PDA

View Full Version : Brak jazbečar



Trotovšek Tomaž
17. March 2008, 11:40
zanimam se za nakup omenjene pasme, pa me zanima kakšne imate kaj izkušnje? Pa če kdo ve za kakšno kvalitetno leglo? LP

andrej win
17. March 2008, 13:26
Jaz sem se za nakup odlocil lansko spomlad,kupil sem ga v Vitanju. Glede kvalitete ne morem veliko povedat,ker sta oba (oce in mati psa) se mlada..drugace lep pes,bojo pa na telesni oceni aprila povedali kaksen je..

kaj vec bos pa verjetno izvedel od ZR7 ali pa toncybrak ti bo kaj povedal:icon_lol:

lp

Hubertus
17. March 2008, 13:29
..drugace lep pes,bojo pa na telesni oceni aprila povedali kaksen je..


A ti pa ne veš kakšen je tvoj pes, al kaj?

andrej win
17. March 2008, 13:46
:icon_confused::icon_confused:
a nisem napisal kaksen je?...ojoj..

moje mnenje (ki "ne poznam" ocenjevanja psa tako kot nekdo,ki se s tem ukvarja ze celo zivljenje) ne more biti na taksni ravni kot pa ce ti psa ocenijo na ocenitvi.

Potem ti psa sploh ne peles na ocenitev???ko se tebi dopade,pa se ti zdi ,da je oblajal neko zival u gozdu, zdej pa hitr na pogon???recimo pogon..:icon_confused::icon_confused:

ne razumem te najbolj,v cem je problem?

kos
17. March 2008, 18:01
http://www.mojpes.net/modules/pasme/index.php?id=214

Tomaž, le oglej si! Že nekaj let spada med krvosledce..

black
21. April 2008, 13:11
http://www.mojpes.net/modules/pasme/index.php?id=214

Tomaž, le oglej si! Že nekaj let spada med krvosledce..
Spada na papirju, če pa hočeš z njim uspešno opraviti UP po krvni sledi, pa pridi na prireditev brez PNZ, pa ti bodo kmalu dali na znanje, kam spada brak-jazbečar, kajti še dandanes so priviligirani hanoveranec in bavarec in njim ne vem zakaj, ni potrebno opraviti sledoglasnosti pa čeprav vemo, da je ravno med njimi ogromno nesledoglasnih.

gamsar1
21. April 2008, 20:12
Ah black zgleda da ti nemoreš s svoje kože povej nam koliko barvarjev si izšolav ti sam. Zdaj bodo skoraj vse pasme mutave praj si omeniv brandle sedaj bavarce in honoverance šemalo pa bodo postali mutavi tudi tebi tako ljubi mešanci.

black
21. April 2008, 20:23
gamsar,
Roko na srce, sam veš, da veliko barvarjev ni sledoglasnih in kot sodnik veš. kaj to pomeni, ne mešaj mutavosti z sledoglasnostjo!Kar se pa tiče brandel brakov, sem sam imel primer mutavosti in primeri izkušenih vodnikov in vzrediteljev to samo potrjujejo, da je pri nas precejšen problem, da kupiš psa, kateri nikoli ne bo glasno gonil.

miš93
21. April 2008, 20:43
Gamsar - sledo/vidoglasnost ni privzgojena ampak prirojena - pes je sledo/vido glasen ali pa nem - tega se ne da naučiti.

Baco
21. April 2008, 20:55
http://www.moj-album.com/slike/6976837/5nwH_iW412PV1WeE.v.jpg

Lp

miš93
21. April 2008, 21:08
http://www.moj-album.com/slike/1118175/f8TqFiD2fTBNXiCl.v.jpg

andrej win
23. April 2008, 21:52
moj "cuvaj"..:icon_wink:

Hubertus
10. September 2008, 13:02
Oglejte si še primorskega dolgonogega brak jazbečarja v podobnem elementu:
http://www.youtube.com/watch?v=XFXY57UkU6E

Hubertus
10. September 2008, 15:57
upsss

detel
10. September 2008, 21:23
Brak jazbečar je dober prašičar. Na pogonih na HR boš poredko videl kako drugo pasmo.

toncybrak
18. September 2008, 20:50
no tole so pa naši kužki!prva slikca je od dveh mlajših(3 mesece), no na 2. sliki je pa "stara mrcina" ,ki bo pocasi , a še ne kmalu odšel v zasluzen pokoj!

toncybrak
18. September 2008, 20:53
ewo se slikce

Hubertus
28. September 2008, 11:26
http://www.moj-album.com/slike/364375/40hT5fI68cT0IxR_.v.jpg

Hubertus
29. December 2008, 15:22
Brak jazbečar Blisk:

http://www.moj-album.com/slike/364375/vO3KJJmoT_CSKc7N.v.jpg

detel
29. December 2008, 17:17
To je pa res blisk ali preblisk :icon_lol::icon_biggrin: .

ZR7
29. December 2008, 18:38
To je pa res blisk ali preblisk :icon_lol::icon_biggrin: .

Tako hiter, da je s slike ušel. V pogon seveda,:icon_lol:

Hubertus
29. December 2008, 20:18
Blisk v svoji podobi še pride:icon_lol: , tisti neučakani pa si ga lahko ogledaju tu:

http://www.youtube.com/watch?v=XFXY57UkU6E

Hubertus
15. January 2009, 23:36
Evo Bliska. Še mal mu manjka pa bo....:icon_lol:

http://www.moj-album.com/slike/364375/XNYf918ouafZ9ro5.v.jpg

detel
17. January 2009, 00:02
Zadetek v piko. Bravo.

kos
26. February 2009, 14:20
leglo v pričakovanju novih gospodarjev

Hribowc
23. March 2009, 19:13
http://www.shrani.si/t/2u/5v/46VmB1YL/1/ajka.jpg (http://www.shrani.si/?2u/5v/46VmB1YL/1/ajka.jpg)

JAKAJEŽ
13. February 2010, 17:09
Še naša Bora 3:icon_wink:

ZR7
13. February 2010, 21:04
Še naša Bora 3:icon_wink:

No pa še ena, ki izvira iz istega kraja.:icon_biggrin:

1- na domačem predpražniku.
2- No, ta slika je kar malo nespodobna. Pa naj se vidi kakšne imamo:icon_redface:
3- Ptičarski Down.

