PDA

View Full Version : Forum kluba ljubiteljev psov jamarjev



ZR7
27. April 2008, 21:39
Moderator: capek

On bo tudi podal vsa navodila in Pravila tega dela foruma. Priporočam uvidevnost in strpnost, dokler vam zadeve ne stečejo.
Za pomoč sem na voljo, vprašajte.

Uspešno in zadovoljno druženje na tem delu foruma vam želim!

HRAST
25. November 2008, 07:27
Pa saj ne vem če je aktivna ali ne!?Sezona lova,tukaj pa se nič ne hvalimo o svojih pomočnikih in ne kritiziramo drugih pasem.A ste vsi zaspali.
Jaz delam skoraj vsak dan in imam že kar nekaj lisic in kun.Pa tudi kao raco in fazane mi je že prinesel moj terier,tudi takega fazana,ki ga dva dooobra ptičarja nista našla.Dajte malo se pohvalite in oglasite,ne da samo kritizirate ubogi sodniški kader,ki tako ali tako dela samo po svoji glavi.
Lep pozdrav vsem prijateljem KLPJ,in vodnikom najboljših psov.Dober pogled vsem!

Jagermaister
28. November 2008, 21:52
A to tisti pes, ki ga prodajaš?

HRAST
5. December 2008, 07:55
Se srečata dva znanca,pa pravi Janez,veš da imam dobrega terierja.Franc pa mu reče,potem si pa hitro še enega kupi,ker ga ne boš imel dolgo.
Prav zaradi tega,ker z psi delam in res delam(Pravijo,da v v javnem interesu)imam vedno odzadaj mladega psa,da takrat ko se zgodi,če se zgodi,ne ostanem brez lovskega pomočnika.
Lep pozdrav in dober pogled!

Jagermaister
5. December 2008, 10:58
Sem tudi jaz prišel do tega spoznanja. Če imam enega samega, sem kar naprej brez psa. Potem pa mine najmanj eno leto, preden se ti v mladička vloženo delo začne vračati. V skoraj 14 letih odkar imam terierje, sem pravkar pripeljal sedmega.

mprimoz
5. December 2008, 11:35
Jagermaister kje si ga pa kupu?
Dej pripni kakšno slikco.

Sraka
5. December 2008, 11:35
HRAST zapiše:
Lep pozdrav vsem prijateljem KLPJ,in vodnikom najboljših psov.
________________-

Saj drugačnih psov lovski vodniki tudi nimajo kot le najboljše.

Jagermaister
7. December 2008, 08:00
Star je 8 tednov. ga je težko slikat, ker vseskozi skače naokrog.

2061

2062

mprimoz
7. December 2008, 18:41
Jagermeister čudovitega psa si dobil. Uživaj v njegovi družbi in veliko uspeha pri šolanju.

detel
9. December 2008, 00:25
To so pravi biseri. Spominjam se jih iz mojih otroških let.

Jagermaister
9. December 2008, 07:42
Z lisico sem mu potegnil par metrov vlečke. Je bil takoj pozoren na nov vonj in vedel, da je stvar resna. Lisjaka je pazljivo ovohal, ga tudi malo pocukal za rep, potem pa se je raje boril z vezalkami na mojih gojzerjih.

2089

deteljica
10. December 2008, 14:48
Lisjaka je pazljivo ovohal, ga tudi malo pocukal za rep, potem pa se je raje boril z vezalkami na mojih gojzerjih.



Ni čudno,da se je raje odločil za boj z vezalkami, saj so pripadale bitju, ki je še kazalo znake življenja
:icon_wink:

Škoda,da več lovcev ne objavi slikic iz vsakdana terierjev :icon_neutral:

Sraka
11. December 2008, 08:43
Ko se mu bo "vžgalo", bo ob takšnih priložnostih "ponorel" in ga boš kar težko spravil vstran.

Hubertus
11. December 2008, 09:10
Ko se mu bo "vžgalo", bo ob takšnih priložnostih "ponorel" in ga boš kar težko spravil vstran.
A ni temu namenjen?

Sraka
11. December 2008, 09:20
Pozdravljen Hubertus!

