PDA

View Full Version : 7x57R



zlatorog
5. January 2008, 11:22
Na prejšnjem forumu je bila tema o strelivu 7x57R, tukaj je pa ni, pa bi ponovno načel to temo in sicer katero strelivo uporabljate, kako ste zadovoljni, kaj jagate s tem kalibrom itd. Za skupne love sem puško nastrelil na S&B Sierra Game King 11,3g, na tarčo nese super, nisem pa še nič uplenil, pa me zanimajo vaše izkušnje s to kroglo v omenjenem kalibru. LP

majamagajne@hotmail.com
5. January 2008, 12:55
jaz uporabljam kroglo narma vulkan 11'7g.sicer sem uplenil tri srnine mladiče usi padli v 20m podpludb ni.

.243 Win.
5. January 2008, 13:19
Jaz uporabljam kroglo S&B SPCE 11,2 g. S to kroglo sem zadovoljen.Z bokarico jagam jeseni in pozimi. Uplenil sem že kar neka srn in mladičev pa tudi prašiče, jelensko tele in junico. Pri strelih za pleče podpludb ni bilo opazit, glede učinka pa je najdlje od nastrela obležalo tele cca. 50m pri strelni razdalji cca.90m.

main757
5. January 2008, 20:16
Jaz mam karabin 7x57, uporabljam pa RWS KS 8g. Srnjad mi pada na mestu ali v krogu 20m. Odvisno od zadetka. Izstopna podpludba je velika okoli 15-20 cm, izstopna rana pa okoli 4-5cm. Krvna sled je zelo obilna. Vso srnjad sem do sedaj sam poiskal s svojim nosom.:icon_wink:
RWS ks je zelo precizna krogla, držim isto za pleče na 30m ali pa na 160m.
Meni se je tudi zdelo, da podpludb ni, samo sem videl da ni tako ,ko sem komad slekel.:icon_sad:

teohafy
5. January 2008, 23:04
Jaz uporabljam v bokarci češke 11,2g krogle. Podpludbe so pri čisto vsaki krogli, pa lahko govorijo nekateri kar koli hočejo, sploh med primerljivimi kalibri so razlike zanemarljive. Se mi zdi, da je veliko bolj odvisno od lege zadetka, kot pa od krogle. No, res edino pri 9,3x72R so podpludbe zanemarljive, vendar je ta kaliber zastarel in zelo počasen, srnjad pa ponavadi iščeš kljub odličnem zadetku v krogu 100-150m in strela skoraj ne nakaže.

dolgin
6. January 2008, 16:00
Za skupne love sem puško nastrelil na S&B Sierra Game King 11,3g, na tarčo nese super, nisem pa še nič uplenil, pa me zanimajo vaše izkušnje s to kroglo v omenjenem kalibru.


Kaliber super in popolnoma dovolj za vso našo divjad, s kroglo pa si ga po moje malo v kamne! Namreč moje izkušnje s to kroglo (ne samo v tem kalibru) so zelo slabe,divjad tudi dobro zadeta ne pada,veliko se je tudi izgubi! Bila je tudi serija teh krogel,ki so v zraku dobesedno razpadale,to se je potem poznalo na divjadi ( če si jo dobil) da je imela več vstopnih ran,ni bilo izstrela,divjad je bila zastreljena.... No,ti primeri so se mi pojavljali pri 30.06,ampak sem se pa zaklel,da te krogle nikdar več neporinem v puško! Kar se pa tiče natančnosti pa se strinjam,natančne pa so,to pa ja!
Po moje bi blo bolje če bi si izbral Normo Oryx! Odlična krogla!!!!

lp

blackwolf
6. January 2008, 16:43
Jaz že preko 30let lovim z kroglo SPCE 11,2g 7X57R v tem času sem uplenil kar precej srnjadi in tudi nekaj gamsov in z zadovoljstvom povem da je večina divjadi obležala v ognju.Dokler bo to strelivo na trgu jaz v mojo bokerico ne bom vtaknil drugega streliva.
LP!

majamagajne@hotmail.com
6. January 2008, 17:06
katera krogla razpada dolgin?

janko
6. January 2008, 17:28
V katerem kalibru uporabljaš 11,7 g Norma-Vulkan? Prvič slišim da obstajajo krogle te teže za 7 mm kal. V kal. 30 ( 7,62 mm ) skoraj ni izdelovalca streliva ki ne bi prodajal strelivo s to težo krogel. Vprašanje je za Majo.

zlatorog
6. January 2008, 18:50
Po moje da je mislil 11g Vulkan in sigurno sam polni naboje, ker v tem kalibru ima Norma samo 10,1g Orix. LP

majamagajne@hotmail.com
6. January 2008, 19:04
7x57r doma povnene 11,7g če se nemotim seveda vukan

zlatorog
6. January 2008, 19:26
V kalibru 7mm je Vulkan 11g, V 7,62mm je 11,7g. LP

majamagajne@hotmail.com
6. January 2008, 19:39
zlatorog prav imas sem se zmotil:icon_redface:

Lisjak
7. January 2008, 09:36
Sam že od samega začetka uporabljam RWS KS 10.5g. Z omenjeno kroglo sem uplenil čez 50 kosov srnjadi, nekaj kosov jelenjadi, muflonarije, 3 pujse in gamsa. Ob relativno dobrem zadetku podpludb ni. S kroglo sem uplenil 2 jelena (eden ca 85kg, drugi 112kg), krogla ni prebila nobenega (streljana malo pod kotom ne pravokotno). Krogli sta bili pod kožo, prav tako mi ni prebila 55kg težkega pujsa lanščaka, zadet je bil skozi obe plečeti, krogla se je ustavila pod kožo.
"Šolsko" zadeta srnjad le redko obleži v ognju, ponavadi naredi še nekaj metrov, muflon jih naredi še malo več (moj "šolsko" zadet je šel še 100m). Kakor je zadeta divjad malo višje, vse obleži takoj v ognju, včasih tudi pri kakšen "šolskem" zadetku.
S preciznostjo krogle sem zelo zadovoljen. Poleg tega lahko komentiram še en zadetek na jelena z istim kalibrom s kroglo KS 7g. Jelen je bil zadet v jetra, izstopne rane ni bilo, krvi je bilo 50m, potem pa še kakih 350m sledi, kjer je jelen obležal.
Tudi lisico sem uplenil s KS 10.5g, izhodna rana velikosti CD-ja:icon_confused:
Borislav Kavčič mi je rekel, da je za 7X57R najboljši Normin Oryx, vendar manj precizen od KS-ja. Oryxa še nisem poizkusil, videl nekaj zadetkov s to kroglo, ki pa so bili "slabi", tako da ne morem kaj konkretnejšega povedat.
LP

main757
7. January 2008, 23:08
RWS ks 7g v tem kalibru ne obstaja.Verjetno si mislil 8g?

Lisjak
9. January 2008, 14:11
Ja pomota je bla ja:icon_redface:

Lisjak
21. January 2008, 10:42
Malo sem brskal po spletni strani od Sellier&Bellot-a in preberem, da je
krogla SPCE "The bullet effect depends on the target resistance – it gets deformed in light game to a lesser extent than in heavy game. It is appropriate for clawed game hunting."
Zanima me, če ima kdo izkušnje z učinkom SPCE krogle v kalibru 7/57R na lisico oziroma velikost izstopne rane??

Ahiles
21. January 2008, 19:20
lahko ti povem za kaliber 7x65

če si kožuhar, pa bi rad izkožil, roke stran od takih kalibrov....

še .243 win je baje premočan.

Glede SPCE krogle je pa tudi tako, da je prilagojena za parkljasto divjad, ne za lisice ;)

jvpv
22. January 2008, 09:04
Zanima me, če ima kdo izkušnje z učinkom SPCE krogle v kalibru 7/57R na lisico oziroma velikost izstopne rane??

Najbolj ne priporočam (jo ima oče), sploh pa ne 7X64

POLH
24. January 2008, 14:27
Za kaliber 7x57r uporabljam HORNADY INTERLOCK SR 175 grainov (11,7g). Srnjad pri strelu za pleče večinoma ne pada v ognju, krvna sled pa je dobra; podpludb skoraj ni. Izstopna rana je praviloma majhna. Krogla se dobro obnese tudi pri divjem prašiču, čeprav prašiče večinoma jagam s kal. 7x64 in z isto kroglo kot pri 7x57r.

De_Tomaso
19. June 2008, 23:07
Od letos uporabljam RWS 7X57R s KS 8g kroglo in sem z njo zaenkrat uplenil dva gumabra. Ob na istem mestu, na zalaz in cirka 120m. Zanimivo je, da se mi je drugi postavil le kakih 5m stran od mesta, kjer sem kaka dva tedna prej ustrelil prvega.


Glede krogle imam pa izkušnje takšne. Izstopna rana cirka 4cm v obeh primerih, krvna sled dobra. Zlasti na nastrelu je vedno zelo veliko krvi. Je pa tako, da prvega sem zadel malenkost višje in že proti preponi med prebavili in prsnim košem ter je obležal na mestu. Niti koraka po mojem ni naredil pa ga nisem zadel v hrbtenico.

Drugega pa sem zadel po šolsko v zgornji del srca in je najprej padel, nato takoj vstal in odšel kakih 50m daleč v gozd. Sem že pomislil, da bom prvič moral iskati divjad zaradi zastrelitve, kar bi mi bilo skrajno mučno, saj se nikoli res nikoli ne odločim za strel, če nisem 100% tako glede samega strela kot če je divjad primerna za odstrel. No po pregledu nastrela in krvi sledi vidni s prostim očesom sem vedel, da je pri gozdnem robu in je v zavetju našel večni mir. Niti pol metra od tam kjer je vstopil v gozd je tudi počakal.


Podpludbi sta bili v obeh primerih sprejemljivi (torej sta bili, ampak ne katastrofalni), kaliber pa se mi zdi vredu. Po tabelah je 8g na 100m boljši kot recimo 9g, a ker sam streljam samo srnjad je to tako zame vedno dovolj.


Odsun mi je še posebej všeč, saj je zanemarljiv glede na ostale teže krogel, cena za 50 kom pa je 46€ kar je zame tudi vredu.

detel
20. June 2008, 12:47
Po zadetku s to kroglo včasih žival steče kot da bi bila zgrešena a se kmalu zgrudi.

Pri ceni pa si se najbrž zmotil :icon_confused:.

jazbec
20. June 2008, 14:18
20 kom je slabih 50 evrov...

De_Tomaso
20. June 2008, 18:59
Res je, se opravičujem za 20 nabojev sem plačal 46€.

Drugače pa po vdeh zadetkih težko sodim kroglo, a vsaj tokrat mi je še kar služila, na koncu leta pa bom še napisal za primere srnjadi, ki jo še nameravam uplenit letos.

jancar
30. July 2008, 10:57
V tem kalibru imam bokarco ZH nastreljeno na Normo 10,0g Teil.spitz, ker pa imam samo še 6 kosov, novih ne delajo več.Zato prosim za nasvet kaj nabaviti.Uporabljam jo samo za lov na div.prašiče.Hvala

janko
30. July 2008, 12:41
Poskusi čeha 11,2 g krogla spce, tista z robom. Meni je bila za jelenjad in pračiče v redu.

