PDA

View Full Version : Smotrnost lova in samouravnavanje narave



capra ibex
16. January 2008, 07:30
Če ločimo lov na veliko in malo divjad, je lov na slednjo prav nepotreben z naravovarstvenega vidika.
Lisica, kuna, jazbec so na vrhu prehranjevalne verige, kar pomeni da je poseganje v populacijo skoraj nesmiselno, saj se uravnava število samo po sebi. Če je populacija malih živali manjša je posledično plenilcev tudi manj.
Stvar je podobna tudi pri ribolovu.
Ribolov je povsem nepotrebna panoga, saj se ribji živelj sam uravnava, kjer ga je pa preveč (vlaganja v nenormalnih količinah) pa pridejo kormorani, sive čaplje, žagarji....
Lovec in ribič sem od majhnega da ne bo kdo mislu da je kaj narobe z mano.:icon_smile:
Samo če stvar pogledaš iz čisto naravnega vidika je pa prav taka in nič drugačna.
Lovci in ribiči smo po duši in iz srca pa še sama narava nas je tako oblikovala.

Zej je pa dost če ne bo še kdo mislu da sm prtegnjen:icon_lol:

ZR7
16. January 2008, 07:36
Ker se je tudi pri severnem medvedu začela podobna debata, z zgornjo premaknjeno objavo začenjam to novo temo, da ne bo drugje smetenja.

Admin

ZR7
16. January 2008, 07:45
Pa še kot uporabnik in ne admin:icon_wink::
Capra, tvoji argumenti so podobni tistim, s katerimi se srečujem v debatah z raznimi "naravovarstveniki" in borci za pravice živali. Pa s tem ne mislim nič slabega, da se razumeva. Spoštujem drugačno mnenje, še bolj pa željo da se živalim pomaga.
A tu gre za namerno ali nenamerno izpuščanje pomebnega dejstva.
Namreč naravo smo malodane že ubili. Tako poškodovali da so mnenja o samoregulaciji divjadi na področjih, kjer mora bivati v prisotnosti človeka, navadne pravljice.
Potrebno se je sprijazniti s tem in vedeti, da imamo po tem ko smo naravo tako poškodovali, dolžnost da vlagamo največjo možno mero znanja in naporov v to, da mi reguliramo divjad, da opravimo delo, ki smo ga onemogočili naravi. In pri tem bomo seveda prisiljeni upoštevati tudi interese ljudi, saj tako velikega območja, da bi se populacije divjadi medsebojno samoregulirale enostavno nimamo več.
Izguba določene divjadi zaradi samoregulacije kakršno bi dopustili nekateri na infrastrukturno zaprtih območjih, kakršna so danes povsod, bi pripeljala do iztrebljenja divjadi ki bi bila plen in tako bi izgubili dobršen del genetske pestrosti, ki je krepko ogrožena.

Tako jaz mislim.

LP

capra ibex
16. January 2008, 08:11
Saj nič ne rečem.
Se mi je pa zdelo da bo kdo pomislu da sem od kakšne Pete al pa kej podobnega.:icon_lol:
Malokdo z našega konca je toliko na jagi pa ribolovu kot jaz. Lahko bi reku da sem kr zasvojem.
To kar sem napisal je samo moje razmišljanje gledano iz čisto izvzetega pojma da sem lovec.:icon_wink:

Lp

JAKAJEŽ
16. January 2008, 13:38
Razlika med lovom in ribolovom je v tem,da ujeto ribo lahko izpustiš,ustreljene divjadi pa ne.Tudi sam sem mnogo ribaril,ujel in izpustil,pri lovu na malo divjad pa enostavno ne ukrivim prsta in je narejeno-ker jaga je najlepša dokler ne ukriviš prsta,po tem je samo delo:icon_lol:

lp

main757
16. January 2008, 14:33
Jakajež kupi si meopta meosmart strelni daljnogled. Z njim lahko divjad poslikaš, na sliki se vidi tudi križ. Potem pa sliko s pomočjo kartice preneseš na računalnik... potem pa si lahko sliko sprintaš in si jo daš v okvir.
Kapitalec bo na tak način ostal živ tako kot tvoje ribe.

