PDA

View Full Version : Izbira kalibra



zlatorog
6. February 2008, 18:13
Solovec kupuje repetirko, pa je v dilemi glede kalibra, odloča se med 30-06 in 7x64, starejši lovci mu svetujejo naj kupi 7x64, mlajši pa 30-06. V lovišču imamo jelenjad, d. prašiče, srnjad, gamse..., zanima me vaše mnenje in izkušnje z obema kalibroma. LP

Ganges
6. February 2008, 18:24
Kalibra sta v bistvu precej podobna. 30-06 je ameriški kaliber 7x64 pa evropski kaliber. 30-06 je nekoliko močnejši, jaz pa sem mnenja, da nekoliko rezerve ni nikoli preveč :icon_wink: Zato pa tudi sam uporabljam 30-06 :icon_lol:

kuje
6. February 2008, 18:47
Če ne polni sam vsekakor 30-06.V tem kalibru je ogromno odlične tovarniške municije.Naboj je dovolj močan za vse pri nas.Nič proti 7X64 ampak je izbira streliva s dobrimi kroglami precej manjša.Sploh,če imaš v lovišču jelenjad nimaš kaj razmišljat!Lp.

andrej win
6. February 2008, 18:54
nujno 30-06 :icon_wink:

se strinjam z trditvijo gangesa..

lp

majamagajne@hotmail.com
6. February 2008, 19:02
kar bo kupil od teh dveh kalibrov nebo naredil napake.:icon_cool:

wolf1
6. February 2008, 19:22
Jaz ne maram ameriških kalibrov, navijam za 7x64 :icon_lol:

majamagajne@hotmail.com
6. February 2008, 19:42
bravo wolf1:icon_biggrin:

Ganges
6. February 2008, 19:50
Če ne polni sam vsekakor 30-06.V tem kalibru je ogromno odlične tovarniške municije.Naboj je dovolj močan za vse pri nas.Nič proti 7X64 ampak je izbira streliva s dobrimi kroglami precej manjša.Sploh,če imaš v lovišču jelenjad nimaš kaj razmišljat!Lp.


No to je tudi moje mišljenje. Že v osnovi je mnogo več serijske municije v tem kalibru. Kaj šele, če sam polniš ali ti kdo polni, kjer je na izbiro ogromno krogel kalibra .30

In pa tudi, če se boš kasneje odločil za lov medveda boš lažje našel municijo za 30-06, ki bo dosegla potrebnih 3000J energije na 100m in pa tudi več krogel, ki zadostujejo temu pogoju.

Glede tega ali je kaliber evropski ali ameriški pa mi je prav vseeno :icon_biggrin: Gledam druge faktorje pri izbiri.

lp

wolf1
6. February 2008, 20:05
In pa tudi, če se boš kasneje odločil za lov medveda boš lažje našel municijo za 30-06, ki bo dosegla potrebnih 3000J energije na 100m in pa tudi več krogel, ki zadostujejo temu pogoju.

lp

Ne bi se strinjal z kolegom Gangesom. O lovu na medveda in izbiri krogle v kalibru 7x64. Imam dva kolega, ki sta streljala po medvedu v našem lovišču v kalibru 7x64, eden z Norma Plasticpoint in drugi z RWS Kiegelspitz in oba sta obležala v ognju in oba imata krepko čet 3000J/E na 100 m, in še in še krogel se najde za lov na medvede in drugo visoko divjad v Sloveniji.

Opomba:Oba medveda sta bila v rangu 300CIC točk (eden 160kg, drugi 280kg)

Zakaj 7x64?
1.Kot sem zgoraj napisal ne maram ameriških kalibrov (oni ne prodajajo v ZDA 7x64)
2.Ne maram vojaških kalibrov (kaliber je 7,62x63, ameriški mitraljez in vojaške puške)
3.Podpiram evropske kalibre
4.Podpiram LOVSKE kalibre (ni vojaške puške v tem kalibru)
5.Za polnenje je v kalibru 7mm (oznaka je 284) je ZELO velika izbira.


P.S:ganges saj si še mlad in kot pravi lovec medvedu pridi na 20 metrov in ga pokončaj z lokom (malo humorja ne škodi) :icon_twisted::icon_twisted::icon_twisted:
5

wolf1
6. February 2008, 20:14
Še metki za medveda lovit v kalibru 7x64:
- 7x64 Sellier & Bellot Barnes Triple-Shock X-Bullet
- 7x64 RWS Doppelkern E/100:
- 7x64 RWS H-M-Kupferh.
- 7x64 Impala Impala
- 7x64 RWS Kegelspitz
- 7x64 Norma Vulkan

No to jih je samo nekaj na paleti prodajalcev, ki imajo na 100 metrov vsaj 3000J.

Ganges
6. February 2008, 20:19
Ups pa sem ga kiksnil glede energije. Sem enkrat pred leti nekaj gledal pa sem mislil, da ni toliko krogel s 3000J. No vsekaor vse tvoje druge točke pravijo skoraj samo otem, da enostavno ne maraš amerških kalibrov in to je to. Če podpiraš lovske kalibre super, saj to je sedaj lovski kaliber, ki je nekoč bil razvit za vojsko, danes pa se v vojski ne uporablja več. Potem pišeš, da ne maraš vojaških kalibrov, to je bil vojaški kaliber, ki ni več vojaški (kaj pa je z 8x57 ki ga hvališ in sam uporabljaš).

Povsod imajo kalibri v glavnem vojaško zasnovo pa so se kasneje prijeli v lovstvu. Pa tako ni samo pri lovu, ampak tudi druge tehnološke rešitve (internet, jedrska energija,...).

Se pa strinjam in sem takoj povedal, da sta precej podobna kalibra. Saj to se vidi že po oznakah (en je 7,62x63, drugi pa po imenu 7x64). Je pač tvoja izbira za kaj se odločiš. Oba lahko uporabljaš za vso evrospko divjad. Sam imam 30-06, kolega pa 7x64 in je tudi zadovoljen. Sem pa še vedno prepričan, da je precej večja izbira nabojev v 30-06 (mislim skupaj s samimi kroglami za polnjenje v kalibru .30 ki je enaka kot za 308 win.) kar lahko tudi vsak vidi, če samo odpre kateri prodajni katalog (Kettner, Frankonia,...) ali pa povpraša v lovski trgovini kaj imajo v določenem kalibru. Falil ziher ne boš z nobenim, ostalo so finese :icon_lol:

Franc
6. February 2008, 20:28
Tudi jaz nisem pristaš USA-kalibrov,vendar za .30-06Spr. bo lažje dobil več vrst
streliva.
Se pa pridržujem,da karkoli od teh dveh kalibrov,bo nabavil,ne bo nič zgrešil!
Za medveda zelo slaba kalibra,ne bi bil rad v njegovem kožuhu!

janez valentic
7. February 2008, 12:00
Gre za lahko odločitev, ker se odloča med dvema dobrima rešitvama.

Jaz sem pred leti tudi kolebal med 7x64 in .30-06. Odločil sem se za .30-06, ker je za oddtenek boljši za težjo divjad (los, medved, težje afriške antilope). Za 30-06 se dobi naboje z nadstandardno močjo, ki se pribljižajo .300 Winchester Magnum. Dobi pa se tudi tovarniško strelivo podstandardne moči.

Po dobrem desetletju uporabe .30- 06 lahko rečem, da bi bil zadovoljen tudi z 7x64. Edin zadržek,ki ga imam do 7x64 je običajno zelo doooolg prehodni konus pri 7x64 (to dejstvo za tiste, ki so vezani na tovarniško strelivo ni tako pomembno).

Če se je že odločil za dolg sistem puške potem glasujem za .30-06, drugače pa je tudi .308 Winchester vreden razmisleka.

teohafy
7. February 2008, 12:32
Jaz imam 7x64, glede uporabnosti za lov nimam nobenih pripomb, tudi tovarniške municije je dovolj, problem pa nastane, če hočeš kupiti kakšno poceni municijo, za streljanje na tarčo, saj je v tem kalibru tako rekoč ni. V 30-06 ali pa 308, pa kolikor hočeš. Tako, da če boš s puško samo jagal, potem je skoraj vseeno, če pa rad spustiš kakšen naboj tudi v tarčo, potem pa nedvomno 30-06.

Igoman
24. February 2008, 16:38
Sem pripravnik in si mislim nabavit tikko lite. Sem se že odločil da si nabavim kaliber .308W, pa mi je edn od lovcev rekel da naj si raje nabavim kaj močnejšega da .308 ni ravno za na dolge strele. Zdej res ne vem kaj naj si nabavim. Prosim za pomoč.