Hubertus
14. February 2010, 02:53
Še naša Bora 3:icon_wink:

Kaj pa stranski ris?

ZR7
14. February 2010, 09:08
Kaj pa stranski ris?

Jakata križ boli:icon_twisted::icon_wink::icon_lol:

JAKAJEŽ
14. February 2010, 12:34
Ta fotka je iz trenutka ko premišljuje kaj bi zagodla iz drugih profilov pa še sledi ko bo pripravljena pozirati:icon_lol:

lp

Hribowc
1. March 2010, 16:45
http://www.shrani.si/t/1H/CS/17nxQ7ZR/img3024.jpg (http://www.shrani.si/?1H/CS/17nxQ7ZR/img3024.jpg)

zober
8. March 2010, 14:11
L.p kot bodočmu lastniku braka me zanima kakšna koča naj bi bila za braka?koča bo v pesjaku!

Veper
9. March 2010, 08:24
Predeljena v dva dela in sicer spalni del v kubaturi največ 6kratnika volumna odraslega psa in predprostor (vetrolov ) v katerem se mora pes brez problemov postaviti na noge in obrniti. Če ima koča ležalnik pred vhodom pa jo bo pes obožaval ,seveda če ne bo ravne strehe.V primeru ravne strehe bo namreč raje ležal na strehi.

detel
9. March 2010, 10:09
L.p kot bodočmu lastniku braka me zanima kakšna koča naj bi bila za braka?koča bo v pesjaku!

Zober, izbral si pravega psa. Imel sem tri brake. Odlikuje jih inteligenca, delavnost, univerzalnost........

ben1
9. March 2010, 11:27
Tud jaz sem enakega mišlenja da je to odličen pes, sam imam 8 let staro brak jazbčarko.:icon_smile:

JAKAJEŽ
6. May 2010, 20:15
Evo ni glh stranski ris je pa nekaj vmes:icon_wink:

lp

g0zdar
6. May 2010, 20:19
Lep pes,tudi jaz mislim za nabavo braka.

zober
27. June 2010, 22:51
evo moj nov lovski prjatu Bor :icon_lol::icon_lol: http://www.forum-lov.org/forum/attachment.php?attachmentid=7559&stc=1&d=1277671872

ben1
28. June 2010, 07:29
Bravo, želim vama čim več lepih trenutkov na jagi.

GregaK
28. June 2010, 11:22
No Zober le glej, da ga boš prpelov pokazat!

zober
28. June 2010, 23:24
Ben hvala,ja grega obvezno prideva na obisk!

zober
19. July 2010, 23:32
http://www.forum-lov.org/forum/attachment.php?attachmentid=7739&stc=1&d=1279575105

zober
9. August 2010, 00:01
http://www.forum-lov.org/forum/attachment.php?attachmentid=7892&stc=1&d=1281304824

urban
25. December 2010, 12:56
Mene pa zanima, če so dolgonogi napaka ali je to sprejemljivo? Kolikor sem jaz videk brak jazbečarjev so bili vsi na kratkih nogah. Prejšnjo nedeljo pa sem videl pravega lepotca na daljših nogah.

brina
25. December 2010, 13:34
Ta lepotec je prerasel mere brak jazbečarja.

Simon1613
11. August 2011, 07:56
Pozdravljeni! Da pokažem še jaz mojo malo zverino z imenom Črt.
Zanima pa me pri katerem mesecu imate iskušnje, da je pes šel malo dalje od vas po sledi oz. kdaj je pvič gonil divjad. Vem da je to od psa do psa odvisno, pa vendar. Moj je sedaj star 5 mesecel in me kar lepo oboga osnovne ukaze, vendar se me še drži kot ceka in če me slučajno ne vidi, je takoj pri meni. Naredil sem mu že tudi krajše vlečke in jih kar obvlada.
LP

Sršen
11. August 2011, 09:02
Simon, dolg bo še prehitro. Ti to navezanost kar vzdržuj!
Da bo pes delal zate in ne gonil brez veze in sam zase.
Ko bo pes dosegel določeno stopnjo samozavesti in bo impulz dovolj močan, bo šel po sledi, bodi brez skrbi.

mprimoz
11. August 2011, 13:03
Simon, ko bosta s spuščenim psom v lovišču, občasno postoj (ali se vsedi) in mirno čakaj, dokler se pes ne naveliča "dolgočasnega" gospodarja in sam začne raziskovati okolico. :icon_wink:

Simon1613
11. August 2011, 13:55
Hvala za vse nasvete. zanima me še samo kako psa naučiš čuvanja (nahrbnika, divjadi).
In še ena novejša slikica.

detel
11. August 2011, 17:24
Kakšen istrijanec ženskega spola začne goniti že pri 4 mes. ali celo prej. Ni pomembno ali začne pri 4. ali 8. mesecih, važno je, da ima pes dobro lovsko zasnovo, ki se bo z delom prej ali slej pokazala :icon_wink:.

detel
11. August 2011, 18:19
Čuvanje "plena" je prirojena lastnost. Največ čuvajev je med terierji in jazbečarji. Mnoge pse tega ne moreš naučiti. Mogoče boš imel srečo, da tvoj pes to lastnost ima.

alojz1
11. August 2011, 22:07
kako psa naučiš čuvanja (nahrbnika, divjadi).

Nekateri psi to obvladajo kar preveč dobro. Danes je agresivno čuvanje nezaželeno. Če pa želiš imeti takega psa pa ga odloži ob plenu in naprosi koga, ki ga pes ne pozna, da poskuža plen vzeti Če pes laja ali renči ga pohval in nagradi, pri tem uporabi besedo "čuvaj". To parkrat ponovi in kmalu bo tudi žena občutila njegove zobe, če bo pomotoma segla po čuvanem nahrbtniku.

Simon1613
12. August 2011, 07:07
Nisem zagovornik pretiranega in agresivnega vedenja, ne me napačno razumet. Želim si neko normalno čuvanje na ukaz. Vem, da lahko imaš s tem več slabosti kot koristi. Pes ni zaenkrat niti malo agresiven pa tudi ne želim imeti takšnega psa, saj jih bo hitro skubil pri naših pujsih.