.243 Win.
30. July 2008, 14:49
Moje priporočilo je isto. Čeh SPCE 11,2 g.

Prskač
30. July 2008, 16:24
Čeh SPCE ali novejša SBT Sierra game king je ok.

mugo
30. July 2008, 21:41
Malo dražje od čeha, vendar preizkušeno dobro, vsaj pri nas nas kar nekaj uporablja RWS TIG 11,5g (moderno ime je ID CLASSIC). Sem videl že kar nekaj odraslih jelenov ustreljenih s tem, vse padlo v razdalji 50m (tudi moj:icon_biggrin:). Za prašiče je prav tako fajn.

jvpv
31. July 2008, 08:01
Za prašiče je prav tako fajn.

Dvomim, da bi se prašiči strinjali s teboj.:icon_biggrin:

De_Tomaso
31. July 2008, 22:20
Ve kdo slučajno kako je z balistično krivuljo pri 7X57R oziroma tudi pri drugih kalibrih. Danes sem na kakšnih 40m streljal lisico in jo gladko nadstrelil. Meril sem približno pod sredino plečke imam pa nastreljeno 4cm nad piko na 100m. torej tudi, če bi šlo 6cm nad bi še vedno moral zadeti. Ali je na 40m krogla še mnogo mnogo višje?

detel
31. July 2008, 22:51
Težko bi ti odgovoril, ker nisi napisal kakšno optiko imaš, kakšno montažo, ali si naslonil, ali prostoročno, si bil miren....skratka, tarčo v roke in na strelišče preverit, da ne boš izgubil samozavesti.

rws
31. July 2008, 22:54
gladko si sam potegnil čez njo:icon_wink:
če imaš nastreljeno na 100m 4cm plus, gre na 40m približno 1-2cm višje nad center.Na 30m gre skoraj točno, na 70m pa okoli 3cm nad center:icon_study:
Najlažje je pač krivit balistiko:icon_lol:...brez zamere:icon_wink:

De_Tomaso
31. July 2008, 23:53
Ja ja, saj razumem in takoj priznam, da nisem pretirano dober strelec. Me je pa vseeno zanimalo kako približno leti krogla. Imam pa boroveljsko bokarico, krogla spodaj, suhl montaža in daljnogled 3-9X40.

Ampak ja, po mojem bo moj strel kriv ne pa puška in balistika.

mprimoz
1. August 2008, 15:23
Tud jaz mam driling nastreljen 3-4cm nad center na 100m, pa mi v praksi pri lovu od 10 do150 m vse pade tam kamor pomerim. De tomaso, enga ta kratkega preden naslednjič pomeriš lisičko, da bo roka bolj mirna :icon_biggrin:

rws
1. August 2008, 19:33
ja to se da pa samo z drilingom
driling pa nese na 10m enako kot na 150....sploh če imaš češke patrone:icon_wink:

De_Tomaso
1. August 2008, 22:13
Tud jaz mam driling nastreljen 3-4cm nad center na 100m, pa mi v praksi pri lovu od 10 do150 m vse pade tam kamor pomerim. De tomaso, enga ta kratkega preden naslednjič pomeriš lisičko, da bo roka bolj mirna :icon_biggrin:

Ma kratkega raje potem, če je lov uspešen. :D

mprimoz
1. August 2008, 22:38
RWS kako si pa vedel, da mora bit češka municija?:icon_biggrin:

rws
5. August 2008, 09:41
Nevem, mogoče zato, ker dražjih in boljših še nisem streljal:icon_twisted:

jancar
5. August 2008, 11:26
Patrone nabavil in sicer RWS ID Classic 10.5 g:icon_lol:.

mugo
5. August 2008, 15:11
Zdaj pa nastrelit, pa hitro sprobat vsaj na kakšnem srnjaku, pa poročaj nam.:icon_biggrin:

rws
6. August 2008, 09:39
če se ne motim je to bivši tig(torpedo ideal geschoss).Tudi mene zanima, kako se bo obnesla, slabo se pomojem sploh ne more:icon_wink:

mugo
6. August 2008, 15:58
Ja, to je bivši TIG. Obnese se pa fajn, vsaj jaz nimam pripomb čez njo. Sam jo uporabljam v 11,5g izvedbi. In poznam še kar nekaj zadovoljnih uporabnikov te krogle v 7X57R

De_Tomaso
6. August 2008, 21:26
Kako se pa TIG obnese na lažji divjadi kot so recimo mladiči in lisice? Ter kako je kaj natančen?

jazbec
6. August 2008, 22:56
Glede na ceno TIG-a je le ta precenjen, tudi ker je konstrukcija že malo zastarela. Ima pa veliko energije, če ne celo največ med tovarniškimi polnjenji.
Sam sem ga uparabljal v 7x64, in to 10.5 gramske krogle, če si solidno zadel ni bilo težav, če pa si potegnil v mehko si pa iskal, tako kot pri vseh kroglah.
Potplutbe na srnjadi so bile kar velike, izgodna rana velika vsaj za moško pest.
Po moje se dobijo ravno tako uporabne, če ne celo boljše krogle za manj denarja.

luka
7. August 2008, 07:55
pismo mate vi dnarja:icon_confused:, kaj te manjka S&B. Čehi so zakon zadene, ko šus.:icon_wink:

LZ L

janez valentic
7. August 2008, 08:19
Moje mnenje je da je 10,5 TIG bistveno pretrda krogla za kaliber 7x57R, vsaj za srnjad. Vsekakor pa ni nobenega dvoma da RWS dela boljše strelivo od S&B, v povprečju. Ali to boljšo kvaliteto res potrebuješ pa je pa že drugo vprašanje.

dolgin
7. August 2008, 08:23
Vzemi Normo Oryx pa boš mel mir za vse večne čase!

mugo
7. August 2008, 14:47
TIG uporabljam v teži 11,5g, če se nemotim je to najtežja krogla v kalibru 7X57R. Potpludbe na srnjadi so za moje pojme ravno prave. Ne vem, zakaj bi bila za srnjad to pretrda krogla? Taka bi torejdelala premajhno luknjo?

dolgin
7. August 2008, 15:35
Je pa dejstvo da TIG krogla ni niti najmanj nežna do cevi!!!

denis jež
7. August 2008, 15:36
Živjo
Ne vem kaj delate tako znanost iz teh krogel,vsakemu pač paše druga krogla,potrebno je pač preizkusitikaj komu leži,tudi puške ne požirajo vsega kar vtakneš v cev,tudi če je krogla še tako dobra.nekdo ima rad da srnjad obleži na mestu, vendar bo moral potem kakšen kos mesa vreči stran zaradi malo večjih potpludb,nekomu paše nekoliko trša krogla,pri katerih je treba velikokrat poiskati s psom če ni strel v hrbtenico ali na podobno mesto pa potem tudi vrže kakšen kos mesa stran,ker pes ko divjad dobi jo ponavadi tudi nekajkrat ugrizne in vemo da imajo lovski psi zelo močan ugriz zato je tam tudi potpludba,tako da je vseeno kaj izbereš,če nimaš psa krvosledca je vsekakor bolje če imaš mehkejšo kroglo,da žival počaka na mestu.
Sam sem poizkusil veliko krogel najprej trše po nasvetu solovcev,fail safe,barnes,saj to so odlične krogle vandar za težjo divjad za srnjad vsekakor ne,pa sem tudi ob 100% strelih za pleče iskal s psom,sedaj pa sem presedlal na mehkejše krogle trenutno na kegelspitz,vem da bo včasih malo večja izhodna rana ampak vem da žival ne bo daleč.
lp

detel
7. August 2008, 16:54
Še en dokaz, da pri kroglah ni pravila. Meni s KS pri pravilnem zadetku gre divjad še malo naprej, čeprav praviš, da je mehka.

denis jež
7. August 2008, 17:24
Živjo saj pravim da ima vsak svojo kroglo s katero je zadovoljen jaz je še nisem dobil pravšnje,edino kar mi je pri krogli pomembno je da je precizna da ne gredo zadetki iz 1,5 cm in da mi ni treba potem srnjadi iskati s psom ob dobrem zadetku,drugače je pri jelenjadi kjer kaj takega ne moreš pričakovati,ali pa pri merjascu.
lp

jancar
8. August 2008, 06:06
Bravo Denis Jež:limona:

jereb
4. October 2008, 13:00
Še moja izkušnja, ki pa se bo morda zdela marsikomu, ki se na balistiko spozna bogoskrunska.
Uporabljam S&B SPCE 11,2g krogle, za srnjad odlična, podpludbe manjših razsežnosti, divjad obleži blizu nastrela (v ognju mi je padel samo en mladič, drugo je bilo do 15m od nastrela, ena mladica pa celo 80m. Kot zanimivost, tej mladici je srce ven potegnilo:icon_confused: drugi zadetki so tudi vsaj oplazili srce). Ker pa SPCE ne zadosti min. energiji 2500 J na 100 m za jelenjad:icon_study:, uporabljam še sierra SBT 11,35g.
Krogli mi na 100m neseta: spce 2cm nad, sbt direktno v piko.
Strelov nad 100m ne prakticiram, ker je tudi lovišče takega značaja, da so strelne razdalje 50-70m.

.243 Win.
7. October 2008, 06:15
Zanima me kako se obnese sierra SBT 11.35g na divjadi ?

ZR7
7. October 2008, 07:37
Jereb, a SBT pa nisi sprobal na srnjadi?

janez valentic
8. October 2008, 14:00
ena mladica pa celo 80m. Kot zanimivost, tej mladici je srce ven potegnilo:icon_confused: drugi zadetki so tudi vsaj oplazili srce). Meni se je pri 8x57IS z SPCE pri srni 2+ zgodilo isto - srce skoraj nepoškodovano ležalo 4 m od nastrela.

jvpv
8. October 2008, 14:50
Jereb, a SBT pa nisi sprobal na srnjadi?
Sam sem jo probal vendar v 7x64 in so učinki skoraj isti (če ne isti) kot pri SPCE, samo da je SBT dražja.

jereb
9. October 2008, 22:08
En strel na mladico, sem malo rebra zapel, pa je kar dobro raztrgalo drugo stran. Se mi zdi, da SPCE kljub zadetku v rebra naredi manj škode. Pričakoval pa bi, da bi SBT, ker je trša, morala narediti manjšo luknjo. Bom še preizkušal, če se stanje ne izboljša, bom še vedno na isti kombinaciji SPCE 11,2 in SBT 11,35.

andrej win
9. October 2008, 23:16
SBT naj nebi naredil toliko "skode" na divjadi kot SPCE..
Sam ga uporabljam ze 4.sezono,pa je ne zamenjam (sicer ne v tem kalibru..)
Sprobana na kozlu (ociscen,brez glave,nog..27 kg) ,kjer je zadetek šel direktno skozi oba pleceta(skoraj malo naprej) in je bila izhodna rana 3-4 cm!
Ob takem zadetku z SPCE bi imel pravo "mesarjenje"..glede trdote je razlika očitna..

lp

Deerhunter
25. May 2009, 16:36
Ta mesec sem kupil češko kombinirko v kalibru 7×57R in me zanima, kakšno kroglo mi priporočate za skupne love, predvsem za divje prašiče, ter tudi za jelenjad, in včasih tudi srnjad na pritiskih. Ob puški sem dobil nekaj krogel S&B HPC, zdaj pa ne vem a naj kupim iste ali bi bilo bolje kaj drugega.

