PDA

View Full Version : Gonja



jazbec
22. April 2008, 21:34
Kako skrajšati gonjo psa. Imam resastega jazbečarja ki ko začne gonit ne zna nehat. Ko goni divjad je sledoglasen, tako mu lahko slediš ,vendar ko se oddalji da izgubiš kontakt z njim.
Potem še malo "preskoči" iz ene sledi na drugo in že ga ni več. Saj pride nazaj, samo lahko traja tudi nekaj ur.
Kaj narediti?

capek
22. April 2008, 22:37
Dobro vprašanje, to sem pri svojem isto resastem jazbečarjem študiral dolgo in probal vse, ter spoznal, da ga ne ustavim oziroma odpokljičem drugače kot s kroglo.Druge variante pri mojem ni bilo.Se spomnim enkrat, ko sem nastavljal koruzo za prašiče, pri krmišču sem ga odvezal in mu dal prostor, ko jo je ocvrl.Dobre pol ure sem ga čakal, ko je gonil, nato se odpravil proti avtu.Ko sem hodil proti avtu sva se srečala, ko je gonil mimo mene na dobrih 10m, vpil sem na njega kolikor sem mogel in me še pogledal ni, pa veliko psov sem izšolal, tega nisem mogel pogruntati, čakal sem ga najmanj dve uri zmeraj pa to je bilo hitro, če se je vrnil v tem času.Pa odvadit ga nisem mogel, da če sem kaj uplenil ali če sva iskala komade, da nebi renčal na mene.Tri krat me je ugriznil, drugače prijazen kuža, stanujem v bloku, imam štiri leta starega sina vse vredu, samo ko sva šla na jago se mu je v glavi vse obrnilo, pa bi mu lahko naredil kaj hočeš, ko je naslednjič delal isto, dobro je vedel, da dela napake, pa mu je bila trma več kot graja.No na koncu so ga pa jazbeci vred spravili,no malo preveč, tako da ga ni več.

jazbec
22. April 2008, 23:10
Glede gonje je tako kot bi pisal o mojem psu. Zgodi se tudi to, da teče mimo mene kot da me ni, tako je zatopljen v gonjo.
Občutek imam kot da ima pes 2 osebnost. Ena je tista prijazna, ko nimam pripomb ( od vožnje v avtu, higijene v stanovanju, odnosa do otrok, streloplašnosti..) do tiste druge ko je na sledi.
Sva trenirala zajca, ga je pognal in glasno gonil, a kaj ko je naletel na fazan..pa na srnjad...in se je gonja nadaljevala v nedogled..
Sam sem preizkusil vse možne stvari ki sem se jih spomnil, vendar brez uspeha.
Zanimivo je to, da ko pride nazaj ve da je "zajebal", priplazi se kot glista, največkrat gre sam takoj v pesjak

ZR7
23. April 2008, 07:27
...
Zanimivo je to, da ko pride nazaj ve da je "zajebal", priplazi se kot glista, največkrat gre sam takoj v pesjak

Na osnovi predavanj kako dolg je pasji spomin in čas v katerem je smiselno psa kaznovati za napako, bi prej rekel, da se priplazi, ker mu dela pogojni refleks kazni ob samostojnem prihodu domov.

Pes mora vedno z veseljem k gospodarju in domov. Ne pravim, da je z mojim tako, tudi jaz sem ga pošteno po..al pri vzgoji, a tako naj bi menda bilo.

No, naj drugi kinologi to povedo. Mogoče bi celo odprli svojo temo za take nasvete?

Hubertus
23. April 2008, 09:02
Jazbec, tvoj pes, tako kot pes, ki ga je imel Capek, lovijo zase. Ali z drugimi besedami povedano oni so vodje lova, vidva pa tekata za/ob njima kot enakovredna ali celo podrejena člana krdela.
Kje ste ga polomili je težko reči je pa razlog za dolgo gonjo zagotovo v tem, kar sem navedel. Dokaz več je dejstvo, da se vam pes po nekem času približa, potem pa jo spet oddurha po svoje. Prišel je namreč pogledat, če ste še tam in če ga še čakate kot en lolek, da potem on lahko svobodno nadaljuje svoje početje.
Pes mora v vas videti vodjo lova in imeti interes slediti vam tudi na lovu. Odzivati se mora krdelnemu nagonu, kar pomeni da, sodeluje z ostalimi člani krdela in da v njem seveda ne zasede mesta vodje.
Kako to doseči je odvisno od vsakega psa posebej in seveda naveze, ki jo vzpostavi s svojim vodnikom. Nek pes, ki pri nekom dolgo goni lahko po zamenjavi vodnika povsem spremeni vedenje, kar pomeni, da v novem vodniku vidi vodjo krdela.
Ena napaka, ki si jo privoščimo v odnosu do psa v običajnem življenju se nam lahko močno maščuje kasneje pri delu v lovišču, še posebej če gre za psa, ki ves čas skuša dominirati ostale člane krdela. To, da psu dajemo hrano med kosilom z mize je že lahko ena izmed njih. Ali pa da čez psa stopimo ali se mu umikamo, namesto da bi ga odgnali, ko nam je pod nogami v napoto. Ne verjamete...a to so razlogi za dolgo in neobvladljivo gonjo.