Breza
12. August 2011, 23:12
Želim si neko normalno čuvanje na ukaz. Pes ni zaenkrat niti malo agresiven pa tudi ne želim imeti takšnega psa, saj jih bo hitro skubil pri naših pujsih.

Dej no dej. A se ti mal hecaš? :icon_eek:

Čuvanje plena ali nahrbtnika (pred ljudmi) nima z ostrostjo na divjad nič kaj dosti povezave....

alojz1
13. August 2011, 08:29
Dej no dej. A se ti mal hecaš? :icon_eek:

Čuvanje plena ali nahrbtnika (pred ljudmi) nima z ostrostjo na divjad nič kaj dosti povezave....
Čuvanje nahrbtnika lahko nau?iš vsakega pudlja. Obnašanje pri prašiču pa je več ali manj prirojeno. Včasih temu rečemo pogum. Brak jazbečar ima to smolo, da je največkrat pogumen in premalo hiter za umik.

detel
13. August 2011, 11:44
Ležanje ob nahrbtniku zame ni čuvanje, več pa pudlica in mnogi lovski psi ne zmorejo.

alojz1
13. August 2011, 21:01
Oh ja tudi pudlica zna dobro "preštepati" prste.

Simon1613
16. August 2011, 13:06
Sem mislil, da bi na tem forumu dobil kakšno pametno informacij, kako psa kaj uporabnega naučit in ne graje o mojem neznanju. Nihče se še ni pameten rodi!

LP

detel
16. August 2011, 14:31
Simon, knjige v roke. Nekaj jih je v slovenščini :icon_study:

Veper
16. August 2011, 23:30
Simon prva stvar je tečaj VP1 (vaje poslušnosti 1) in nato psa začneš učiti nadgradnje kot so aportiranje in podobno. Tudi trikcev ga lahko naučiš ampak brez štarta v tečaju kjer se bosta učila oba bo bol malo uspeha.

gonjač
20. August 2011, 18:17
lp.ali je brak kljub temu da je gonjič lahko dober krvosledec?Saj kot gonjiča ga probam odvaditi od gonje srnjadi,kot krvosledca paravno obratno saj je največ iskanja ranjene divjadi.(v našem lovišču).Zanima me vaše mnenje.Kako ga odvaditi od gone srnjadi. hvala

lunca
22. August 2011, 08:34
kolikor je meni znano spada Brak Jazbečar po novem med krvosledce.
Tjaša

Veper
22. August 2011, 10:00
Lunca drži kot pribito vendar naši veleumni kinologi ki imajo čarobno paličico še vedno zahtevajo PNZ za goniča in šele nato UP za krvno sled. Bo že tako da imajo prav samo naši ker evropa tako in tako o psih in še posebej o lovskih nič ne ve.:icon_lol:

lunca
22. August 2011, 11:32
Ja,ja smo bolj papeški od papeža:BangHead:
Saj,v tujini tudi z Basset Houndi in BloodHoundi delajo barvarske in nebarvarske sledi,pri nas pa še vedno hočejo PNZ in gonjo.:BangHead::icon_confused:
Tjaša

jež
22. August 2011, 12:16
Jaz pa mislim, da je prav, da pri psu preizkusimo, sledo ali vidoglasnost, ne glede na to, za kakšno vrsto lova ga bomo uporabljali. Ravno tako bi morali barvarjem preveriti glas, da jih lahko uporabljamo kot preizkušene za delo po sledu ranjene divjadi in ne samo pri vzreji!
Pri braku, ko ima opravljen PNZ, vsaj vemo da ni "mutav" na sledi:icon_wink: in je lahko dober krvosledec, če mu gre tudi stara (ali manj stara) sled dobro od nog (in nosu).

bsty
15. May 2012, 15:40
ne vem kje drugje bi lahko tole objavo pa sem kar tule...
Uglavnem, kolega ima naprodaj tri mladiče, odličnih staršev, oče iz Avstrije! če koga zanima, ali ve za koga, ki bi ga to zanimalo, naj javi :icon_wink:

aja, kontak je pa xxxxxx

Ganges
15. May 2012, 16:29
Mogoče v malih oglasih?

Breza
15. May 2012, 20:38
Tako je. Prostor za oglaševanje prodaje lovskih psov je v malih oglasih. Forum ni namenjen oglaševanju.

TaSl
5. January 2013, 20:21
Zanimam se za nakup alpskega brak jazbečarja, ve kdo za kakšno dobro spomladansko leglo? Trenutno vsi ponujajo pol leta stare po polovičnih cenah, sam pa si želim imeti psa iz spomladanskega legla.
Vsak podatek bi mi zelo prav prišel in ga bom zelo vesel, pošljite na ZS, da ne bo nezaželene reklame.

alojz1
5. January 2013, 21:16
Jaz sam nimam predsodkov do pol leta starega psa ali iz jesenskega legla.
Pri tej starosti bolje vidiš telesno zgradbo, zobovje in tudi zasnove že pokaže.
Oglasi se k prodajalcu in se pozanimaj v kakšnih razmerah je pes živel. Če je socializiran in ni bil ves čas le v boksu pojdita še malo na sprehod v lovišče. V jeseni bo pa ravno prav star za resno delo.

Hubertus
6. January 2013, 11:52
Tudi jaz ne vidim težave v nakupu pol leta starega psa. Še bolje, odpadejo ti vse težave, ki jih prinese s seboj mladiček. S šest mesečnim psom lahko začneš takoj s šolanjem in vzgojo. Psiček bo v vsakem primeru tako, kot mu boš ti narekoval (zavedno in nezavedno) in ne tak kot je bil v prejšnjem okolju. Pa še nakup je ugoden in kot pravi Alojz; pes je telesno že oblikovan.

detel
6. January 2013, 21:08
Pa vzemi s seboj nekoga, ki se razume pa kako plašilko ...

TaSl
6. January 2013, 22:55
Plašilko? Za preizkus streloplahosti?

detel
7. January 2013, 10:14
Da, tako.....

RemicN
10. January 2013, 12:45
Jaz tudi nisem navdušen nad idejo da bi jemal 6 mesečnega psa.
Če bi ga jemal bi hotel dobro poznati človeka od katerega bi ga vzel. Sploh pa je najboj zabavno šolanje/vzgoja 3-6 mesecev, ko se pač igraš s psom :)
Moje skromno mnenje, LP N

TaSl
27. April 2013, 22:27
Zanima me kakšne so vaše izkušnje s kastracijo psičk, kakšna je uporabnost za lovske namene, kakšne spremembe se pojavijo v obnašanju, ipd...

matejk
27. April 2013, 23:18
Pozdravljen!