Želel sem vodniku le reči, da naj si ne dela skrbi, če ga sedaj še bolj zanimajo vezalke na njegovih čevljih kot mrtev lisjak.
Da pa bi bil namenjen temu, da "ponori", ko se sreča z živo ali mrtvo živaljo, pa nisem tako močno prepričan.
Živimo v nekem novem času z novimi vrednotami, ki se precej razlikujejo od časov, ko sta bila terier in jazbečar "ustvarjena".
Pa naj bo kakor koli pač že, ostaniva vsak pri svojem videnju in razumevanju. Zaradi tega se ne kaže pričkati, ker tudi nobene koristi od tega ne bi bilo.
Lepo te pozdravljam!

Hubertus
11. December 2008, 09:56
Kako bo pa naredil PNZ?

deteljica
11. December 2008, 10:06
Da pa bi bil namenjen temu, da "ponori", ko se sreča z živo ali mrtvo živaljo, pa nisem tako močno prepričan.


Kolk cirkusa naredi pes ob pogledu na žival ni odvisno samo od njegove "moči" ampak od številnih faktorjev in ne napoveduje nujno učinkovitosti pri delu oz borbi.
Načeloma dela "veliko hrupa za nič" pes, ki:
- ga vodnik spoduja k temu, da razgraja in torej misli, da je to zaželjeno
ali pa pes, ki je nesiguren kar je lahko zaradi:
- slabih živcev ali
- premalo izkušenj.

Lahko pa tudi močan , dominanten pes, ker neke situacije ne jemlje resno.

Ko gre zares in je na vidiku borba , bo najboljši pes deloval zbrano in mirno- kot frajerji v westernih, ali pa glavni igralci pri kung fu filmih :icon_wink:
Zmagovalci nikoli ne delajo cirkusa, zgledajo flegma, ko pa udarijo, jih pet naekrat pade- in potem si poravijo kravato in prižejo cigaret :icon_lol:

detel
11. December 2008, 10:29
Fantje, a nima ta kuža šele 8 tednov ? Kaj bi pa hoteli ?

deteljica
12. December 2008, 09:26
HEhe , moj opis je bil splošen in se je nanšal na odrasle pse. Ker je mnogo takih vodnikov , ki napačno mislijo, da več cirkusa ko pes dela, boljši bo.

Omenjeni mladiček pa se je seveda vedel kot čisto pravi perspektivni terierski mladič.


Na splošno pa ne glede na starost in morebitna pričakovanja, pes, ki se npr brezglavo zažene v mrtvo truplo in sezačne z njim boriti kot z nevarnim sovražnikom, po moji oceni ni glih visokega IQ ja .
In ko gre za resnično borbo, je najpomembnejši organ,ki zagotavlja zmago, tisti med ušesi :icon_wink:

Jagermaister
12. December 2008, 18:36
Ni čudno,da se je raje odločil za boj z vezalkami, saj so pripadale bitju, ki je še kazalo znake življenja
:icon_wink:

Škoda,da več lovcev ne objavi slikic iz vsakdana terierjev :icon_neutral:
Le čevlje sodi naj Kopitar!
Deteljica, če si opazila, ti nisem dajal nobenih napotkov za agiliti. Ravno tako jaz ne rabim tvojih opazk glede seznanjanja psa z divjadjo. In ne pozabi: TO JE FORUM LOV!
Za tako starega psička, skoraj še dojenčka, je to čisto dovolj. Ob letu osorej bo to vsestransko uporaben pes, ki bo počel tisto, kar ga bo najbolj veselilo - lovil!

deteljica
16. December 2008, 09:04
Matr smo občutljivi :icon_confused:!

Sploh nisem imela niti najmanjšega namena karkoli sodit ali dajat navodila.
Sicer kljub trudu tudi ne najdem v mojem postu nobenih navodil ? Hm, me res zanima kaj od napisanega si tako razumel :icon_confused:?

Zdelo se mi je čist ljubko in čist normalno, da se mladič tako vede.

O tem, kaj si pa mislim o odraslih psih s pretirano reakcijo sem pa v nadaljnjih postih napisala.:icon_arrow: Pripombo,da se torej raje bori z nečim živim, kot mrtvim je razumeti pozitvno- ali mogoče pišem swahili ?

