PDA

View Full Version : speer hot-cor



toma
5. March 2008, 12:17
Ali kdo mogoče pozna to kroglo ali pa jo celo uporablja?kaliber 30-06 gramaža pa 14,3!!:icon_confused:

janez valentic
5. March 2008, 13:14
Jaz jo uporabljam v .30-06 v teži 10,7 g (165 grs). Hot-core krogle so najcenejše bonded krogle, kjer je ne prihaja do ločitve svinčenega jedra in plašča. V teži 10,7 g gre za klasično kroglo s špičasto konico (spitzer)

V teži 14,3 g je krogla prilagojena hitrosti 30-06 in bi znala običajno funkcionirati na težji divjad.

Zakaj pa želiš uporabljati tako težko kroglo?

toma
5. March 2008, 13:23
Čisto iz firbca me zanima pa še krogel mi je zmanjkalo!Cena pa tudi ni ne vem kako huda!A je morda pretežka?:icon_redface:

toma
5. March 2008, 13:31
Še nekaj,kakšne trdote pa je ?A je bolj mehka ali trda?

janez valentic
5. March 2008, 14:37
Pri teh hitrostih, ki jo boš dobil (ca 700 m/s) ne more biti ne vem kako mehka.

Mislim, da za slovensko divjad ni potrebna večja teža od 11,7 g, pa še 11,7 je bolj primerna za težjo divjad (jelen, merjasec). Kot kompromisna teža je po mojem mnenju primerna 10,7 g, če pa streljaš pretežno samo srnjad, košutarijo in manjše pujse, pa je tudi 9,7 g več kot dovolj. In to mislim na navadne - "ne-premijum" krogle. Če pa streljaš kakšen Failsafe, A-frame, TSX ali podobno smetano, pa je tudi 9,7g čisto dovolj. Govorim seveda za kaliber .30-06.

Bolj kot kaliber, teža krogle ali blagovna znamka krogle je pomembno dobro zadeti, vse ostalo je precej nepomembno.

Eksperimentiranje z različnimi kroglami, je sicer zanimivo a časovno intenzivno. Če želiš preskusiti novo polnitev, to pomeni da moraš narediti tesno polnitev (ca 20 patronov).Potem moraš še zadevo sprobati na različnih razdaljah, oziroma si pomagati z izmerjeno hitrostjo, rezultati na strelišču in v tabelicah.

Mene tudi občasno vabi, da bi sprobal kakšno nevsakdanjo kombinacijo (npr. kakšen 130 TSX napolnjen na blizu 950 m/s), ampak ni ga čez samozavest, ki temelji na nekaj sto kosov postreljenih krogel enake polnitve.