Hubertus
23. April 2008, 09:06
Pa še to v razmislek...

vodja krdela v krdelu volkov ali divjih psov, podrejenim članom prepreči samostojni lov brez uporabe besed ali povodca. Mi pa moramo imeti psa privezanega na jermen pa še deremo se nanj, on pa še vedno po svoje.....:icon_wink:

jazbec
23. April 2008, 09:38
Strinjam se z teorijo da vsak pes poizkuša postati vodja krdela, pa naj si bo to nad sovrstniki ali pa v družini v kateri živi.
Že zelo zgodaj se je pokazalo, da se je pes "postavil" na drugo mesto v družini. Zgodilo se je, da ni nikogar spustil na kavč ko sem odšel od doma, ležal je na sredini in renčal na vsakega ki je prišel mimo. Ko sem prišel domov se je vedenje v trenutku spremenilo.
Pomemben je še podatek, da je tudi njegov oče bil zelo problematičen glede "potepanja". Tudi če mi kdo zameri bom zapisal, da je lastnica očeta kinološka sodnica, ki je sigurno vedela v kaj se spušča (to ni bilo prvo leglo v tej kombinaciji), apak nekateri lahko počnejo vse.
Zavedam se, das sem tudi sam lahko naredil kakšno napako, vendar je osnova osnove to da se pes vrne po določenem času. Pa če nikoli ne jagam z njim, vračat se more ker v nasprotnem primeru je pes nauporabem za vsakdanje
življenje.
Zato je treba najti način, da ga odvadi te navade.

Jazbečarji, terijerji..so v osnovi namenjeni za samostojno delovanje, v rovu ne morejo računati na pomoč od zunaj, zato so po naravi trmasti in svojeglavi. Zanašajo se samo na sebe, so samostojni in zato ne čutijo potrebe po skupinskem lovu. Vsi smo jim odveč.

davidson
23. April 2008, 12:51
Imel sem podobne probleme s terierjem.
Koliko pa je star pes?
Pri mladem psu se to rado dogaja sploh če je malo preoster. No pri meni je pomagalo predvsem to da se je pes večkrat zgubil in ga ni bilo po 1 do 3dneve in ko sm ga kasneje prišel iskat v kako vas ali pa reševat iz kake skalne police se mu je skoraj zmešalo od zadovolstva.
Moram rečt da mi zdaj dela ko ura in se vrača po vsaki gonji, goni samo do strelske linije redko kdaj dalje.
Tudi to da je gonil 10m mimo mene (srnjad) in da sem vpil na vse grlo ni pomagalo da bi ga vstavil.
No kasneje sem to rešil z leskovko s tem ko sem ga prestregel in mu jih ene par naložu (al pa da ga primeš za vrat in strešeš malo-seveda to velja le za manjše pse).Vendar ga kljub temu ustavim le v radiusu 100m (kadar gre za srnjad seveda).Sicer nisem pristaš take vzgoje vendar včasih ne gre drugače-sploh pri terierju.
To da ti pa pes renči na domače bi bilo pa vsaj zame nedopustno. Zna se namreč zgoditi da ti nekega dne ugrizne otroka. To boš moral rešit na nek način (zlepa al pa zgrda)-je napaka pa že v tem da mu sploh pustiš na kavč.
Sicer ti je pa že hubertus povedal nekaj o kardelni ureditvi. Pes je zgleda zelo dominanten in kot kaže boš imel še kar nekaj problemov:icon_neutral:
Pa veliko sreče pri nadalnji vzgoji:icon_biggrin:

jazbec
23. April 2008, 15:12
Pes je star slabi 2 leti, sedaj ni agresiven do nobenega člana družine, takrat ko je malo renčal iz kavča je bil star 6 mesecev.
Druače je pes kar malo preoster. Gonil bi vse po vrst, samo da ima dlako:icon_lol:, ne ustraši ne nikogar. Pred časom se je "obesil" zlatemu prinašalcu na vrat, da ga je ta kar malo nosil okoli...samo spustiti pa ni hotel..

Breza
23. April 2008, 16:07
Pes je star slabi 2 leti, sedaj ni agresiven do nobenega člana družine, takrat ko je malo renčal iz kavča je bil star 6 mesecev.
Druače je pes kar malo preoster. Gonil bi vse po vrst, samo da ima dlako:icon_lol:, ne ustraši ne nikogar. Pred časom se je "obesil" zlatemu prinašalcu na vrat, da ga je ta kar malo nosil okoli...samo spustiti pa ni hotel..

