PDA

View Full Version : Kalibri z naboji na robni vžig



Igoman
18. April 2008, 10:11
Nikjer nisem videl teme o malih kalibrih pa sem odpl novo.
Zanima me ali ima kdo puško v kalibru 17HMR? Kaliber je znan da se krogla preveč razleti ob udarcu, vendar po moje delajo to samo določene krogle. Dobijo pa se tudi polno oplaščene krogle (http://www.cci-ammunition.com/ballistics/rimfire.aspx)-HMR FMJ,HMR Game Point , ki bi bile vrjetno bolj primerne za manjšo divjad (niso tako razbijaške). Ima kdo kake izkušnje s tem kalibrom?

Igoman
18. April 2008, 10:13
http://www.cci-ammunition.com/ballistics/rimfire.aspx

Prej sem podal napačen link

teohafy
19. April 2008, 22:32
Imam vprašanje glede MK puške. Imam precej staro temovalno rusko puško, z zelo debelo cevjo, imam pa probleme z prvimi streli. Prvi strel mi vedno, ko se cev ohladi odnese cca. 10cm levo, drugi je potem okoli 3 cm levo, od tretjega dalje pa so vsi skoraj v eni luknji. Kaj bi to lahko bil vzrok? Jaz sigurno nisem, ker sem puško zašraufal v stojalo za nastrelitev, pa je bilo čisto isto. Me zelo moti na tekmah, saj moram pred vsako serijo oddati strel ali dva v prazno, če ne je katastrofa na tarči.

janez valentic
20. April 2008, 10:13
Nikjer nisem videl teme o malih kalibrih pa sem odpl novo.
Zanima me ali ima kdo puško v kalibru 17HMR? Kaliber je znan da se krogla preveč razleti ob udarcu, vendar po moje delajo to samo določene krogle. Dobijo pa se tudi polno oplaščene krogle (http://www.cci-ammunition.com/ballistics/rimfire.aspx)-HMR FMJ,HMR Game Point , ki bi bile vrjetno bolj primerne za manjšo divjad (niso tako razbijaške). Ima kdo kake izkušnje s tem kalibrom?
Najbrž bi bil bolj točen naslov teme "Naboji z robnim vžigom".
Pa malce točnosti pri opisu kalibra tudi ne bi škodilo. Kaj je MK?
Nekaj primerov nabojev z robnim vžigom:
.22 Short
.22 Long Rifle (.22 LR, .22 LfB), najbolj razširjen naboj nasploh (ne samo med naboji z robnim vžigom)
.22 Stinger (naboj z malce daljšim tulcem od .22 LR)
.22 Winchester Magnum Rimfire (.22 WMR)
.17 Hornady Mach 2 (.17 HM2), .17 kaliber na osnovi tulca .22 Stinger
.17 Hornady Magnum Rimfire (.17 HMR), stekleničasti tulec na osnovi .22 WMR

http://tbn0.google.com/images?q=tbn:skSY4ZugVVvlXM:http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/1/1e/Rimfire_Family_2.jpg/250px-Rimfire_Family_2.jpg
Na sliki od leve proti desni : .22 Short, .22 LR, .22 WMR, .17 HM2, .17 HM

Franc
20. April 2008, 21:52
Bravo Janez,točno tako,pravilno izrazoslovje,ki temelji na praktični podlagi!
MK...,potem bo še eden rekel pa "flobert",potem smo pa tam.

Brakir
20. April 2008, 21:59
Evo fantje me zanima vaše mnenje in sicer ker se nanaša na puško v kalibru .22 WMR se mi zdi primerno da tole "pricimpram" kar sem.

Torej ima kdo izkušnje z anschutzovo puško v kalibru .22 WMR? Pa še to: kakšno optiko (beri povečavo in premer leče) bi priporočili za tako puško in kaliber glede na to da bi jo uporabljal predvsem za odstrel srake, vran in šoj?

Hvala za odgovore!

Ganges
20. April 2008, 22:44
Seveda se tudi jaz strinjam s takim naslovom, ki je prav gotovo bolj primeren za to temo. Drugače pa je tudi mene že enkrat zanimalo za kaliber 17 HMR pa ni bilo ne vem kaj odgovorov. Zgleda, da je precej redek pri nas.

lp

Brakir
20. April 2008, 23:43
Gangi parkrat sem streljal s puško v kalibru .17 HMR in lahko po mojih zelooooooooooooooo skromnih izkušnjah rečem samo perfektno! padec je minimalen zaradi samega lahkega zrna oz. krogle, ko pa sprožiš pa kar dobro "zareže". Sicer pa ima sedaj znanec naročeno puško v tem kalibru tako da lahko več tudi s slikami kakih tarč pričakuješ v prihodnosti ko bom to tudi sam stestiral.