O tem je bilo na forumu že kar nekaj napisanega.
Predvsem o zdravstvenih vidikih, pozitivnih in negativnih so na foromu pisali tisti, ki se na to bolje spoznajo od mene.
Iz lastne izkušnje pa ti lahko povem, da lovska uporabnost po sterilizaciji psice ni prav nič trpela.
Sterilizacijo je veterinar opravil pri 6 mesecih, še pred prvo gonitvijo.
Lovski nagon je ostal nespremenjen in je verjetno bolj odvisen od tega, koliko je psica dejansko v lovišču.
Odpade gonitev, ki ti lahko drugače sovpada z lovsko sezono.
Če se psica zadosti giblje in jo prehranjuješ po zdravi pameti, se tudi zredila ne bo.
Moraš pa se predvsem sam pri sebi predhodno odločiti, da zaenkrat resnično ne želiš vzrejati. Mene še sedaj prepričujejo, da sem naredil napako in da bi takšna lepotica morala imeti kakšno leglo. Vendar sva se že pred nakupom z ženo odločila, da v tem trenutku nimava časa, da bi pošteno poskrbela za psico med brejostjo in potem še za mladiče, tako da v treh letih še nisem nikoli obžaloval, da sem dal psico sterilizirati.
Imam pa sicer špringer španjelko, čeprav pasma pri tem ni pomembna.

LP
Matej

TaSl
28. June 2013, 14:52
Koliko lahko poje dvomesečni mladič? Povejte mnenje, če ga hranim preveč ali premalo, če mu dam naslednje obroke:
-zjutraj poje 1 dcl čokolešnika;
-popoldne pol posode za skuto mesa, zelenjave, testenine in juho;
-zvečer še enkrat isto kot za kosilo.

Prosim za odgovore, da ga ne bom nepravilno hranil.

alojz1
28. June 2013, 15:40
Tasi, tole vprašanje je pa pretežko. biggrin
Daj mu toliko, da je sit. Kdaj je sit pa preizkusi z koščkom kruha. Meso bo jedel dokler ne bo bruhal. potem zopet jedel.....

TaSl
28. June 2013, 16:01
Po vsakem obroku, še išče, da bi jedel in izprazne do konca posodo, razen včasih pusti zelenjavo. Edino čokolešnik mu ne gre preveč v slast, mesa je pa vedno premalobiggrin

Zanima me, ker je za svojo starost že sedaj zelo velik in ne bi rad vzredil ogromnega goniča, bo še medveda zadavu:icon_wink:

alojz1
28. June 2013, 16:07
Če bo stradal bo vseeno velik, samo suh. Če si ga z kurjim mesom hranil zna biti prevelik. Piščance hranijo z dodatki za pospeševanje rasti. To se lepo prenese na pse (in ljudi).

TaSl
28. June 2013, 17:09
Pravijo da je pes podoben latniku, zato mu ne fotram perutnine, ker je tudi sam ne jem. Govedina, divji prašič, srnjad je kar je dobil od mesabiggrin
No bomo videli kolikšen bo zrasel, tudi sam menim da količina zaužite hrane ne vpliva na končno velikost, saj je zapisana v genskem zapisu, hrana vpliva bolj na telesno težo in zdravstveno stanje.

alojz1
28. June 2013, 17:20
Drugače je pa tako. Psa izšolaj tako, da boš ti zadovoljen. Če bo brak malo prevelik bo pa glih pravi biggrin

andrej50
29. June 2013, 21:43
Tasi,
če hočeš imeti zdravega, primerno razvitega psa v dobri kondiciji, ga hrani 3x dnevno samo z kvalitetnimi briketi, ki vsebujejo najmanj 25 % proteinov. Čokolada, sladkorji, kravje mleko,jajca (beljak) in vsi mlečni izdelki razen skute, pa so za pasjega mladiča, čisti strup. Koščke mesa mu dajaj v manjših količinah le kot priboljšek ali nagrado pri šolanju.
Suhe brikete mu daj v posodo večjo količino, pusti mu 5 minut, potem pa mu posodo odvzemi. Ko bo pes star 6 mesecev ga hrani samo 1 x dnevno z večjo količino briketov, pozimi pa ga hrani 2 x dnevno z bolj kaloričnimi briketi. Če se bo pes zredil ali pa shujšal, mu samo povečaj ali zmanjšaj količino hrane. Če hraniš z suhimi briketi je pomembno, da ima pes vedno na razpolago dovolj sveže vode - tudi pozimi.

alojz1
29. June 2013, 21:59
Tasi, Andrej ti je povedal eno varianto.
Jaz in moji psi pa smo pristaši sveže ali kuhane hrane. Meso surovo. Tudi mladičem. Kuham pa riž, polento, testenine. Brikete samo, če ni drugega.
Vampe od uplenjene divjadi samo sperem z vodo. Pljuča pa obvezno skuham zaradi zajedalcev. Pozimi pa obvezno surovo govejo maščobo (loj) vsak dan manjši kos.
Ti pa lahko izbiraš.

detel
29. June 2013, 22:15
Andrej, vem, da si izkušen vzreditelj a če bi moral jaz hraniti psa kot si napisal ga raje nimam. Kaj so hranili tvoji dedje.... Pes na briketih po par letih ni več sposoben normalno prebaviti kosa mesa ali kosti. Moji psi bodo še naprej jedli tako kot Alojzovi.

alojz1
29. June 2013, 22:17
Tudi to sem dočakal. Da sva z Detlom enakega mnenja. biggrin
Andrej. Poglej zobe malo starejšega psa. Jaz takoj vidim kako je hranjen. Briketarji imajo rjave.