No, sej..... :icon_cool:

Zdaj pa še enkrat preberi, kar je napisal Hubertus. :icon_wink:

jazbec
23. April 2008, 16:46
Dobro sem prebral Hubertusovo mnenje, in v večini se z njim strinjam.
Je pa potrebno vedeti, da je pri jazbečarjih nekaj specifike ki sem jo že omenil v prejšnih postih.
Kolega lovec ima brandel braka, to je prava "prodana duša". Se ne oddaljuje, skoz se nekaj igra, z kakšnim priboljškom ga lahko pripraviš do praktično vsega... tak pes ki bi brez lastnika kar umrl.
Pri jazbečarjih je zgodba drugačna. So samostojni, z priboljški ga ne moreš "kupiti"... Imajo del karakterja mačke. Saj veste, mačka božaš in ko ima dosti enostavno gre. Ponavadi pes nikoli ne odide ko se z njim igramo, jazbečar si zna nekaj zamisliti in enostavno odide.
Primer, pridejo obiski, vsi ga želijo pobožati, se z njim igrati..nakaj minut je OK, nato enostavno odide v pesjk. Izgleda da jih ima dosti. Tak karakrer imajo, zato nastanejo težave kot jih je imel Capek in jih imam jaz

capek
23. April 2008, 17:04
Hubertus pri mojem nebi rekel, da je bil problem nagona kardela, ker je bil drugače ta negon pri nama zelo dober, pomojem premočan nagon po lovu oz. prehranjevanju.Nevem, če ne gre ne gre pa naredi kar hočeš.Če bi bil problem v nagonu kardela bi po končanem lovu iskal jaz psa ne on mene.

Veper
23. April 2008, 18:41
Jazbec po vsem napisanem je edini možni odgovor ki ti ga lahko dam,da enostavno nisi sposoben obvladati svojega psa ,ker je pač prezahteven karakter in to je to. Edina rešitev je torej ,da si omisliš drugo pasmo lovskega psa ,tako ki ji boš kos. Recimo Brandlja tako kot tvoj kolega. Dejstvo je namreč,da za resastega JAZbečarja(jaz je z velikimi črkami napisano namenoma) potrebuješ veliko kinološkega znanja in ogromno potrpljenja.Odkril si točno tisto,kar že večina vodnikov jazbečarjev ve in tisti ki jih še imajo,so zelooooooooooooooooo močne in karakterno flegmatične osebe. Tisti ,kipa teh značilnosti nimajo ,pa največkrat tudi resastega JAZbečarja ne vodijo več,oziroma JAZbečar vodi njih.:icon_lol:

jazbec
23. April 2008, 21:05
Veper, ne predam se tako hitro, bo še treba trenirat, pa kak nasvet dobit pa bo.
Je pa mogoče to toliko večji izziv. Veliko je že to, da sedaj vem, da nimam samo jaz takega problema. Bi bilo prelepo, če bi vse štimal:icon_wink:

capek
23. April 2008, 21:38
Jazbec je prosil kaj narediti, da pri takšni situaciji kot jo ima on s svojim psom, isto sem imel jaz s svojim, kaj storiti, da bi skrajšal gonjo.V vseh postih sem zasledil, da nobeden od naju ne zna obvladat svojih psov.A lahko vsi vi, ki ste to napisali odgovorite na njegovo vprašanje in nama poveste kaj storiti, da se gonja skrajša in ne da psov ne obvladama in naj si jazbec kupi drugo pasmo.

andrej win
23. April 2008, 21:49
Lep pozdrav.. rabim nasvet oz. karkoli mi bo kdo povedal o gonji braka..
Pes je star 16 mesecev,ce je se moznost,da mu preprecim gonjo srnjadi??
vedno kadar greva na jago,in ko pride na sled srnjadi ponori..rata ves zivcen.Js ga seveda ne spustim,ker bi verjetno sel kar dalec in tudi boljse je tako,da se odvadi srnjadi---a bi mogoce kdo znal povedat,kako mu preprecim "zanimanje" za srnjad?
Danes mi je lepo pognal lisico,ampak ga ni bilo nazaj eno urco:icon_confused:
Vceraj pa je bil ze po 15 minutah nazaj,ko sem ga spustil za zajcem..
Kako naj odreagiram,ce se mi zdi,da je na gonji predolgi?

hvala.. lp,andrej

Bor
23. April 2008, 21:53
Jazbec, pes je star 2 leti z izoblikovanim karakterjem kar je zelo težko spreminjat. Fantje so že marsikaj rekli in v glavnem se z njimi strinjam. Napako pri svojem psu si verjetno naredil že v rani mladosti. Premalo doslednosti, preveč čakanja ali pa celo tekanja za njim ima za posledico to kar je sedaj. Namesto, da bi psa skrbelo za tebe, da mu ne bi ušel, je tebe skrbelo za njega. Pes mora paziti na vodnika, da mu ne uide in ne obratno. Vsakokrat, ko se vrača mora priti do tebe, da ga privežeš in ga čez par minut zopet spustiš.
Če bi to in še marsikaj drugega delal pri mladiču je velika verjetnost, da danes tega problema ne bi imel. Res pa je, da je vsak pes individoum zase.
Ni istega recepta za vse pse. Z trudom in znanjem se da vsakega psa naučit tistega kar želiš, z potrbežljivostjo tudi tvojega, ampak to bo takrat, ko bo pes spoznal, da on rabi tebe in ne obratno.
Sicer pa mislim, da pes ni tako hiter, da ga pri gonji ne bi mogel ujeti.