ZR7
16. January 2008, 14:51
Kapitalna mala divjad?:icon_confused:

capra ibex
16. January 2008, 14:59
Kapitalec bo na tak način ostal živ tako kot tvoje ribe.

Drugač bi bilo včasih fajn da bi kaj ostalo živo. Če ga malo poserješ pa leži na tleh kakšen kapitalen jelenji špicar kar se je meni nedavno zgodilo:icon_confused:

Je pa zanimivo kako se je pri ribolovu razvila t.i. catch&release panoga.
To je čisto zadovoljevanje svojih strasti in nima nikakršne zveze z rabo naravnih virov niti uravnavanjem populacije. Najhujš od vsega pa je da so zaščiteni kapitalci da bi jih lahko čim večkrat ujeli.

Ni treba vsega pobiti ampak namen lova in ribolova je vendarle uplenitev.:icon_wink:

ZR7
16. January 2008, 20:59
...
Ni treba vsega pobiti ampak namen lova in ribolova je vendarle uplenitev.:icon_wink:

Nič več. Vsaj v modernem lovstvu, za kakršno se je Slovensko deklariralo.
Sedaj je namen lova ohranitev divjadi. In dokler bomo delali tako, bomo tudi lovili.
Puška je le orodje in ne namen!

Sraka
16. January 2008, 21:02
Z največjim veseljem priznam, končno po dolgem času zopet prava tema. Z avtorjem uvodnega prispevka se v največjem delu popolnoma strinjam. Lovstvo je treba ločevati na vsaj tri osnovne in temeljne dejavnosti in sicer na ohranjanje prostoživečih avtohtonih živalskih vrst, varstvo narave in okolja nasploh ter lov ( uplenitev, odstrel takšen ali drugačen ).
Posebej problematičen je vsekakor lov na malo divjad, ki je v velikem delu države na robu preživetja. In vendar se skozi zimo izvajajo kolektivni lovi na malo divjad tudi tam kjer se skoraj nič ne upleni in vse to z izgovorom, da se tako "ugotovi stanje v lovišču". Vse skupaj postaja v veliko primerih tudi že prav neokusno, nepotrebno in zgleda kot nekak zastarel in preživel kolektivni lovski obred. In če se potem povprašaš po smiselnosti takšnega početja pravega in razumnega razloga za vse to skupaj ne moreš najti.

Še posebej neokusno in lovsko neetično pa je, ko se en dan pred lovom ali celo zgodaj zjutraj na sam dan lova v naravo izpusti določeno število fazanov, ki se jih potem lovi ??? Več o tem niti ne želim razpredati, ker me lahko zanese in se mi bo zapisalo kaj, kar bi potem izzvalo bučne reakcije kolegov, ki mislijo drugače. Če bi šlo za šolanje psov, bi to še nekako lahko toleriral, ker pa ne gre za to , pa o tem početju seveda nimam niti najmanj dobrega mnenja.

In kar je še huje, je "lov??" v državnih loviščih, ko se zbere skupina "lovcev???" pred katerimi potem skoraj na cev puške spuščajo tista "umetna revšeta", ki jih imenujejo fazani in jih "po lovsko pokoljejo". Ne postrelijo, namerno uporabljam izraz, pokoljejo. Ko je ta pokolj končam, pa so gospodje polni hvale koliko sto nabojev je v tistih treh urah masakra kdo med njimi porabil in koliko teh fazanskih revšet je poklal. Občasno se številke na posameznika gibljejo tudi preko 100.
In to naj bi se imenovalo lov in udeleženci tega klanja naj bi se imenovali lovci ???? In to na začetku tretjega tisočletja !!!
Bom raje končal, ker v nasprotnem bom ta sestavek spremenil v pravi proti lovski pamflet. Velika razlika je med lovcem današnjega časa in lovcem opisanim zgoraj. Res ogromna in ta razlika se bo še poglobila ter slovensko lovstvo na koncu pokopala. Krivi za to pa naj bi bili seveda drugi.