Ganges
24. February 2008, 16:46
.308 Win. je prav gotvo en primernejših kalibrov za daljše strele.

zlatorog
24. February 2008, 17:38
Igoman, to kar misliš kupit je odlična kombinacija, govorim iz lastnih izkušenj, zato kar pogumno v nakup! :icon_wink:

.243 Win.
24. February 2008, 18:40
Te puške ne poznam, kar pa se tiče kalibra pa je .308 Win. taprava odočitev.

Franc
24. February 2008, 21:04
Poslušaj jagre z izkušnjami,pa ne boš imel problemov.Ti kar kupi .308W,imaš
največjo izbiro streliva in krogel.Kar se pa daljine tiče,je pa vojaški rekord z kalibrom .308Win. 1200m.Ta je bil dosežen v iraku od strani američanov.
Lahko poveš onemu lovcu,ki pravi da ta kaliber ni za daljše strele.
Tikka je pa tudi dobra izbira,imaš test v februarskemu časopisu "kalibar"
srbskega izdajatelja.
Če rabiš članek oz. bi ga rad prebral,lahko zadevo pokeniram in ti pošljem na e-mail!

Buši
25. February 2008, 09:46
Poslušaj jagre z izkušnjami,pa ne boš imel problemov.Ti kar kupi .308W,imaš
največjo izbiro streliva in krogel.Kar se pa daljine tiče,je pa vojaški rekord z kalibrom .308Win. 1200m.Ta je bil dosežen v iraku od strani američanov.
Lahko poveš onemu lovcu,ki pravi da ta kaliber ni za daljše strele.
Tikka je pa tudi dobra izbira,imaš test v februarskemu časopisu "kalibar"
srbskega izdajatelja.
Če rabiš članek oz. bi ga rad prebral,lahko zadevo pokeniram in ti pošljem na e-mail!

308w je res odličen lovsko uporaben kaliber, ki pa ni najprimernejši pri dolgih strelih. Običajna municija za 308W je premalo rezantna in ima na 200m že dokajšen padec, ki ga je potrebno popraviti z nadstrelitvijo. Za točno določanje nadstrela pa se ve, potrebujemo daljinomer, tablice in seveda čas, ki pa ga pri lovu za takšne zadeve ponavadi zmanjka, saj se zamudimo že z ocenjevanjem spola starosti itd.

janez valentic
25. February 2008, 09:58
Buši, a ti bi mu predlagal nič manj kot npr. 300 Weatherby magnum?:icon_confused:

.308 winchester dosega pri 9,7g kroglah hitrosti med 850 in 890 m/s. Če uporabljaš Hornady Light magnum celo do 930 m/s.

ricmnc
25. February 2008, 10:32
pozdravljeni! predlagam 308 W, kot so ga tudi meni predlagali in so imeli prav!
res je tudi da je najboljse poslusat starejse lovce.
308 je kaliber, ki ga imas za vse
180 grs in je gotovo!!!!!!!!!!
lep pozdrav

capra ibex
25. February 2008, 10:38
Odvisno za kaj ga fant rabi!
Če ima čisto gamsji revir katerih je v Sloveniji bolj malo v katerem se strelja običajno nad 200m čez kakšne grape in prepade bi bil mogoče kakšen 7mm rem. mag. ali pa 6,5 x 68 mogoče primernejši.
Ampak to velja samo v tem primeru. Za karkoli drugega je 308 veliko primernejša izbira.

Lp

Buši
25. February 2008, 10:44
Buši, a ti bi mu predlagal nič manj kot npr. 300 Weatherby magnum?:icon_confused:

.308 winchester dosega pri 9,7g kroglah hitrosti med 850 in 890 m/s. Če uporabljaš Hornady Light magnum celo do 930 m/s.

Če si moj post še enkrat pozorno prebereš boš opazil, da nisem predlagal nobenega kal. niti nisem pisal o ekstremnih polnitvah. Napisal sem samo, da so za doljše lovsko pravične strele primernejši drugi rezantnejši kal.
Sigurno je 308W eden izmed boljših kal. long range shooting tekem saj ta kal. pri daljšem zaporednem streljanju ne povzroča premočnega odsuna ob izredno stabilni krogli. V športnem streljanju na večje daljave imamo vedno možnost popravka, ki pa je pri lovu nedopusten saj mora biti že prvi strel smrten in povzročiti čim manjše bolečine.
Torej še enkrat, če kdo že mora streljati na večje razdalje naj uporablja rezantnejše kal. pri katerih je možnost zastrelitve z uporabo običajnih lov. daljnogledov in običajnimi naboji manjša!

janez valentic
25. February 2008, 10:57
Glede na to da je postavljeno vprašnje konkretno, zahteva tudi konkreten odgovor.

majamagajne@hotmail.com
25. February 2008, 11:02
etični dolgi streli:icon_redface::icon_redface:

Buši
25. February 2008, 11:11
Glede na to da je postavljeno vprašnje konkretno, zahteva tudi konkreten odgovor.

Kot mentor bi lov. pripravniku za nakup prve puške svetoval 308W, 8x57 ali morda 7x57 in streljanje do 100m!!

dolgin
25. February 2008, 12:54
Če si boš nabavil 308 ne rabiš v bistvu ničesar več,razen seveda ene šrotarce!
Kdo pa prav da bo streljal na daleč! Jaz ti s 308 upam na divjad oddati LOVSKO PRAVIČEN strel tudi na 200 metrov al pa še kakega dlje! Pa ne mi zdej z nekimi zastrelitvami al pa nekej! Sej ne pravim da to prakticiram,pa vseeno,če maš puško nastreljeno in veš da si sposoben (da si sam pri sebi pošten,ne da nekaj kolebaš),zakaj pa ne! Pa naj bo to 308,al pa 30.06 ali pa 7x57 (mimogrede,tudi 7x57 je opasen kaliber,tudi za na daleč:icon_wink:)!!!

lp

Igoman
25. February 2008, 16:18
Ja v lovišču mamo tud gamse. Ta lovec je pravkar kupil puško v kalibru 300W mag.,baje ravno zaradi dolgih strelov. Kolebam med .308W in 30-06, vendar mislim da se bom verjetno vseeno odločil za .308W. Bomo pa še 100m bližje šli pa bo:).

rws
25. February 2008, 18:19
kaj pa 243win?

Ganges
25. February 2008, 19:27
Če hoče univerzalno puško za vse vrste lova mu je 243 Win. preslab kaliber za merjasca, jelena,... Se pa strinjam, da je drugače izredno zanimiv kaliber za srnjad, gamsa,...

lp

Brakir
13. December 2008, 13:14
Spoštovani lovski tovariši!

Sam sem pred nakupom repetirke, na voljo imam 2 kalibra, pa me zanima kater se vam zdi bolj primeren, glede na to da pri nas najdemo vse od srnjadi, jelena, gamsa! 7X64 ali 8X57?

Hvala za vaša mnenja!

mišica
13. December 2008, 13:31
Za karabin bi se jaz odločil za 8X57JS.

teohafy
13. December 2008, 16:02
Če boš puško bolj uporabljal za lov iz preže in daljše strele bi ti svetoval raje 7x64, ker ima ugodnejši let krogle na daljše razdalje(manj padca). Če pa pogosto streljaš v fratah in grmičevju, je pa bolj primerna 8x57, ker ni tako občutljiva na vsako vejico.

Brakir
13. December 2008, 16:20
Hehe veste je takole da imam odprt teren, kjer če hočeš lahko streljaš tudi na 300 m, ali pa poseke kjer upleniš kos na vsega skušpaj 60m.... sam nasploh nisem nagnhjen k dolgim strelom, kar je preko 150 ne bi pritisnil petelina, no razen gamsa,....:icon_wink:

Rok
13. December 2008, 16:25
Potem si si odgovoril že sam, vzemi 8x57, za do 150m je komot dovolj....

wolf1
13. December 2008, 17:13
8x57 je dovolj za jago...moj predlog ;)

toma
13. December 2008, 18:25
vsekakor 8x57is!:icon_biggrin:

Rok
13. December 2008, 18:47
Jaz imam za čakanje Sauerja 202 v kalibru .30-06, za pogone bom kupil še eno puško. Kaliber bo definitivno 8x57IS.

detel
13. December 2008, 19:17
Nihče me nebi prepričal za 8X57, razen seveda za pogone !!! 7X64 je zakon.

zober
13. December 2008, 19:23
No jaz sem šel tudi dans gledat eno staro mauserco,taka fletna je,še en dan jo moram probat!za pogone bo prava!

capra ibex
13. December 2008, 19:42
Vsak svoje hvali kot ponavadi:icon_wink:
Brakir.
Jaz imam 8x57 nastreljeno na 190 metrov, na 250 ima pa 20cm padca tako da do 200m brez problema.
Sigurno pa 7x64 ni slab kaliber, tako da tudi če boš vzel tega ne boš vžgal mimo.
Samo glede na to da praviš da preko 150 metrov ne boš oziroma nimaš namena streljati je tudi po moje boljša izbira 8x57.

