PDA

View Full Version : Pogodba LD za iskanje po KS



Ganges
23. April 2008, 09:20
A imate v vaši lovski družini sklenjeno pogodbo z določeno osebo, ki ima psa z opravljenim izpitom za iskanje po krvni sledi? Saj vemo, da zakon določa, da je pov sakem strelu, ko ne najdemo divjadi potrebno nastrel in sled pregledati s psom usposobljenim za delo po krvnem sledu.

Lepo bi prosil koga, če mi lahko pošlje osnutek take pogodbe med pravno osebo (LD) in fizično osebo (vodnikom).

lp

ZR7
23. April 2008, 10:23
Prvič slišim za kaj takega:icon_eek:

No, seveda, zakaj pa si LD ne bi na ta način uredila tega problema?!

Po mojem bi morala pogodba med drugimi občajnimi vsebinami o obeh strankah vsebovati obveznosti krvosleda, LD in lovca - strelca.
Pod temi bi bil naveden obvezen odzivni čas in način sporočanja, ter ravnanje z divjadjo po izsleditvi oz. uplenitvi.
Nujno bi morala pogodba vsebovati vse pogoje, ki zagotavljajo okoliščine, primerne za delo, torej obveznosti lovca - strelca do označitve nastrela in opustitve mečkanja po sledu.
In seveda bi morali navesti načine in višino plačila za opravljeno storitev. Tu pridejo v poštev vsi stroški, ki jih ima vodnik krvosleda.

LP

miš93
23. April 2008, 10:57
In seveda bi morali navesti načine in višino plačila za opravljeno storitev. Tu pridejo v poštev vsi stroški, ki jih ima vodnik krvosleda.

LP

Seveda bi moral biti vodnik krvosledca poslovni subjekt, da bi lahko izstavil račun in prijavil dohodek ter plačal akontacijo dohodnine :icon_wink:

ZR7
23. April 2008, 11:10
Seveda bi moral biti vodnik krvosledca poslovni subjekt, da bi lahko izstavil račun in prijavil dohodek ter plačal akontacijo dohodnine :icon_wink:

Saj do tega bo to počasi pripeljalo. Kako bo to vplivalo na vodnike? Ti se bodo verjetno prilagodili in opravljali posel. A koliko jih bo potem ostalo v tej sedaj prostovoljni humani dejavnosti?
Kaj bo to pomenilo za divjad? Katero divjad se bo sledilo in katero ne? Prevladal bo interes dobička. Država, kot vidimo nima interesa divjad zaščititi.

main757
23. April 2008, 11:30
In kdo bo potem še klical vodnika krvosledca, če bo iskanje potrebno plačati? Iskanje mora biti brezplačno. Lovska družina pa mora zagotoviti krvosledca, ki ga ustreznao stimulira.

ZR7
23. April 2008, 11:40
In kdo bo potem še klical vodnika krvosledca, če bo iskanje potrebno plačati? Iskanje mora biti brezplačno. Lovska družina pa mora zagotoviti krvosledca, ki ga ustreznao stimulira.

V državi, ki ni sposobna zagotavljati izvajanje v zakonih zapisanih obveznosti, je to edini smotrni način. Isto velja za državo, katera se je tako krvosesno spravila nad društva, da le to zelo težko stimulira svoje člane. Povračilo stroškov je pač samo povračilo stroškov in ne stimulacija.
Tako da to delo temelji le na odrekanjih in zavesti vodnikov krvosledcev. Vsa čast jim!

miš93
23. April 2008, 11:58
ZR je pot je - to da smo spravili skupaj evidenco iskalcev, naredili analize in uvrstili zadevo v zakon je bil le 1. korak na poti reševanja zadeve - 2. korak je bil doseči status kot ga imajo reševalni psi pri KZS - ker pa bivše skupine za spremljanje dela krvosledcev ki je to planirala ni več je 2. korak ostal neprehojen...

ZR7
23. April 2008, 12:52
ZR je pot je - ...2. korak je bil doseči status kot ga imajo reševalni psi pri KZS - ker pa bivše skupine za spremljanje dela krvosledcev ki je to planirala ni več je 2. korak ostal neprehojen...