Veper
25. May 2009, 16:39
Sam uporabljam S&B SPCE in me še nikoli niso razočarale.

detel
26. May 2009, 08:54
Ta mesec sem kupil češko kombinirko v kalibru 7×57R in me zanima, kakšno kroglo mi priporočate za skupne love, predvsem za divje prašiče, ter tudi za jelenjad, in včasih tudi srnjad na pritiskih. Ob puški sem dobil nekaj krogel S&B HPC, zdaj pa ne vem a naj kupim iste ali bi bilo bolje kaj drugega.

Jaz bi lovil jelena z močnejšim kalibrom. Malo rezerve ne škodi.

Tine
26. May 2009, 09:03
res je. "malo lufta" nikoli ne škodi. Posebej pri dalših strelih.

bedanc
26. May 2009, 17:39
Ta kaliber je za jelena do 200 metrov lahko pa še dlje čez glavo dovolj močan. Jaz ti pa priporočam rws ID clasic. Preizkušeno dobra krogla. Babje čenče, da je prešibak kaliber pa ne poslušaj. Fotr je s tem kalibrom uplenil pet jelenov pa so od tega štirje padli na mestu eden, ki pa je bil zadet skozi jetra pa je šel še celih 50 metrov. To mi lahko potrdi še par članov tega forum, da ne bo kdo rekel, da nakladam. Zato prosm nehajte govort traparij, če očitno ne poznate zadeve.

Lp

andrej win
26. May 2009, 17:54
Ta kaliber je za jelena do 200 metrov lahko pa še dlje čez glavo dovolj močan. Jaz ti pa priporočam rws ID clasic. Preizkušeno dobra krogla. Babje čenče, da je prešibak kaliber pa ne poslušaj. Fotr je s tem kalibrom uplenil pet jelenov pa so od tega štirje padli na mestu eden, ki pa je bil zadet skozi jetra pa je šel še celih 50 metrov. To mi lahko potrdi še par članov tega forum, da ne bo kdo rekel, da nakladam. Zato prosm nehajte govort traparij, če očitno ne poznate zadeve.

Lp

Tud js sm slišau govorice in to tiste iz prakse,da je ta kaliber povsem dovolj za vso našo divjad,le mogoče medved potrebuje mal več..:icon_smile:
Tudi američani baje dajo veliko na ta kaliber-vse bolj se uveljavlja..

..bedanc bo pa mnda ja vedu:icon_wink:

Deerhunter
26. May 2009, 18:42
Mene samo zanima izbira krogle. Kupil sem nalašč malo bolj eleganten kaliber in kratko puško, ker že imam karabin 30-06 ter RWS tig municijo. Kar se pa jelenov pri nas (v našem lovišču) tiče pa je tako, da je to pri nas prehodna divjad in imaš mogoče možnost v pogonu streljat nanj enkrat ali dvakrat v življenju, če veliko jagaš. Tako da ne mislim nosit okoli 300 win magnum, ker streljamo na pogonu pretežno lanščake in ozimce in na pritiskih srnjad, za kar menim da je ta kaliber ob primerni krogli čisto v redu.
Tako da prosim da se posvetimo izbiri krogle. Ravno zako ker tig (id classic) že imam pri karabinu bi rad poizkusil pri 7×57R kaj drugega, da lahko potem primerjam. Gledal sem normin oryx, vendar se ne morem odločit.

detel
27. May 2009, 09:43
Ta kaliber je za jelena do 200 metrov lahko pa še dlje čez glavo dovolj močan. Jaz ti pa priporočam rws ID clasic. Preizkušeno dobra krogla. Babje čenče, da je prešibak kaliber pa ne poslušaj. Fotr je s tem kalibrom uplenil pet jelenov pa so od tega štirje padli na mestu eden, ki pa je bil zadet skozi jetra pa je šel še celih 50 metrov. To mi lahko potrdi še par članov tega forum, da ne bo kdo rekel, da nakladam. Zato prosm nehajte govort traparij, če očitno ne poznate zadeve.

Lp

Štirje padli na mestu - kot v filmu. Primorski jelenarji pa zelo radi ponovijo strel še enkrat ali dvakrat in to s kal. tipa 30-06, ne glede kam je prvič zadet .

Tine
27. May 2009, 09:44
Štirje padli na mestu - kot v filmu. Primorski jelenarji pa zelo radi ponovijo strel še enkrat ali dvakrat in to s kal. tipa 30-06, na glede kam je prvič zadet .


Ja sam naši jelenkoti so kot kaže bolj žilavi. A ne veš tega:icon_exclaim::icon_wink::icon_lol:

mugo
27. May 2009, 09:58
Štirje padli na mestu - kot v filmu. Primorski jelenarji pa zelo radi ponovijo strel še enkrat ali dvakrat in to s kal. tipa 30-06, ne glede kam je prvič zadet .

Detel, ja če je dober strel z opisanimi posledicami možen zate le v filmu, potem pa ti ne morem pomagat. Bedančeve trditve lahko le potrdim, sem sam pomagal nalagat na prikolico te jelene. Pa tudi sam sem 2 uplenil s tem kalibrom in kroglo RWS ID classic 11,5g. Oba sta šla od nastrela okrog 50m.

Deerhunter, Orix je bolj trda krogla, divjad ponavdi teče nekoliko dalje, prestrel je pa zagotovljen. Sam sem dolgo uporabljal ID classic 11,5g , zdaj pa preizkušam čeha SPCE, če bo v redu, drugače grem nazaj na ID.

detel
27. May 2009, 15:18
Pasti na mestu je eno, steči še 50 m je pa nekaj drugega. Star jager mi je nekoč dejal, da če pade jelen na mestu se moramo takoj pripraviti na drugi strel. Seveda pa to ne more vedno držati 100 %.
Ma me prav zanima kam so bili zadeti ti 4 jeleni. V pljuča, srce ali jetra sigurno ne. Mogoče v hrbtenico, kar ni dobro.

mugo
27. May 2009, 20:06
Pasti na mestu je eno, steči še 50 m je pa nekaj drugega. Star jager mi je nekoč dejal, da če pade jelen na mestu se moramo takoj pripraviti na drugi strel. Seveda pa to ne more vedno držati 100 %.
Ma me prav zanima kam so bili zadeti ti 4 jeleni. V pljuča, srce ali jetra sigurno ne. Mogoče v hrbtenico, kar ni dobro.

Nobeden ni bil zadet v hrbtenico ali glavo. Vsi za pleče.

detel
28. May 2009, 10:48
Bom kar zaključil. Ta kal. mi ni všeč iz dveh razlogov. Na strelišču je opaziti precejšen padec krogel tega kalibra. Mogoče zaradi manjše polnitve naboja in kratke cevi !? Moj fotr je enkrat streljal na srno strmo nazdol. Krogla je ostala v hrbtenici med plečeti :icon_confused:. Ne vem pa za katero kroglo je šlo. To je to.

rws
28. May 2009, 11:05
kolega je uplenil 2 jelena z 7mm rem magnum.Nobenega jelena krogla ni prebila. zaključek: ta kaliber za jelena ni primeren:icon_wink:

Tine
28. May 2009, 11:22
Meni pa ta kaliber ni všeč, ker bi drugače imeli 10-teraka v bajti, pa ga nimamo. Ima oče rusko bokarico v tem kalibru, je mel notr neke 8g kugle, pa mu je na cca 200m prijadral gazda.

Takrat je tudi stari šel po 30-06:icon_wink:

jazbec
28. May 2009, 12:48
Očetu najprej povej da za jelena potrebuješ najmanj 9 gramsko kroglo, z 8 gramsko v bokarici pa tudi ne dosežeš predpisanih 2500J na 100 metrov.

Zato ni naboj nič kriv, in je čisto dosti za jelena, ob predpostavki da uporabiš primerno kroglo (KS 10.5grama, Norma Orix 10.1grama, TIG 10,5 in 11,5 grama....pa še kar nekaj bi se jih našlo)

Lp

Tine
28. May 2009, 13:07
Očetu najprej povej da za jelena potrebuješ najmanj 9 gramsko kroglo, z 8 gramsko v bokarici pa tudi ne dosežeš predpisanih 2500J na 100 metrov.

Zato ni naboj nič kriv, in je čisto dosti za jelena, ob predpostavki da uporabiš primerno kroglo (KS 10.5grama, Norma Orix 10.1grama, TIG 10,5 in 11,5 grama....pa še kar nekaj bi se jih našlo)

Lp


Res je! Nisem nikoli napisal, da ne smeš jagat jelena a je po moje bolje imeti malo rezerve.

Sedaj (stari) tudi nima več superlahkih kugl!!! Tudi v bokarci ne:icon_wink:

Je pa res, da je to za srnjad, ki je pri nas daleč najbolj pogosta divjad zlata zadevšna.


Pa še to. verjetno da bi jelena streljal, če bi bil bližje. Je pa tudi vprašanje kakšni so bili takrat (leta in leta nazaj) predpisi. Tako, da je nesmiselno govorit o današnjih predpisih....

LP

jast
28. May 2009, 13:24
Tudi sam imam doma starega čeha 7x57R/12 še iz časov, ko se pušk ni dalo kupiti za vsakim vogalom kot danes.Kupil sem si novega, ker ga je pač imela vsaj tretjina jagrov naše LD.Vsi ki so in še jagamo z njim smo zadovoljni, zato ne razumem posameznikov ki v ta kaliber dvomijo.Sam sem dvajsetkrat:icon_confused: sprobal kaliber na jelenu, pa sta samo dva po strelu šla še dobrih 200 metrov, pa še to zaradi malenkost previsokega strela.Vedno pa se držim načela streljaj za pleče,brez raznih v špic,s strani,na silo od zadaj...,drugače ne streljam in uspeh zagotovljen.Prav tako se odlično obnese na ostali jelenjadi,srnjadi,pujskih,zvereh...uporabljal sem krogle prvi partizan,igman sedaj pa norma oryx teže10.1,čista in učinkovita.Pa brez dvoma in dober pogled s tem kalibrom.

Lp

capra ibex
28. May 2009, 13:42
Žal že pokojni lovec ter gozdar sicer rojen na Gorenjskem je v mladosti odšel s trebuhom za kruhom v Nemčijo in je bil v revirni gozdar ter lovec v gozdovih nekje okoli Schwarzwalda.
V njegovem revirju je bilo ogromno jelenjadi, mislim da jo je u svojem življenju uplenil prek 1000 komadov. Res je da je bila to alpska jelenjad z manjšimi telesnimi masami, ampak hočem le povedat, da po vsem mogočem preizkušanju raznih kalibrov je dejal, da se mu je za jelenjad daleč najbolje obnesel "štuc" v kalibru 7x57!
No pogovarjamo se sicer o kalibru 7x57R, ampak tu ni kake bistvene razlike razen malo močnejša polnitev je v 7x57.
Je pa res da je izjemno redko streljal dlje kot 150m. :icon_wink:

Lp

JANEZ L
28. May 2009, 14:30
Lp!