andrej50
30. June 2013, 15:26
To nisem napisal kar tako na pamet, ampak po mojih 40 letnih izkušnjah pri vzreji lovskih psov. Trenutno imam 5 plemenskih psičk, ki jih hranim izključno samo z najkvalitetnejšimi briketi, zato so psice in tudi njihovi potomci praktično brez zdravstvenih težav in v odlični kondiciji.
Detel zelo dobro vem s kom so hranili pse naši dedje, to so bili navadno nezabeljeni žganci, morda tudi s kislim zeljem, v najboljšem slučaju so občasno dobili malo razredčenega kravjega mleka namenjenega za prehrano teličkov. Tisti psi ki niso bili priklenjeni na verigah so se nekako znašli in so si potrebne proteine ujeli sami, ostali verigarji pa so dočakali v trpljenju starost največ do 5 ali 6 let, danes pa psi hranjeni z briketi dočakajo starost tudi do 20 let.
Dobri kvalitetni briketi pač vsebujejo vse snovi v pravem razmerju, ki jih pes potrebuje za zdravo preživetje, zato psa ni potrebno dodatno hraniti z surovim ali kuhanim mesom.
Ne razumem, pa kako si ugotovil, da psi, ki so dolgotrajno hranjeni z briketi niso sposobni prebaviti surovega mesa. Moja 10 letna psica Brina brez problema požre in prebavi celo surovo jelenovo srce, katero tehta približno 1 kg, ali pa morda tudi več, pa jo vsa leta hranim izključno z briketi.
Tudi to je res, kot je napisal Alojz, da imajo starejši "briketarji" rjave zobe, vendar imajo rjave zobe tudi starejši "nebriketarji".

pidog
30. June 2013, 22:53
......Tudi to je res, kot je napisal Alojz, da imajo starejši "briketarji" rjave zobe, vendar imajo rjave zobe tudi starejši "nebriketarji".

Samo, da dopolnim; vendar samo tisti nebriketarji, ki se hranijo s kislim zeljem, razredčenim mlekom, nezabeljenimi žganci..............pa recimo še čokolešnikom:icon_wink:

Je pa izbira hrane (primerne za "lovske kanide") odločitev vsakega posameznika!
Mene ravno tako prepriča tista hrana pri kateri pes ne pozna limita :icon_lol: (seveda je to samo "pokazatelj", dobri razlogi pa so nekaj drugega) .........pa ne, da občasno ne dobiva briketov...........ki imajo X mesecev rok trajanja pri +20 C. Mogoče pa je resnično vse samo v vlagi (in I. klasi mesa, ki je v njih)biggrin

........ampak izkušnje so različne!

Dober pogled!

pidog
27. November 2013, 16:55
Skoraj ravno na drugi rojstni dan je psica ( na začudenje strelca, ki je tudi slikal) prvič tudi prinesla "vzdignjenega" in uplenjenega malega viteza ........... veselje na eni strani in kor zmeraj v kinologiji malo zavisti na drugi:OK: . Je pa padlo prej par od nje vzdignjenih zajcev pred njo; ne vem, mislim pa da tudi dobre prilike za prinašanje (v praksi seveda) pri teh ni imela.
Seveda pa.......brez dela ni jela........in od viška ne boli glava!

.......je pa slab gonič; nikoli 20+ ; je pa bolj za brakade; (po evangeliju SLO kinologije) biggrinbiggrinbiggrin

http://shrani.si/f/2q/ni/2Qk3YsvL/251113.jpg

....malo bolj slaba slika, ampak dobra za malo porast ega; le da ostane v mejah normale in hobija!

Sršen
27. November 2013, 18:46
.......je pa slab gonič; nikoli 20+ ; je pa bolj za brakade; (po evangeliju SLO kinologije) biggrinbiggrinbiggrin

Zakaj slab gonič? Saj ni viikonogi gonič. Pa si predstavljaš kakšen teren predela pes v tem času?! Dolžina je pri brak jazbečarju odvisna od tega kako si ga naučil. Tudi moji braki se običajno vračajo po 20 minutah. Občasno so izjeme po dve ali tri ure, ko je na delu očitno pregnan zajec ali lisjak.
To, da brak prinese brez da si ga učil, kaže njegovo vez s teboj in po mojem laičnem mnenju to pomeni da lovi s teboj in zate in ne samo zase, kot je mnogokrat videti v naših loviščih pri goničih.
Začni jo učiti še za krvno sled, boš videl da bo šlo s temi lastnostmi!
Meni so ravno taki braki všeč.:hooray::OK: Za dolgega goniča nimam ne interesa ne lovišča.

pidog
27. November 2013, 20:53
Tudi moji braki se običajno vračajo po 20 minutah. Občasno so izjeme po dve ali tri ure, ko je na delu očitno pregnan zajec ali lisjak.
To, da brak prinese brez da si ga učil, kaže njegovo vez s teboj in po mojem laičnem mnenju to pomeni da lovi s teboj in zate in ne samo zase, kot je mnogokrat videti v naših loviščih pri goničih.


....saj pravim, da jih je večina na meji I. nagradnega razredabiggrin ..... seveda če ni na delu zajecBighand
Mal heca mora bit:yea1:

...sem eden tistih, ki zelo verjame da "lovski pes" niso samo prirojene lastnosti in da takšno mišlenje vodi v en velik nič:icon_wink: ........seveda ji do pravega aporta še manjka; malo smo se včasih pa le igrali:yea1:
http://www.youtube.com/watch?v=px4nySuXJPY

Dober pogled!

mprimoz
27. November 2013, 22:31
Pidog, čestitke tvoji brakici, imaš simpatično psičko.:OK:
Obilo uspeha na vajinih lovskih pohodih.:yea1:
Kaj pa je rekel sodnik na PNZ, da bo lovsko uporabna al ne?
Mnenje sodnika je najpomembnejše.:lol1:

pidog
28. November 2013, 10:50
Mprimoz,Srešen,hvala!
Seveda se strinjam s Sršenom glede dolžine gonje brakov. Tudi pri nas je podobno. Pes ni dolg, je pa res, da mora kdaj pokuriti odvečno energijo, da se lahko potem skoncentrira......saj je pri vseh energetsko polnih bitjih isto.....če ne paneumnosti delamobiggrin

Važno da vsi uživamo v lovu s psom!!!