Franc
21. April 2008, 17:46
Kašen padec ima krogla .17HMR na dvesto jardov in ostala konkurenca(MK in .22WMR),zanimiva igračka!

Igoman
9. June 2008, 12:24
Nekje na forumu sem zasledil da namerava nekdo kupiti puško v 17 HMR za odstrel vran al nekaj takega, pa ne vem kje. Bi prosim lahko ta nekdo malo povedal kako se kaj obnese ta kaliber, pa kake primerjavo z 22lr, če ga že ima, oziroma ko ga bo imel.
Hvala

janez valentic
20. January 2009, 09:57
Ali ima kdo kakšne praktične izkušnje z .17 HMR.
Kakšen je domet?
Učinek na lisici - ali krogla da izstrel?
Kako pa deluje na šssv (šoja, sraka, siva vrana)?

jereb
20. January 2009, 20:50
Samo slišal, nič probal.
Srake, šoje, sive vrane, pižmovke OK. Lisica pa baje, da je malo prevelika.

Brakir
20. January 2009, 21:08
Prijatelj, strelec iz našega trap kluba jo ima v last...zanimiva zadeva..zelo precizna, odstrelil je z njo tudi že nekaj lisic in vse so padle v ognju!

Franc
22. January 2009, 18:06
Pred nekaj dnevi,jo je kupil mlad lovec v naši LD!
Tako,ko bo opravljen kakšen test,pa sledi objava!

teohafy
22. January 2009, 18:25
Mene pa zanima, če lahko s to puško tudi tekmuješ na mk tekmovanjih, ali je tam omejeno samo na .22LR?

andrej win
23. April 2009, 21:12
Pred nekaj dnevi,jo je kupil mlad lovec v naši LD!
Tako,ko bo opravljen kakšen test,pa sledi objava!

Franc,a je mogoče ta vaš član že kaj stestirau tisto .17-ko?


po podatkih balistike,ne zaostaja veliko za 22WMR-jem in tudi cenovno ni razlike,celo ceneje se jo da dobit..
Kako pa je kaj z dobavo puške u tem klibru pri nas imajo mogoče trgovci to na zalogi??

mrki
23. April 2009, 22:03
Imam vprašanje glede MK puške. Imam precej staro temovalno rusko puško, z zelo debelo cevjo, imam pa probleme z prvimi streli. Prvi strel mi vedno, ko se cev ohladi odnese cca. 10cm levo, drugi je potem okoli 3 cm levo, od tretjega dalje pa so vsi skoraj v eni luknji. Kaj bi to lahko bil vzrok? Jaz sigurno nisem, ker sem puško zašraufal v stojalo za nastrelitev, pa je bilo čisto isto. Me zelo moti na tekmah, saj moram pred vsako serijo oddati strel ali dva v prazno, če ne je katastrofa na tarči.

Jaz sem imel enak problem pri .308 in se je izkazalo da je kriva "mokra cev", katero koli olje da sem uporabil mi je prvih 6-7 strelov šlo gor, pa če sem še tako zdrgnu z cuno in filcem cev pred streljanjem do suhega ni pomagalo zato sem dan pred tekmo streljal in nič čistil cev pa je blo ok, zdaj pri .22LR sploh ne pucam cevi in je spet ok.

Jack0709
3. February 2014, 20:27
Evo, da ne bom predolgo iskal ustrezno rubriko, bom kar tukaj vprašal,, kjer je nekako povezava na temo in sicer, zanima me, če kdo ve, kje bi lahko kupil 10 strelni okvir za brno 2 flobert, ali, če ga kdo ima in mu hodi odveč... Pa mogoče kakšno municijo priporočate za flobert za na tarčo(sicer vem, da neke umetnosti ni ampak da vidim, kaj drugi kupujete). Na mojega sem "naštimal" 6x42 swarovca z hitrimi korekturami strelov(torej ne rabiš odpirati pokrovča in klikati kor ali dol, levo ali desno, temveč imaš skalo od 1-9 in jo vrtiš brez orodja) in prihajam do osupljivih rezultatov na 30, 50, 80 in 120m... Pravzaprav sedaj, ko sem malo več hodil na trening(in postrelil 500+ nabojev) streljam bolje z flobertom kakor z klasično risanico...
Sicer pa moram reči odličen in pa poceni trening!