Štirje padli na mestu - kot v filmu. Primorski jelenarji pa zelo radi ponovijo strel še enkrat ali dvakrat in to s kal. tipa 30-06, ne glede kam je prvič zadet .

Bedančevega očeta poznam kar pomnim in tudi že od nekdaj loviva skupaj in kaj naj zapišem... Res so mu štirje padli v ognju in dobro vem kaj pomeni, da divjad pade v ognju. Res je, s staro dobro 7X57R!

Ponavljati strel na smrtno zadetega jelena, enkrat, dvakrat...to pa meni osebno deluje, kot v filmu...

Lovski zdravo
Janez L

miš93
28. May 2009, 14:34
Ste fletni - tudi sam sem začel lovit s češko "kozličko" v 7x57R preden sem šel na druge (7x64, 7,62 Russ., 8x68S, 9,3x62 in 9,3x74R). Sem jo uporabil na vsem od lisice navzgor (razen na medvedu) in je opravila svoj del če sem jaz opravil svojega. V glavnem sem uporabljal češko municijo ki jo je tudi najlepše prebavljala - s 4x povečavo sem streljal bolje kot s 6x na 7x64. Poleg čeha je dobro streljala tudi Igman in vso Normo (to je bilo pred Oryxom) in RWS, sovražila pa je HP ABC.

Dokončno sem se zavedel legendarnosti kalibra ko sem bil prvič v Afriki - gre sicer za 7x57 ampak nič zato - je skoraj isto - kaliber je v Afriki bajesloven. Prvo slavo so mu prinesli Buri, kar so najbolje na lastni koži občutili Britanci - od tod tudi pregovor "Boj se moža ki ima le eno puško". Svoje je dodal tudi "Karamojo" Bell, ki je od svojih 1000+ slonov, 700 uplenil z 7x57 (.257 roberts) - tako da samemu kalibru v praksi ni kaj očitati - teorija je pa nekaj drugega - bi rekel da pamet v glavo in pravo kroglo za namen v cev pa bo.


Ta mesec sem kupil češko kombinirko v kalibru 7×57R in me zanima, kakšno kroglo mi priporočate za skupne love, predvsem za divje prašiče, ter tudi za jelenjad, in včasih tudi srnjad na pritiskih. Ob puški sem dobil nekaj krogel S&B HPC, zdaj pa ne vem a naj kupim iste ali bi bilo bolje kaj drugega.

Jaz bi probal Normin Oryx če ga puša mara.

P.S. Puške pridejo pa grejo - kozličko imam pa še zmeraj kot spomin na starega.

JANEZ L
28. May 2009, 14:42
Lp!


P.S. Puške pridejo pa grejo - kozličko imam pa še zmeraj kot spomin na starega.

Puške pridejo in ostanejo...vsaj tako je pri meni...zaenkrat, še ni odšla od mene, nobena...

Lovski zdravo
Janez L

main757
28. May 2009, 14:48
Tine, kaj je ata mislil da bo lahka krogla padla pri 180m na tla? Ali mu je bilo pre daleča na 200m streljati?

main757
28. May 2009, 14:53
Miš, 7x57 je .275 Rigby

detel
28. May 2009, 15:03
Lp!



Bedančevega očeta poznam kar pomnim in tudi že od nekdaj loviva skupaj in kaj naj zapišem... Res so mu štirje padli v ognju in dobro vem kaj pomeni, da divjad pade v ognju. Res je, s staro dobro 7X57R!

Ponavljati strel na smrtno zadetega jelena, enkrat, dvakrat...to pa meni osebno deluje, kot v filmu...

Lovski zdravo
Janez L

Janez, jelen ti pripada le parkrat v karieri (ponekod). Če gre izgubljen ranjen je lovčeva žalost in razočaranje veliko. Mislim, da ravno zaradi tega se poslužujejo "rezervnega" strela.

Tine
28. May 2009, 15:03
Tine, kaj je ata mislil da bo lahka krogla padla pri 180m na tla? Ali mu je bilo pre daleča na 200m streljati?

Ti si pa komdijant:icon_lol:

miš93
28. May 2009, 15:04
Miš, 7x57 je .275 Rigby

Ja imaš prav - "mea culpa".

main757
28. May 2009, 16:13
Ti si pa komdijant:icon_lol:

jah, no... nisi mi odgovoril, misliš da ne bi padel? Ali zakaj?

Deerhunter
28. May 2009, 18:00
Ta "magnum manija" je prišla k nam iz Amerike, kakor izgleda. Tam podcenjujejo vse, kar je manj od 30-06.
Za naše razmere je pa 30-06 v zgornji meji in največ kar slovenski lovec še rabi. Če se pa jaga predvsem srnjad je pa tudi kak malo šibkejši naboj čisto ok. Kot je že nekdo napisal, je v nekaterih LD pač tako, da nimaš ravno vsak dan priložnost streljat na jelena ali merjasca, prej parkrat v življenju.

detel
28. May 2009, 19:46
Nekateri na tem forumu ste še zelo mladi lovci in pretiravate s svojimi mnenji. Nič zato, tudi jaz sem bil mlad. Leta in življenje v naravi vam bo prineslo določene izkušnje. Jaz nebi sprožil na jelena na 200 m niti s kal. 300, kaj šele s 7X57R. Pravim, jaz.......smo pač različni.
Menda sem ravno na tem forumu zasledil, da lovijo Madžari jelena s kal. od 30-06 navzgor, če vam to kaj pomeni.

Tine
28. May 2009, 22:33
jah, no... nisi mi odgovoril, misliš da ne bi padel? Ali zakaj?

Takrat je stari tako pretuhtal. Prav al ne.

Je pa res, da so nas na izpitu učili o etiki. Vedno divjadi prednost...

Tine
28. May 2009, 22:44
Kot je že nekdo napisal, je v nekaterih LD pač tako, da nimaš ravno vsak dan priložnost streljat na jelena ali merjasca, prej parkrat v življenju.

Tako je.

mugo
30. May 2009, 16:12
Nekateri na tem forumu ste še zelo mladi lovci in pretiravate s svojimi mnenji. Nič zato, tudi jaz sem bil mlad. Leta in življenje v naravi vam bo prineslo določene izkušnje. Jaz nebi sprožil na jelena na 200 m niti s kal. 300, kaj šele s 7X57R. Pravim, jaz.......smo pač različni.
Menda sem ravno na tem forumu zasledil, da lovijo Madžari jelena s kal. od 30-06 navzgor, če vam to kaj pomeni.

Jaz pa sem zasledil, da skandinavci lovijo lose s 6,5 X 55, če vam to kaj pomeni.
Nekateri pa kljub temu, da naj nebi bili mladi lovci, s svojimi mnenji tudi zelo pretiravate.
Na splošno se pri moči kalibrov pretirava in ljudje se poslužujejo močnejših kalibrov,kot bi jih potrebovali. Nimam nič proti, samo drugim pa zato, če je nekdo pristaš močnejših kalibrov, ni treba vsiljevati svojega mnenja.

sauer202
30. May 2009, 16:40
Nekateri na tem forumu ste še zelo mladi lovci in pretiravate s svojimi mnenji. Nič zato, tudi jaz sem bil mlad. Leta in življenje v naravi vam bo prineslo določene izkušnje. Jaz nebi sprožil na jelena na 200 m niti s kal. 300, kaj šele s 7X57R. Pravim, jaz.......smo pač različni.
Menda sem ravno na tem forumu zasledil, da lovijo Madžari jelena s kal. od 30-06 navzgor, če vam to kaj pomeni.

Zdej ali si ne zaupaš zadosti, ali imaš slabo optiko, slabo puško al ne vem kaj je, sigurno je pa 7x57R dovolj močan kaliber. Zdej če boš zadel v mehko recimo, bo jelen še tekel in ga bo treba iskat, sam to bi isto lahko bilo z 8x68S.
Jaz začenjam počasi razmišljat od kalibra 6.5x55, s katerim lahko potem loviš vse, razen medveda, ki se ga pri nas strelja enkrat na 20 let, za tisto imam pa .30-06. Pa če bo treba bom tudi jelena s tem uplenil.

teohafy
30. May 2009, 17:52
Zanimivo bi bilo videti koliko energije odda posamezen kaliber v telo divjadi, ker menim, da v tem ni bistvene razlike med močnejšim kalibrom, ki prebije divjad in šibkejšim, ki ostane v telesu, saj močnejši kaliber odnese energijo s seboj, medtem ko šibkejši vso pusti v telesu.... Razen seveda krvna sled, ki je boljša če je prestrel.

jazbec
30. May 2009, 22:35
Ni vse energija ki jo krogla odda v telesu divjadi. Upoštevati je potrebno tudi šok, strelni kanal....

zober
31. May 2009, 00:46
Kako so pa včasih lovili ko ni bli 30 06 pa magnum kalibrov?Pa nobenih z6 strelnih daljnogledov!Po moje smo vsi že mal presrani ratal!!!

detel
31. May 2009, 09:39
Mugo, nič ne vsiljujem, le debatiramo. Jelene, žal lovijo tudi z 223. Kaj pa ti meniš o strelu na jelena na 200 m s 7X57 R, kot navaja en forumaš ?

andrej win
31. May 2009, 09:59
Mugo, nič ne vsiljujem, le debatiramo. Jelene, žal lovijo tudi z 223. Kaj pa ti meniš o strelu na jelena na 200 m s 7X57 R, kot navaja en forumaš ?

Če sm dobr spremljau debato je napisal do 200 metrou,kar je lahko tudi 100-150 metrou--in če pogledaš (smo spet pri energiji) en po moči bolši patron pri 7x57R se kosa z malo slabšim od 308,s katerim streljamo "use"..
S pravo kroglo,mislim,da gre to za pravo izbiro.:icon_wink:

Dober pogled

mugo
31. May 2009, 10:27
Kaj pa ti meniš o strelu na jelena na 200 m s 7X57 R, kot navaja en forumaš ?