PS
Psica je očetova ampak si jo malo podajava.......lova za psa nikoli preveč:hooray:
Sam čakam nekaj bolj visokonogega.

mprimoz
28. November 2013, 11:33
Pasma, če ni skrivnost?:whistle:

žandar
28. November 2013, 19:03
Pasma, če ni skrivnost?:whistle:

Blondinka:whistle:

detel
28. November 2013, 19:15
:icon_lol::OK:.

pidog
29. November 2013, 12:54
Blondinka:whistle:

Tista bo samo za v vitrino, lepotna tekmovanja.......pa za kakšno bolj specialno delo; Int Chamipon, 6xBOB, 5xBurek, 3xBIS, 2xBest in Suck..... :whistle::OK:

Mprimoz. Žimavca če bo vse po sreči. Takšnega "brez repa", pohabljenega:icon_lol:

gonjač
7. December 2013, 09:44
Evo pa bo skoraj en teden odkar je šel moj tovariš v večna lovišča.:icon_sad::icon_sad: Jebe........ ti tehniko. (vlak)

TaSl
11. December 2013, 13:48
Zanima me, če imate izkušnje kakšna prehranska dopolnila ali mazila bi pomagala pri zdravljenju poškodovanih (potrganih) križnih vezeh.

mugo
11. December 2013, 13:57
Zanima me, če imate izkušnje kakšna prehranska dopolnila ali mazila bi pomagala pri zdravljenju poškodovanih (potrganih) križnih vezeh.

Pomaga edino operacija, če so vezi pretrgane.

TaSl
11. December 2013, 14:04
Pomaga edino operacija, če so vezi pretrgane.

Je že izvedena! Zanima me pooperacijsko zdravljenje.

zober
12. December 2013, 23:26
https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-frc3/p480x480/1499479_717464408264474_2144890894_n.jpg

mugo
12. December 2013, 23:35
Je že izvedena! Zanima me pooperacijsko zdravljenje.

Ker nihče ne odgovori, bompovedal kar vem iz lastnih izkušenj s pretrganimi križnii vezmi. Za ljudi se takih zadev ne uporablja, tako da predvidevam, da jih tudi za pse ni. Pri ljudeh je po tej operaciji potrebna vsaj pol letna rehabilitacija - fizioterapija in pridno izvajanje vaj.
Dopuščam pa verjetnost, da ti bo kdo kaj ponudil za kupiti, da bi zaslužil, pomagalo pa kaj dosti ne bo.

TaSl
13. December 2013, 07:53
Vsaj eden se je oglasil...hvala za nasvet. Sicer veterinarji in poznavalci priporočajo prehranska dopolnila ali mazila za sklepe (kot za konje), ali pa oboje skupaj.

TaSl
21. December 2013, 19:53
Mene pa zanima kakšna je normalna teža odraslih brakov in kakšna naj bi bila teža 7 mesečnih psičkov, ter koliko hrane naj bi pojedel za vzdrževanje "normalne" telesne teže tako odrasel pes kot 7 mesečni mladič?

alojz1
21. December 2013, 20:10
Mene pa zanima kakšna je normalna teža odraslih brakov in kakšna naj bi bila teža 7 mesečnih psičkov, ter koliko hrane naj bi pojedel za vzdrževanje "normalne" telesne teže tako odrasel pes kot 7 mesečni mladič?
Tole je pa težko vprašanje. Količina hrane ne pove nič. Pomembna je energija.
Zato na kupljeni hrani vedno piše priporočilo.
Psa moraš oceniti ali je debel ali suh. To pa je odvisno tudi od gibanja. Malo debelejšega hraniš z nizkokalorično hrano. Potem pa na jagi samo za tabo hodi. Ne zato ker je debel. Ampak zato ker preprosto nima energije. Če pa ima energije dovolj in NI le zaprt v pesjaku ampak dela vsak dan pa ne bo debel.

brkincc
26. January 2015, 11:31
Pozdravljeni,zanimam se za nakup te pasme,zato vas prosim,če kdo ve za kakšno leglo ali predvideno leglo naj mi sporoči na zs,hvala.lp Tomaž

ben1
10. March 2015, 18:29
Tudi jaz se zanimam za braka. Rabil bi naslov kakšnega vzreditelja kateri jih prodaja. Prosim na ZS. Hvala

mustang
15. January 2016, 10:44
Pozdravljeni. Tudi jaz se zanimam za nakup brak jazbečarja. Prosil bi če kdo ve za kakšne dobre vzreditelje lahko tudi iz tujine ? Prosim na ZS. Hvala.

ben1
1. March 2016, 19:25
15948
Don ravno star eno leto.

laso
6. October 2016, 08:57
Brak jazbečarka bo 15.10.2016 stara 6 mesecev. Visoka je cca. 32 cm. Ali bo dosegla minimalnih 34 cm?

detel
6. October 2016, 10:46
Še tri mesece bo rasla.

TaSl
7. February 2017, 12:32
Pred tednom dni se je moj pes začel vesti, kot se še ni doslej in vse skupaj še kar traja.

Začel je tuliti v zrak kot volkovi, večinoma gleda ob tuljenju v dve smeri, občasno tuli pa kar v pesjaku. To tuljenje preneha hvala bogu samo ponoči!:icon_confused:

Imate izkušnje kaj bi to pomenilo in kako to ustaviti?

TaSl
7. February 2017, 12:45
16483

alojz1
7. February 2017, 12:48
Hja, ko tebe to zgrabi, sedeš v avto in greš malo v vas. Pes pa ne more. Le veter mu pove, da je tam daleč ena......

TaSl
7. February 2017, 15:22
Hja, ko tebe to zgrabi, sedeš v avto in greš malo v vas. Pes pa ne more. Le veter mu pove, da je tam daleč ena......

Do tega zaključka sem prišel tudi sam, samo sem hotel vse skupaj podkrepiti z mnenjem drugih, bolj izkušenih. biggrin

detel
7. February 2017, 22:03
Moji tulijo ponoči in mi dvigajo pritisk :icon_mad:, še dobro, da so sosedi pridni... do kdaj.

lovec92
30. December 2017, 17:47
Pozdrav vsem lastnikom brak jazbečarjev.
Imam eno vprašanje za vas. Koliko časa vam gonijo srnjad ? Imam psičko staro 10 mesecev. Sprva sem jo na srnjad odvajal z glasnim NE! in je lepo pustila. Sedaj pa se na moj ukaz požvižga in goni od 30min do 1. ure. Kako mate vi kaj izkušnje ? Bo mogoče s časoma gonila manj časa? Na kak način bi jo odvadil na srne ?