Lp

zober
13. December 2008, 20:25
Kolega ma muserco pa mu ni problem streljat prek 200 metrov,je pa res je dober šic hehe!zame je 150 čist pravo,tko pa tud res nisem željen trofeje da bi dlje streljal!

janez valentic
14. December 2008, 10:56
Spoštovani lovski tovariši!

Sam sem pred nakupom repetirke, na voljo imam 2 kalibra, pa me zanima kater se vam zdi bolj primeren, glede na to da pri nas najdemo vse od srnjadi, jelena, gamsa! 7X64 ali 8X57?

Hvala za vaša mnenja!

Vzemi tisto, ki bolje nese.

jazbec
14. December 2008, 21:00
Divjad ne ve, s čim je bila zadeta....potrebno je samo zadeti....in to dobro.

Franc
14. December 2008, 21:58
Naredi tako,kot ti je svetoval Janez.Sprobaj obe na tarči,potem se pa odloči!

rws
18. December 2008, 17:03
Malo preveč se nekateri obremenjujete s tem, kak kaliber bi imeli, js pa prajim da je lahko npr. 7x57 s kvalitetno kroglo boljši od 7x64 ali kaj podobnega, še močnejšega, s slabšo kroglo.
Vem za par lovcev ki pravijo, da je 308win ali celo 30-06 prešvoh za jelena, da nikakor ne pade, streljajo pa najcenejšo municijo.Da te glava boli od takih....pst!:)
Bolj se je treba posvetit izbiri municije, pa ne bo nobenih dvomov!

denis jež
18. December 2008, 17:52
Živjo
Točno tako,nekaterim je problem dat 50 eur za škatlo dobre municije,potem je pa use drugo krivo da žival ne pade samo to ne.
lp

mprimoz
18. December 2008, 18:06
50 eur ni garancija, da si kupil dobre krogle:icon_confused: Jz npr. dam dobrih 20 eur in sem z njimi zlo zadovoljen, pade vse kar je v planu. Težji je komad bolj zaropota ko se zvrne :icon_biggrin:
Fantje, ni vse v denarju:icon_confused:

Veper
18. December 2008, 18:20
Premožnejšim lovcem iščem zastreljeno divjad in ko vprašam kakšna je bila municija je vedno v višjem cenovnem razredu.Tistim,ki pač nismo tako premožni iščeva z Dikom divjad ki je bila streljana z cenejšim strelivom. In analiza?? In enih in drugih je približno za 50% in v 4,5 letih sva jim pobrala nekaj čez 100 kosov,nekaj jih nisva uspela ustavit,pri nekaterih je bila poškodba minimalna in sva prekinila iskanje ,verjetno pa sva kakšnega tudi zgrešila. Zato je vsaka debata o kvaliteti in nadkvaliteti streliva bolj jalova . Velikokrat se izkaže,da je strelec kupil najdražjo kroglo in jo doma vtaknil v površno skalibriran tulec ,ki je bil napoljnjen po njegovem"receptu" in je na njega prisegal kot na vrhunskega,pa čeprav je naboje doma polnil šele kako leto ali dve. Vsak najcenejši cip naboj je boljši od zgoraj opisanega.

detel
18. December 2008, 19:02
Ma kaj lahko govorimo dandanes o slabih kroglah. Pri vsej tej tehnologiji, znanju...itd. Poglejte Vepra kako strelja s češko. Mirna roka in dobro oko pa je vsaka krogla ne dobra, odlična.:icon_twisted:

mprimoz
18. December 2008, 19:51
Veper, pa ne da ti tud s čehom streljaš?
Sem mislu, da sem zdej čist sam ostal, ko se mi je Orlova zgubu:icon_biggrin:

Veper
18. December 2008, 20:20
http://www.forum-lov.org/forum/newreply.php?do=newreply&noquote=1&p=23207
Ja Primož čeh je stalnica poleg (Barnaula samo za rusko prelamačo saj drugje trosi) 2156http://www.forum-lov.org/forum/newreply.php?do=newreply&noquote=1&p=23207

Veper
18. December 2008, 20:48
Ja šefe saj je bilo že veliko zapisanega o testih pa o točnosti pa o .......... pa še vedno nisem našel tistega ,ki bo vsaj enkrat boljše ustrelil z lahko tudi 1000 krat dražjo puško od tiste moje s katero sem izdelal luknjice v tarčo in jo 10 dni prej vrgel v sneg ko sem knikal košuto in če se dobro spomniš je zadnjič v Železnikih zopet dobro zapela in bila kos težkim pogojem (dež,sneg,megla in še kaj )

rws
18. December 2008, 20:53
pa dobro, sam sem mnenja da tudi rws-ov kegelspitz ni kaj prida, za težjo divjad vsekakor premehka, čeprav pa ob dobrem zadetku divjad večkrat pade na mestu ali v krogu 20m.Je pa zaradi njene mehkosti zelo občutljiva na vsako oviro.Podobna se mi zdi sierra in ostale s tankim tombakom.Cena pa našponana da je joj.
Sploh nisem hotel reči da je treba kupit drago kuglo.Sam streljam sakov hammerhead 13g, škatla stane 27evrov, oče je prav tako iz zvenečega rwsa(kegelspitz in doppelkern) in nosler accubonda(to še vedno uporablja,vendar so zaloge bolj boge) presedlal na sako super hh, ki stane 28 evrov, za katerega menim da si veliko bolj zasluži ceno in slavo rws-a.

rws
18. December 2008, 21:07
no da pa še nisi našel koga, ki bi enkrat bolje ustrelil s kako drugo puško, me pa čudi.Kako velika grupa je to?Če gledamo velikost grupe, mislim da bi bil blizo tega, da ustrelim 1x manjšo, po krogih te pa sigurno ne morem.
S češko spce mi pa moja flinta za veliko več denarja dela skoraj podobno grupo, mogoče malo večjo!:icon_twisted:

Drugače pa ja, kapo dol pred tvojim preduze?em, mislim da jih ni veliko takih!

jazbec
18. December 2008, 22:35
Rws, kako se ti obnese hammerhead? Razmišljam da bi jo nabavil za 7x64.Cena res ni pretirana, je bonded....

rws
18. December 2008, 22:49
hammerheada še nimam dolgo, tako da sem z njim uplenil samo muflona, podpludb skoraj ni bilo, oziroma res minimalno, padel je na mestu, kar me glede na težo krogle sploh ne čudi:icon_wink:
za 7x64 sem ga predlagal tudi kolegu, vendar je potem nabavil igmana.
Mislim da ne boš razočaran z njim.Se mi zdi da pri Fanzoju stane 29evrov škatla.Kvalitetno in ugodno:icon_smile:če pa še tableco pogledaš, pa vidiš energijo skoraj 4000J na ustju....:icon_wink:

Rok
18. December 2008, 23:07
Veper, kako močno "obarvana" pa pride cev po tistem Barnaulu? :icon_lol:

Veper
19. December 2008, 07:29
Ja Rok ni tako hudo,se pa razlikuje od česa drugega. Ampak če potegnem vse pluse in minuse skupaj je še vedno solidna municija in žal edina,ki jo ne razmetava v ruski prelamači.No nekateri ,ki so prelamače kupili v cal308 kasneje imajo srečo saj so v tovarni popravili cevi in so sedaj res v 308 cal,prej so pa bile v 7,62 kalašnikov ,kar pa je razlika in sicer premer krogle pri kalašniku je 7,92,pri 308 pa 7,85 kar je ravno dovolj da je sranje.Barnaul pa ima kroglo premera 7,92 ,kar ustreza nekako cal311 oziroma 303 british in je v rusu uporaben.Ima še eno napako in sicer Berdan netilke in sem in tja ne vžge v prvo.No pri prelamački samo še enkrat stisneš naprožilo in potem je vse v redu ,poznalo pa bi se na bežeči divjadi,saj bi zamudil strel.Imam pa še prelamačo v 222 cal. in je precej natančna pa čeprav streljam "samo"čeha kar se vidi tudi z zgornje fotke .