Veliko uspeha !

Boris

jazbec
23. April 2008, 22:40
Sem na poti iz službe razmišljal točno to, kar je napisal Capek.
Ugotovili smo da je bila pri vzogi narejena napaka in pa da ima pes izrazit lovski nagon, je trmast in svojeglav. Kombinacije tega je sedanje stanje.
Nihče pa ni dal nasveta kako to nezaželeno obnašanje sedaj odpravitil. Vem da ni recepta ki bi to odpravil v trenutku, treba bo veliko dela ampak potrebno je poizkusiti in vztrajati. Najlažje je reči "zamenjaj psa". Poznam lastnika ki je v 10 letih zamenjal 6 terijerjev. Ta 6 je sedaj kot on pravi OK. Ampak to ni način.

jazbec
23. April 2008, 23:38
Bor, na odprtem bi ga mogoče ujel, s tem da bi moral biti primerno obut in brez vsake "lovske" opreme. Težava je v tem, da tudi če ga dohitiš ga ne moreš zagrabit ker je prenizek, skolnjen pa ne moreš teči:icon_wink:
V gozdu pa nimaš šans. To gre skozi podrast kot puščica, podrast ki je za nas neprehodna je za njega dnevna soba. Tako da lovljenje ne pride v poštev. Sem ga pa že uspel prestreči ker vem kam ponavadi gre. Gre pa tja kjer sva že kdaj videla divjad. Pregleda vse pozicije, nato se vrne.Samo traja..traja..

capek
24. April 2008, 04:13
Kolega, ki se ukverja z goniči ima taktiko, da ko pes odrašča in začne goniti več kot pol ure vrže na tla polover gre domov in naslednji dan po psa.Pravi, da užge, da mu ne gonijo več kot pol ure.

andrej win
24. April 2008, 07:00
No capek,tko sm js vceri naredil svojmu,kuplo in pulover sem dal na mesto kjer sem ga odvezal,nato sem se po eni uri cakanja odlocil,da grem do avta (20 min hoje stran) kjer me je ze dohitel...bomo videl kako bo zdej naprej:icon_wink:

lp

ZR7
24. April 2008, 07:24
...
Pes je star 16 mesecev,ce je se moznost,da mu preprecim gonjo srnjadi??
...

Ne vem, če je ravno pravilna pot, a kako sem jaz počel s svojo Biso?
Praktično vedno jo vlačim s seboj na lov. Tudi na prežo, kamor jo nesem ali pustim na prostoru pod njo.
Že od malega sva tako večkrat naletela na srnjad ali pa ona na naju, ko sva tičala za kakšnim grmom. Tako je bilo kar nekajkrat, ko se nama je srnjad približala na nekaj metrov. Takrat ne smeš za srnjad pokazati nobenega zanimanja, pes pa mora biti čisto na kratko "pribit" na zemljo. Fino je če imaš izdelan "down", čeprav šlampasto, važno da ve, da ne sme mrdniti. In ponovno brez panike, hladno in brez posebnega zanimanja za srnjad. Kot bi gledal npr. metulja. Pes čuti gospodarjevo razpoloženje!

Menda je prav, da pred psom srnjad nikoli ne pade in tako spozna, da le ta vodnika ne zanima. In če pes jaga zate in ne zase, bo to upošteval in postane srnjad nezanimiva, zajček, zaradi katerega se pa ti ves treseš in spodbujaš psa, pa postane zaželjen plen.

A to, da srnjad ne bi padla pred psom je pri meni težko izvesti, še sploh, če greš z njim potem na krvno sled za srnadjo. Pes presneto ve, da je to najpogostejši plen. Še posebej so težave zgodaj spomladi, sedaj, ko je komaj konec jesenskih pogonov, kjer je bilo tudi dovolj srnjadi. Vsako pomlad se ponovno učiva, da se srnjad ne goni in vsako pomlad se to učiva na napakah, ki jih redno naredi. A po nekaj "popravkih" spet dojame, da sedaj pa ne goniva srnjadi, ampak piršava ali čakava. Za te popravke pa moraš psa seveda voditi na povodcu in ne kar izpustiti v gozd. Piršava pa itak vedno na povodcu.
Ta način deluje. Morebitne napake pa izrabljam za korekcijo. Praktično moraš ves čas eno oko posvetiti psu in njegovemu obnašanju.

Kljub temu, da torej občasno še vedno požene srnjad, pa jo hitro izpusti in je najkasneje v 15-20 minutah nazaj. Kar pa ne velja za lisico ali zajca, kjer se cirkus lahko vrti tudi nekaj ur. In takrat se prekladamo vsi skupaj po gričih in poskušamo izvesti vsak svoje. Lisica ali zajček ohraniti cel kožuh, midva z Biso pa kontra.

Verjetno je to, da je relativno kratka, pogojeno z njenimi kratkimi nogami in še bolj verjetno je za to zaslužnih nekaj lekcij iz njene mladosti, ko me je iskala, ko sem se ji skrival po gozdu. In obvezno še vedno bogata pohvala ob vsakem vračanju k vodniku.