Menim,da bo padel, ko bo dobil 11,5 g ID Classic iz moje 7X57R za pleče. :icon_lol::icon_mrgreen::angel2:

Deerhunter
31. May 2009, 15:15
Jaz sem omenil strele na pogonu, kjer pa vsaj pri nas ni mogoče streljat na 200 m ker se pogoni odvijajo večinoma v gozdu. Sicer pa še s preže ne streljam na 200 m. Za strele iz bližine pa je 7×57 za jelena v večini primerov povsem dovolj. Osebno vem za primer ko je jelen padel po 40 m s 7×57, ker sem bil zraven... Strel je bil pa oddan na okoli 50m daljave.
Sicer pa tako kot sem že na začetku rekel, je pri nas možnost, da boš na lovu streljal na jelena 1 proti 1000. Zato mislim, da ne rabim nosit seboj 30-06 ali celo kakšen "magnum". In spraševal sem za izbiro krogle, debata je pa kar precej zašla od prvotnega vprašanja.

zlatorog
31. May 2009, 16:22
Ali ima kdo kaj izkušenj z 11,2g. H-Mantlom od RWS-a ?

detel
31. May 2009, 16:26
Z njo sem lovil srnjad. Ni razbijaška, dobra krogla.

dolgin
1. June 2009, 11:26
Jaz na karabinu (7x57) uporabljam Normo Oryx 10,1 g! Odlična krogla,učinek na divjadi super,sploh na srnjadi,muflonariji in prašičih! Za "r" izvedbo jo tudi delajo,razlike praktično ni (10 m/s na Vo). Ta kaliber je popolnoma dovolj za vso našo divjad (ok,lih medveda ne),tudi za nekoliko daljše strele. Včasih so vso afriško divjad lovili ravno s tem kalibrom in dosegali zelo dobre rezultate,tako da ne vem zakaj ne bi blo dovolj za našega jelena,samo zadet je treba,to maš pa lahko top pa ti ne bo nucal nič če ne zadaneš tko kot se zagre!

lp

jereb
1. June 2009, 22:16
Če malo po spominu pobrskam, pa če pogledam koliko čehinj ZH v tem kalibru je bilo in je še v uporabi v predelih, kjer je jelenjad in medvedi, bi rekel, da jih ima morda samo 8x57 več na vesti. Tudi medvedi so padali z 7x57r, samo razdalja pa krogla sta pomembni. Vendar nam predpisi ne omogočajo strela na medveda, ker še ni krogle z 3000 J, jih je pa kar nekaj z 2500 in več, kar zadostuje za jelenjad. Po moje bi jelen s SBT 11,35g tudi na 200 padel, z TIG -om pa še bolj, sam ne če v nogo dobi.

Tine
2. June 2009, 00:58
Nisem želel nič slabega. Ker vidim, da sem nekaterim malo šel proti dlaki...Sem samo povedal kako je bilo pri očetu.

Saj je res, da če bi ustrelil, bi jelena imel. A takrat ni in se še danes tolče po glavi.

Še dobro, da je šel po 30-06, da je lahko medveda užgal:icon_wink:

sine
2. June 2009, 13:05
Ali kdo uporablja naboj CDP Blaser 10g v kal 7x57R?
Tudi jaz bi zamenjal municijo, do sedaj sem uporabljal RWS T-Mantel.

jereb
3. June 2009, 22:06
Probaj S&B, SPCE 11,2 g. Je za vse, samo za jelenjad ne ustreza po zakonsko določeni moči.
Drugače pa TIG 11.5 g (samo za medveda prešvoh), krogla za vikat, samo kaj ko ob ceni tudi sam zavikaš ...
Sam imam SPCE in SBT (sierra game king, fila S&B), solovec pa ne more prehvaliti vulkana od norme, ima tudi čez 2500J, kar zadosti tudi zakonu za strel na jelenjad.
Vsekakor težko kroglo! (to je le moje mnenje, če boš upošteval pa se sam odloči)

rws
3. June 2009, 23:09
...če nebi sam doma žaub mešal, bi verjetno probal čeha kaj več kot samo na tarčo, glede na to kako ga nekateri hvalite...
Sam nimam nobenih izkušenj z njim, so pa kolegi, ki uplenijo na leto od 10 do 15komadov srnjadi bolj zadovoljni z njim kot z rws ks, pravijo da jim divjad bolj pada na mestu.

sine
4. June 2009, 08:24
Ali ima kdo kaj izkušenj z 11,2g. H-Mantlom od RWS-a ?

Moj kolega, solovec ga zelo pohvali uporablja pa ga že preko dvajset let. Ravno včeraj sva se pogovarjala na to temo, še na misel mu ne pride, da bi kaj menjaval.

narava
11. May 2010, 09:56
Imam eno vprašanje glede naboje kalibra 7 x 57r.
Zanima me po vaših izkušnjah, kateri nabolj vam je nesel najnižje.
Sprašujem pa zaradi tega, ker je daljnogled pač tako montiran da potrebujem nižje zadetke.

Za primerjavo tig rws 10,5 je pri meni za 10 cm nižji od s&b 11,2gr.

hvala

Veper
11. May 2010, 10:13
Narava daljnogled se da vendar nastaviti glede na lego zadetka tako da to nebi smel biti problem.

main757
11. May 2010, 10:16
Narava prodaj vse, skupaj z daljnogledom.

Veper
11. May 2010, 10:45
Main 757 a kakšno puško prodajaš in na tak način delaš propagando:icon_lol: Tudi jaz imam ČZ v tem kalibru in sem z njim zelo zadovoljen. Precizen in zadosti močan kaliber za vse kar leze in gre po naših gozdovih.Žal je za medveda uradno prešibak vendar sem pred leti na lastne oči videl kako se kosmatinec v teži 240 kg prevrne na mestu. Tudi to,da nimam naprožila na mojem čehu ne igra kakšne posebne vloge saj se da z njim na 100m z idealnega položaja streljati v krog rastrosa kakih 2 cm. Izbire streliva je dovolj in zato menim ,da je kaliber zelo uporaben.Skoraj tako kot dober stari 7,9 x58 is ali r.:icon_study:

main757
11. May 2010, 10:50
Nisem vedel da imaš ČZ. Naravi sem hotel samo pomagati.Lp

narava
11. May 2010, 11:52
Da se da premikat je vsakemu jasno, vendat pa je trenutno križ naštiman tako, da je na zgornji max meji.
Upam, da sem bil sedaj bolj jasen.

detel
11. May 2010, 12:00
Poskusi z najlažjo kroglo, 8g ali manj .

ZR7
11. May 2010, 12:15
Da se da premikat je vsakemu jasno, vendar pa je trenutno križ naštiman tako, da je na zgornji max meji.
Upam, da sem bil sedaj bolj jasen.

Ko je imel moj pripravnik tak problem, sem ugotovil, da je imel razrahljano suhl montažo.

Veper
11. May 2010, 13:34
Narava najbolje da obiščeš puškarja ki ti bo težavo odpravil za minimalen denar saj res ni potreben kak velik poseg. Zavedati se moraš namreč da je idealna nastavitev (glede na paralakso) takrat kadar je merilni križ v sredini leče in se paralaksa povečuje bolj ko se križ odmika od sredine. Torej puško v futrolo pa k puškarju da pogleda kaj se da narediti z montažo,oziroma kaj je narobe z njo.

mprimoz
11. May 2010, 13:54
Ko je imel moj pripravnik tak problem, sem ugotovil, da je imel razrahljano suhl montažo.

Tudi jaz se nagibam k enaki ugotovitvi, ker sem imel pred leti enako težavo. Zadetki so bili nizki, vzrok pa odlotan in prevzdignjen prednji del Suhl montaže.

Hitro k puškarju. :icon_wink:

alojz1
11. May 2010, 17:12
Poskusi z najlažjo kroglo, 8g ali manj .

Problem lahkih krogel je, da so hitre. Hitrejša pa ima višje zadetke.
Čeželiš zadetke nizko vzemi 11g in minimalno polnitev. Hitrost je 605m/s in temu primerno nizki zadetki. Zaradi teže je še vedno dovolj energije, ne bo pa podpludb, kar pa je tudi dobro.

muzikant
12. May 2010, 08:38
Problem lahkih krogel je, da so hitre. Hitrejša pa ima višje zadetke.
Čeželiš zadetke nizko vzemi 11g in minimalno polnitev. Hitrost je 605m/s in temu primerno nizki zadetki. Zaradi teže je še vedno dovolj energije, ne bo pa podpludb, kar pa je tudi dobro.



Odvisno za kaj ?

detel
12. May 2010, 08:50
Problem lahkih krogel je, da so hitre. Hitrejša pa ima višje zadetke.
Čeželiš zadetke nizko vzemi 11g in minimalno polnitev. Hitrost je 605m/s in temu primerno nizki zadetki. Zaradi teže je še vedno dovolj energije, ne bo pa podpludb, kar pa je tudi dobro.

No, pri meni so zadevale lažje krogle nižje, zato sem tudi to napisal

alojz1
12. May 2010, 22:35
Odvisno za kaj ?

Če želi kolega čim nižje zadetke je moj opisani način edini sprejemljiv.
Lahko se tudi lažje krogle manj polnijo samo potem naboj izgubi veliko potrebne energije kar po mojem ni zaželjeno.
Predlagam pa, da kolega najprej pregleda sprednji nosilec montaže. Ne morem si predstavljati, da bi puškar dal tako šlampasto montažo iz rok, da se ne more nastaviti.

detel
13. May 2010, 08:08
Zanimivo bi bilo vedet, koliko je puške stara.

ZR7
13. May 2010, 08:30
Vprašanje laika:

Ali ne omogočajo težje krogle pri istih polnjenjih zaradi daljšega naleganja večje pritiske in posledično večjo hitrost in višje zadetke?

muzikant
13. May 2010, 08:36
Če želi kolega čim nižje zadetke je moj opisani način edini sprejemljiv.
Lahko se tudi lažje krogle manj polnijo samo potem naboj izgubi veliko potrebne energije kar po mojem ni zaželjeno.
Predlagam pa, da kolega najprej pregleda sprednji nosilec montaže. Ne morem si predstavljati, da bi puškar dal tako šlampasto montažo iz rok, da se ne more nastaviti.

Mislil sem na energijo 11g krogle pri hitrosti na ustju 605 m/s, ki bi bila na 100m nekaj več kot 1500 J. :icon_wink:

alojz1
13. May 2010, 10:43
Vprašanje laika:

Ali ne omogočajo težje krogle pri istih polnjenjih zaradi daljšega naleganja večje pritiske in posledično večjo hitrost in višje zadetke?

Teoretično da
V praksi pa imajo lažle krogle večja polnjenja in tudi smodnik praviloma ni enak

.243 Win.
1. November 2012, 10:52
Zanimajo me vaše izkušnje kako se obnese v kalibru 7X57R naboj S&B SP 9,1 g. Starejši lovci ga pri municiji S&B kujejo v zvezde za vso divjad, čeprav ima za jelenjad zakonsko premalo energije (E100 - 2216J).

ravnohrib
16. March 2013, 11:41
Za svojo bokarico 7x57R/12 sem nekako dobil čisto lepo zalogo RWS municije in sicer s kroglo KS tako 8,2 kot 10,5 gramsko.
Balistika obeh je tukaj:
http://bock.si/userfiles/file/7%20x%2057%20R%20KS%208,0%20g.pdf
http://bock.si/userfiles/file/7%20x%2057%20R%20KS%2010,5%20g.pdf

Želim si jo pristreliti le na eno od teh dveh, pa me zanima mnenje vseh tistih, ki ste s to municijo imeli ali imate izkušnje. Nameravam jo uporabljati predvsem za strele s preže, tja do 120-150 metrov; srnjad, priložnostno kak ozimec/lanščak prašiča.
Torej 8,2 ali 10,5? Pa če bo večina za 10,5 (kot predvidevam na podlagi dosedanjih razprav), zakaj sploh izdelujejo lažje krogle?
Zaloga in izbira je trenutno taka in me mnenja o vseh ostalih (boljših municijah in kroglah) ne zanimajo toliko. Hvala!