TaSl
31. December 2017, 07:31
Pomoje je to še del vihravosti mladega psa.
Sam ti ne bi znal svetovati nič drugega, kot da jo ob gonji divjadi, katero želiš, da goni, še bolj pohvališ ali nagradiš. Ob gonji srnjadi pa to kar malo ignoriraš.
Psi so pametni in kmalu vedo kaj ti je všeč, da počne in kaj ne. Moraš pa vedeti, da je pes živo bitje in odstopanja so vedno možna, kot pri ljudeh, včasih imamo dober včasih pa slab dan.
V 2018 bo bolje, verjemi mi! :icon_wink:

Sršen
31. December 2017, 08:33
...
Imam eno vprašanje za vas. Koliko časa vam gonijo srnjad ? Imam psičko staro 10 mesecev. Sprva sem jo na srnjad odvajal z glasnim NE! in je lepo pustila. Sedaj pa se na moj ukaz požvižga in goni od 30min do 1. ure. ...

Po domače povedano, psico si že zajebal!
Tista o mladostni vihravosti od Tasi-ja je pa tudi za lase privlečeno.
Mladega goniča je potrebno učiti in mu pokazati kaj sme in kaj ne sme. Zamujeno ne vrne se nobeno ali pa zelo stežka!
Ko se brak jazbečar, ki je kar malo specično trmast pes navadi loviti zase, si ti dober le še za družbo in hranitelja.
Če pa ti mladiča nekajkrat prestrežeš, ko priteče po sledi srnjadi, torej korigiraš ko počne narobe in pelješ na sledi divjadi za katero želiš, da goni, potem pa uspeh ne izostane. Torej je potrebno kar nekaj preteči in se drsati po kakšnem grabnu pri prestrezanju in kar nekajkrat še ponoči opazovati travnike za zajci, da psu pokažeš kaj od njega pričakuješ.
Goniča enostavno izpuščati v gozd, mu na začetku reči nekaj besed in upati, da bo delal po tvoji žeji, to ne bo šlo.
Tak pes začne loviti zase, ti si mu pa le zadnja postojanka, ko se naveliča in prevoz do doma.
Dobrega goniča narediti je težje, kot to misli večina! Pa še ko ga narediš, moraš to redno negovati!

Časi, ko so se goniči ob obilici male divjadi sami naučili gonje zajca in lisice so mimo. Srnica pač tako lepo teče in njena sled je tako lahka, da jo je res tako veselje preganjati, po možnosti pa še ujeti in raztrgati, da gospodarja kar en lepi pimpek gleda!

Mlademu goniči strast za zajca in lisico zbudijo le kozolci, ki jih pred njim ti naredijo, ko se prehladijo s šrotom!
Za sedaj odvaditi psa goniti srnjad? Se da ja, le napisati ti ne smem. Se pa kupi v trgovini in potrebuje baterije!

alojz1
31. December 2017, 09:15
Za sedaj odvaditi psa goniti srnjad? Se da ja, le napisati ti ne smem. Se pa kupi v trgovini in potrebuje baterije!
Ampak ta pripomoček je le za dobre vodnike. Drugače psa prav lahko uničiš uničiš in je za lov neuporaben.
Z vsem ostalim se pa strinjam. Poznam LD, kjer je za mladega psa učit škoda zajca. Ga bodo jagali funkcionarji.

lovec92
31. December 2017, 17:08
Zajca nimamo, lisic 10 kom. letno, imamo prašiče, jelenjad, največ je pa srnjadi. Psička goni vse. Prašiča lepo oblaja. Problem je edino ko gre za srno tolko časa. S tistim na baterije ni šans da bom psičko tresel.... bom proval z dolgo vrvjo pa jo na sledi srnjadi ostro povleči.

lovec92
31. December 2017, 17:29
[QUOTE=Sršen;123521]Po domače povedano, psico si že zajebal!

V nobenem primeru jo nisem zajebal... Psička je zelo prijazna do ljudi in otrok, zelo je navezana name,ni streloplašna je ubogljiva, imam jo za najbolšega prijatelja.
Edino rad bi jo skrajšal pri gonji.

TaSl
31. December 2017, 22:11
Nisem nek stari maček v lovski kinologiji in lovu a videl sem pa že marsikaj in tudi meni se zdi, da teletakt pomoje ne bi rešil kaj veliko.
Meni je lansko leto teral srno več kot uro na vidnem polju in bolj kot sem tekel za njim in vpil, slabše je bilo. Pred tem mi ni nikoli tega naredil in tudi za tem ne. Požene srnjad kat rad ampak le nekajkrat zalaja in je to to.
Niso vsi primeri isti in verjamem, da ti uspe.

PS: Če ne bo bolje jo pa prodaj v Srbijo. :) Poleti so mi kazali samo pse, za katere so trdili da so vrhunski, ker poženejo srnjad in so na takšen način letos poleti dobili res nekaj prekrasnih srnjakov. Tam pa res verjamem, da s tem, ko padajo srnjaki pred psi naredijo pse še bolj željne gonje srnjadi.

Jagermaister
31. December 2017, 22:20
Zajca nimamo, lisic 10 kom. letno, imamo prašiče, jelenjad, največ je pa srnjadi. Psička goni vse. Prašiča lepo oblaja. Problem je edino ko gre za srno tolko časa. S tistim na baterije ni šans da bom psičko tresel.... bom proval z dolgo vrvjo pa jo na sledi srnjadi ostro povleči.

Lisic imate le 10 ali jih ustrelite samo 10? Najbrž drugo. Zato pa tudi zajcev nimate. Lisic pa vsaj 200! Ustreli jih 20, pa bo gonila samo lisico.

Tisto z dolgo vrvjo pa kar pozabi...

lovec92
31. December 2017, 23:08
Lisic imate le 10 ali jih ustrelite samo 10? Najbrž drugo. Zato pa tudi zajcev nimate. Lisic pa vsaj 200! Ustreli jih 20, pa bo gonila samo lisico.

Tisto z dolgo vrvjo pa kar pozabi...

Zajca pri nas že dolgo ni zaradi načina kmetovanja in obdelovanja zemlje ne pa zaradi lisic... in kaj bom se ubadal z lisicami pri 100➕prašičih... pa aide lahko recem da bi se dalo kako lisico več uplent.