Sraka
16. December 2008, 09:48
In še malo bencina na ogenj, da bo vročina prava: odrasel pes je skoraj praviloma zrcalna podoba svojega vodnika. To pa si naj vsak razlaga in opravičuje kot ga je volja.

Pa lep pozdrav!

ZR7
16. December 2008, 10:35
...odrasel pes je skoraj praviloma zrcalna podoba svojega vodnika. ...

Zato pa jaz mojo psico tako hvalim...:icon_wink::icon_biggrin:

Sraka
16. December 2008, 11:15
Zato pa jaz mojo psico tako hvalim...:icon_wink::icon_biggrin:

Hvala enako!!!!:icon_biggrin:

deteljica
17. December 2008, 08:23
In še malo bencina na ogenj, da bo vročina prava: odrasel pes je skoraj praviloma zrcalna podoba svojega vodnika. To pa si naj vsak razlaga in opravičuje kot ga je volja.

Pa lep pozdrav!

Edino, kar meni pri tem reku nikoli ni bilo jasno je, da se zato sprašujem, če sem jaz potem patološko razcepljena osebost :icon_lol: ?

Običajno imam po štiri pse in še nikoli si niso bili niti najmanj podobni :icon_confused:

Sraka
17. December 2008, 09:14
Edino, kar meni pri tem reku nikoli ni bilo jasno je, da se zato sprašujem, če sem jaz potem patološko razcepljena osebost :icon_lol: ?

Običajno imam po štiri pse in še nikoli si niso bili niti najmanj podobni :icon_confused:
_____________-

Ne draga Deteljica, s tabo je vse v redu. Prepričan pa sem, da si na vse svoje štirinožce prenesla nekaj svojih osebnih karakterističnih lastnosti. Pri drugem vodniku bi bili drugačni. Takšni kot so pač odražajo neko zrcalno podobo svojega vodnika.

lep pozdrav!

kuglaabc
17. December 2008, 10:49
Sraka, dvomim de je čist vse OK.
Jagermaister, o kopitarju si lepo napisal.

Jagermaister
1. January 2009, 15:21
Psiček je zdaj 3 tedne starejši, malo je že zrasel, zato se je tudi lisice lotil že kar konkretno in jo zvlekel 10 m stran.
2287

detel
1. January 2009, 17:28
Ma je luškan. Na enem pogonu na prašiče nas je spremljal tudi 4 mes. terierček kupljen nekje pri Krškem. Tekal je po uplenjenih prašičih, jih lizal, grizel...... Bili smo si enotnega mnenja, da bo dober za ta posel...he,he...:icon_wink:

bedanc
1. January 2009, 18:14
Čedn kuži, nimam kej rečt:icon_biggrin: Še kakšen mesec pa bo ugotovil, da mora lisico za vrat zagrabit in ne za rep:icon_lol:

Jagermaister
2. January 2009, 07:43
Ma je luškan. Na enem pogonu na prašiče nas je spremljal tudi 4 mes. terierček kupljen nekje pri Krškem. Tekal je po uplenjenih prašičih, jih lizal, grizel...... Bili smo si enotnega mnenja, da bo dober za ta posel...he,he...:icon_wink:
Terierček ponavadi že kmalu pokaže, koliko ga prašiči zanimajo. Vendar je važno, da pri prvih srečanjih z njimi dobi pozitivne izkušnje. Če je že kar takoj tepen, se jih zna kasneje izogibati, zato se nič ne mudi, bolje je počakati na pravo priliko. Spoznati pa mora, da z njimi ni šale, da to ni lisica, ki bi jo pograbil za vrat in poslal v večna lovišča.

Črt je že kot mladiček hotel za njimi v goščo, tako da sem moral včasih teči za njim, da sem ga ustavil. Ko je bil star dobro leto, pa se je zapodil prav med trop na ležiščih sredi gošče. Kako jo je ogromna svinja prikurila za njim! Ji je komaj odnesel pete.
Se je pa naučil, da mora velikega prašiča spoštovati. Tako, da je bil poslej bolj previden in upošteval minimalno varnostno razdaljo. Nekajkrat je vseeno še dobil udarec z rilcem, a hujšega od praske ni bilo ... če ne štejem tistega, ko ga je nekdo obstrelil, ko je ustavil ozimca!