kurare
16. January 2008, 21:58
Z največjim veseljem priznam, končno po dolgem času zopet prava tema. Z avtorjem uvodnega prispevka se v največjem delu popolnoma strinjam. Lovstvo je treba ločevati na vsaj tri osnovne in temeljne dejavnosti in sicer na ohranjanje prostoživečih avtohtonih živalskih vrst, varstvo narave in okolja nasploh ter lov ( uplenitev, odstrel takšen ali drugačen ).
Posebej problematičen je vsekakor lov na malo divjad, ki je v velikem delu države na robu preživetja. In vendar se skozi zimo izvajajo kolektivni lovi na malo divjad tudi tam kjer se skoraj nič ne upleni in vse to z izgovorom, da se tako "ugotovi stanje v lovišču". Vse skupaj postaja v veliko primerih tudi že prav neokusno, nepotrebno in zgleda kot nekak zastarel in preživel kolektivni lovski obred. In če se potem povprašaš po smiselnosti takšnega početja pravega in razumnega razloga za vse to skupaj ne moreš najti.

Še posebej neokusno in lovsko neetično pa je, ko se en dan pred lovom ali celo zgodaj zjutraj na sam dan lova v naravo izpusti določeno število fazanov, ki se jih potem lovi ??? Več o tem niti ne želim razpredati, ker me lahko zanese in se mi bo zapisalo kaj, kar bi potem izzvalo bučne reakcije kolegov, ki mislijo drugače. Če bi šlo za šolanje psov, bi to še nekako lahko toleriral, ker pa ne gre za to , pa o tem početju seveda nimam niti najmanj dobrega mnenja.

In kar je še huje, je "lov??" v državnih loviščih, ko se zbere skupina "lovcev???" pred katerimi potem skoraj na cev puške spuščajo tista "umetna revšeta", ki jih imenujejo fazani in jih "po lovsko pokoljejo". Ne postrelijo, namerno uporabljam izraz, pokoljejo. Ko je ta pokolj končam, pa so gospodje polni hvale koliko sto nabojev je v tistih treh urah masakra kdo med njimi porabil in koliko teh fazanskih revšet je poklal. Občasno se številke na posameznika gibljejo tudi preko 100.
In to naj bi se imenovalo lov in udeleženci tega klanja naj bi se imenovali lovci ???? In to na začetku tretjega tisočletja !!!
Bom raje končal, ker v nasprotnem bom ta sestavek spremenil v pravi proti lovski pamflet. Velika razlika je med lovcem današnjega časa in lovcem opisanim zgoraj. Res ogromna in ta razlika se bo še poglobila ter slovensko lovstvo na koncu pokopala. Krivi za to pa naj bi bili seveda drugi.


BRAVO!

Krpan
17. January 2008, 09:24
Izpuščanje domačih ptičev pred puške je velika sramota za slovensko lovstvo. Za trening streljanja so izumili glinaste golobe. Verjamem, da vas je tudi na tem forumu veliko, ki ste že sodelovali na takšnem lovu. Nič hudega še imate čas da se spreobrnete, kajti takšni masakri nimajo mesta med slovenskimi lovci.

slavnik
17. January 2008, 10:34
Sraka je lovec in takšni lovci naj bi "prihajali" v LD po končanem izobraževanju
lovskih pripravnikov toda vem, da temu ni tako.