Tomaž Ražman
16. March 2013, 11:45
Torej 8,2 ali 10,5? Pa če bo večina za 10,5 (kot predvidevam na podlagi dosedanjih razprav), zakaj sploh izdelujejo lažje krogle?


Kakor si sam pogruntal, bo večina svetovala 10,5 za te razdalje...
Lažje izdelujejo za daljše strele, ko je potrebna manjša krivulja... Lov na gamsa ali na kakih poljih ali ...

alojz1
16. March 2013, 12:17
Kakor si sam pogruntal, bo večina svetovala 10,5 za te razdalje...
Lažje izdelujejo za daljše strele, ko je potrebna manjša krivulja... Lov na gamsa ali na kakih poljih ali ...
Hm.Tomaž, jaz sem pa drugačnega mnenja.
Za daljše razdalje so težje. Ohranijo več energije, ker imajo boljši BC. Ta je pri daljšem strelu dragocena.
Ravnohrib ti kar mirno pristreli na 8,2g. Manj odsuna, bolj natančen strel. Moči za tvoj način lova in divjad pa še vedno preveč.
Moji prijatelji in jaz uporabljamo v večini 7,8g v cal 7mm.

denis jež
16. March 2013, 16:03
8g kegelspitz na 100m ne dosega 2500J. In manjša hitrost manjše potplutbe.Glede na to da je KS dokaj mehka krogla. Odsun pa pri 7x57R ni tako močan da bi bili zadetki zaradi tega boljši z 8g kot 10,5g.
Moj glas gre 10,5g še boljše pa je če je 18,5g :icon_lol:

ravnohrib
16. March 2013, 16:05
Ravnohrib ti kar mirno pristreli na 8,2g. Manj odsuna, bolj natančen strel. Moči za tvoj način lova in divjad pa še vedno preveč.
Moji prijatelji in jaz uporabljamo v večini 7,8g v cal 7mm.
Alojz, kaj pa lahko rečemo oz. pričakujemo glede podplutb in razbijanja? Mislim, če bi bile kakšne bistvene razlike pri teh dveh krogalh? Verjetno bom, če bo Diana tako dala, maksimalno 3 kose srnjadi na leto uplenil, tako da kakšnih hudih eksperimentov ne bom mogel sam delati.

alojz1
16. March 2013, 16:18
KS jaz sicer ne maram.
Je pa bolje natančni strel v sredino za plečko, kot kjerkoli. Ob natančnem strelu bodo tudi poškodbe manjše saj prestreli le rebra in ne kakšne hujše kosti.
In odsun pri češki bokarici je kar zoprna zadeva. Pa še optika in mogoče očala pri strelcu pa smo hitro pri "cukanju". Vsaj tisti moji znanci imajo z 7,8g Sierro bistveno boljše rezultate kot z težjimi kroglami. Pa vse pade v ognju.
Jaz pravim, da je bolje lahka krogla in točen strel, kot težja in slabši strel. Nisem pa še srečal nobenega, ki bi iz lovskih položajev in bokarico z težko kroglo bolje zadel kot z lahko.

denis jež
16. March 2013, 16:55
Za nekatere je KS odličen za nekater je KS slab. Enim razbija enim dela super. Moje mnenje je da je za srnjad in gamsarijo za težjo divjad so druge boljše krogle.
Vsak ima svoje standarde za dobro kroglo. Za vsako kroglo ko kdo sprašuje če je dobra je toliko takih ki jo kritizirajo in toliko takih ki jo hvalijo eno in isto sranje vedno, ko kdo sprašuje za nasvet.
Najbolj me razkuri ko nekdo izjavi da določen kaliber pa tolče.
Tolče strelca ki nima za sabo dovolj treninga in ga bo vsaka tolkla.

alojz1
16. March 2013, 17:12
Najbolj me razkuri ko nekdo izjavi da določen kaliber pa tolče.
Tolče strelca ki nima za sabo dovolj treninga in ga bo vsaka tolkla.
Tega nisem nikoli napisal. Tolče češka puška (razen Super Brno). Za moje pojme ima preravno kopito. Pa marsikdo ima še daljnogled neprilagojen.
Praviš, da tolče tiste, ki imajo premalo treninga. Kdo od povprečnih lovcev ga pa ima? Saj ravno zato pa priporočam lažje krogle ker predpostavljam, da niso vsi vrhunsko natrenirani.
Sam sem svoje čase dnevno postrelil po 30 nabojev z vojaško puško. Zato vem kakšna je razlika med karabinom in češko bokarico. Pa daleč od tega, da je slaba. Odlična je. Le izurjen strelec mora biti zadaj. Je pa sigurno bolj zahtevna kot karabinka. Zato se ne strinjam, da bo takega strelca vsaka puška tolkla.

denis jež
16. March 2013, 17:50
Nisem mislim vas osebno da ste to izjavil. Nasploh se velikokrat sliši da recimo 30-06 tolče pa podobne smešne ugotovitve.

Sicer pa Ravnohribu priporočam 10,5gKS zaradi potplutb. Kolega je v 7x64 streljal 8g KS in je bilo kar grdo za pogledat,potem je prešaltal na 10,5g in je bilo občutno boljše,govorim za srnjad. Kot smo pa že velikokrat ugotovili ko gre debata o kroglah vsak ima svoj pogled. Nekomu je pomembno da pade na mestu,nekomu je pomembno da je meso čimmanj onesnaženo. Meni osebno je najbolje nekaj srednjega in to sem našel v EVO krogli sploh pri 300WM.

Tomaž Ražman
16. March 2013, 18:27
Hm.Tomaž, jaz sem pa drugačnega mnenja.
Za daljše razdalje so težje. Ohranijo več energije, ker imajo boljši BC. Ta je pri daljšem strelu dragocena.
Ravnohrib ti kar mirno pristreli na 8,2g. Manj odsuna, bolj natančen strel. Moči za tvoj način lova in divjad pa še vedno preveč.
Moji prijatelji in jaz uporabljamo v večini 7,8g v cal 7mm.

Pri razdaljah, na katere streljamo na lovu z 7x57r mislim da BC ni stvar ki bi te mogla zanimat ampak konkreten padec... In glede na to da bo ta razdalja do 150m res ne vidim zakaj bi uporabil lažjo kroglo, glede na to da ima manjšo prebojnost in dela definitivno večje potpludbe...

sine
16. March 2013, 23:07
Sam sem svoje čase dnevno postrelil po 30 nabojev z vojaško puško. Zato vem kakšna je razlika med karabinom in češko bokarico. Pa daleč od tega, da je slaba. Odlična je. Le izurjen strelec mora biti zadaj. Je pa sigurno bolj zahtevna kot karabinka. Zato se ne strinjam, da bo takega strelca vsaka puška tolkla.

Prosim, če tole lahko malo razložiš. Letos imam namen spet streljati z bokarico(7x57R/16). Nimam pa kakšnih posebnih izkušenj! Pa še municijo moram kupiti. Kakšen nasvet, mogoče? Do sedaj sem imel RWS T-mantel, uplenil pa mogoče tri kose srnjadi.

Deerhunter
17. March 2013, 12:40
Glede na to, da sam pri lovu uporabljam dva karabina v kal 30-06 in omenjeno češko bokarico v kalibru 7×57R, streljal pa sem tudi že s precej drugega, tudi vojaškega orožja, bi tudi jaz tukaj povedal svoje mnenje.
Čehinja ima za moj občutek zelo nerodno varovalko, za katero nikoli ne veš, ali je vklopljena ali ne, če dejansko ne obrneš puške in pogledaš, ker se nahaja spodaj na braniku sprožilca.
Neizkušen strelec, ki ni navajen kombinirke, bi imel lahko težave, pri izbiri sprožilca in bi lahko zamenjaval sprožilec za kroglo in šrot, zato pazljivo pri proženju.
Veliko ljudi ne ve, da se pri določenih modelih na zadnji sprožilec proži najprej šibre, nato pa lahko tudi kroglo.
Glede odsuna, na katerega sam sicer nisem občutljiv, bi rekel, da kljub temu, da moja nima gumi kape, ne "buta, kot omenjate" tako zelo, da bi bilo to moteče pri streljanju. Je odsun, ampak je nekaj malega milejši, kot pri 30-06 ali 8×57. Vsekakor bi rekel, da je odsun za povprečnega strelca znosen. Razen v primeru, ki ga omenja Alojz, da je daljnogled narobe montiran. Če pa je daljnogled prav montiran, pa je puška vsaj meni prijetna za streljanje. Debata o odsunu pri 8 ali 10 g kroglah mislim, da je nepotrebna, saj je razlika tako majhna, da če bi strelec dvakrat ustrelil s tema nabojema, pa ne bi vedel katerega smo mu dali v cev, ne bi znal povedati, kateri je bil kateri.
Sprožilca, sta na moji puški "kratka, "odrezava", hkrati pa dovolj "trda", da ni nevarnosti ponesrečene sprožitve. Po mojem mnenju sta sprožilca lovsko zelo uporabna, veliko boljša kot "šneler", katerega moraš iskati "po zraku", in če ga "ne najdeš takrat ko bi ga rad", ponavadi strel pobegne ali še kaj hujšega.

Če zaključim, bi rekel, da gre za puško, ki je poceni, kvalitetna, robustna in lovsko zelo uporabna, če znaš iz nje iztisniti vse kar zmore. Zahteva pa nekaj privajanja.

Glede streliva, bi na tvojem mestu razmislil o Norma Oryx 10,1g, kateri dosega po katalogu 2531 J energije na 100m in lahko z njim v skladu s zakonom loviš vso divjad razen medveda.

Vsekakor pa ti ne priporočam poceni streliva v stilu T-mantel, sploh, če loviš tudi kaj večjega kot srnjad. Pri tistih nekaj strelih, ki jih povprečni lovci na leto oddamo na divjad ni nobenega argumenta v prid "šparanju pri strelivu".

sine
17. March 2013, 18:29
Tudi jaz imam karabin v kalibru 30-06. Do sedaj sem uporabljal naboje RWS Uni clasic (TUG po starem). Ker mi jih je zmanjkalo razmišljam o zamenjavi streliva, če bi mi kdo svetoval kaj primernega. Pa ne zaradi cene, da ne bo pomote. Kot praviš za tistih nekaj patronov, ki jih postrelim na leto, res ni toliko pomembno koliko stane. Na tistih 50 + metrov kolikor ponavadi streljam na srnjad se mi zdi prav brez veze uporabljati ta kanon (30-06), zato pa mislim iti nazaj na 7*57R.
Bom razmislil tudi o Normi Orix, praviš, da se ti dobro obnese. Kakšne poškodbe pa dela na divjadi? Mislim, potpludbe pa to? Pa preciznost?
Lp

dolgin
17. March 2013, 20:02
Bom razmislil tudi o Normi Orix, praviš, da se ti dobro obnese. Kakšne poškodbe pa dela na divjadi? Mislim, potpludbe pa to? Pa preciznost?