Se še zgodi, seveda se, da jo dva do trikrat na leto čakam dve ali več ur. Tudi izgubila se mi je že na suhem listju v vetrovnem vremenu na področju kjer je vse preperedeno s pohodnimi potmi in je bilo ogromno turistov. A me je čakala tam kjer sledi ni mogla več razvozlati.
V takih primerih se mi zdi bistveno, da potem narediš tako, da ne najdeš ti psa, temveč on tebe. Greš blizu njega, poropotaš, pokašljaš, pustiš da veter zanese tvoj vonj in se počasi oddaljuješ. Pri tem te ne sme videti. Čim bo zaznal, da si tam nekje, se mu bo zmešalo in bo začel kot nor iskati gospodarja in ga našel.:icon_lol:

Puščanje puloverja ali deke na tleh? Po mojem mnenju je to skrajen ukrep. Poznam primere, ko tako počnejo in je rezultat le ta, da psi gonijo še dlje oz. se predčasno kar sami vračajo k avtu in tam čakajo.

No tako nekako je pri nama z Biso. Če komu to kaj pomaga, lepo in prav.:icon_biggrin: , je pa to le moja izkušnja, ne nujno čisto pravilno tolmačena.

LP

Hubertus
24. April 2008, 11:06
Ugotovili smo da je bila pri vzogi narejena napaka in pa da ima pes izrazit lovski nagon, je trmast in svojeglav. Kombinacije tega je sedanje stanje.
Nihče pa ni dal nasveta kako to nezaželeno obnašanje sedaj odpravitil.

Jazbec, če bi v naših prispevkih prebral tisto, kar piše in ne tisto, kar si ti želiš prebrati, ne bi postavljal več veliko vprašanj.
Želiš si namreč, da bi obstajal način, kako psa odvaditi , da bi gnal dolgo, da bi ti nekdo zaupal čudežni ukrep in glej ga zlomka, pes ne goni več tako dolgo. Tega ni, pa čeprav ti bo morda kdo povedal za kakšen nadvse izviren način.

Še enkrat ti povem:
Podredi si psa, da bo imel tebe za vodjo lova, pa bo. Če pa ti to ne bo uspelo, bo pes še naprej tako kot je. Druge možnosti NI!!!
Kako si boš podredil psa je odvisno od tvojega psa, od tebe in od zveze, ki sta jo vzpostavila. Težko je na daleč reči kaj narediti, da te bo pes upošteval, kot vodjo. Zamisli se, vzemi v roke novodobno literaturo, ki piše o psihologiji psa in tropa v katerem živi potem pa primerja s tem, kar počneš ti. Vsekakor je jazbečar veliko bolj svojeglav pes, kot npr. ptičarji, a to ne pomeni, da nima nagona tropa. Le bolj si želi priti na najvišjo stopničko. Tudi pastirski psi morajo biti samoiniciativni, pa zato ne požro ovac, kadar bi se jim zahotelo ampak čakajo gospodarja, da jim da jesti. Pa vedi, da so v krajih, kjer še vedno služijo svojemu namenu več lačni, kot siti.

Nekaj primerčkov, ki jih moramo upoštevati, če imamo dominantnega psa:
-nikoli ne dovolimo psu zasedati mesta v hiši, ki pripada nam (kavč, postelja,...)
-v hiši mora obstajati prostor, kamor pes ne sme (kuhinja, kopalnica, spalnica...)
-pes mora za vsako stvar, ki jo dobi od nas nekaj narediti. Preden ga pobožamo naj sede, preden dobi hrano naj leži na prostoru in šele na naše povelje pristopi k hrani, pred skoči iz avta naj da taco, preden ga spustimo k iskanju naj čaka na poleg, dokler ne spravimo povodca v žep.....itd.
-nikoli se s psom ne igramo, niti ga trapljamo na njegovo pobudo ampak vedno samo takrat, ko si želimo oz. dovolimo mi. Ob prihodu domov se ne spuščamo z njim v igro, preložimo jo za kasneje, ko paše nam.
-nikoli ne stopamo čez psa, ki leži na tleh ali kjerkoli. Mora se nam umakniti!!! Psa naženemo z mesta tudi, kadar nam ni v napoto. Se nam je pač zahotelo biti tam kjer je on.
-nikoli ne dovoljujemo psu prehajati skozi vrata pred nami. Vedno mora za nami tako skozi vrata, kot po ozkem hodniku, po stopnicah ali pa skozi podrast v gozdu. (priprite psu glavo med vrata, pa ne bo nikoli silil pred vami)
-NIKOLI naj pes ne skače iz avta, ko se mu zljubi ampak, ko mu mi dovolimo (podobno kot pri hošnih vratih tudi tu lahko psa pripremo ali pa privežemo na tako dolg povodec, da ob skoku iz avta obvisi na njem. Ko mu postane gorje ga rešimo, zelo nam bo hvaležen)+
-nikoli psu po končani igre ne pustimo igrače. To pomeni, da je zmagal!!!!
-nikoli ne trpajmo psa s hrano tako, kot otroka, redno in vsak dan. Pustite ga lačnega dan ali dva potem pa naj dobi hrano vedno iz vaše roke.
-v sušnem obdobju imejte vedno s seboj plastenko vode in posodo za vodo. Lahko imamo tudi plastično vrečko, ki jo položimo v na hitro skopano kotanjico. Žeja je hudičeva reč in pes bo ob povratku zelo vesel blagodejne kapljice. Rad se bo vračal in nam bil hvaležen.
-med opravili v naravi (kmečka dela na polju, vinogradu ali sadovnjaku) ne puščajmo psa tekati prosto brez nadzora!!!
-nikoli ne kričimo na psa, ker ima predober sluh. Skozi lovišče ga usmerjamo s piščalko ali s kratkim "ssss".
-VEDNO BODIMO DO PSA POŠTENI, ZATO SE OBNAŠAJMO VEDNO ENAKO IZREČENA POVELJA PA NAJ BODO STERILNO ČISTA, JASNA IN VEDNO ENAKA. "sedi" je "sedi" in ne enkrat "sedi dol" drugič "sedi priden", tretjič "sedi poleg"...itd!!!
-VEDNO MORA PES POVELJE IZPOLNITI PA ČEPRAV LE ZA PAR SEKUND. ČE OBSTAJA VELIKA MOŽNOST , DA GA NE BO IZPOLNIL (dražljaji v okolici), MU GA NE IZREČEMO!!!!