"Lovci, ki za mastne denarce zbirajo trofeje po širnem svetu ne sodijo v LD/LZS in bi se morali organizirati v "Trofejaško- bahaško organizacijo.

zober
17. January 2008, 12:03
Spreobrnil se nebo nobeden nikol Krpan to je tukaj tudi nesmiselno govort,to se dela odkar lovstvo obstaja in se bo delalo še naprej!Pa lahko zganjate še nevem kakšen hrup,ej pa hvala MODERATOR za brisanje:icon_wink:

ZR7
17. January 2008, 12:24
Spreobrnil se nebo nobeden nikol Krpan to je tukaj tudi nesmiselno govort,to se dela odkar lovstvo obstaja in se bo delalo še naprej!Pa lahko zganjate še nevem kakšen hrup,ej pa hvala MODERATOR za brisanje:icon_wink:
Ni za kaj. Za offtopics in žaljenja, namigovanja in posmehovanja vedno na razpolago.

Admin

Kot ZR7 pa tole:
Spreobrnili se bomo mi vsi skupaj, ko bo javnost, ki takega odnosa ne bo in ne dopušča, dosegla stroge kontrole ali še kaj hujšega.
In takrat seveda bodo jagali samo še premožnejši, legalno ali nelegalno, pa verjetno ne v naših loviščih.
Ne gre za zganjanje hrupa, temveč le za poudarjanje tistega, kar smo pri podpisu etičnega kodeksa zaprisegli in tistega, kar mora moderni lovec početi tako po napotkih našega šolanja, kot družbe, ki bo vedno bolj naravovarstveno usmerjena.
Če bomo ostali dinozavrsko zaplankani in samozaverovani bomo kot dinozavri tudi izumrli.

Ne razumem zakaj je nekaterim tako težko sprejeti te novosti, saj še vedno omogočajo izživeti lovsko strast, pač v malo ožjih okvirih.

Pričakujte, da bo po vzoru DOPPS-a postala uspešna še marsikatera druga podobna organizacija in bo vplivala na lovstvo pri nas. Tudi na lovsko zakonodajo. In hujši kot bo naš odpor proti spremembam, ki jih želi javnost, večji bodo njihovi pritiski in težje posledice za nas.

zober
17. January 2008, 12:51
...moderated by admin

Drugače proti bogataškimi lobiji se nebo nikoli spremenilo,pa se nevem kdo lahko na glavo postavi!Lahko bojo mogoče sprejeli to v sloveniji bojo pa potem drugam hodili!Začaran krog!Drugače pa tukaj niso samo fazani kaj pa jelenjad v oborah,pa prašiči ko jih priteče 10 se na vse strelja(pa ni važen kam je zadet) a to pa ni masaker,nevem mal se razmislte kaj pišete!:icon_evil:

Sraka
17. January 2008, 23:23
Zober, tudi to je klanje in ne lov. Lov je plemenita veščina in od lovca zahteva veliko več kot le posest puške in živ cilj v obori ali slepo streljanje v trop ali jato.

vest
18. January 2008, 02:20
Se kar strinjam z mnenjem Kurar-eja in Srake.
Tudi jaz sem bil pred leti povabljen na lov na fazane, v Prekmurje-Šalovci.(državno "gojitveno" lovišče) Komercijalna zadeva, druščina sicer ok in pohvale vreden organiziran lov.... samo način lova in vse drugo v vezi z njim me je pripeljalo do tega, da sem povabilo sprejel prvič pa tudi zadnjič.To ni za mene prav nobeden lov, temveč sramota za vse tiste, ki kaj takega sploh organizirajo oz. dovolijo, pa tudi za tiste, ki se takih lovov udeležujejo-mo.

Še danes mi ne gre v glavo, kako se lahko taka lovišča imenujejo gojitvena (oz. so se do nedavnega tako imenovala).

Lp

janko
18. January 2008, 08:29
Strinjam se z mnenjem Zobra ki je objektivno.