Oryx uporabljam v istem kalibru samo v karabinu (10,1 grama). Kar se tiče preciznosti je OK, kar se tiče učinka na divjad se nimaš kaj bat (podira), poškodbe so normalne, podplutbe pa precej obsežne.

Deerhunter
17. March 2013, 20:17
Nisi pa povedal en zelo pomemben podatek in sicer kaj boš lovil. Norma Oryx je sicer narejena za težjo divjad, vendar pa je precej univerzalna, saj lahko z njo uspešno loviš tudi srnjad. Jaz sem začel uporabljati Oryx pri obeh puškah 30-06, kot tudi v kombinirki 7×57R preprosto zato, ker lovim vse, od srnjadi, do jelenjadi in prašičev. Kot je napisal Dolgin, krogla ponavadi podira v ognju, zna pa biti malo več škode na mesu. Prednost te krogle se torej dejansko pokaže šele pri težji divjadi. V kolikor loviš samo srnjad, bi bilo mogoče bolje uporabljati kaj drugega.
Glede natančnosti na tistih 50+ metrov, naj te ne skrbi biggrin

No, jaz kal. 30-06 ne bi rekel kanon. Sam uporabljam 30-06 za lov na srnjad odkar sem lovec. Zelo dobro so se mi obnesle za lov na srnjad krogle RWS ID Classic (TIG) 9,7g. Odsun je zmeren, srnjad pada v ognju, poškodbe minimalne. Žal pa krogla ni tako dobra pri težji divjadi (prelahka), zato sem šel na Norma Oryx, ki je bolj univerzalna. Za srnjad pa je ID Classic odlična.


Tudi jaz imam karabin v kalibru 30-06. Do sedaj sem uporabljal naboje RWS Uni clasic (TUG po starem). Ker mi jih je zmanjkalo razmišljam o zamenjavi streliva, če bi mi kdo svetoval kaj primernega. Pa ne zaradi cene, da ne bo pomote. Kot praviš za tistih nekaj patronov, ki jih postrelim na leto, res ni toliko pomembno koliko stane. Na tistih 50 + metrov kolikor ponavadi streljam na srnjad se mi zdi prav brez veze uporabljati ta kanon (30-06), zato pa mislim iti nazaj na 7*57R.
Bom razmislil tudi o Normi Orix, praviš, da se ti dobro obnese. Kakšne poškodbe pa dela na divjadi? Mislim, potpludbe pa to? Pa preciznost?
Lp

mahrenberg
17. March 2013, 20:22
Glede 10,5g KS, nabasanem (hitrost in zadetek enaka originalu), lahko rečem samo to:

-super natančn
-super učinek (manjše kose srnjadi strelaj samo za pleče :) )

Preizkušen je bil pa 25x letos..češka bokarca:) srnjad mi ni padla v ognju-razn 1x v vrat in 1x v hrbtenico. Jelenjad BP(streli v pleče), prašič (65kg lanščak) je naredo 30m krvavo špuro široko 25cm-strel v srce.

Če jih imaš doma sigurno vredi zadeva, za kupovat malo dragi..biggrin

lp

alojz1
17. March 2013, 20:53
Upam, da bo kmali 1. maj. biggrin
Tole tukaj je postalo že kar dolgočasno. Kot reklame med dobrim filmom.
Vsak dan ena in ista debata. Eno kroglo eden hvali, drugi kritizira, drugi dan se pa zamenjata. Eden hoče močan kaliber, za drugega je pa 30-06 kanon.
Naučil sem se pa nekaj:
-Vsak ima svoje kriterije glede poškodb.
-Vsak ima drugačne kriterije glede natančnosti
-Vsak ima drugačne pojme o isti krogli, isti kaliber. Pri prvemu vse pade, pri drugemu vse gre. Pa obdelujemo krogle. Strelca bog ne daj.
Ko sva z sinom kupila 308 sva kar korajžno preizkušala veliko krogel od 6g naprej. Korajžno zato, ker imava 3 preizkušene krvosledce. Pa je vse padlo v ognju. Vse sva odkupila in tudi videla poškodbe. Zato mislim, da mlatimo prazno slamo, ko obdelujemo krogle. Sploh za srnjad. Za jelenjad pa tu debat nisem zasledil.
In zaključek.
Tu nihče noče objektivnega mnenja. Če ga kdo napiše se gladko ignorira. Potem bi bilo konec debat.

mugo
17. March 2013, 21:07
Bom napisal moje izkušnje z 7X57R, ker sem do letos lovil samo s tem kalibrom in postrelil precej divjadi.
Preizkusil sem samo 2 krogli. RWS TIG oz. ID Classic 11,5g in SB SPCE 11,2g.
Postrelil sem veliko srnjadi, prašičev, kakih 10 kosov jelenjadi, nekaj gamsov....
Pri SPCE sem kmalu spoznal, da ga nočem več, Za srnajd je bila OK, tudi 3 kosi jelenjadi sem uplenil. Pri dobrih strelih nobenega problema, pri slabih na prašiča pa se je pokazalo, da je premehka in prehitro razpade.
TIG je bila veliko boljša, nikoli ni razpadla, ker pa je težka in počasna, ni padalo v ognju, kar pa me ne moti, kajti prav daleč pa tudi ni nič z dobrim zadetkom šlo. 3 odrasli jeleni so vsi padli do razdalje 50m. Zaradi manjše hitrosti potplutb ni bilo. Kar je minus pri tej krobli je edino to, da ni bonded in posledično pušča več svinca v mesu kot novjše bonded krogle. Plus je še to, da zaradi jeklenega plašča praktično sama krogla čisti cev. Več od tem "čiščenju" se da prebrati v enem člaku v Lovcu izprežd kakaga leta, od istega avtorja, kot je članek o kroglah v februarski številki.

alojz1
17. March 2013, 21:15
Vidiš Mugo kako je, če si objektiven.
Se strinjam z vsako besedo.
Le za srnjad je veliko boljših, ki jih pa nisi streljal. Sedaj jih pa tudi nikoli ne boš, ko imaš novo.
Nekam skromen si. Nisi napisal katero kroglo si ustrelil in kako je reagiral pujsek.
Pa najbolj pomembno: kam. biggrin
LB

sine
17. March 2013, 22:16
Daj, alojz1, bodi objektiven in povej katere so tiste veliko boljše krogle? Evo, sgoraj me je mugo prepričal v nakup Tig krogle, pa ti prijaviš takle komentar. Pa sem spet na začetku! Saj nimam prehudih zahtev, srnjad, do 80 metrov, čim manj poškodb mesa, ni problem, če gre po zadetku še 100 metrov! Ja, pa tole s svincem mi nič všeč.
Lp

ravnohrib
17. March 2013, 22:31
Upam, da bo kmali 1. maj. biggrin
Tole tukaj je postalo že kar dolgočasno. Kot reklame med dobrim filmom.
Vsak dan ena in ista debata. Eno kroglo eden hvali, drugi kritizira, drugi dan se pa zamenjata. Tu nihče noče objektivnega mnenja. Če ga kdo napiše se gladko ignorira. Potem bi bilo konec debat.
Moram reči, da sem pa sam precej zadovoljen s pridobljenimi odgovori. In da jih ni veliko skrenilo v debati. ;)
Bistvene razlike ne bo, vsaj ne v odvisnosti od krogle. Ena krogla bo za letos, druga pa za drugo pa bo :)

žandar
17. March 2013, 22:32
Morda nisem bil dovolj pozoren, vendar nisem zasledil, da bi kdo v kalibru 7x57r uporabljal RWS DK, 10 g, Jaz ga uporabljam in sem z njim zelo zadovoljen. Srnjad v skoraj vseh primerih pade na mestu; streli malo za pleče- skozi rebra.

S tem kalibrom sem streljal tudi pujsa, težkega preko 150 kg, krogla ga je zadela malo za pleče in ga prebila na drugi strani skozi lopatico, padel je po približno 30-40m (streljal sem ga v polnem teku). Jelena žal nisem streljal, vendar po analogiji sklepam, da bi imela podoben učinek.

V preteklosti sem v tem kalibru uporabljal različne vrste nabojev in krogel vendar sem pristal pri DK in ga ne mislim kar tako zamenjati.

Zvitorepec
17. March 2013, 23:08
Morda nisem bil dovolj pozoren, vendar nisem zasledil, da bi kdo v kalibru 7x57r uporabljal RWS DK, 10 g, Jaz ga uporabljam in sem z njim zelo zadovoljen. Srnjad v skoraj vseh primerih pade na mestu; streli malo za pleče- skozi rebra.

S tem kalibrom sem streljal tudi pujsa, težkega preko 150 kg, krogla ga je zadela malo za pleče in ga prebila na drugi strani skozi lopatico, padel je po približno 30-40m (streljal sem ga v polnem teku). Jelena žal nisem streljal, vendar po analogiji sklepam, da bi imela podoben učinek.

V preteklosti sem v tem kalibru uporabljal različne vrste nabojev in krogel vendar sem pristal pri DK in ga ne mislim kar tako zamenjati.

A lahko poveš, kakšne so bile kaj poškodbe na mesu pri DK krogli?
Tudi jaz sem si jo izbral za najljubšo v kalibru 8x57js

POLH
18. March 2013, 06:02
Jaz uporabljam kaliber 7x57R pri dveh puškah (bokarica Zoli in Shulov drilling). Uporabljal sem kar nekaj krogel. Najprej ABC, RWS TUG, potem Geco. Sedaj pa streljam tovarniško polnjen grom.
Z bokarco jagam malo, za drilling pa lahko rečem, da se mi krogla dobro obnese. Na tarčo mi nosi super (ravno včeraj priskušal), na divjadi pa tudi ok. Lovim pretežno srnjad in lisice, tu in tam kakšnega prašiča. Divjadi še naredi kratek beg (zadeto za pleče ), vendar je zmeraj izstrel, tako da s krvno sledjo ni problema. Podpludbe bi pa lahko bile tudi manjše. Letos sem kupil 4 komade, ki sem jih uplenil s tem kalibrom, od tega sta bila dva kar močno podpluta (strela visoko za pleče pod hrbtenico).
Kot ste nekateri ugotavljali, ima vsak svoje izkušnje in prepričanja. Jaz lahko rečem, da sem zadovoljen, ne morem pa reči, da ne bom streljal še s katero drugo kroglo.

Deerhunter
18. March 2013, 06:40
Pri RWS ID Classic (TIG) v kalibru 7×57R se zaradi majhne hitrosti krogle ponavadi dogaja, da srnjad ne pada v ognju. Take so izkušnje tistih, ki so to kroglo uporabljali. Jaz sem jo sicer uporabljal samo v kal 30-06, kjer pa je ta stvar zaradi precej večje hitrosti krogle drugačna in divjad praviloma pada v ognju. Sam krogle, pri kateri srnjad praviloma ne pada v ognju ne bi uporabljal. Zakaj bi se v mraku ali temi mučil z iskanjem, če obstajajo krogle, pri katerih bo ob dobrem zadetku srnjad počakala na mestu, poškodbe pa tudi ne bodo bistveno drugačne, ali celo enake.