Rok
19. December 2008, 07:31
Čeh je menda precizna municija....mogoče so krogle mal slabš kot kaj druzga....ampak precizna menda je

Veper
19. December 2008, 07:53
Rok zakaj pa naj bi bila krogla od čeha mal slabš?? Poskusi mi to trditev utemeljit. Jaz sem poizkušal že vse mogoče pa se vedno znova vračam na čeha ,ki me še tudi enkrat ni razočaral.Je univerzalna krogla z vsakokratnim bočnim prestrelom kušute ali jelena,ravno tako prašiča do 150 kg prestreli (govorim za cal8x57 is) in z enakim nabojem streljam srninega mladiča brez velike škode. Nekoč sem streljal z nekim pregrešno dragim RWS H mantel nabojem pa mladiča nisem ustrelil ampak razstrelil.No tista škatla še vedno stoji v omari in nerkaj kosov municije je še v njej,medtem ko je mesto za jago zopet dobil S&B ker je enostavno primernejši ,cenejši in me še nikoli ni pustil na cedilu.

mprimoz
19. December 2008, 10:02
Veper, tole je pa tako kot bi samega sebe poslušal, ali pa mojega očeta, on je šele zagovornik čeha:icon_biggrin:

Brakir
19. December 2008, 12:02
Ni tema glede izbire kalibra, ne pa streliva? Samo vprašam?

Veper
19. December 2008, 12:41
No pa dajmo o kalibru.Zame kot sem že napisal nekaj postov nazaj je vsekakor najprimernejši kaliber 8x57 is seveda če se uporablja češko strelivo S&B krogla SPCE teže 12,7 g. Ne nazadnje je ta kaliber kriv za smrt nekaj miljonov ljudi ki so v povprečju tehtali recimo 75 kg in to je bilo uporabljano vojaško strelivo in ne lovsko ,ki pa ima seveda ekspanzijski učinek.:icon_twisted:

Rok
19. December 2008, 12:45
Aha, marsikateri rus jo je kasiral :icon_lol:
Jaz mam pa .30-06, ki je kakega nemca spravila, še več pa japoncev pomojem....

Brakir
19. December 2008, 12:53
Tudi 7X57 se mi dopade, samo se mi zdi mogoče malo švohoten za medveda....

luka
19. December 2008, 13:44
ja je bolj za ga razjezit al pa orenk prestrašit. Za vse ostalo je pa ok. Bambi pade:icon_lol::icon_wink:.

LZ L

luka
19. December 2008, 13:57
Brakir ti samo nabavi 8x68 S boš vido, da bo medveda kap ko te bo samo vido. Los baje kar obleži, seveda pod pogojem da kolko tolko dobro zadeneš.

LZ L

JANEZ L
19. December 2008, 14:27
Lp!

Brakir ti rajši en karabin kupi in ne filozofiraj kakšnega, ker s tempom kot ga imaš boš drugo leto pri meni srnjaka s fračo "jagal".:icon_twisted: 7X57, 8X57, 7X64, 30-06 vse so uporabne za lov v tvoji Ld.

Če boš pa šel nad medveda, ti bom pa svojo 9,3X64 posodil.

Lovski zdravo
Janez L

detel
19. December 2008, 17:02
Rws od kod imaš podatek, da je KS premehka. Iz prakse vem, da ni. Kvečjemu je srednje trda. Noben proizvajalec ne bo delal premehkih krogel. Spet se postavlja vprašanje a je bolje, da krogla prebija telo ali pa da naredi svoje v samem telesu in ostane notri. Mnenja so različna:icon_confused:.

detel
19. December 2008, 17:06
Tudi 7X57 se mi dopade, samo se mi zdi mogoče malo švohoten za medveda....

Raje vzemi močnejšega, ker nikoli ne veš kje boš srečal prašiča ali jelenjad :icon_wink:.

teohafy
19. December 2008, 17:59
Tudi pujsek in jelen lepo padeta z 7x57:icon_wink:

mprimoz
19. December 2008, 18:49
...ne lepo, čudovito:icon_wink:

Brakir
19. December 2008, 19:06
Jebela sem res kot "babnca" v trgovini s čevlji....nikakor se ne morem odločit, še 6,5X57 mi je začel dišat, ampak zaradi jelenjadi raje ne bi.... mah kaj pa vem.... :icon_redface::icon_neutral:

teohafy
19. December 2008, 19:22
Brakir, .308 ali pa .30-06. Če bi jaz še enkrat kupoval repetirko, bi izbral med tema dvema in ne bi izbral 7x64, predvsem zato, ker je večja ponudba tovarniškega streliva, pa še zelo poceni vojaške naboje se dobi za streljanje na tarčo. Je pa res, da mi 7x64 tudi dobro služi, problem je le, ker ne dobiš športnega streliva, lovsko, ki je dovolj precizno za na tarčo, pa je pregrešno drago. Edino če sam polniš, pol se ti splača.

jazbec
19. December 2008, 22:04
Brakir jest sem za 7x64 (vsak berač svojo malho hvali), drugače pa 8x57, čez čas pa še 6.5x57R. Pa imaš pokrito vse. Vprašaj Franceljna iz LJ. vrha z čim strelja...

Brakir
19. December 2008, 22:13
Jah sej vem sej vem Jazbc, sam mi 7X64 ne diši k razbija *****u..... ti a se jutr vidmo na jag, mimgrede?

detel
19. December 2008, 22:29
Tudi pujsek in jelen lepo padeta z 7x57:icon_wink:

Tudi z 22 LR !

zober
20. December 2008, 01:59
al pa z ... ...!

pumpa
20. December 2008, 11:29
eni mesarji jih z nožem eni pa z svinsko pištolo, pa vsi pujsi padejo pa majo krepko čez200kil:icon_twisted::icon_twisted:

Kolovski
20. December 2008, 18:15
Ej Brakir, jest tut tko pravm, kuk je Johnny L reku. Nekej si zber pa kup. Usaka je dobra, samo ODKOČT JO MORŠ PREJ!

Tine
27. December 2008, 13:15
7x64 je tudi vojaški kaliber!!!

Tine
27. December 2008, 13:23
7x64 je tudi vojaški kaliber!!!

http://en.wikipedia.org/wiki/7x64mm

janez valentic
28. December 2008, 14:18
Če priznaš, ti je 1/2 odpuščena.

Tine
29. December 2008, 11:07
pa dobro, sam sem mnenja da tudi rws-ov kegelspitz ni kaj prida, za težjo divjad vsekakor premehka, čeprav pa ob dobrem zadetku divjad večkrat pade na mestu ali v krogu 20m.Je pa zaradi njene mehkosti zelo občutljiva na vsako oviro.Podobna se mi zdi sierra in ostale s tankim tombakom.Cena pa našponana da je joj.
Sploh nisem hotel reči da je treba kupit drago kuglo.Sam streljam sakov hammerhead 13g, škatla stane 27evrov, oče je prav tako iz zvenečega rwsa(kegelspitz in doppelkern) in nosler accubonda(to še vedno uporablja,vendar so zaloge bolj boge) presedlal na sako super hh, ki stane 28 evrov, za katerega menim da si veliko bolj zasluži ceno in slavo rws-a.


kakšne so pa te kugle?
trdo, mehko, kako se obnašajo na divjadi...

jazbec
29. December 2008, 15:44
Sakovi hammerheadi so bolj trde krogle, z vezanim jedrom.
Veča pa na http://www.sako.fi/

mišica
30. December 2008, 21:25
Spoštovani lovski tovariši!

Sam sem pred nakupom repetirke, na voljo imam 2 kalibra, pa me zanima kater se vam zdi bolj primeren, glede na to da pri nas najdemo vse od srnjadi, jelena, gamsa! 7X64 ali 8X57?

Hvala za vaša mnenja!

A si se že odločil?

Brakir
30. December 2008, 22:03
Hehe Mišica, sem se odločil, definitivno, kaj in pa kako pa naj bo presenečenje... Mogoče bo za nekatere grda ko smrtni greh, pa vendar... važno da mi bo prinašala veselje, kaliber je pa izven teh naštetih! :icon_wink:

mišica
30. December 2008, 22:15
Aha šefova varianta ;)

Brakir
31. December 2008, 00:28
Ja verjetno bo kar to padlo, samo ne vem, šefe imaš še v arzenalu tole beštjo?
Enkrat ko bo pa denarja malo več in tako se bom pa priporočil za nasvet za dobrega kopitarja da mi jo preobleče v štuc!

ZR7
31. December 2008, 09:54
Ja verjetno bo kar to padlo, samo ne vem, šefe imaš še v arzenalu tole beštjo?
Enkrat ko bo pa denarja malo več in tako se bom pa priporočil za nasvet za dobrega kopitarja da mi jo preobleče v štuc!

Še je še. Trenutno imam toliko posla z drugimi rečmi, da še pomislil nisem na prodajanje, oglas ipd.

Tine
25. May 2009, 17:45
Še metki za medveda lovit v kalibru 7x64:
- 7x64 Sellier & Bellot Barnes Triple-Shock X-Bullet
- 7x64 RWS Doppelkern E/100:
- 7x64 RWS H-M-Kupferh.
- 7x64 Impala Impala
- 7x64 RWS Kegelspitz
- 7x64 Norma Vulkan

No to jih je samo nekaj na paleti prodajalcev, ki imajo na 100 metrov vsaj 3000J.

