PDA

View Full Version : Browning Blr 81



PRIMOZ
23. January 2008, 11:01
Prvič pišem na tem forumu tako da najprej vsem lep pozdrav.
Zanimam se za puško Browning blr 81 v kalibru 308 win. Predvsem me zanima, če ima kdo omenjeno puško in kako se mu je obnesla. zdi se mi zelo zanimiva, ker lahko z njo zelo hitro repetiraš z puško v ramenu kar se mi zdi zelo uporabno na pogonih. lp

zasavc
23. January 2008, 19:13
Če imaš namen puško uporabljati za pogone rajši nabavi polavtomat BAR.
Cena je podobna, le polavtomat je enostavnejši za uporabo!!

PRIMOZ
24. January 2008, 00:12
Nevem, avtomat se mi nekako ne dopade. Kupujem repetirko in ta puška se mi zdi zelo primerna za naše lovišče. Še vedno me torej zanima, če ima kdo omenjeno puško ter kako se obnese vzvodno repetiranje. lep pozdrav

ZR7
24. January 2008, 11:07
...Še vedno me torej zanima, če ima kdo omenjeno puško ter kako se obnese vzvodno repetiranje. lep pozdrav

Ta puška je bila pred nekaj leti nazaj v Kalibru, prilogi Naše obrambe lepo predstavljena. Številke in letnika ti žal ne vem povedati, bilo pa je kakšnih 5-6 let nazaj, ko sem jaz nabavljal in mi je bila zelo všeč.

janez valentic
24. January 2008, 12:01
To temo smo imeli na starem forumu, ali so res vsi podatki šli rakom žvižgat?

Imel sem enkrat priložnost rokovati s to puško. V kalibru .308 Win. je kratka in priročna, primerna tudi za levičarja. Sprožilec je v redu, vžigalen mehanizem je počasen, natančnost v povprečju malce slabša kot pri "normalnih" repetirkah. Čisto uporabna zadeva.

Ganges
24. January 2008, 12:47
To temo smo imeli na starem forumu, ali so res vsi podatki šli rakom žvižgat?



Vsi podatki niso šli, saj jih je bila večina prenešena na ta forum. Možno pa je, da sem med prenašanjem katero temo spregledal, ampak če sem prav gotovo ni bilo veliko napisano v njej. Tako sem sklepal, da se pač debata lahko ponovi. Saj se spomnite, da ob zagonu tega foruma par dni teme o orožju niso delovale pa je bila sila prenesti vse podatke na ta forum, da bi čim prej začelo normalno delovati naprej.


Pa še nekaj glede puške:

Browninga nisem imel možnost sprobati sem pa Winchester. Sem želel kupiti pa mi je en svetoval, da mi jo da v souporabo in naj prej sporbam potem pa se odločim ali jo hočem ali ne. No na koncu sem se odločil, da takega orožja zraven klasične repetirke ne potrebujem. Bil pa je kaliber 30-30, ki se mi tudi ne zdi uporaben (in tudi dejansko ni) za vse vrste divjadi. Zdi se mi tudi, da skoraj nič hitreje ne repetiraš kot pri klasični karabinki, saj ne moreš kar tako repterirati da bi puška ostala ob očesu v isti ravnini zaradi potez, ki so potrebne. Sigurno med repetiranjem izgubiš cilj izpred merka.