ZR7
18. January 2008, 08:36
Strinjam se z mnenjem Zobra ki je objektivno.
Saj tega nihče ne zanika. Vendar ali je prav, da se tako dogaja?
Neko dejstvo, ki nam v bodoče lahko onemogoči nadaljno dejavnost, če se omejim samo na to, ne smemo sprejemati kot gotovo. Kot organizacija in kot posamezniki se moramo prilagoditi!

gamsar
20. January 2008, 22:59
Okoli lova na malo divjad bi se dalo res na dolgo in na široko pisati. Nekako glavna poanto te vrste lova vidim v tradiciji, druženju, šolanju lovskih psov in nasploh obstoju lovske kinologije, pa tudi nekatera lovišča s tem nekaj zaslužijo. So tudi taka ravninska lovišča, ki poleg srnjadi premorejo le malo divjad. Za njih ima le ta tudi večji pomen, kot za nekatere, ki imajo številne trope jelenov, prašičev, gamsov. To bi jaz razumel kot razloge za lov na malo divjad. Ravno toliko pa jih je tudi proti. Toda ne more se vseh vrst metati v isti koš. vsaka vrsta je zgodba zase. Nekatere izmed njih so ogrožene, redke in je lov na njih le dodatn nepotrebn dejavnik, ki jih ogroža. Nekatere pa dopuščajo lov kot trajnostno rabo narave, čeprav ni nobenega ekološkega smisla tega lova. Sam enostavno ne morem razumeti, zakaj imamo poljsko jerebico za lovno divjad, ko pa je naravne(ne tiste iz umetne vzreje) praktično ni nikjer več, na drugi strani pa na vsakem kolu ob cesti sedi kanja in na vsakem polju za cesto je par sivih čapelj. Ampak to je že druga zgodba.
Glede lova na fazane iz umetne vzreje pa tako. Tukaj ni nobene ekologije. Nobenega varstva narave. Gre zgolj in samo za lov. To je ena od najbol črnih točk slovenskega lovstva. Eden največjih kamnov spotike nasprotnikov lova in mislim da dokaj upravičen. Glede raznih besed, da se ne bo nič spremenilo. pa še kako se mora. Radi prodajamo lepe besede o slovenskem lovcu, gojitelju divjadi, ljubitelju narave, naravovarstveniku, toda če sem se jaz kot lovec zgrozil in bil pretresen nad metanjem fazanov iz zabojev pred puške, kaj si o tem lahko misli javnost, naklučni mimoidoči? včasih se mi zdi, da prodajam bučke, ko govorim s ponosom in zanosom o lovstvu, lovu z biologi, naravovarsveniki, nelovci, ko vem da se dogajajo take kozlarije, za katere ni pojasnila in opravičila.

POLH
4. February 2008, 18:25
Bi se najprej obregnil ob Slavnikovo izjavo o bahaštvu in zbiranju trofej širom po svetu. Mislim, da je takšno kritično razmišljanje in blatenje vseh, ki so kdaj odšli lovit tudi kam drugam neumno ali pa vsaj zelo nefer. Vsak se lahko odloči za lov v tujini pa ni zaradi tega nič slabši lovec kot nekdo , ki mu ni do tega. Moram priznati, da poznam kar nekaj lovcev z izkušnjami iz celega sveta in moram priznati, da so skoraj praviloma vestni in zavzeti lovci tudi v svojih LD. Poleg tega, ko mi je kdo kazal slike in trofeje uplenjene divjadi nisem nikoli dobil občutka, da bi se s tem hvalil, ampak je želel svoje izkušnje in doživetja deliti z drugimi lovskimi tovariši.
Zato previdno pri takih izjavah, saj se lahko zgodi vsakemu, da bo kdaj povabljen na jago v tujino, pa bo tja šel kot pošten lovec, nazaj pa bo prišel kot bahač in zbiralec trofej.