Puma
2. January 2009, 22:50
L.P. Res imas lepega terjercka! Kako je pa kaj z njim ko pride na sled,se ti kmalu vrne? Tud jst mam leto starega,pa sm ga tud 2ure ze cakal da je prsu nazaj? :icon_confused:

Jagermaister
3. January 2009, 07:38
Ta mali še ni dopolnil 3 mesecev, tako, da si stran od mene še ne upa in vseskozi gleda kje sem. Vlečko pa že kar izdela.
Starejši pa ni dolg pri gonji. Zdravo srnjad ponavadi le oblaja, ali jo požene do 30 m, zajca nekaj 100 m, za lisico pa si vzame več časa. Ponavadi pa je po 20 minutah nazaj - če ga ni, je skoraj gotovo kje v kakšni luknji. In dokler je lisica živa, zadeva zanj ni končana, to pa lahko traja uro, 5 ur, čakal sem ga že tudi 8 ur, lani pa sem ga dobil šele po dveh dneh. Pa ni šel nikamor, ampak me je čakal v bližini lukenj.
Tisti, ki pa se mi je v jeseni izgubil (nisem ga dobil nazaj, zato sem šel po malega), pa je lisico gonil vsaj 25 - 30 min, vračal pa se je uro do dve. Bil je vitek in zelo hiter, zato je v tem času šel zelo daleč. Ko se je izgubil, so ga videli 2,5 km zračne črte stran, ko se je vračal.

Puma
3. January 2009, 22:19
Ma nimas kaj,eni tako drugi drugace! Saj ga ni problem pocakat,sam da se ne zgubi! Hvala za odgovor Jagrmajstr,pa velik prijetnih trenutkov ti zelim z TAMALIM!!!!:icon_lol:

Jagermaister
17. March 2009, 23:37
No, "Ta mali" je sedaj star 5 mesecev in že prav lepo goni. Sicer pa je zelo prijeten psiček...
3141

3140
... razen za fotografirat, ker vseskozi skače naokrog.

Hubertus
18. March 2009, 08:28
A mi lahko kdo posreduje pravilnik za lovske preizkušnje terierjev.

Hvala!

andrej50
31. March 2009, 22:28
Malo z zamudo-tukaj imaš pravilnik za ocenjevanje dela nem. lov. terierjev.
L.P.

Hubertus
31. March 2009, 23:08
Kako je pa za fox-terierja?

andrej50
1. April 2009, 14:29
Za foksterierje velja isti pravilnik kot za nemške lov. terierje.Foksterierjev z opravljenim PNZ-jem, pa je pri nas zelo malo,čeprav je foksterier v rokah dobrega vodnika,lahko odličen, vsestransko uporaben lovski pes.
Vzrejo foksterirjev nam kvarijo športni kinologi,ker parijo brez PNZ.Zaradi tega foksi počasi izgubljalo prirojene lovske zasnove.

Hubertus
1. April 2009, 15:55
Moj prijatelj si je nabavil foksiča za lov na divje prašiče. Niti slučajno ne bo svoje psičke tlačil v rov, še manj pa bo na Krasu šaril za racami.

Kakšne bedarije....

Tudi jaz kupujem terierja (ne NLT) in tudi jaz ga bom preizkusil na divje prašiče. Bomo jagali pa brez PNZja.

andrej50
1. April 2009, 19:20
Kot sem že prej omenil je fox vsestransko uporaben LOVSKI pes,in ne vem zakaj bi bila bedarija,če ti izžene lisico iz luknje ali prinese uplenjeno raco iz vode.
Glede PNZ pa brez skrbi,če boš nabavil psa iz lovske vzreje,saj so foksi zelo vodoljubni in gredo zelo radi v luknjo za lisico,tudi če jih v to ne siliš.

Hubertus
1. April 2009, 19:30
Kot sem že prej omenil je fox vsestransko uporaben LOVSKI pes,in ne vem zakaj bi bila bedarija,če ti izžene lisico iz luknje ali prinese uplenjeno raco iz vode.
Glede PNZ pa brez skrbi,če boš nabavil psa iz lovske vzreje,saj so foksi zelo vodoljubni in gredo zelo radi v luknjo za lisico,tudi če jih v to ne siliš.
Se pravi da ga preizkušamo zato, ker psi znajo početi marsikaj in ne zato ker bi to bilo potrebno?!Zakaj ne bi potem preizkušali če pes zna očisti vodnikove gojzarje. Kot si rekej terierji so vsestransko uporabni, zagotovo bi jih z lahkoto naučili kaj takega.
Ne rabim, da mi vlači perje iz vode in ne želim, da kolovrati po luknjah.
Psa potrebujem nad zemljo in ne pa da čepi v rovu medtem ko traja lov.