lp

Kaliber
28. January 2008, 20:38
Sam sem lastnik Browninga BLR 81 v kalibru 308W in ti povem Primoz, da sem z njo zelo zadovoljen in ne gre od hise. Uporabljam jo za lov na vso divjad in ti povem, da je puska zelo dobra in tudi natancna, ceprav so bile na tem forumu napisane ze nekaksne kritike, da je to kar ena puska, ki jo delajo na Japonskem. S tem se ne obremenjuj, ker kaj takega lahko napise samo nekdo, ki zadeve ne pozna.
Puska ima izmenljiv nabojnik, cev 51cm, vrtljiv zaklep s tremi zaklepnimi bradavicami za razliko od Wichesterja ali Marlina, je tudi zelo lahka in zelo prirocna. Sprozilec je res malo trd, vendar se ga navadis ali pa ga das v obdelavo puskarju. Sam sem jo kupil kar pri nas, saj je bila v Avstriji in Nemciji za 250 evrov drazja. Za nakup zunaj sem se predvsem zanimal, ker sem jo sprva zelel kupiti v kalibru 30-06, katere pa pri nas ni bilo. Vendar sem se potem odlicil, da jo kupim v kal. 308W in pravilno sem se odlicil. Montiran imam strelni dalnogled 1-6x42, kar mi zadosca tako za prasice kot za srnjad in ostalo divjad. Na 200m streljas brez problema. Ce ti je vsec taksen tip puske, kar pogumno. Priporocam. Sliko puske si lahko ogledas pod temo Trofeje-Srnjad. Slikana je poleg gumbarja.

ZR7
29. January 2008, 09:59
Ta puška ima snemljiv nabojnik za razliko od drugih vzvodnih repetirk, ki imajo naboje enega za drugim v spodnji cevi. Predstavljajte si kako potem to izgleda v primeru koničastih krogel, ki pritiskajo na netilko napoja. spredaj. Zato jih tudi ne smejo uporabljati, pri BLR81 pa te ovire ni.
Puško so začeli proizvajati leta 1971, leta 1985 pa so jo posodobili. Razširili so nabor kalibrov in skrajšali hod vzvoda na cca 60 stopinj iz običajnih 90 za te vrste pušk. Na ta način je možno hitrejše repetiranje. Stari tip puške je bil v celoti iz jekla, novejšemu pa so namenili ohišje sistema narejeno iz kvalitetnega namenskega aluminija. Na ta način so puško olajšali. Mnenja o točnosti so različna. Nekateri jo izredno hvalijo, nekateri pa manj. A to bo verjetno odvisno še od česa drugega. Municije, vroče cevi itd.
Najpopularnejši kaliber v tej puški je razumljivo itak najpopularnejši 308Win.

Obstaja tudi takedown verzija, kjer puško enostavno razstavimo v dva dela.

janez valentic
30. January 2008, 10:40
V zadnji številki Guns&Ammo je bil obsežen test te zadnje verzije take-down v kalibru 30-06.
Glede natančosti se je med preskušenim tovarniškim strelivom najbolje odrezal 150 grainski Hornady z rastrosom 3strelne skupine ca 30 mm/100m. Drugače pa povprečje natančnosti okoli 5 cm (1,5 MOA).
Razstavljanje puške je enostavno, sprememba lege zadetkov pri klasičnih strelnih daljnogledih (montiranih na ohišje sistema) je prisotna a v testnem orožju zelo majhna (nekaj cm). Na zgornji sliki je slika s scout tipom daljnogleda, ki je montiran direktno na cev in tako seveda ne prihaja do spremembe lege zadetkov (o slabostih takih daljnogledov smo že razpravljali).

janez valentic
5. February 2008, 13:58
http://www.egun.de/market/item.php?id=1640506

detel
17. June 2008, 18:42
Zanimam se za repet. Browning BLR 81. Predvsem me zanima a je sistem za repetiranje zanesljiv a tudi kaj šteka-zataji. Hvala za odgovore.

janez valentic
18. June 2008, 11:53
Zanimam se za repet. Browning BLR 81. Predvsem me zanima a je sistem za repetiranje zanesljiv a tudi kaj šteka-zataji. Hvala za odgovore.

Problem štekanja pri repetirkah je v večini problem tistega, ki repetira, ne porine repetirnega vzvoda do konca naprej, preden ga vleče nazaj. Tako da če hočeš 100 % repetiranje je najbolje pustiti da puška repetira sama (:icon_eek: polavtomatka).

Ampak z BLR običajno ni večjih težav. Po nekaterih testiranjih gre za najhitreši način repetiranja (1. polavtomatka, 2. vzvodna reperirka, 3. pumparica, 4. rug-cuk R93., 5.valjasti zaklep).

detel
19. June 2008, 08:31
Hvala, Janez.