Glede RWS DK, pa sem jo že jaz hotel predlagati lastnikom kal. 7×57R, tudi Sinetu, kot kvalitetno alternativo Normi Oryx, vendar omenjene krogle nisem našel na uradni strani RWS pri kalibru 7×57R. Piše, da DK ni na voljo v kal. 7×57R, zato nisem hotel predlagat nekaj, česar (več) ni. Očitno jih ne izdelujejo več za ta kaliber...

mahrenberg
18. March 2013, 07:32
Upam, da bo kmali 1. maj. biggrin
Tole tukaj je postalo že kar dolgočasno. Kot reklame med dobrim filmom.
Vsak dan ena in ista debata. Eno kroglo eden hvali, drugi kritizira, drugi dan se pa zamenjata. Eden hoče močan kaliber, za drugega je pa 30-06 kanon.
Naučil sem se pa nekaj:
-Vsak ima svoje kriterije glede poškodb.
-Vsak ima drugačne kriterije glede natančnosti
-Vsak ima drugačne pojme o isti krogli, isti kaliber. Pri prvemu vse pade, pri drugemu vse gre. Pa obdelujemo krogle. Strelca bog ne daj.
Ko sva z sinom kupila 308 sva kar korajžno preizkušala veliko krogel od 6g naprej. Korajžno zato, ker imava 3 preizkušene krvosledce. Pa je vse padlo v ognju. Vse sva odkupila in tudi videla poškodbe. Zato mislim, da mlatimo prazno slamo, ko obdelujemo krogle. Sploh za srnjad. Za jelenjad pa tu debat nisem zasledil.
In zaključek.
Tu nihče noče objektivnega mnenja. Če ga kdo napiše se gladko ignorira. Potem bi bilo konec debat.

Dobro, vsaj nakazal si, da imaš sebe za objektivnega..tudi to je nekaj:) mogoče bi blo res pametno napisat vsako podrobnost, vsakega strela...sam pol bojo posti dolgi in jih nebo nobeden bral.. objektiven je lahko človek, recimo za to kroglo, ki je bila obdelana, če je probal vsaj še kako drugo; ampak katero? naredi pol eno merilo; kriterij za poškodbe, natančnost, kar se pa tiče preizkusa krogl (seveda na tarčo) imam osebno to srečo, da imam na razpolago vedno vsaj 3-5 krogl v različnih težah in verjetno, da je vsakemu jasno, da kar je v krogu velikosti 1€ je kr vredu, posebej za staro bokarco.
Kar se tiče pa poškodb, nastanejo problemi že v hladilnici..vsak normaln jager ve, da na živali more bit sled krogle in da so izhodne rane različne; dostikrat je slišat zgražanja kake luknje nastajajo pri izstrelu nekaterih pušk, ne krogl.. merilo o "škodi" nebo nikoli napisano in znano, mislim pa da so normalne poškodbe velike do pol dlani-po moje.
V debate se mi kaj dosti vključevat ne da, ker imam včasih občutek, da se kregate(mo) kot v vrtcu, kateri avtek je lepši pa bolj hitro pride čez hodnik-z veliko premalo izkušenj in znanja. V mojem postu sem pač hotel samo v kratkem pohvalit kroglo, s katero sem sam imel dobre rezultate, še posebej sem bil presenečen, ker sem bokarco po 5letih sploh usposobil za jago in to sem naredil samo v upanju, da bo mogoče to komu koristilo in ne zato, da bi se kakorkoli dokazoval ali hvalo svojo kroglo-ki jo mimogrede verjetno nebom več nabavil..

lp

žandar
18. March 2013, 07:45
A lahko poveš, kakšne so bile kaj poškodbe na mesu pri DK krogli?
Tudi jaz sem si jo izbral za najljubšo v kalibru 8x57js

Pri zadetkih skozi rebra so poškodbe znosne (drugih zadetkov nisem prakticiral) in jih odtehta učinek; pri strelih z DK še ni bilo potrebno iskanje.

Deerhunterju sporočam, da sem malo pobrskal po medmrežju in so naboji 7x57R DK še vedno v prodaji, tudi v Sloveniji.

Deerhunter
18. March 2013, 08:54
Zagotovo se kje dobi še kakšna stara zaloga, vendar ni nujno, da če na spletu piše, da je zadeva na zalogi, da je tudi dejansko na zalogi. Trgovci imajo na svojih spletnih straneh marsikaj na zalogi, ko pa prideš v trgovino, je pa stvar malo drugačna.
Zame je to tako, kot bi nekomu priporočal naj uporablja Hirtenberger ABC, češ da nekje na spletu piše, da so še na zalogi, vemo pa, da jih že desetletje ne izdelujejo več in da najbrž tudi nekih velikih zalog ni več.

Zvitorepec
18. March 2013, 10:05
RWS DK v kalibru 7x57R se ne proizvaja več, namesto te krogle priporočajo H-mantel če imate radi tršo kroglo
Lahko pa da se kje v kakšni trgovini še dobi kakšna zaloga.

sine
18. March 2013, 12:12
O krogli RWS H mantel pa še nismo nobene rekli! Kolega jo že dolgo uporablja in jo zelo hvali! Mogoče še kakšna izkušnja s to kroglo? Preciznost, učinek...Nekaj bo treba izbrat, čez en mesec bo pristrelitev.
Lp

detel
18. March 2013, 13:58
Sem prebral, da se prednji del krogle razdrobi in onesnaži meso, zadnji trdi del pa dobro penetrira skozi trup.

alojz1
18. March 2013, 20:17
Ja tako je. Zato pa je vedno več krogel brez svinca. Pri tej firmi je EVO
Pa še nekaj o tovarniških podatkih. Sem enkrat napisal, da niso točni. Pa si je eden pri sosedih vzel čas in preveril. Govorimo o napisani in dejanski hitrosti krogel. Bodite pozorni na Grom in vam bo jasno, zakaj so tovarniški slabi. Ta krogla enostavno potrebuje veliko hitrost.

8x68S
KS 11,7 tvornička brzina 990 m/s
Stvarna izmjerena brzina 932,934,936

CDP Blaser 12,7 tvornička 950
Stvarna 944,934,939,883,959,999.917,919,908.887

KS 14,5 tvornička 870
Stvarna 823, 810, 819

Nosler 13 g tvornička 895
Stvarna 881, 870, 880

ABC 13 tvornička 875
Stvarna 804, 805,804

5,6x57 RWS 4,8 KS

Tvornička brzina 1040
Stvarna 962,964,1002

7x64 Norma 11,2
Tvornička 840
Stvarna 813,825,823,813

TIG RWS 11,4
Tvornička 850
Stvarna 804

SBP Belot 11,2
Tvornička 770
Stvarna 735,744,762

7x65R
ABC 10 grama
Tvornička 800
Stvarna 791,754,777,773

KS RWS 10,5
Tvornička 870
Stvarna 822,828,826

SBP Belot 11,2
Tvornička 795
Stvarna 777,770,766,780,768

CDP 10,0
Tvornička 850
Stvarna 846,872,874,843

RWS TIG 11,5
Tvornička 820
Stvarna 887,878,827,847


30-06
Norma vulkan 11,6
Tvornička 823
Stvarna
750,752,757,735,748,735

Belot SBP 11,6
Tvornička 825
Stvarna 824,828,825,827

Norma accubond 180
Tvornička 815
Stvarna 796,787,786,785

CDP 10,7
Tvornička 850
Stvarna 796,793.796


8x57JS
Belot SBP 12,7
Tvornička 790
Stvarna 733,724,764

RWS TMR 12,7
Tvorničks 800
Stvarna 787,791,


243 Win
Hinterberger Sierra 6,5
Tvornička 880
Stvarna 850,836,824,837,838,840,842,844,839


338 Win mag
Sako 16,2 hamerhed
Tvornička 820
Stvarna 812,796,790,794,810,811,804


7x57R
Grom 10,2
Tvornička 730
Stvarna 696,698,697



7 Rem mag
RWS TIG 11,5
Tvornička 890
Stvarna 837,841,845,820,830,823,842,844,834

SBP Belot
Barnes TSX 160
Tvornička 873
Stvarna 904,912,908,886,


PPU GROM 10,2
Tvornička 850
Stvarna 774,797,806,804,816

GregaK
24. March 2013, 18:23
A mogoče kdo proda oz. ekstra zame napolni ene dve škatli PPU GROM v 7x57r?:whistle::OK::icon_cool:

Če ima kdo kaj "robe" lahko tudi na ZS!

LZ

narava
26. September 2013, 07:49
Prvič sem z svojo bikserco preizkusil naboj rws id classic 10,5 g, po starem tig, do sedaj sem uporabljal pri tem kalibru spce 11,5.
Vsi streli(cca 100m) so bili eden za drugim in rezultat je bil naslednji.

- spodnji srna mladič - 6 kg bt
Zadet za pleče, izhodna rana za plečetom malo više, naredil še 30m in obležal.
V notranjosti je bilo kar nekaj podplut, predvsem pod rebri. Škoda na mesu majhna

- srednji srnjak mladič - 8 kg bt
Zadet v mehko, izhodna rana za plečetom, obležal na mestu.
V nostranjosti je bilo zaradi zadetka v mehko nekaj umazanije, a tudi nekaj podplut, same škode razen reber ni bilo.

- zgoraj srna 2+ - 15 kg bt
Zadeta za pleče, izhodna rana za plečetom, naredila preko 150 m preden je obležala. V notanjosti ogromno podplut, rebra vsa črna, Nekaj podplut tudi na plečetu, ostali deli glede na zadetek seveda čisti

Skratka pri tem nabolju sta me presenetili dve strvari in sicer: razdalja srne preden je obležala, vendar to se večkrat dogaja. Bolj negativno pa me je presenetilo veliko število podplut, ki jih je ta krogla naredila.

Pred časom sem streljal gumbarja z ks kroglo, pa podplut sploh ni bilo, je bila pa iztrelna rana še 2x večja.

Drugače za srnjad uporabljam počasnejše kalibre 7x72r, 8x57r360, itd, kjer pa podplut nisem nikoli vajen.

mahrenberg
2. October 2013, 20:49
A si to streljal enga za drugim? Ker če si, pol imaš v tem odgovor zakaj je srna bežala tak daleč :)

mugo
2. October 2013, 22:28
V tem kalibru uporabljam isto kroglo v 11,5g že kar nekaj let, kakšnih prekomenih potplutb ni. Včasih pa kak kos srnjadi ob strelu za pleče še teče do 50m. No jelen tudi, bolj daleč pa tudi še noben ni tekel, pujs prav tako.

Slayer
6. October 2013, 15:18
narava, verjetno si najprej streljal dva mladiča in šele nato srno. Srni sta prizor in močan pok dvignila adrenalin v krvi, zato je tudi imela moč bežati tako daleč.