Veper
4. February 2008, 20:12
V tujino greš na lov zato,da boš uplenil divjad z največjo možno trofejo ,ki si jo lahko seveda privoščiš. Največkrat se tak lov dogaja v ogromnih oborah ali pa farmah .kjer živali gojijo samo z namenom prodaje lovcem. Tudi pri nas obstajajo taki obori in sicer Smuka in Polom ,kjer je v vsaki vsaj 700 divjih prašičev in nekaj damjekov,ki so namenjeni komercialnemu lovu.Obori sta v lasti LPS Medved Kočevje torej ZGS in sta veliki cca vsaka 1000ha. Tja greš lovit z namenom uplenit trofejnega merjasca ,ali pa na pogon,ki je vedno uspešen.
Dobro koliko ima to skupnega z lovstvom ,če lov gledamo z naravovarstvenega konca ne vem ,vendar vsekakor je za vsako zastreljeno žival poskrbljeno po PSu in to dosledno,za kar ne morem trditi da se dogaja na drugih jagah v nekaterih LDjih.

Sicer pa tudi kmet goji živino za zakol in se skoraj nihče ne zgraža predvsem zato ker je gojena.:icon_wink:

bober
4. February 2008, 20:22
O kultu trofeje in lovu je članek oziroma razmišlanje o kultu trofeje pa bi mogoče ga prebrali in tudi ugotovili, ali pa si postavili še neka vprašanja v zvezi trofej.Mene osebno ne moti potovanja in lov po celem svetu sam imam željo,da bi užival na lovu v kanadskih stepah ,da človek občuti resnično naravo in lov.Morebitna trofeja pa je dokaz resničnosti lova na določeno divjad. Če nam Diana ni naklonjena pa kot trofeja postanejo video zapisi in fotografije.
Pač imam tako mišlenje glede lova zunaj meja svoje države ali lova v loviščih pri nas.

BOBER

ZR7
5. February 2008, 07:16
Tudi mene ne moti potovanje v tujino in lovi v naravnem okolju. Če bi si lahko privoščil, bi šel zaradi drugačnega lova in doživetja drugačne narave. Ne gre mi pa v "lajšto" gojitev divjadi zaradi lova. Resda gre običajno za velike obore, a vseeno si ne predstavljam 700 prašičev na petini našega lovišča. To je štala in ne narava. Pa naj bo še tako dobro vodena in lepo urejena. In to ni daleč od tistega, proti čemur se sedaj ob spremembah zakona borimo.
Le da tu nekateri tega ne bodo videli, ker gre za "naše"? S podpiranjem takih obor bomo izgubili tisti ugled za katerega se tako borimo in zaradi katerega pridobivamo na svojo stran javnost in doberšen del parlamenta. Rezultat bo tisto, kar so nam z novelo zakona namenili. In če ne bomo sprevideli pasti v lastnem delovanju jim bo naslednjič uspelo. Obore po mojem mnenju v Slovenskem lovstvu in Sloveniji nimajo kaj iskati!

POLH
5. February 2008, 11:48
Da ne bo nesporazuma. Tudi jaz menim, da je lov v oborah za današnji čas nesprejemljiv in ga sploh ni mogoče imenovati lov, ampak streljanje. Menim pa, da bo vsak lovec, ki se zaveda kaj je lov, z razvitim etičnim in poštenim odnosom do narave, le tega nesel s seboj tudi na lov v tujino. Res, da se najdejo tudi taki, ki se jim po prestopljeni meji merila močno padejo ali pa celo izginejo. Če ti je lov v obori nesprejemljiv ti je tako pri nas kod kje drugje, pa naj bo velika 50 ali 1000ha. Sicer pa pri naših ponudnikih lovov v tujini nisem zasledil prav veliko ponudb za lov v oborah. Če izvzamemo Afriko, kjer so vsi ranči, ki ponujajo lov zagrajeni.
Kar pa se trofej tiče : Se ti zgodi, da prideš lovit v okolje kjer trofeja ne pomeni nič, zato trofejnih živali ne lovijo drugi kot lovski gosti, ki so pač prišli tja lovit in doživljat tamkajšno naravo oz. okolje. Tako npr. v več delih Kanade kult trofeje kot tak ne obstaja, na prvem mestu je meso in doživetje. Imajo pa prav tako plane, ki se jih držijo, celo bolj striktno in zategnjeno kot pri nas (pa čeprav po licenčnem sistemu).
Obore omenjene v prejšnih prispevkih pa so sigurno ne služijo namenu za katerega so bila LPN sploh ustanovljena in niso v prid tako LPN, ZGS in LZS. Kajti kaj hitro se dogajanje v teh oborah poveže z delovanjem LD - jev, kar pa ni res, saj imata zadevi bore malo skupnega. V preteklosti nisem ravno velikokrat zasledil kakšnih publikacij ali objav novih uporabnih izsledkov za področje divjadi, ki tam živi (če izvzamemo kakšno diplomsko tu in tam).

