PDA

View Full Version : Ali lahko opravljam lovski izpit?



ferdo
21. February 2008, 23:52
Pozdravljeni!

Prosim vas za pomoč oziroma za mnenje.
Rad bi opravljal lovski izpit, vendar nočem uporabljati orožja; podal sem tudi ugovor vesti pred služenjem vojaškega roka.
Glede na trenutno zakonodajo, pa ne vidim možnosti opravljanja lovskega izpita, saj kolikor jaz razumem, le tega ne morem opravljati brez opravljanja izpita o varnem rokovanju z orožjem... :icon_cry: :icon_confused:
Kaj menite vi?

capek
22. February 2008, 06:02
A te lahko vprašam zakaj bi postal lovec, če nočeš nositi orožja?Drugače pa po mojem že gre, jaz ga tudi nimam(so mi policaji vse pobrali) pa sem še vedno lovec.Boma skupaj na jago hodla.

Uribobo
22. February 2008, 07:01
Kaj za vraga si pa počel, da so ti policaji orožje vzeli?:icon_eek:

dolgin
22. February 2008, 07:18
Izpit lahko opraviš!Boš se pač moral sprijazniti s tem,da boš moral opraviti tudi izpit iz rokovanja z orožjem,ker je to tudi del lovskega izpita! Sej,al ga potem nabaviš in uporabljaš al ne je pa čisto tvoja stvar!!!

lp

tica
22. February 2008, 12:02
Pot do lovskega izpita vodi preko članstva v lovski družini. Najprej prošnja, sprejem in opravljanje praktičnega dela lovskega izpita najmanj leto dni. Druge organizacije, ki bi izobraževala za ta del lovskega izpita preprosto ni. V tem času si po programu izobraževanje za teoretični delo lovskega izpita dolžan opraviti še usposabljanje varnega ravnanja z orožjem in prve pomoči.

ferdo
22. February 2008, 20:24
A te lahko vprašam zakaj bi postal lovec, če nočeš nositi orožja?Drugače pa po mojem že gre, jaz ga tudi nimam(so mi policaji vse pobrali) pa sem še vedno lovec.Boma skupaj na jago hodla.

Zakaj pa da ne bi bil lovec brez orožja. Orožja preprosto nočem imeti v rokah, v drugih pa me sicer ne moti. Bi pa rad bil uradno lovec z izpitom, ker spoštujem dosedanje delo slovenskih lovcev in ker me tako udejstvovanje veseli. Saj imam kolega lovca, pa sva dostikrat skupaj in mu pomagam pri delih v lovišču...

ferdo
22. February 2008, 20:30
Pot do lovskega izpita vodi preko članstva v lovski družini. Najprej prošnja, sprejem in opravljanje praktičnega dela lovskega izpita najmanj leto dni. Druge organizacije, ki bi izobraževala za ta del lovskega izpita preprosto ni. V tem času si po programu izobraževanje za teoretični delo lovskega izpita dolžan opraviti še usposabljanje varnega ravnanja z orožjem in prve pomoči.

Tica torej praviš, da človek, ki noče prijeti za orožje ne more opraviti lovskega izpita oziroma mu to onemogoča trenutna zakonodaja. To ni pravično, saj lov ne pomeni samo odstrel, pa saj to vi sami veste, samo zakonsko to ni dobro urejeno. Kaj menite ostali?

jazbec
22. February 2008, 20:32
Orožje boš moral prijeti v roke najmanj na preizkusu ravnanja z orožjem.

ZR7
22. February 2008, 20:39
Lov ni samo odstrel. Je pa odstrel velik del lova. Kakor nam država že omejuje krmljenje, vedno večji. Lovska družina pa tudi mora izvajati plane odstrela.
Res je, da imamo med seboj tudi lovce ki nič več ne plenijo, torej bi bilo logično imeti tudi take, ki tega že od začetka ne bi počeli.
Vendar je kljub temu moje mnenje, da bi pa nekdo, ki želi začeti z lovskim udejstvovanjem moral to izvajati tudi v obliki odstrela, ker bo le tako spoznal lovstvo v celoti.

jazbec
22. February 2008, 21:30
Se kar strinjam z ZR7, obstaja veliko združenj in organizacij ki se ukvarjajo z varstvom narave in živali v katerih lahko sodeluješ brez "orožja".
Če imaš tako odklonilno mnenje o orožju, je bolje izbrati kakšno alternativo, kot pa se v nekaj spravit polovično.
Če si premisliš si pa vedno dobrodošel

ferdo
22. February 2008, 21:44
Saj jaz sem, delam in bom delal dobro za divjad (posredno tudi za lovstvo), vendar mi zaradi takega zakona ni omogočeno uradno :icon_cry:biti član LD.

capek
23. February 2008, 05:32
Ferdo malo sem se hecal, da neboš zameril.Pri nas in pri sosednjih LD je največji problem realizacija plana odstrela.Tako kot je napisal ZR7 veliko lovcev ne strelja več, pri nas je to po mojem polovica članstva.Ker pa je to velik problem, predvsem zdaj, potrebujejo LD lovce, ki veliko lovijo, da se tako izpolni plan.Jaz osebno te nebi oviral.

ZR7
23. February 2008, 09:16
...Jaz osebno te nebi oviral.