Ni res, ker nimajo dovolj gramaže!!!!

zlatorog
26. May 2009, 11:44
Ni res, ker nimajo dovolj gramaže!!!!

H-Mantel in Vulkan imata dovolj gramaže. LP

detel
26. May 2009, 12:36
Za medveda po pravilniku je 10 g.

janez valentic
26. May 2009, 13:30
Za medveda po pravilniku je 10 g.

+1g :icon_study:

zlatorog
26. May 2009, 15:14
Za medveda po pravilniku je 10 g.

V katerem pravilniku ?

luka
26. May 2009, 15:22
detlovem

zlatorog
26. May 2009, 15:31
:icon_lol:

mišica
26. May 2009, 15:41
http://www.uradni-list.si/1/objava.jsp?urlid=200573&stevilka=3262
:icon_wink:

Tine
26. May 2009, 23:18
H-Mantel in Vulkan imata dovolj gramaže. LP

Se popravljam. Nimajo vsi dovolj gramaže...

rws
27. May 2009, 09:07
Sam se na te gramaže rahlo pol*lam.:icon_wink:
V kratkem bom dobil barnes mrx 8,4g v kalibru 308win....verjetno da bom za jelena uporabil drugo zrno:icon_lol:
Veliko bolj zaupam lažji in kompaktni krogli, kot pa npr kaki sierri in podobno, po zakonu dovolj težki.

Tine
27. May 2009, 09:17
kdo pa polni to kroglo (tovarniško). Hvala za odg.

rws
27. May 2009, 09:19
za federal vem da polni mrx, vem pa ne katero gramažo, ker nimam pri sebi kataloga.

Tine
27. May 2009, 09:29
za federal vem da polni mrx, vem pa ne katero gramažo, ker nimam pri sebi kataloga.

11,66g! Vendar samo 308 in 30-06. Tako, da mi ne pride prav (7x65r). Bomo kar pri barnes xlc ostali:icon_wink:

Ravno zato (večja izbira), se bom v prihodnjih nakupih držal ameriških kalibrov!

sauer202
27. May 2009, 11:15
Tine, kupi si .30-06 :)

denis jež
27. May 2009, 11:56
Ne ne 300 WSM je boljši sigurnu, 30-06 je slab:icon_lol:

Tine
27. May 2009, 12:05
Ne ne 300 WSM je boljši sigurnu, 30-06 je slab:icon_lol:

Seveda...:icon_lol:

Kako se kaj kaže 300wsm? Na plenu mislim.

jancar
27. May 2009, 12:15
Rajši 8x68S:icon_lol:

sauer202
27. May 2009, 12:18
Jež, jst vem zakaj si kupil 300WSM. Ti, ki si bolj slab strelec, imaš rad malo rezerve, da tudi če ni zadetek lih dober, pade vseeno. To je to, saj vem.

rws
27. May 2009, 13:53
kaj pa če bi 338lapua magnum:icon_wink:
Js mam pa 243win, najboljši kaliber za vso našo divjad, so pa podpludbe malenkost večje.Nisem iskal še niti enega komada!

Tine
27. May 2009, 14:03
243win je vse ok, sam mu slab milimeter manjka, pa ga nabavim...:icon_wink:

pod 7mm ne grem:icon_exclaim:

denis jež
28. May 2009, 12:44
Seveda...:icon_lol:

Kako se kaj kaže 300wsm? Na plenu mislim.

Uredu,do zdej je use počakalo na mestu :D
potpludbe je mel pa do sedaj samo en kos ostali use u mejah normale.
Skratka zadovoljen.
lp

Tine
28. May 2009, 13:48
Uredu,do zdej je use počakalo na mestu :D
potpludbe je mel pa do sedaj samo en kos ostali use u mejah normale.
Skratka zadovoljen.
lp

Kaj pa maš zeeno kuglo?

rws
28. May 2009, 13:54
barnes tsx 165grain:icon_smile:

main757
28. May 2009, 14:19
Z mano je kolega uplenil srnjaka s 300 WSM, na 113m. Srnjak je šel še 25m od nastrela, zadet skozi pljuča in jetra. Vstopna rana je bila v velikosti krogle izstopna pa malo večja od 2€ kovanca. Notranje poškodbe so bile obilne. Krogla je bila modre barve, samo ne vem katere firme. Puška je pa Blazer z varmint cevjo.To je moja izkušnja s tem kalibrom.

rws
28. May 2009, 14:25
barnes xlc(monolit)

JANEZ L
28. May 2009, 14:38
Lp!

"Vsak berač svojo malho hvali...":icon_wink:

Svoje "zveste", kalibra .270WIN ne menjam za nobeno na svetu! Od srnjaka do jelena, za medota imam pa tisto, ta novo, ta "težko" 9,3X64.

Lovski zdravo
Janez L

Trotovšek Tomaž
1. August 2009, 10:04
Ne vem zakaj ni nihče priporočil kalibra 9,3x62. Glede na podatke objavljene na spletu se mi zdi primeren kaliber za lov na vso divjad, od srnjadi do jelenjadi. Se mogoče motim?

206
1. August 2009, 10:21
Po kratkotrajnem brskanju sem našel za ta kaliber najlažjo kroglo s težo 14,3 grama.

A ni to veliko preveč za recimo odraslo srnjad,da kdo ne omenja kakšnega mladiča?

To je kaliber za big game hunting.

sauer202
1. August 2009, 11:54
Ni res. Sploh ni res. Poglej samo energije, ki jih nima toliko večje, kot si predstavljaš ko vidiš naboj. Fora tle je, da so krogle sicer težke, so pa počasne. Tako da sicer neki energije več ima, ampak na račun teže, ne hitrosti. Razbilo ti bo zelo malo, ker je počasna krogla, sigurno ti bi na srnjadi 223 več razbil. S tem kalibrom imaš pokrito vse, edina majčkena reč je to, da rezanten ni (kar ima prednosti in slabosti), krogla pač hitreje pada, zaradi manjše hitrosti. Za big game hunting je dosti bolj primeren 9.3x64, če smo že pri tem.
Trtovšek Tomaž: noben ga ni priporočil, ker ga ima manj ljudi kot recimo 7x64, .30-06, in saj veš da vsak svoje hvali. Jaz sem tle izjema, ker tega kalibra NIMAM. Imam .30-06 in 308w, ker sem "fan" vojaških kalibrov.

PS: Odsun nič večji kot pri .30-06. Sem streljal z tem kalibrom.

muzikant
1. August 2009, 13:48
Ne vem zakaj ni nihče priporočil kalibra 9,3x62. Glede na podatke objavljene na spletu se mi zdi primeren kaliber za lov na vso divjad, od srnjadi do jelenjadi. Se mogoče motim?


Ne motiš se, kaliber je izredno primeren in v velikem porastu v Z Evropi. :icon_wink:

mprimoz
1. August 2009, 14:19
Tomaž, a te mika, da bi ga nabavu? Ziher fajn kaliber, tud jaz sem mal kolebov, da bi ga nabavu, pa sem se potem odloču za 30-06 izključno iz razloga, ker je večja ponudba tovarniškega streliva. Kr u njega! :icon_biggrin:

capra ibex
1. August 2009, 15:20
PS: Odsun nič večji kot pri .30-06. Sem streljal z tem kalibrom.

Mal večji je že. Sploh pri težjih kroglah. Je pa res da imam 50cm cev "štuc varianto". Sam se uplenil kar nekaj mladičev srnjadi s tem kalibrom od 7kg navzgor, pa noben ni imel ne podpludb ne kakih večjih poškodb. Rada pa predvsem manjša divjad naredi še nekaj metrov, kar se sicer čudno sliši ampak tako je vsaj po mojih izkušnjah, razlog pa je verjetno v tem da krogla precej svoje energije odnese skozi telo če je divjad premajhna.
Lp

sauer202
1. August 2009, 15:32
capra ibrex, tle je cev kriva. Kratka cev vsaka dosti bolj udari. Je pa res, da moj .30-06 ima 56cm, stričev 9.3 pa 60cm in že to se pozna. Puške so pa isto težke. Jaz v glavnem nisem opazil razlike. Tle je problem, če si zabiješ v glavo, da puška tolče, potem tolče.
Aja, še ena dobra stvar tega kalibra: je bolj neobčutljiv za ovire na poti (krogla), kar v teh časih, ko se vse vedno bolj zarašča, pride še kako prav. Kaliber pa je v porastu in tudi municije bo vedno več.