detel
2. June 2008, 18:47
Detel, pravilno si sklepal. Bravo.
Imel pa bi eno vprašanje za zakonodajalce : Zaaaaaakaj tudi mladiče lisic ne smemo jagati do 15.7. Kje je tle logika. A se bojijo, da jih bomo iztrebili ?

Franc
2. June 2008, 19:35
Tudi lisica ima svoje poslanstvo v naravi,mati narava že ve zakaj jo je ustvarila!!

ZR7
3. June 2008, 07:45
Detel, pravilno si sklepal. Bravo.
Imel pa bi eno vprašanje za zakonodajalce : Zaaaaaakaj tudi mladiče lisic ne smemo jagati do 15.7. Kje je tle logika. A se bojijo, da jih bomo iztrebili ?

Zaradi etike, si lahko odgovorimo kar sami. Kaj lisica nima pravice, da v miru brez našega preganjanja skrbi za svoj zarod?

Potrebno bo sprejeti, da nimamo neomejene pravice razpolagati z življenji divjadi. Pa s tem ne mislim na človeške zakone, temveč zakone matere Narave.
Lahko si jemljemo le omejeno pravico poskušati regulirati to, kar smo sami pokvarili in ne gledati na lov kot dobičkonosno živinorejo.

Tako k sreči vedno bolj zahteva tudi laična javnost in le ta nam bo, če ne bomo delali strokovno in razumno, vzela pravico z lovom skrbeti za naravno okolje.

detel
3. June 2008, 08:22
Kaj pa srna od septembra naprej, nima pravice "rediti" svojih mladičev ???

Prodajmo flinte in pustimo Materi Naravi, da poskrbi za divjad (volk, ris, lisica ....).

detel
3. June 2008, 08:24
Zaradi etike, si lahko odgovorimo kar sami. Kaj lisica nima pravice, da v miru brez našega preganjanja skrbi za svoj zarod?

Potrebno bo sprejeti, da nimamo neomejene pravice razpolagati z življenji divjadi. Pa s tem ne mislim na človeške zakone, temveč zakone matere Narave.
Lahko si jemljemo le omejeno pravico poskušati regulirati to, kar smo sami pokvarili in ne gledati na lov kot dobičkonosno živinorejo.

Tako k sreči vedno bolj zahteva tudi laična javnost in le ta nam bo, če ne bomo delali strokovno in razumno, vzela pravico z lovom skrbeti za naravno okolje.

Bomo hodili jagat na HR, Madžarsko,.....:icon_lol::icon_biggrin::icon_wink:

ZR7
3. June 2008, 08:55
Kaj pa srna od septembra naprej, nima pravice "rediti" svojih mladičev ???

Prodajmo flinte in pustimo Materi Naravi, da poskrbi za divjad (volk, ris, lisica ....).

Koliko so ob sprostitvi odstrela stari srnini mladiči in koliko mladiči lisice?
Ne jemlji vsakega zagovarjanja zakonitosti in predpisov za napad na lovstvo, ker to ni!