Jagermaister
1. January 2018, 06:45
Zajca nimate zaradi lisic in ne zaradi kmetovanja. Pa če verjameš ali ne.

Sicer pa če imate toliko prašičev, bo psica sčasoma gonila le te in pustila srnjad in vse drugo kar v pogonih ne streljate. Predvidevam, da srnjadi ne.

TaSl
1. January 2018, 10:15
... in kaj bom se ubadal z lisicami pri 100➕prašičih...

Točno tu je problem, da nimate zajca. :icon_neutral:

Kot je rekel Jagermajster, pomoje se bo sčasoma premislila, če imate toliko prašičev.

Sršen
1. January 2018, 18:01
[QUOTE=Sršen;123521]Po domače povedano, psico si že zajebal!

V nobenem primeru jo nisem zajebal... Psička je zelo prijazna do ljudi in otrok, zelo je navezana name,ni streloplašna je ubogljiva, imam jo za najbolšega prijatelja.
Edino rad bi jo skrajšal pri gonji.

No, no, ne jemat tako dobesedno.biggrin Kuža je lahko še vedno dober pes in zaželjen in ljubljen družinski član, četudi je za jago čisto zanič. To sem mislil z "zajebal". Tudi če ne bo izpolnjevala tvojih pričakovanj, je še vedno lahko tvoj najboljša prijateljica!

Kar se tiče gonje srnjadi, pa to do srnjadi ni fer! Zato se le potrudi in ji pokaži divjad, katero je lovsko loviti z goničem! Magari pujse, le da potem imej vedno tudi ukrivljeno šivanko in nit s seboj!

Pa še praktičen nasvet za odvajanje gonje srnjadi.
Zjutraj čakaj ob travnikih, da se srnjad napase in glej kje se je premikala. S psico na daljšem povodcu pojdi preko sledi in ko bo sled zaznala in hotela po njej, jo korigiraj! Kakšno in kolikšno korekcijo potrebuje boš pa sam najbolje vedel.

Tudi v našem lovišču pravijo da ni zajca. Pa sem ga vseeno našel dovolj, da sem ga psici pokazal in ga je z veseljem pognala!

Sicer se pa ne sekiraj, gonja se z leti samo daljša.:whistle:

lovec92
1. January 2018, 18:31
Sršen to z dolgim povodcem sem tudi sam rekel da bom izvedel. Ta nasvet sem pa slišal na youtubu v filemčku o slovenski lovski kinologiji. Tako da si bom večkreat vzel čas in to treniral s psičko:icon_wink:

Zajec je seveda tudi pri nas. res lepo ga je videti in tudi na lovu ga noben ne strelja, ker jih je res malo. Ni pa lisica glavni krivec da ni zajca :icon_wink:

Eni pravijo da z leti bo krajša drugi pa daljša :icon_confused:

Sršen
3. January 2018, 15:29
... Zajec je seveda tudi pri nas. res lepo ga je videti in tudi na lovu ga noben ne strelja, ker jih je res malo. Ni pa lisica glavni krivec da ni zajca :icon_wink:

Eni pravijo da z leti bo krajša drugi pa daljša :icon_confused:

Pred letom sem se sprehajal z dvema starejšima kinološkima sodnikoma in smo debatirali o zajcu, ker smo bili ravno na taki preizkušnji. Obujala sta čase, ko je naenkrat postalo moderno "zaščititi" zajca in so se lovske družine same odločale za zmanjšanje ali pa celo opuščanje odstrela. Oba sta potrdila, da so se staleži v loviščih, kjer so se šli to "zaščito" hitro manjšali, tam, kjer so jih pa še naprej normalno jagali, pa je stalež ostal na nivoju. Skupaj smo potegnili sklep, da je zajca pač treba loviti, če ga hočemo imeti. Sicer bolezen in dvig staleža predatorjev, ki je povezan s kratkoročnim dvigom staleža zajca, povzročijo krepek padec ali izginotje zajca v lovišču.
Torej zajca jagajte in ne le glejte, pa ga bo tudi za tvojega psa dovolj!

Lovec, ki si ga videl na filmu, prijatelj našega Jagermajstra tu gori, dobro ve kaj počne, ko uči svoje posavce. Se ga splača posnemati!

Kar se tiče krajšanja gonje psa, ja seveda bo krajša. Ko bo dovolj stara, da jo bodo že vse kosti bolele. Do takrat pa bo vedno daljša!

TaSl
4. January 2018, 20:11
Vem da smo v temi psov a vseeno ti povem naš primer iz prakse.
Tukaj se s teboj ne morem strinjati, glede zajca.
V našem lovišču, so od leta 2011 bili uplenjeni samo trije zajci in nekaj je bilo povoženih. Stalež zajca pa imamo tako visok, da bi jih za šalo dobili vsaj 5 ali več na leto a ni interesa za lov nanje in pse se ne uči loviti zajca.
Vzrok temu, da se ga ne lovi, je zaradi zmernega števila prašičev ob zadnjem rekordu leta 2012, kjer pa smo trenutno na super poti, da postanejo tako redki, da jih bomo dobili letno toliko kot zajcev.
Lisice pa se lovi pri nas predvsem na čakanje, sam se jih letos kar nekaj polovil takoj poleti, ko so kar mrgolele vsepovsod. Na zadnjih 3 čakanjih pa sem videl samo še zajce na treh med seboj zelo oddaljenih prežah, kjer so bili nedvomno različni zajci in v snegu so se sledili pogosteje kot prašiči.

alojz1
5. January 2018, 20:16
Z zajcem je takole. V lovišču z šrnuhi in rogovileži je zajec varen. Pri nas ga par let ni nihče streljal pa jih je kar precej. Z lisicami je pa skoraj isto. Jaz in kolega sva jih uplenila 34. Vsi ostali pa za prste ene roke.

winters
11. August 2021, 19:57
ko smo ze pri brak jazbečarih je kaksna razlika med rjavimi in črnimi razn barve, sosed jager ima crnega brakjazbecara kajbi moj mentor rekl da je prava granata za prasice in jelenjad, na googlu jih je pa bolj malo pa se mi vseeno crni lepsi vidijo
lp

karo40
11. August 2021, 20:16
Črnega še nisem videl.

winters
12. August 2021, 13:37
Črnega še nisem videl.

171701717117172

karo40
13. August 2021, 13:06
Lep oziroma všečen.