LP!

jereb
6. February 2016, 21:11
Sicer je nekaj že napisano, samo ena strnjena debata bi pa prav prišla.

Glede na to, da je uporabnikov .17 hmr že kar nekaj, hkrati pa je ponudba nabojev .22 ogromna, me zanima praktična primerjava. Kateri naboj .22 lr se vam najbolj približa .17 hmr za odstrel lisice? Nekateri hvalijo stinger, nekateri velicitor, spet drugi viper ...

Kakšne izkušnje z omenjenimi naboji imate pri odstrelu lisic do 100m?

TaSl
6. February 2016, 22:18
Sicer je nekaj že napisano, samo ena strnjena debata bi pa prav prišla.

Glede na to, da je uporabnikov .17 hmr že kar nekaj, hkrati pa je ponudba nabojev .22 ogromna, me zanima praktična primerjava. Kateri naboj .22 lr se vam najbolj približa .17 hmr za odstrel lisice? Nekateri hvalijo stinger, nekateri velicitor, spet drugi viper ...

Kakšne izkušnje z omenjenimi naboji imate pri odstrelu lisic do 100m?

Stinger ima po balističnih podatkih manjšo energijo na 100 m kot Velocitor. Sam sem preizkusil Winchester LAZER in sem na 85 m moral trikrat popraviti lisico težko 5,6 kg. Vendar pa so vsi streli bili v mehko.

Dule
7. February 2016, 22:22
Pa mogoče kakšno municijo priporočate za flobert za na tarčo(sicer vem, da neke umetnosti ni ampak da vidim, kaj drugi kupujete)
Predvsem je treba preizkusit veliko različne municije da ugotoviš kaj točno tvoji puški "paše". Naboji ki bojo super delali v tvoji puški ni nujno da bojo dobro delali v kaki drugi.
Imam dve puški. CZ 452 2E ZKM, za trening uporabljam RWS Rifle match, za tekme R50.
V Match 54 za trening uporabljam SK Rifle match, za tekme Eley Tenex.

ravnohrib
14. August 2017, 13:20
Zanima me informacija, kdo je v Sloveniji zastopnik za strelivo Winchester?
Konkretno .22wmr.
Hvala!

Jagermaister
14. August 2017, 21:01
Zakaj si se zapičil ravno v Winchester?
Postrelil sem po več 100 nabojev 22 mag različnih proizvajalcev in winchester bi dal prepričljivo na zadnje mesto. Rezultat na tarči zgleda bolj tako, kot bi s šprickanglo rože zalival. Razen če so se v zadnjih dveh letih močno poboljšali.
Na prvo mesto bi dal Hornady, tudi RWS, ki pa je dvakrat dražji. CCI tudi kar v redu. Prijetno me je presenetil večkrat omalovaževani S&B, le da so nabojčki v primerjavi z drugimi šibkeje polnjeni.

ravnohrib
14. August 2017, 23:11
Zakaj si se zapičil ravno v Winchester?

Na dopustu sem bral hrvaško lovsko revijo in videl tole predstavitev. Za .22lr uporabljam CCI quiet pač takrat, ko res ne želim zganjati veliko hrupa; kot je recimo trening na vrtu. Natančnost in velike razdalje so tu manj pomembne. Rečeno pa je bilo, da za 22wmr samo Winchester dela subsonic municijo... Uradno je bilo predstavljeno letos, zato ga v Sloveniji zagotovo še ni. Po izkušnjah z našimi "uradnimi zastopniki" za razne znamke pa bi moral naročiti zdaj, če bi ga želel imeti konec drugega leta,... :icon_confused:
16724

Jagermaister
15. August 2017, 08:50
OK, torej bi rad iz puške 22 mag streljal kot z 22lr?
Ena izmed rešitev je tudi to kar si napisal.

ravnohrib
15. August 2017, 09:34
OK, torej bi rad iz puške 22 mag streljal kot z 22lr?
Ena izmed rešitev je tudi to kar si napisal.
Tako, ja. Za jago klasična 22mag municija, za češnjo na vrhu smetane pa še kaj posebnega. biggrin