ZR7
3. June 2008, 08:57
Bomo hodili jagat na HR, Madžarsko,.....:icon_lol::icon_biggrin::icon_wink:

Jagat že jagat. Kaj pa skrb za domačo, Slovensko populacijo divjadi? Ti ta nič ne pomeni? Lov ni in ne sme biti le sproščanje lovskega nagona! Če nič drugega je to že za lovljenje samo zelo kratkoročen način obnašanja.


Moderator, če se bo debata nadaljevala v tej smeri, prosim za ločitev na posebno temo.

JANEZ L
3. June 2008, 09:50
Lp!

Šef, prav imaš ko pišeš o etiki, po drugi strani se mi pa zdi, da je tu zopet le stvar tradicije, kdaj loviti lisico, seveda, ko ima "zrel" kožuh. Samo toliko, da ne bom mešal teme in prosim, brez zamere.

Lovski zdravo
Janez L

detel
3. June 2008, 10:19
Koliko so ob sprostitvi odstrela stari srnini mladiči in koliko mladiči lisice?
Ne jemlji vsakega zagovarjanja zakonitosti in predpisov za napad na lovstvo, ker to ni!

Velja :icon_redface:.

ZR7
3. June 2008, 10:47
...
Šef, prav imaš ko pišeš o etiki, po drugi strani se mi pa zdi, da je tu zopet le stvar tradicije, kdaj loviti lisico, seveda, ko ima "zrel" kožuh. ...

Ko zagovarjam lovne dobe. jih zato, ker je prav, da živalske matere v miru vzredijo mladiče. Odstrel matere vodi v propad mladičev, pa je morebiti prav med njimi perspektivna žival, če že pozabimo na etiko in umiranje mladičev v mukah.
Pri svojem lovskem udejstvovanju se poskušam čimbolj držati načel, da delujem v prid divjadi in ne svojih lovskih užitkov. In vesel sem, da nam tako zapoveduje tudi etični kodeks, ki ga spoštujem in da je taka tako usmeritev lovstva kot tudi vedno bolj prepričanje javnosti.

Kjer pa menimo, da lovne dobe niso pravilno postavljene, imamo vso možnost po legitimnih poteh vplivati na zakonodajalce in ministrstvo, da se to spremeni. A vedno le v prid divjadi!

Tradicija se mi zdi mnogokrat precej sporna. Tako tradicija lova v prsku kot tudi lova na lisice le ko ima "zrel" kožuh. Pri tem gledamo le na svoje lovsko in materialno zadovoljstvo, manj pa na dobrobit živali. Tako kot morajo samci v miru opraviti svoje genetsko poslanstvo, je potrebno tudi lisico regulirati tudi v drugih časih, ne samo pozimi na snegu ob polni luni, pa naj bo ta lov še tak užitek.

JANEZ L
3. June 2008, 11:14
Lp!

Dvoumno napisano je doseglo svoj namen. He, he....

Vesel sem, da še živimo takšni, ki premoremo vest, ki nas vodi, vodi na lovu.



Šef, prav imaš ko pišeš o etiki, po drugi strani se mi pa zdi, da je tu zopet le stvar tradicije, kdaj loviti lisico, seveda, ko ima "zrel" kožuh.



Da ne boste mislili, da sem pri tem mislil streljanje mam lisic, ne. Mislil sem le to, kar sem že v temi o pujsih zapisal jaz in springer.

Če prenesem pomen na lisice. Za malo lisičko, če ji je namenjeno je čisto vseeno kdaj, ko je stara mesec ali deset mesecev, samo za mamo in bratce ter sestrice pa ni. Saj vsaka usta manj, pomenijo več možnosti za ostale in tudi mama ostaja v boljši kondiciji.

Bom še nekaj zapisal, če se bo debata razvila. Za zdaj pa

Lovski zdravo
Janez L