Drugo je, ko govorimo o vzreji....takrat naj se preveri delovna sposobnost psa, ki je zapisana v genih. Pri lovu pa me zanima kaj potrebujem jaz in ne kaj vse lahko pes počne.
Nemški kinologi so se za NLTja odločili pač za tako preizkušanje (za vzrejo, ne za lov), angleški kinologi pa so delali drugače zato ne moremo metati vse v isti koš.
Lovska kinologija je torej še vedno v črno-beli tehniki.

andrej50
1. April 2009, 21:08
Hubertus
Kot vidim iz tvojega zadnjega komentarja si strokovnjak za lov in vzrejo terierjev in me zato zelo čudi da si prosil za posredovanje pravilnika o delu psov jamarjev,zato tvojih izvajanj ne bom več komentiral.

Lep pozdrav.

Hubertus
2. April 2009, 05:42
Nisem novinec v lovski kinologiji, ne. Vseeno pa nisem poznal pravilnika za preizkušanje terierjev. Potrebuje ga moj prijatelj, ki ima psičko kdl. foksterierko in bi rad opravil, kar je potrebno potrebno za izvajanje lova.
Ker je doma na Krasu in tudi lovi na Krasu se mu zdi namreč smešno, da bo moral svojega psa voziti nekaj deset kilometrov daleč, kjer bo našel prvo vodno površino na kateri bo lahko učil prinašanje race. S psom bo namreč lovil divje prašiče zato res ne razume take zahteve, pa še boji se, da potem domača perjad v soseski ne bo imela miru.

Kakor koli... Andrej, zahvaljujem se vam za pravilnik in vam še naprej želim obilo veselja z vašimi kosmatinci.

andrej50
2. April 2009, 12:11
Hubertus
Kot vidim se nisva najbolje razumela.Pravilnik za ocenjevanje dela določa način ocenjevanja v vseh disciplinah,ti pa potrebuješ za izpolnjevanje pogojev za izvajanje lova samo opravljen PNZ z vsaj III.n.r.Na PNZ pa mora pes opraviti manj zahtev kot so predvidene recimo za VUP.

Pšiljam ti kopijo ocenjevalnih listov za PNZ in za VUP,tako boš lažje razbral,kaj od psa zahtevamo na PNZ in kaj na ostalih tekmah.

Samo klikni na bljižnjico Ocenjevalni listi (http://picasaweb.google.si/jagr13/RazneSlike?feat=directlink#5320018561474425298), pa si jih ogledaš.

andrej50
2. April 2009, 12:24
Tukaj je pa še dokument.

mdiamond
6. May 2009, 16:39
Kuglaabc, Sraka ima prav...!lpm

kuglaabc
8. May 2009, 00:19
mdiamond, a mi lahko poveš kaj?

Lakotnik
18. August 2009, 13:37
V Lovcu št. 7/8 je objavljena spletna stran www.klpj.org , kjer naj bi se dobila prijavnica za kinološke prireditve, ki jih organizira KLPJ. Ta spletna stran žal ne deluje in upam da bodo pristojni napako čimprej odpravili.

LP

kuglaabc
18. August 2009, 23:24
Lakotnik,
pokliči tajnika KLPJ pa ti jih bo poslal. Naslov je v Biltenu kluba in v Kinologu.

Jagermaister
3. September 2009, 13:33
Gornji kuža ima sedaj 10 mesecev in je lovsko že kar uporaben.

Prva lisica (od že dveh), ki sem jo uplenil pred njim. Gonil jo je natanko 30 min.

5108

Po krvni sledi je poiskal prejšnji večer obstreljenega jazbeca in se spopadel z njim.

5109

andrej50
7. November 2009, 18:21
Danes dopoldne ga je izgnala foksterierka iz luknje po 20 minutah.