rami (jaz ne hodim po lovišču s puško v roki) kako dobi zadevo na palico, na kateri strani nosiš puško? Je zadeva koristna tudi za opazovanje divjadi saj lahko mirneje držiš dvo-gled.
Običajno sem jagal brez palice ali z lovskim trinogim stolčkom.
Prostoročno streljanje je stvar vaje. Pred leti sem se boril s streli na 30 m , sedaj mi je 60 m za srnjad mala malica.

detel
4. June 2008, 14:34
Enkrat sem že napisal. Ko pričakujem divjad na kratki razdalji nosim palico v levi, puško v desni roki. Ko opazim žival položim puško na zgornjo (levo) stran palice, ki je še vedno v vodoravnem položaju, nato palico skupaj s puško dvignem v navpični položaj in pomerim. Z levo roko držim palico in puško hkrati na poljubni višini, odvisno od terena. Če te divjad gleda, je treba to speljati zelo hitro. Meni gre, ker sem navajen. Malo po indijansko a koristno.

andrej win
4. June 2008, 16:13
Jaz sem letos prvič začel uporabjati palico. Predvsem je fina za hodit, dodatna opora za stare kosti ne škodi. Nabavil sem neko slovensko teleskopsko iz aluminija in zadeva je kar praktična. Odstranil sem jermenček za zapestje (ne vem čemu bi to služilo).
Res pa je da sem potreben privajanja. Če imaš puško na rami (jaz ne hodim po lovišču s puško v roki) kako dobi zadevo na palico, na kateri strani nosiš puško? Je zadeva koristna tudi za opazovanje divjadi saj lahko mirneje držiš dvo-gled.
Običajno sem jagal brez palice ali z lovskim trinogim stolčkom.
Prostoročno streljanje je stvar vaje. Pred leti sem se boril s streli na 30 m , sedaj mi je 60 m za srnjad mala malica.

Kar se tice pa streljanja s palico (s pomocjo palice:icon_lol::icon_confused:,da ne bo pomote),bo pa se toliko lazje kot pa prostorocno..ce bos le malo prakticiral.. Prvo "pravilo"..ne naslanjaj puske na gol les (vedno roka umes,al pa kapo,...) drugic pa ,poklekni (ce je moznost,pa ce si desnicar) z levo nogo na tla,na desno pa naslonis komolec in uspeh je zelo blizu:icon_wink:

pa dober pogled
lp,a

janez valentic
4. June 2008, 16:56
Hvala za nasvete - paličnjaki.
Vsekakor bolje slab naslon kot nobeden, bolje čim bolj pri tleh.

Kolovski
4. June 2008, 18:45
Je zadeva koristna tudi za opazovanje divjadi saj lahko mirneje držiš dvo-gled.


Eee janez, Boris Kavčič te ne bi biu prov nč veseu... članek v lovcu da to ni dvogled ampak daljnogled! Baje je dvogled srbska beseda...

A bi se dal kšne slike od palic gor prlimat, bi blo to majka... ker počas si bom eno omislu... pomoje leskovo al pa kej podobnga... sam ne vem kaj nej dam na vrh (kkšn del jelenovega rogu a kaj?).... Seveda bo home-made palca!

janez valentic
4. June 2008, 19:01
.... Seveda bo home-made palca!

Toporišič se obrača v grobu. Reče se domačica.:icon_lol:

germak
4. June 2008, 19:26
janez, dr. toporišič je še živ... samo za informacijo :)

Franc
4. June 2008, 20:28
Mejdun,malo spoštovanje do strokovnjakov!

janez valentic
4. June 2008, 20:57
Mejdun,malo spoštovanje do strokovnjakov!
Nikoli nisem rekel , da sem strokovnjak za leporečenje.

Ahiles
14. January 2011, 15:14
že dolgo, kar je bilo v tej temi kaj napisanega...

tovarišija, a ma kdo mogoče tripod? Tak, kot pohodna palica, le da je v bistvu tripod?

že nekaj časa razmišljam o nakupi nečesa podobnega, pa še nisem kaj konkretnega našel. mogoče ne bi bilo slabo celo, če bi bila po višini nastavljiva, ampak take so pa samo kovinske, ka-li?

No v glavnem vsaka info o dobroh tripod palicah dobrodošla :icon_wink:

jereb
15. January 2011, 23:14
Jaz sem za jago s stolčkom prakticiral tripod domače izdelave. Zdaj pa bolj ali manj samo palica.