Saj ovirati ga itak nihče ne more. Njemu samemu bi se postavila ovira pri opravljanju izpita. Zaradi ugovora vesti po sedanji zakonodaji tudi ne bi dobil orožnega lista. To se mi zdi nesmiselno, saj po mojem mnenju bi bilo prav, da bi ugovor vesti veljal za uperjanje orožja proti človeku, ne pa proti divjadi. A je, kakor je. Lovci zakona ne bomo spremenili, saj kot smo videli se že vpliva težko. In dokler država tretira lovstvo le kot zmanjševanje populacij divjadi, tudi zakon ne bo naklonjen lovcu brez orožja.

jazbec
23. February 2008, 09:54
Vsaka stvar nekaj stane, zaradi ugovora vesti ti ni bilo potrebno najmanj za 6 mesecev oditi od doma ( pa pustimo debato o služenju vojaškega roka... ), sedaj pa se je potrebno sprijazniti z posledicami.So pa kakršne so. Ni nujno da se tudi sam strinajm z njimi.

bober
23. February 2008, 22:28
Pri nas je lovec ,ki opravlja vsa biotehnična dela in ostala dela in dolžnosti v skladu z Pravili in Poslovnikom LD. Nima pa lovskega orojža in tako tudi ne opravlja odstrela.
Tukaj pa se odpira vprašanje: Ali imate v Poslovniku ali Pravilih določbo katera zavezuje člana, da mora izvrševati odstrel? Mislim ,da v večini take določbe nimate zapisane. Mene osebno ne moti da imamo takega člana, če ne opravlja odstrela, opravi pa dela v lovišču. Veliko bolj moteče je izvajanje nestrokovnega odstrela na povdarku doseči plan odvzema, kateri pa večinoma botruje pri zniževanju kvalitete odstreljenega kosa, zastrelitve in stem pogojene izgube oziroma izpad dohodka in plana odvzema.
Možne so tudi stimulativne vzpodbude za odstrel v raznih oblikah.
Pač je v LD starostna struktura visoka, del problema pa je pogojen iz finančnega pogleda posamenika.

BOBER

POLH
24. February 2008, 12:36
Pri nas imamo lovca (izpit ima 2 leti), ki je pred služenjem vojaškega roka uveljavljal ugovor vesti. Ko je kot pripravnik zaprosil za izdajo nabavnega dovoljenja so mu njegov ugovor tudi pomolili pod nos. Najprej smo mislili, da se zadeva ne bo dala rešiti, pa je kasneje z preklicom ugovora uredil vse potrebno in dobil izdano nabavno dovoljenje in orožni list.
Kar se tiče odstrela, pa imamo npr. v naši LD v poslovniku določeno, da mora pripravnik v času pripravniškega staža upleniti vsaj dve živali parkljarjev. Ko sem enkrat sprožil debato na to temo, smo skupaj ugotovili, da naj določilo ostane, nikoli pa se ne bo nikogar sililo k odstrelu, če sam tega ne bo hotel. Iz tega sledi, da se lahko v pripravniški dobi izkažeš tudi drugače in da to ni nobena ovira na poti k lovskemu izpitu. Mislim, da razen redkih, nobena stvar oz. problem ni le črno - bel.
Dobrodošel.

kos
13. March 2008, 18:56
Težka bo priti do uradne titule LOVEC, da nebi celovito spoznal in se usposobil za poslanstvo. Lova, kot ga lovcem nalaga republika s predpisi, si ni mogoče predstavljati brez orožja.
Če imaš iz kakeršnih koli predsotkov ugovor vesti do orožja, te ne vzame ne vojska ne policija. Ne pa me razumeti narobe, vsekakor pa poizkusiti ni greh in če imaš za prijatelja lovca pozanimajta se konkretno v njegovi lovski družini kako in kaj! Veliko sreče....:icon_cool:

Wucko
9. June 2018, 03:40
Pri nas imamo lovca (izpit ima 2 leti), ki je pred služenjem vojaškega roka uveljavljal ugovor vesti. Ko je kot pripravnik zaprosil za izdajo nabavnega dovoljenja so mu njegov ugovor tudi pomolili pod nos. Najprej smo mislili, da se zadeva ne bo dala rešiti, pa je kasneje z preklicom ugovora uredil vse potrebno in dobil izdano nabavno dovoljenje in orožni list.
Kar se tiče odstrela, pa imamo npr. v naši LD v poslovniku določeno, da mora pripravnik v času pripravniškega staža upleniti vsaj dve živali parkljarjev. Ko sem enkrat sprožil debato na to temo, smo skupaj ugotovili, da naj določilo ostane, nikoli pa se ne bo nikogar sililo k odstrelu, če sam tega ne bo hotel. Iz tega sledi, da se lahko v pripravniški dobi izkažeš tudi drugače in da to ni nobena ovira na poti k lovskemu izpitu. Mislim, da razen redkih, nobena stvar oz. problem ni le črno - bel.
Dobrodošel.

jaz imam isto situacijo, sem pripravnik, zagret, vodnik psa z izpitom, skratka, rad bi postal jager...

pred 20 leti pa sem bil na tankem ledu zaradi študija in sem šel raje v civilno vojsko, ker sem tako lahko študiral in doštudiral...

se da torej s preklicom pravice do ugovora vesti priti do nabavnega in orožnega??

se zahvlajujem za kakršnokoli pomoč, bi pa kar preskočil kake pikre na račun preteklega "mirovništva", če je možno ;)

jereb
9. June 2018, 23:27
Nisi edini, ki bo zaradi ugovora spremenil mnenje in dobil orožje. Se da.
Osebno sem brez ugovora, poznam pa nekaj lovcev, ki so bili "mirovniki" zdaj pa imajo orožje.