Trotovšek Tomaž
1. August 2009, 16:15
Mal večji je že. Sploh pri težjih kroglah. Je pa res da imam 50cm cev "štuc varianto". Sam se uplenil kar nekaj mladičev srnjadi s tem kalibrom od 7kg navzgor, pa noben ni imel ne podpludb ne kakih večjih poškodb. Rada pa predvsem manjša divjad naredi še nekaj metrov, kar se sicer čudno sliši ampak tako je vsaj po mojih izkušnjah, razlog pa je verjetno v tem da krogla precej svoje energije odnese skozi telo če je divjad premajhna.
Lp

Koliko je to par metrov? Ker glede na naš teren zna par metrov (20 in več) predstavljati že problem!

capra ibex
3. August 2009, 12:19
capra ibrex, tle je cev kriva. Kratka cev vsaka dosti bolj udari. Je pa res, da moj .

Se mi je kr zdelo. Ne sej toj drugače prima puška, samo navadit se jo moraš. Mene pri mojih 125 kilah odsun tud pod razno ne moti. :icon_wink:
Moram enkrat enga lisjaka užgat da vidmo kaj se bo naredlio :icon_twisted:
Moj oče je z njo pobral nekaj gamsov, muflonov, jelenjadi ter srnjadi. Najtežji jelen je bil cca 130kg.

Lp

zlatorog
3. August 2009, 16:12
Se mi je kr zdelo. Ne sej toj drugače prima puška, samo navadit se jo moraš. Mene pri mojih 125 kilah odsun tud pod razno ne moti. :icon_wink:
Moram enkrat enga lisjaka užgat da vidmo kaj se bo naredlio :icon_twisted:
Moj oče je z njo pobral nekaj gamsov, muflonov, jelenjadi ter srnjadi. Najtežji jelen je bil cca 130kg.

Lp
Kva pa ma za eno znamko puške in katere naboje uporablja? LP

ostrostrelec.pero
8. August 2009, 06:13
Fantje, tudi jaz rabim pomoč, oz. konstruktivno debato.Do sedaj sem imel za jago in za tekme Sakota 308. Zadovoljen na obeh področjih, samo zadnje čase opažam da vseveč tekmovalcev tekmuje z lažjimi (manjišimi) kalibri. Odločam se za nakup puške 22 hornet, kal 222,ali kal 223. Streljal bi do 100 m,ker za daljše strele imam 308.POMAGAJTE!!!!!!!

sauer202
8. August 2009, 10:30
z .22 hornet po mojem nimaš kaj delat na tekmi. 222 in 223 sta pa oba znana kot precizna kalibra. Če gledaš na splošno, se samo za tekmovanja uveljavljajo kalibri med 6 in 6.5mm (6mm Norma BR, 6.5x47 Lapua, 6.5-284). Meni osebno se dopade 6.5x55 :icon_biggrin:

pumpa
8. August 2009, 15:13
Fantje, tudi jaz rabim pomoč, oz. konstruktivno debato.Do sedaj sem imel za jago in za tekme Sakota 308. Zadovoljen na obeh področjih, samo zadnje čase opažam da vseveč tekmovalcev tekmuje z lažjimi (manjišimi) kalibri. Odločam se za nakup puške 22 hornet, kal 222,ali kal 223. Streljal bi do 100 m,ker za daljše strele imam 308.POMAGAJTE!!!!!!!

vsi trije so na 100m zelo precizni in imajo majhen odsun,zaradi streljanja prostoročno kot ga potrebuješ na tarčo pujsa.
če sam polniš najcenejša varianta 222 če pa strelivo kupuješ je pa veliko ugodnejše strelivo 223 ker ga izdelujujo za vojaške namene, z 22 hornet pa ga vsi odsvetzjejo zaradi upliva vetra na kroglo.
:icon_study:

tinko balinko
8. August 2009, 16:33
a ni .22hornet na robni vzig ali se motim mogoce.Pa 100je ze blo napisano da vojaski 5.56NATO in 223rem negresta skupaj.zaradi prevelike razlike med tezo zrna in zaradi zavoja v cevi.posledica preveliko odstopanje od centra.Ampak eni se kr pa kr mislite da je to eno in isto.:icon_evil:

karel
8. August 2009, 17:35
22 Hornet je naboj s centralnim in ne z robnim vžigom.
Jaz z mojo puško v kalibru 223, streljam skoraj vse vrste streliva in z nobenim nič ne zadenem :icon_lol:

rws
8. August 2009, 20:36
karel, verjetno se bojiš puške:icon_wink:

pmarijan
9. August 2009, 00:42
a ni .22hornet na robni vzig ali se motim mogoce.Pa 100je ze blo napisano da vojaski 5.56NATO in 223rem negresta skupaj.zaradi prevelike razlike med tezo zrna in zaradi zavoja v cevi.posledica preveliko odstopanje od centra.Ampak eni se kr pa kr mislite da je to eno in isto.:icon_evil:

Ja, je bilo že več debat o razliki med kalibrima - ena izmed obrazložitev:

http://blog.orozje.net/post/2008/03/Razlika-med-223-Rem-in-52c56mm.aspx

karel
9. August 2009, 08:13
"karel, verjetno se bojiš puške:icon_wink:"
Zahvaljujem se ti za ugotovitev, ki mi je dala kar precej misliti. Prišel sem do zaključka, da imaš popolnoma prav. Tukaj ne gre za bojazen, da bo puška premočno udarila, ker praktično nima nobenega odsuna. Gre za bojazen, da bom zgrešil, oziroma ne bom zadovoljivo zadel. Temu se reče negativno mišljenje, ki v nobenem primeru, ne vodi do uspeha. Že na naslednjem treningu, bom pozitivni misli, pred vsakim oddanim strelom, posvetil več pozornosti. Če bom pri tem tudi uspešen, se ti bom, za koristen namig, še enkrat zahvalil.:icon_smile:

karel
9. August 2009, 08:41
Glede kalibra 223Rem in 5,56Nato, je moje mišlenje, da gre bolj za propagando, da ne bi, cenejše vojaško strelivo, prihajalo v roke civilom in ga pri nas raje uničujejo. Trgovci enako ali celo slabše strelivo, v velikih količinah uvažajo, in ga, kot mi je znano, tudi vsega prodajo.
Tistih 10% ali koliko naj bi imel vojaški naboj večjo moč, mora vzdržati vsaka sodobno narejena puška.
Da je stena tulca pri kalibru 5,56 debelejša in s tem manjša njegova prostornina, lahko drži. Ne more pa to držati za steno na koncu, kjer je nameščena krogla in naj bi prihajalo do največjih pritiskov ob strelu. V takšnem primeru, bi morala imeti krogla ali manjši premer ( kaliber ) ali bi bil naboj na tem predelu toliko širši, da ne bi šel v ležišče kalibra 223Rem.
Tega, seveda, ne trdim, lahko pa se o tem kar precej razmišlja.

ostrostrelec.pero
9. August 2009, 21:19
Fantje, mislim da vem kateri kaliber bom kupil. Danes sem na strelišču v Doliču streljal z puško od prijatelja kal 223.Mislim da je to kaliber ki sem ga iskal.Ni odsuna ni udarca nazaj, to je to.

teohafy
9. August 2009, 21:22
Vzamite v roke vojašli naboj in lovski naboj .223. Tulca se že na videz razlikujeta...

tinko balinko
9. August 2009, 21:28
teohafy ne pa se ne to je samo propaganda:icon_rolleyes::icon_rolleyes:

zober
9. August 2009, 23:53
Pero 223 je zakon!:icon_lol:

rws
10. August 2009, 08:28
ppc je pa pred zakonom:icon_wink:

karel
10. August 2009, 09:00
"Fantje, mislim da vem kateri kaliber bom kupil. ...streljal z puško od prijatelja kal 223..."
Dobrodošel v klubu "223", pa naj bo to zakon ali ne!!:icon_lol:

karel
10. August 2009, 09:15
"Vzamite v roke vojašli naboj in lovski naboj .223. Tulca se že na videz razlikujeta..."
Ravnokar sem pregledal nekaj nabojev in imam občutek, da so vsi tulci enaki. Lahko, da to razliko kdo opazi, še bolj verjetno je, da jo marsikdo ne.
Opazil sem le to, da se eni tulci bolj svetijo od drugih...:icon_wink:

jvpv
10. August 2009, 09:33
Dobrodošel v klubu "223", pa naj bo to zakon ali ne!!:icon_lol:

:limona:

zober
10. August 2009, 10:08
Sam kaj če bi ga res ustanovil hehehe

andrej win
10. August 2009, 10:17
Sam kaj če bi ga res ustanovil hehehe

Ga pa 308 team prešiba :icon_wink::icon_biggrin::icon_twisted:

Veper
10. August 2009, 10:37
Jaz bi 222rem ustanovil:icon_wink:

pmarijan
24. October 2009, 22:47
Bom tukaj postavil vprašanje, ker je tema tako "univerzalna":

- Kdo bi lahko kaj več svetoval o izbiri "short action" naboja v kalibru .30 - predvsem me zanima primerjava med .308W in 300WSM, oz. karkoli primerjalnega in splošno dovolj razširjenega, pa ne preveč potratnega glede količine smodnika (recimo MAX dovoljene polnitve do cca 60 grs) in uporabnega tudi za "long range" tekmovanja. Nekaj osnovnih info (največ za .308W) že imam, bolj me zanimajo primerjave ostalih z .308W glede padca krogle, njena občutljivost na vremenske vplive, končna energija le-te, ... hkrati uporabnost oz. prednosti/slabosti pri strelih na tarčo pri razdaljah recimo do 1000m.