Zdaj je pravi čas, da odrežeš tri leskovke, debele za dober mezinec in nič več, ter dolge dober meter. Ko so suhe, do lova na srnjaka bodo ok., se ne upogibajo, zato ne rabijo biti tako debele. Nato vzame navadno špago (ta rjavo, konopeljno) in zvežeš palice v tripod (vozle najdeš v literaturi za tabornike, alpiniste, jamarje, jadralce ...).

tarfila
19. January 2011, 14:08
Jaz sem za jago s stolčkom prakticiral tripod domače izdelave. Zdaj pa bolj ali manj samo palica.


Če imaš na jagi trinožni stolček,
ga samo okrog obrneš, in dobiš odličen tripod !:icon_lol:
Preizkušeno !

davorin
20. January 2011, 08:08
Če imaš na jagi trinožni stolček,
ga samo okrog obrneš, in dobiš odličen tripod !:icon_lol:
Preizkušeno !

heh tarfila, pa se mi2 tudi enkrat strinjama:icon_wink:

Ahiles
20. January 2011, 08:19
to že, samo težko je hodit s trinožnikom v roki za "pirš jagd". Pa doma jo tudi znam izdelat iz lesa, problem je, da sem upal, da se kje dobijo takšne lahke, ki jih lahko po potrebi tudi zložiš ali skrajšaš. trinožna bi mi pa zelo koristila, ker je običajno na takšnem lovu pri nas potrebno streljati stoje in ne leže (takrat vržem na tla ruzak, pa je rešena situacija). Seveda takšem tripod ne bi smel biti pretežek in tudi vsaka palica ne bi smela mahedrati po svoje. ...ja vem, grozne zahteve, samo v času "povesoljske tehnologije", bi si mislil, da kaj takega obstaja... :icon_lol:

no v glavnem, če kdo ve za nekaj kar ustreza (vsaj približno) mojemu opisu, mi lahko na ZS napiše kje in ceno...

Ja, je že tak, da več z leskovkami nismo več zadovoljni:icon_lol: (če ne dobim kaj "sofisticiranega" bom seveda ubral domačico :icon_wink:)

jereb
26. January 2011, 15:00
Če imaš na jagi trinožni stolček,
ga samo okrog obrneš, in dobiš odličen tripod !:icon_lol:
Preizkušeno !

Ja, to je res, če imaš možnost se prestavljati ... če pa si na stolčku skrit, pa pride divjad dokaj blizu ... vseeno raje tri zvezane palce sabo kot "fraj".

Je pa stolček res odličen tripod v primeru daljših strelov in je ruzak prenizek (ga daš pa pod komolec)

Ahiles
26. January 2011, 15:22
Je pa stolček res odličen tripod v primeru daljših strelov in je ruzak prenizek (ga daš pa pod komolec)

haj, to še pa nikdar nisem poskusil... No mogoče pa bom spet naredil kako domačo leseno zadevo :icon_wink:

ostrostrelec.pero
22. February 2012, 11:04
A se tudi to šteje za lovsko opremo!:icon_redface:10560

10561

mprimoz
22. February 2012, 11:40
Ostri, nisem si mislil, da imaš "žilico" tudi za takšne reči.:icon_wink:

alojz1
22. February 2012, 16:35
Ali to uporabljaš podobno kot golf palice?
Žena nosi, ko želiš streljati ti pa poda pravo za navzgor, ali navzdol, ali......

ostrostrelec.pero
22. February 2012, 17:22
Ali to uporabljaš podobno kot golf palice?
Žena nosi, ko želiš streljati ti pa poda pravo za navzgor, ali navzdol, ali......

Ne prjatu pri nas jaz nosim palico za ženo, ki strelja večkrat navzgor kakor navzdol.:icon_redface:
Imam pa samo še eno doma, ker sem to naredil za lovske prijatelje in jim tudi razdelil. Za letos sem končal z to obrtjo.

Bart
23. February 2012, 07:31
no v glavnem, če kdo ve za nekaj kar ustreza (vsaj približno) mojemu opisu, mi lahko na ZS napiše kje in ceno...

Ja, je že tak, da več z leskovkami nismo več zadovoljni:icon_lol: (če ne dobim kaj "sofisticiranega" bom seveda ubral domačico :icon_wink:)[/QUOTE]

Poglej:
http://avantura.info/sl/ostala-oprema/4819-trinozna-raztegljiva-lovska-palica-za-naslon-puske-tripod.html

Žamot
25. April 2015, 21:52
https://www.youtube.com/watch?v=40SqSgFYKjg

bosko
24. July 2015, 10:59
se mi zdi da je zelo ugodna cena
http://www.sutter-gmbh.com/Hunting-Tripod-1800::2380.html

petelinar
30. August 2015, 11:07
V neki lovski trgovini sem videl v ponudbi gumi kapo in kovinski del za montirati na palico. Mogoče kdo ve kje se to dobi? Lahko na ZS da ne bo reklame:)

LP N