Toliko na hitro.

Zr7, to mi je všeč:

V takih primerih se mi zdi bistveno, da potem narediš tako, da ne najdeš ti psa, temveč on tebe. Greš blizu njega, poropotaš, pokašljaš, pustiš da veter zanese tvoj vonj in se počasi oddaljuješ. Pri tem te ne sme videti. Čim bo zaznal, da si tam nekje, se mu bo zmešalo in bo začel kot nor iskati gospodarja in ga našel.

Hubertus
24. April 2008, 11:09
Sedaj pa še izjava tedna.
Ubogi sodniki, saj se mi bodo še zasmilili. Kaj vse niso krivi:icon_lol::icon_lol::icon_lol:


Pomemben je še podatek, da je tudi njegov oče bil zelo problematičen glede "potepanja". Tudi če mi kdo zameri bom zapisal, da je lastnica očeta kinološka sodnica, ki je sigurno vedela v kaj se spušča (to ni bilo prvo leglo v tej kombinaciji), apak nekateri lahko počnejo vse.

Katerega samca pa bi še sploh pustili k paritvi, če bi potepuhom bilo prepovedano skakat:icon_lol::icon_lol::icon_lol:

springer
24. April 2008, 11:57
Pes je star 16 mesecev,ce je se moznost,da mu preprecim gonjo srnjadi??


Za odvajanje od srnjadi tudi jaz uporabljam ukaz "dol". Ko pes pride na sled za katero zagotovo vem, da je sled srnjadi mu tako dam ukaz dol. Najlaže je s tem začet tako, da si med jutranjim čakanjem na preži poskusiš zapomniti, kje se je gibala srnjd. Travnik nato na daljši vrvici prehodiš s psom. Ko pes najde sled srnjadi mu čim preje ukažeš dol, če ukaz ne zaleže ga ustaviš z vrvico. Sam psa nato pustim odloženega, da sled ovoha, ko ga neha zanimati, ga odpokličem.
Za trening to delam tudi s svoj devet letno španjelko, da malo obnovi znanje.
Lp 5er

andrej win
24. April 2008, 12:10
aha,ok hvala vam za nasvete:icon_wink:
zej pa hitr s psom na delo..

lp,andrej

jazbec
24. April 2008, 16:46
Hubertus, najprej hvala za nasvete. Sem jih natisnil, da bodo še ostali pri hiši malo pretehtali svoje obanšanje da psa.
Glede kinoloških sodnikov pa samo en primer, kako lahko sodnica katera ima očeta mojega psa, mojega psa ocenjuje na preizkušnji. Misliš, da je ocena objektivna? Ali je bil moj pes kaj bolje ocenjen zaradi tega?
Seveda si ne morejo privoščiti tega, da bi "njihov" pes ne bil dober (najboljši?)

243 win
24. April 2008, 17:40
jazbec še noben pes ni gonil predolgo,če goni tisto divjat ki jo dvigne,če pa skače s sledi na sled ga moraš samo umirit in psu dopovedat kaj lahko goni in kaj ne!za odvajanje od gonje srnjadi,jelenjadi...so enostavni recept,ki so jih že nekateri napisali.sam prisegam na šolo,da psu,ki ga imaš na povodcu na sledi divjadi dopoveš da ne sme to gonit!na lep način se ve!

jazbec
24. April 2008, 18:36
Sem že v prejšnih postih napisal, da ko začne ne zna nehat. V lovišču imamo dosti fazanov, zajcev in srnjadi in med tem ko goni "po naklučju" prepodi še kakšnega fazana...zajca... in predstava se nadaljuje. Je pa toliko zagret, da ne zna nehat. Je že čisto penast pa bi še letal okoli.
Ko je bil star cca 8 mesecev je čisto po naklučju sredi belega dneva iz grmovja zbezal lisjaka ki je bil sigurno 3 krat večji od njega, brez najmanjšega oklevanja ga je gonil pol ure. Upal sem samo da se lisjak ne bo obrnil:icon_biggrin:. Ne vem kaj bi bilo potem s psom

Bom pa sedaj najprej doma naredil "izobraževanje", da bomo vsi tulili v en rog, potem pa STRIKTNA vzgoja od Vseh ki imajo stik s psom in uspeh ne sme izostati.