Vem, da ima Denis nekaj v kal. .300WSM, ne vem pa koliko je uspel testirati...:icon_redface:

denis jež
25. October 2009, 00:36
Živjo
Nekaj smo testirali. Sako 85 stainless. Na tarčo sem najboljšo grupo dosegel z match kroglo,polnjeno na max mislim da nekje 64gr in sicer 11mm. Za lov uporabljam RWS EVO 11.9g tovarniško polnjeno. Prezadovoljen. Žival pada tudi na velikih razdaljah u ognju ali pa največ 10m še poteče.
2 srnjaka lanjščaka na 210m eden padel v ognju drugi tekel še 10m. Srnjak 189m padel v ognju, srnjak 156m padel v ognju,lanska srna 289m padla v ognju. ob strelu lepo za plečko ni nikakršnjih potplutb ali pretiranih raztrganin,na manjše razdalje je zaradivelike brzine nevarnost da vsebino želodca pahne med rebri,mislim pa da je ta kaliber v osnovi za dolge strele med 150-350m,to je pomoje optimalna razddalja za ta kaliber. Z tovarniško RWS EVO 11.9 g ima pri nastrelitvi na 100m na 300m 34cm padca,kar pri mil dot križu ne predstavlja težav.Začetna energija pa je 5146J Upam da mi uspe ta teden sprobat na kakem pujsu ali jelenjadi, da vidimo kako se obnaša na večji živali. lp
veliko sreče pri izbiri kalibra.

De_Tomaso
25. October 2009, 23:00
Ni .300 WSM vseeno malo prehud za srnjad? Ker kako izgleda, če ustreliš recimo mladiča na 50m? Že .308 mi ob na tej razudalji, če slučajno pomerim malo bolj zadaj, potegne črevesje ven pri rebrah. Pa čeprav krogla potuje vsaj kakih 5 cm stran od prepone skozi pljuča.

Ne predstavljam pa si kako to izgleda s .300 WSM in me zanimajo malo praktične izkušnje.

jvpv
26. October 2009, 07:56
Kolega je pri meni z omenjenim kalibrom odstrelil nekaj srnjadi in ni bilo nič pretresljivega v smislu razbijanja, podpludb. Ne vem pa katero kroglo je uporabljal.

tikkat3
26. October 2009, 08:21
Predvsem je seveda odvisno od krogle. Če bi obstajla češka SPCE, verjetno žival niti za mleto meso ne bi bila dobra. Če uporabiš kakšen Barnes Triple Shock ali MRX, ali mogoče RWS EVO, tega ni. Bil sem priča odstrelu gumbarja s 300 WSM na kakšnih 50-60m. Kar se tiče efekta krogle, nič posebnega, da bi rekel, da je 300 WSM neki ekstrem. Je pa padlo na mestu, to pa ja :icon_wink:

stjrp
27. October 2009, 18:22
Mah jst te srnine mladiče (kot tudi vse ostalo) streljam kar z 8x68S (ki je še močnejši kot 300 win mag.) pa ni nobenih strašnih poškodb, razn če ne primeš kak hrbet, takrat pa itak razbija vsak kaliber. Sej če na blizu streljaš (30-50m) gre krogla tolk hitr da nima cajta delovat kot bi mogla in gre samo skoz. Aja uporabljam pa 11,7g KS.

rws
27. October 2009, 18:54
stjrp, a praviš da sam pihne skoz:icon_lol:

pikolis1980
28. October 2009, 06:42
stjrp, a praviš da sam pihne skoz:icon_lol:

pomoje zraven ustreli pa od vetra pade :icon_lol: hec hec

capra ibex
28. October 2009, 07:06
Mah jst te srnine mladiče (kot tudi vse ostalo) streljam kar z 8x68S (ki je še močnejši kot 300 win mag.) pa ni nobenih strašnih poškodb, razn če ne primeš kak hrbet, takrat pa itak razbija vsak kaliber. Sej če na blizu streljaš (30-50m) gre krogla tolk hitr da nima cajta delovat kot bi mogla in gre samo skoz. Aja uporabljam pa 11,7g KS.

Ja, jaz pa vsako leto nekaj kosov srnjadi z 9,3x62 16,9g Hmantel, pa je precej bolje kot recimo 222rem, sploh če jo bolj zadaj dobi je kar precejšnja razlika.

stjrp
29. October 2009, 13:54
No me veseli da se nas je končno našlo tudi nekaj podpornikov konkretnih kalibrov:icon_lol:

tikkat3
29. October 2009, 14:01
Tudi sam zagovarjam, da je dobro imet malo rezerve, zato imam sam .30-06 za vse, čeprav za srnjad je to več ko preveč....ampak od viška ne boli glava (razen od viška alkohola :icon_lol:).

Prašičar
28. November 2009, 19:15
Tudi jaz bi dodal svoje skromno mnenje. Mislim, da je 30-06 kar dober kaliber za vso našo divjad. Le morda za srnjad malo lažje krogle in za prašiče čim težje. Kalibri kot npr 7x57 pa tudi 8x57 so po moje absolutno prešibki. To govorim iz svojih izkušenj, nikakor pa nočem trditi, da je vseeno, kakšna je krogla. Ne le po teži, tudi konstrukcija krogle je bistvena.

mišica
28. November 2009, 19:17
Tudi jaz bi dodal svoje skromno mnenje. Mislim, da je 30-06 kar dober kaliber za vso našo divjad. Le morda za srnjad malo lažje krogle in za prašiče čim težje. Kalibri kot npr 7x57 pa tudi 8x57 so po moje absolutno prešibki. To govorim iz svojih izkušenj, nikakor pa nočem trditi, da je vseeno, kakšna je krogla. Ne le po teži, tudi konstrukcija krogle je bistvena.

Prosim, če nam razložiš zakaj je po tvojem mnenju 8x57JS absolutno prešibek kaliber.

Franc
28. November 2009, 21:23
Nekdo je zamešal balistične podatke,da daje takšne izjave!

Holland
28. November 2009, 22:18
Prašičar strinjam se s tabo, da je 30-06 dober kaliber za naše razmere, absolutno se pa ne morem strinjat, da so 7x57 in 8x57 prešibki. Doma imamo vse tri kalibre, od tega največ časa 7x57 in največ je do sedaj padlo prav z tem kalibrom in nikoli ni bilo problemov. Tudi če gledamo po enegiji, se 8x57 malenkost razlikuje od 30-06, zato o neki prešibkosti tukaj po mojem ni za govorit. Sam kot sem že verjetno večkrat povedu zagovarjam ravno kalibre v tem rangu. H tem trem dodal še 7x64, 308win in v zadnjem času dokaj popularni 9,3x62. Ti kalibri mislim da so za naše razmere zakon! Je pa res tudi, da je razlika od krogle do krogle in, da ne pašejo vse krogle v vsak kaliber.

capra ibex
29. November 2009, 09:23
Od včerjaj s "prešibkim" 8x57IS.

Slikana sta tako kot sta obležala po strelu brez zadnjega grižljaja!!

Drugače sem pa ravno pred kratkim prijatelju svetoval 3006 kar je za moje pojme še zmeraj najbolj univerzalna izbira, čeprav sam nimam tega kalibra.

ben1
29. November 2009, 11:30
Tudi 308 Win. tkole naredi.:icon_smile:
Preverjeno

muzikant
29. November 2009, 18:27
Tudi jaz bi dodal svoje skromno mnenje. Mislim, da je 30-06 kar dober kaliber za vso našo divjad. Le morda za srnjad malo lažje krogle in za prašiče čim težje. Kalibri kot npr 7x57 pa tudi 8x57 so po moje absolutno prešibki. To govorim iz svojih izkušenj, nikakor pa nočem trditi, da je vseeno, kakšna je krogla. Ne le po teži, tudi konstrukcija krogle je bistvena.

:icon_confused:
Našteti kalibri so vsi primerni za lov vse naše parkljaste divjadi, samo zadet moraš na pravo mesto :icon_wink:. Od poka ni še noben kos padel.