Zanimivo. Hvala za informacijo.
Ali sedaj to pomeni, da zadeve stojijo? So predvidene kakšne akivnosti za korakanje naprej? Kdo naj bi to povlekel?

LP

miš93
23. April 2008, 13:36
Nimam pojma, nevem če je sploh še/že aktualno, vem samo da zadeva potrebuje mandatarski pristop (mandatar ki si sam izbere ekipo in zadevo spelje) in ne komisijskega...vprašanje je tudi kje zadevo speljati preko KZS ali LZS? Ker gre v končni fazi tudi za nek fond se bodo že kregal, če ne že prej...obširna in zahtevna zadeva ki potrebuje veliko truda in dela...dvomim - ma pustimo se presenetiti :icon_wink:

slavnik
23. April 2008, 13:39
Nekje sem prebral, da mor imeti vsak upravljalec lovišča vsaj enega psa krvosledca, če me spomin ne vara.

Veper
23. April 2008, 16:26
Rešitev je bliže kot si mislimo. Potrebujemo potrdilo o opravljenem izpitu iz krvosledništva (recimo diplomo z Mašuna) in odpremo popoldansko obrt za katero pač plačamo cca 30e na mesec in seveda potem še vse dajatve za izstavljene račune. Sam vse to imam in sem registriran kot obrtnik poleg tega pa imam še pravico izvajati kopico drugih aktivnosti v okviru popoldanske obrti.

Dejstvo pa je,da zaenkrat še nisem izstavil računa za krvosledništvo,pa čeprav kar nekaj iščem "kenede":icon_twisted:

dolgin
23. April 2008, 19:00
In kdo bo potem še klical vodnika krvosledca, če bo iskanje potrebno plačati? Iskanje mora biti brezplačno. Lovska družina pa mora zagotoviti krvosledca, ki ga ustreznao stimulira.

Ej si pa dober! Kdo pa misliš da ti bo iskal zastonj? Vsaj potne stroške mu lahko povrneš!
Jaz vsaj gledam na to tako! Najprej vrli jagri žival zastrelimo,pol je pa dolžnost enga k se dolga leta zastonj daje, da vzgoji psa,da nam to poišče! Napaka! In če reče da ne more,da še drugi to reče,pa tretji,pa .........?Kaj pa pol?
Sam sem še vedno vsakemu dal vsaj za benz če že druzga niso hotl!!!

miš93
23. April 2008, 20:45
Dejstvo pa je,da zaenkrat še nisem izstavil računa za krvosledništvo,pa čeprav kar nekaj iščem "kenede":icon_twisted:

Seveda ko pa nimaš pogodbe :icon_twisted: - :icon_wink:

Ganges zakaj pa bi LD rabila pogodbo z iskalcem?

Krpan
23. April 2008, 21:39
Pri nas smo pred nekaj dnevi sicer sprejeli nov Poslovnik, vendar je področje kinologije slabo obdelano zato smo zadolžili kinologe, da pripravijo predlog kako urediti to področje. Gre za pospeševanje lovske kinologije, povračilo stroškov in standardne postopke pri iskanju zastreljene divjadi. (koga se obvesti, kateri krvosledec prvi išče, kdaj se pokliče krvosledca izven LD, kako in koliko se povrne stroške domačemu in tujemu vodniku krvosledca......
Kinolog, ki je tudi predsednik LKD je dejal da nekaj podobnega pripravljajo tudi na državnem nivoju, da bi bilo enotno za vse upravljavce lovišč.

main757
23. April 2008, 21:44
Dolgin,

greš s svojim psom v pogon na divje prašiče, a po končanem lovu svojim lovskim kolegom izstaviš račun za uporabo psa ali pa kilometrino? Tudi krvosledstvo je del lova in koliko poznam vodnike krvosledcev jim je v največje veselje in ponos, da s svojim psom najdejo zastreljen komad. Hvala bogu, da so nekateri takšni navdušenci in iskanje opravijo brezplačno, če pa jim ti povrneš kilometrino pa je to tvoja stvar, jaz nimam nič proti. Mora pa tudi ld sofinancirati krvosledca, ker ima od tega neposredno korist v obliki prodane divjačine ali pa trofeje.

dolgin
24. April 2008, 08:02
Dolgin,

greš s svojim psom v pogon na divje prašiče, a po končanem lovu svojim lovskim kolegom izstaviš račun za uporabo psa ali pa kilometrino? Tudi krvosledstvo je del lova in koliko poznam vodnike krvosledcev jim je v največje veselje in ponos, da s svojim psom najdejo zastreljen komad. Hvala bogu, da so nekateri takšni navdušenci in iskanje opravijo brezplačno, če pa jim ti povrneš kilometrino pa je to tvoja stvar, jaz nimam nič proti. Mora pa tudi ld sofinancirati krvosledca, ker ima od tega neposredno korist v obliki prodane divjačine ali pa trofeje.

To ne,samo kolikor jaz vem imajo pravico zahtevat povračilo kilometrine,dnevnice...! In je prav tako,zarad ponosa se ti pa ne bo nihče vozil čez pol slovenije!!
Kako pa LD to uredi pa je njena stvar! Pri nas se pač plača polovico kupnine za psa,vsako leto plačilo cepljenja in po potrebi plačilo polovice tečaja na Mašunu!
Do raznoraznih pogodb z iskalci pa sem skeptičen.

main757
24. April 2008, 10:26
No sej zgleda, da se razumeva, pri nas dobiš po opravljenih tekmah, celo kupnino za psa+ vsakoletno cepljenje, če si aktiven. Če nisi aktiven ne dobiš nič. Neglede ali je krvosledec ali ptičar ali šarivec ali...
Iz tega naslova tudi sam ne vidim potrebe po pogodbi.

Ganges
28. April 2008, 08:12
Seveda ko pa nimaš pogodbe :icon_twisted: - :icon_wink:

Ganges zakaj pa bi LD rabila pogodbo z iskalcem?

Pojma nimam zakaj :icon_biggrin: Nekej sem slišal nekaj o tem pa sem zato povprašal malo ali je to res tako urejeno, ali pa da bi izvedel kako imajo to drugje urejeno,... Če bi recimo prišlo do problema in zastreljen kos ne bi bil najden,... da lahko s pogodbo in izjavo vodnika krvosledca dokažeš, da si vsaj izpolnil dolžnost in s taki psom pregledal nastrel in sled.

lp

dolgin
28. April 2008, 09:14
Vodniki krvosledcev imajo menda nek dnevnik,kamor si vpisujejo vsa svoja iskanja.Mislim da bi bil to zadosten dokaz

Sraka
28. April 2008, 12:54
Lovske družine, ki nimajo same po krvni sledi preizkušenega psa, morajo pač to dejavnost zagotoviti s pogodbo z enim od vodnikom, ki takšnega psa ima. In ne le iskanje "evidentno zastreljenega" vsak strel pri katerem divjad ni padla v ognju je potrebno kontrolno preiskati.

LD. ki nimajo usposobljenega psa in vodnika in ne sklenjene ustrezne pogodbe, bi bilo treba takoj prepovedati lov na visoko divjad. Za to pa mora poskrbeti Lovska inšpekcija.

Ganges
28. April 2008, 13:56
Saj ravno zaradi tega sem spraševal po tej pogodbi in kako bi naj izgledala, ker sem nekaj takega slišal. Sem mislil, da bo prav gotovo kdo tukaj to vedel in katera LD tudi imela tako pogodbo, pa očitno ni nič s tem in take pogodbe niso v praksi. Se bom še malo pozanimal in videl kako in kaj bo.

lp

solzica
28. April 2008, 14:51
Sraka:
"LD. ki nimajo usposobljenega psa in vodnika in ne sklenjene ustrezne pogodbe, bi bilo treba takoj prepovedati lov na visoko divjad. Za to pa mora poskrbeti Lovska inšpekcija."

Lovski inšpektorji še niso prav razumeli Lovskega zakona, tudi v tem delu ko govori o lovski kinologiji - ga bodo morali začeti uresničevati ( Pravilnik o uporabi lovskih psov v loviščih ).
Bravo Sraka - tudi moje mnenje je enako.

Glede nagrade oz.plačilo vodniku krvosledca pa je bilo v dobrih starih časih (1998 - naprej... ) nekako takole urejeno:

http://www.lovska-zveza.si/ftp/glasiloLovec/2004/LOVEC-5-2004.pdf

Pozdrav!