Jagermaister
24. April 2008, 23:23
Jaz mislim, da je dolžina gonje psu prirojena, in da se tu ne da prav dosti spremeniti. Razen na ta način, da mu določeno divjad poskušamo priljubiti, da jo goni dlje, za katero pa nam ni mar (srnjad), pa ga pač ne bomo spodbujali, oz. ob vsaki priliki ga pač pograjamo.
Vsi moji terierji, razen enega, so v mladosti gonili tudi srnjad, pozneje pa so to opuščali - če so le dovolj dolgo živeli. Kako sem to dosegel? Potrudil sem se, da je bila prva divjad, ki jo je gonil, lisica ali vsaj zajec. Seveda mu je v nadalnjem treba kar nekaj lisic položiti na dlako. Po petih je že "zastrupljen". Če je poželjivo gledal za srnjadjo, sem ga okaral in cuknil. Nikoli nisem v njegovi prisotnosti streljal srnjadi (bog ne daj, da bi streljal, če jo prižene), kar se da pogosto pa sem ga dal na krvno sled, pa četudi je bila dolga le 20m. Tako da dobi občutek, da je nesmiselno divjati za srnjadjo, da ga le kri pripelje do nje.
Moj sedanji srnjadi praktično ne goni, oz požene vsako, ponavadi le 20 - 30 m, včasih 100, toliko da ugotovi, da ni ranjena. Če pa je ranjena, pa tudi 2 uri. Pa še potem, če ne ujame in ko uvidi, da bova šla k avtu, mi jo zbriše nazaj na sled.
Sicer je pri gonji kratek, še najdaljši za lisico, vendar pa ponavadi, potem ko se vrne, sled še enkrat ponovi, če je ni morda kje pozabil... A gorje ji, če mu uide v luknjo. Kolikor vem, sta mu do sedaj le 2 uspeli ubežati. Takrat pa se tudi jaz prav zares načakam.
Eden prejšnjih pa je lisico (tudi njemu je bila najljubša) ponavadi gonil celo uro, in to hitreje kot marsikakšen gonič. Ko je prvič naletel na prašiče, jih je gonil več kot 4 ure. Naslednji dan sem ga dobil v tretji LD, ko je ves nesrečen sedel pri neki hiši. To ga je izučilo, zato je bil v bodoče v dveh urah nazaj. Sedanji jih požene večinoma le do linije, pa čeprav je veliko bolj oster.

capek
25. April 2008, 17:16
243 win, a nimaš ti tudi res. jazbečarja?Kako dolgo pa tvoj goni?(HA, HA, HA(pa ne nam lagat))!

243 win
25. April 2008, 18:46
goni lisico,zajca po uro,ostalo po min. ali pa sploh ne!prvo lisico sma dobla pri 7 mescih pa jih je blo kr neki to zimo,ki mi jih je prignal tako da pes že dobro ve kaj želim od njega:icon_wink:
capek kje sta bla vidva uspešnejša na planem ali v lukni?pri kakšnji starosti psa si mu poču prvo lisico?

capek
26. April 2008, 05:35
Kje sva bila uspešna pa ja veš, da vsepovsod.Na planem itak, prvega jazbeca smo z njim dobili, ko še pet mesecev ni bil star, ko smo jih jagali po kuruzah in ga je lepo prignal.V luknji sva bila tudi uspešna, vendar samo 45 minut, pol je pa utihnilo vse skupaj.

243 win
27. April 2008, 22:48
kdo je bil prvi s koruze pes al jazbec:icon_lol:
kako to jagate po koruzah?ziher po lovsko z baterijo?:icon_wink:

capek
27. April 2008, 22:50
243 win seveda po lovsko ob mesecu, kaj so to batarije to prvič čujem, pa ja nisem v Strojni jager, mi delamo pa jagamo vse po pravilih.

243 win
27. April 2008, 22:56
a to so tako imenovani umetni mesci?kakšno znamko baterije uporablaš in kolk dolgo ti sveti?

capek
27. April 2008, 22:58
Dol s teme sva šla, šef naju bo ****o, priznaj samo, da tvoj pes do kur.. goni, pa da sploh ni po atanu.

243 win
27. April 2008, 23:07
res capek sploh ni po atijo saj ma dobrih 10kg ati je mel dobre 4kg,prav čudlo me je kako je sploh dobil vzrejno(poznanstva pač)saj pravim goni kakšno uro al pa pet min če mi prileti na strel

capek
27. April 2008, 23:11
Ja ata je že mel dojst kil, tvoj goni eno uro pa dve minuti,na šestih skupnih jagah skupaj.Ej kam ga boš na telesno peljal?

243 win
27. April 2008, 23:18
v bosno,tam menda ni važno kolk kg lahk ma,pa če ma noge na a o u ni važno sam da ma štiri!:limona:

solzica
27. April 2008, 23:28
:icon_redface:

lep pozdrav!

Big Foot
28. April 2008, 14:35
Dolga gonja jazbecarja in neubogljivost...

Sam vodim Jazbecarja in lahko recem da je vsa stvar le v tem da psa "zlomis" pa ne z palico ampak z voljo ter da si pri ucenju mnogo bolj trmast od njega ter do popolnosti dosleden pri izvajanju raznih vaj. Pes te bo sicer v zacetku probal je..at da bo kar hudo ampak z casom bo spoznal (tudi jazbecar) da stvar ki mu jo ukazes jo MORA tudi narediti zato se tudi ne upira vec. Je pa res da je pes dosti bolj trd kot psica.

Pri solanju psa pa ni pomembno le kako delas ti z njim ampak cela familija. pes MORA enastavno vedeti da je v familiji zadnje sviralo in pika. V kolikor se poskusi po hierarhidi postavit visje mu je treba pokazati kje je njegovo mesto. Ce tega ne bos storil bos imel velike probleme ker ti zna pes nekega lepega dne zagrabit katerega od domacih.

Kardar ti pes zbrise in ko se koncno vrne nazaj si ga verjetno kdaj ali okregal ali pa nedaj boze udaril. Jazbecar namrec NIKAKOR ne prenasa fizicnaga kaznovanja. Zaradi tega kot sem na zacetku prebral se pes "skesano" vrne. To nima nikakrsne veze z kesanjem ampak POVEZUJE VRNITEV Z KAZNIJO. Zatorej ga drugic veselo hvali ko pride nazaj. Vem da bi mu najraje takrat zavil vrat, lahko pa mu namesto tega v prijaznem tonu preklinjas vso kosmato rodbino za nazaj. In pa res zelo lepo delaj z prom veliko potrpezljivosti in NE FIZICNE kazni to pa zares zameri. Meni je uspelo po nesreci udariti psa - trepal sem sneg iz hlacnice pa sem zraven usekal psa - pes mi en teden ni hotel iti na jago z mano, kar mu je drugace v najvecje veselje.

No od tu naprej pa je jaga z jazbecarjem cista poezija. Je izredno pameten pes, za vecino stvari mu niti ni treba reci ker ze sam ve kako se stvari streze.

Mene jazbecar uboga na besedo - tudi odpoklic. Tudi ce se zazene za kakim kosom je treba malo glasneje RECT (ne tulit) samo enkrat in se ze obrne. Psa lahko vodim tudi na prezo cakat. Reces mu da naj bo tiho in tudi ko vidi kak kos na krmiscu se kar trese zalaja ali pa premakne se pa ne.

Upam da se nisem kje prevec ponavljal ker vseh 5 strani nisem bral.

jazbec
28. April 2008, 17:16
Hvala za odgovor, sedaj že nekaj dni trenirava, najprej mu ni bilo nič jasno (tudi domačim sem naredil predavanje o vzogi-prevzgoji), da ne sme na kavč, da gre po ozki stečini za mano (na povodcu)... in rezultat je že viden. Ni še končna zmaga ampak se premika. Je dobil malo distance do mene in tako je tudi prav. Kot je dejal Big Foot, potrebno ga bo zlomit z železno voljo in vstrajnostjo.
Ravno sva prišla iz "sprehoda po lovišču" in sva prišla nazaj v kompletu. Malo je poizkušal a ga visoka trava ovira da me more pobegnit. Na ukaze se solidno odziva. Res pa je, da sem ga peljal tja kjer ni toliko zajcev, fazanv..srnjadi..

Drugače pa mu je med tem ko sem bil v službi uspelo ujeti enega martinčka in 25 cm zelenca...

detel
28. April 2008, 17:24
Jazbečarji radi dolgo gonijo. Tudi naš lovec je imel tak problem in ga je iskal skoraj vsakič po nedeljski jagi (v ponedeljek). Bolje si nabaviti šarivca:icon_lol:.

jazbec
28. April 2008, 21:07
Detel, imam jazbečarja in treba ga je zrihtat da bo OK, kupi si šarivca je pa čisto neumesna pripomba... a naj tega kar ustr....:icon_twisted:

detel
28. April 2008, 22:37
No, ne moremo reči, da so vsi jazbečarji enaki, mnogi pa.

Hubertus
30. April 2008, 20:22
Detel, imam jazbečarja in treba ga je zrihtat da bo OK, kupi si šarivca je pa čisto neumesna pripomba... a naj tega kar ustr....:icon_twisted:
Sem ti pozabil napisati zadnjič....
...sploh ni rečeno, da boš psa izšolal tako kot si želiš. Kot pravim, pogoj je, da ga na lov vodiš ti in ne on tebe, ni pa rečeno, da ti bo to uspelo. Mogoče je pes psihično premočan zate in ti ga ne bo nikoli uspelo nadvladati.