Veper
29. November 2009, 19:21
Prašičar od vseh naštetih kalibrov je ravno 8x57is najbolj primeren za lovsko uporabo ,ki se ji res reče lovska.Je izredno natančen tudi do 300m vendar tja do 150 je idealen. Tudi nastrelitev proizvajalci municije priporočajo na pribljižno to razdaljo (gee torej pika ) zaradi izredne moči in manjše hitrosti pri veliki masi krogle je uporaben tudi za strele skozi grmovje kar je zelo uporabno pri zasledovanju zastreljene divjadi in res ne vem kaj te je napeljalo na misel ,da je kaliber slaboten??

tikkat3
29. November 2009, 22:03
No, zakaj bi bil bolj primeren kot recimo .30-06 ne vem. Ampak se pa strinjam, da je mu moči ne manjka.

Franc
30. November 2009, 21:00
Bravo Veper,ena prava izjava praktika!

pumpa
30. November 2009, 21:57
Bravo Veper,ena prava izjava praktika!

dej,dej ko bota vidva kupla 30cal se bomo mi ža na luno učili streljat ne sam na 1km...:icon_lol::icon_lol:drugače pa je vsak kaliber za svoj način lova...tudi 8×57

dolgin
30. November 2009, 22:11
8x57 je zakon in pika! Ga ni kalibra,ki bi bil v uporabi toliko časa in s tako uspešnostjo! Sicer imam tudi sam 308 in sem z njim nadvse zadovoljen,ampak "mauzer je pa mauzer"....:icon_lol: Res pa je,da ravno zaradi tega,ker 308 uporabljam več,tega tudi priporočam vsakemu "frišnmu" jagru....
Je pa tudi res,da se vsi zveneči proizvajalci orožja vračajo nazaj na 8x57......,tore,oba kalibra sta odlična,odločitev pa je od vsakega posameznika....

lp

main757
1. December 2009, 08:50
Če boš pa šel na lov k prijatelju v Francijo, si nikar ne izbiraj vojaških kalibrov. V Franciji je lov z vojaškimi kalibri prepovedan.

Kolovski
1. December 2009, 09:18
Če boš pa šel na lov k prijatelju v Francijo, si nikar ne izbiraj vojaških kalibrov. V Franciji je lov z vojaškimi kalibri prepovedan.

Poj gre lahko pa samo še s fračo. Pa še ta je bla vojaška enkrat:icon_wink:

dolgin
1. December 2009, 09:36
Če boš pa šel na lov k prijatelju v Francijo, si nikar ne izbiraj vojaških kalibrov. V Franciji je lov z vojaškimi kalibri prepovedan.

Ja,francozi so čudni tiči,poglej na youtube pa boš našel marsikaj,zelo veliko lovijo s šibrami.....

lp

JAKAJEŽ
1. December 2009, 20:05
No pa smo tam,s čim pa potem jagajo francozi,a ni evropski lovski kaliber samo 7/64 ali pa 7/65R.
Vojaški kalibri:
6,5/ različni tulci(odvisno od države)
7/57 ponos domačinov v burski vojni
30/06 ameriški vojaški
7,62 NATO ameriški vojaški(308 civil)

Ne vem kaj uporabljajo nemara res frače ali pa z gorjačo.Kar pa ne verjamem,ker sem videl francoze na jagi z puškami,na žalost samo ziz avtobusa,tako da o kalibru ni govora.
Ampak francozi so francozi(ne pravijo zastonj da se dela francoza),so pač vsega zmožni.:icon_confused::icon_confused:

lp

jazbec
1. December 2009, 20:31
Hmm, ja v Francijo pa res hodimo veliko lovit, a ne. Mi je prav vseeno kako jagajo Francozi, samo da nam pustijo z 8x57:icon_lol:

Pa tudi 7x64 so uporabljali v vojski, ampak ne prav dolgo.

main757
2. December 2009, 07:37
6,5x57 je lovski kaliber, vsaj tako piše na wikipediji
8x68,
7x64,lovski kaliber, razvit v Nemčiji
.375 H&H,
.22-250,
9,3x62.
Tole je nekaj kalibrov poiskanih na hitro, seveda obstajo še drugi.

jazbec
2. December 2009, 10:11
7x64 so uporabljali v ostrostrelskih puškah, pa kot sem napisal, ne prav dolgo.

Kako pa bi definirali "vojaški kaliber". Da je bil razvit za vojsko, da ga je vojska uporabljala...
Veliko jih je razvila vojska, uporabljala malo, so pa vsi sodelovali v vojnah, če ne drugod pa v naši balkanski noriji.

Wikipediji pa ni vedno za verjeti, ker lahko vsak kaj notri napiše, pa čeprav je v zmoti

main757
2. December 2009, 10:23
Viri?

jancar
2. December 2009, 10:29
7x64, kolk sem prebral ni bil nikoli vojaški kaliber
bil je 8x64 ki pa ga takratna vojska ni sprejela(odločila se za 8x57) , tako je
Brenneke iz 7x57 in 8x64 = 7x64.
Upam da se ne motim.

ZR7
2. December 2009, 11:48
7x64, kolk sem prebral ni bil nikoli vojaški kaliber
bil je 8x64 ki pa ga takratna vojska ni sprejela(odločila se za 8x57) , tako je
Brenneke iz 7x57 in 8x64 = 7x64.
...

Kolikor sem jaz razumel zgodovino tega kalibra, je tudi sam 7x64 bil še v 30. letih prejšnjega stoletja namenjen uvedbi v Wermacht za ostrostrelna orožja, a so zaradi enostavnosti raje ostali na 8X57 IS in ga uporabljali v svojih K98.

tikkat3
2. December 2009, 11:59
It was that highly regarded the German Wehrmacht (Army) during the 1930s even considered replacing the 8x57mm IS in favour for the 7x64mm for their snipers. The Wehrmacht decided - just like the German army in 1912 - to stick to the 8x57mm IS cartridge for their Mauser Karabiner 98k to keep things as simple as possible in their logistical chain.

Tako pravi Wikipedia. Se pravi: so že razmišljali o zamenjavi 8x57IS z 7x64,ampak potem tega zaradi enostavnosti in logistike tega niso naredili.

main757
2. December 2009, 12:37
V Wiki piše tudi tole:
The 7x64mm (also unofficially known as the 7x64mm Brenneke, though its designers name officially never was added as a part of this cartridge name) is a rimless bottlenecked centerfire cartridge developed for hunting. As is customary in European cartridges the 7 denotes the 7 mm bullet caliber and the 64 denotes the 64 mm (2.52 in) case length. The 7x64mm is a popular hunting cartridge in central

jazbec
2. December 2009, 14:01
Fantje, Wikipedija je stran z odprto kodo, to pomeni da lahko vsak vanjo vpiše kar hoče.
Velik problem te odprte kode je ta, da je na njej veliko podatkov, ki niso točni, ker se ne preverjejo.
Zato ji ni za 100% verjet.

main757
2. December 2009, 15:54
Sem pravkar pregledal tudi tuje forume in prebral, da s kalibrom 7x64 lahko loviš v Franciji.LP

Markysprej
11. September 2011, 11:34
tudi to temo bi malce obudil da podam mnenje o kalibrih, natančneje o evropskih kalibrih, ki jih že zelo izrivajo ameriški, kar je morda po eni strani žalostno. ampak če pogledaš izbiro streliva za naše evropske kalibre se lahko milorečeno zjočeš. potem pa vržeš oko na ameriški trg na kakšnega federala pa vidiš da če želiš vsaj malo biti samosvoj in izkoristiti kar trg ponuja, moraš skoraj zanesljivo presedlati na inče. za tiste, ki že celo življenje lovijo z najcenejšo spce, to seveda ne pride v poštev (pa še te lovce so trgovci okoli obrnili, ker so učasih bile te krogle najcenejše, sedaj pa niso več, ampak raja si itq ne pride gor:icon_lol:).
torej mislim da bi se morali evropski proizvajalci streliva in orožja malce povezati ter favorizirati par 'najpametnejših' kalibrov in za njih izdelovati tudi najpestrejšo ponudbo streliva. zame so najprimernejši: 5,6x50 mag + R, 6,5x57 + R, 7x64, 7x65 R, 9,3x74 R, 9,3x62, ki so že sedaj najbolj zastopani (razen prvih dveh, za katere je izbor streliva porazen) pa še obstajajo z robno varianto, značilno za evropsko lovstvo.
to mislim da bi lahko tudi vključli v evropsko lovsko dediščino in tradicijo ter bi jo poskušali ohraniti. seveda pa ne bo šlo brez pestre ponudbe streliva ter orožja v teh kalibrih.:icon_wink: